Қысқа мерзімді жоспар
Математика
|
Бөлім: |
Уақыт |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Әли А.Б. |
|
|
Күні: |
15.11.25 |
|
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны:24 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Санның квадраты |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.1 санның квадратын - бірдей екі көбейткіштің, ал кубын - бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: ірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін санның квадраты екенін түсінеді. Көптеген оқушылар: бірдей екі көбейткіштердің санның квадраты ретінде көрсету және бірдей екі көбейткіштің квадратын таба алады. Кейбір оқушылар: санның квадратын құрайтын өрнектерді құрастырады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 3 мин
|
Белсендіру. Оқушылар таратылған билет бойынша 4 топқа бөлінеді. Сабақ ұжыммен «Ойға шабуыл» ойыны арқылы ауызша сұрақтарға тез жауап алумен басталады. (Ұ.Ж) «Мойыншақ» ойыны 1.Білім ордасы не? (Мектеп) 2. Тәуліктің үштен бір бөлігі неше сағатқа тең? (8) 3. Оңынан да, солынан да бірдей оқылатын, жазылатын сандар қайсы? (11,22,33,44,55,66,77,88,99) 4. 9-дан 100-ге дейінгісандардақанша 9 саны кездеседі? ( 11 ) 5. Ойлаған санға 119-ды қосқанда 800 шықты. Ойлаған санды тап. (681) 6. 5 тоннаның екіден бір бөлігінде қанша килограмм бар? (2500 кг ) 7. 1000 теңгенің 711 теңгесіне сауда жасасаң, қанша теңгең қалады? (289) 8. 1килограмм алма 360 теңге тұрса, 3кг алма қанша тұрады? (1080тг) 9. Ұшақтың жылдамдығы 850км. Ол 3сағатта неше км ұшады? 5 сағатта ше? (2550км, 4250км) 10. Бір таңбалы жұп сандар? (2,4,6,8) Оқу материалын жариялау.
Оқушылардың назарын шахмат тақтасына аудару. Онда 8 қатар көлденең және 8 қатар тігінен торкөздер бар. Барлық торкөздер қанша? Қалай оңай табуға болады? Ж: 64. Қалай табуға болады қатардағы санға бағандағы санды көбейтеміз. 8*8. Осы көбейтіндіде 8 саны көбейткіш ретінде неше рет алынды? Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін көбейткіштің квадратымен алмастыруға болады. Мысалы, 5*5=52 және 5*5=25, 52=25 Оқылуы: «5-тің квадраты» Керісінше 42 (4-тің квадраты) берілсе, көбейтінді түрінде жазуға болады. 42= 4*4. Тапсырманы орындау барысында оқушылар көбейткіштері бірдей көбейтіндіні атайды. Оны қысқартып: 22 деп жазып, «екінің квадраты» деп оқиды. |
– Оқушылар сұрақтарға ойланып ауызша жауап беріп, тақтаға тапсырмаларды жабыстыру арқылы тақырыпты табады. Ж: «Санның квадраты» Жауап: 8*8= 64 8 саны көбейткіш ретінде 2 рет алынады. |
Әр жауап сайын «шапалақ» арқылы бағалау жүргізу.
|
Слайд
Оқулық
|
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 5 мин 12 мин 2 мин 10 мин 2 мин |
(Ұ.Ж) Тапсырмалармен жұмыс (Д) 1-тапсырма. «Есепті шығар» әдісі. Берілген сандардың қайсысы екі көбейткіштің көбейтіндісі түрінде жазуға болады? 36 55 81 40 64 9 4 16 49 33 25 Дескриптор: - берілген сандардың көбейткіштерін тауып жазады (Т.Ж) 2-тапсырма. «Жұбын тап» әдісі. Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына ауыстыр. 3*3 6*6 8*8 9*9 7*7 5*5 2*2 Дескриптор: - көбейтінділердің квадратын тауып жазады (Д) 3-тапсырма. «Теріп жазу» әдісі. а) жұп сандардың квадратын өсу ретімен жаз. ә) тақ сандардың квадратын кему ретімен жаз Дескриптор: - тақ және жұп сандардың квадратын табады (Д) 4-тапсырма. «Есепті шығар» әдісі. Есептердің квадраттарын тауып шығарады: а) (42 + 82) – 10 72 + 92 + 32 92 – 32 + 72 (102 + 92) + 220 1*(102 + 72) 22 + (1000 – 92) ә) 62 + (82 + 136) 52 +102 + 2 10*(32 - 12) 32 + (62 - 42) 102 – (22 + 32) 92 +(72 - 15) Дескриптор: - өрнектердің квадраттарын бірден жазып есептейді. Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді. (Ұ.Ж.) 5-тапсырма. Ауданын тап. Оқушыларға топтық жұмыс ұсыну. Оқушыларға геометриялық фигуралардың ауданын табу ережесін міндетті түрде естеріне түсіру қажет. Қима фигураларды, парақшаларды таратып фигура ауданын табады түсіндіре отырып жауапты параққа жазады. «Әткеншек» әдісі арқылы жауаптарды топтар арасында ауыстыру. Әр топтың жауабын тыңдап, бағалау. Егер оқушылар шаршының ауданы оның жақтарының квадратына тең деген ойды айтпаса, көмектесу. (Д) 6-тапсырма. Жабылған торкөздердегі жасырылған санды көбейтудің кестелік жағдайын ескере отырып табыңдар. |
– Оқушылар берілген сандардың бірдей көбейткіштерін тауып жазады: 36 81 64 49 25
– Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына ауыстырады: 32 62 82 92 72 52 22 – а)жұп сандар: 22 42 62 82 102 ә) тақ сандар: 32 52 72 92 12 – оқушылар санның квадратымен бірден есептеп жазу арқылы өрнектің мәнін табады а)70 139 121 401 149 923 ә) 236 127 80 29 87 115 Билеп сергиді. – Оқушылар топтасып, қима қағаздардан фигурадан квадратын шығарып жабыстырады. Келесі топтың шығарған фигурасын алып тексереді. – Оқушылар бос торкөзге квадраттық сандардың мәнін қойып тексереді. |
1 балл 1 балл 1 балл 3 балл 2 балл 1 балл |
Оқулық
Ойын https://wordwall.net/resource/35546413
Дәптер
Оқулық
слайд
Оқулық |
|
Сабақтың соңы 1 мин |
Рефлексия: «Смайликтер салу» әдісі бойынша өтеді. |
Рефлексия жасайды. |
ҚБ қойылады. |
|
Тексерілді: 15.11.25 ________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санның квадраты
Санның квадраты
Қысқа мерзімді жоспар
Математика
|
Бөлім: |
Уақыт |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Әли А.Б. |
|
|
Күні: |
15.11.25 |
|
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны:24 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Санның квадраты |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.1 санның квадратын - бірдей екі көбейткіштің, ал кубын - бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: ірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін санның квадраты екенін түсінеді. Көптеген оқушылар: бірдей екі көбейткіштердің санның квадраты ретінде көрсету және бірдей екі көбейткіштің квадратын таба алады. Кейбір оқушылар: санның квадратын құрайтын өрнектерді құрастырады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 3 мин
|
Белсендіру. Оқушылар таратылған билет бойынша 4 топқа бөлінеді. Сабақ ұжыммен «Ойға шабуыл» ойыны арқылы ауызша сұрақтарға тез жауап алумен басталады. (Ұ.Ж) «Мойыншақ» ойыны 1.Білім ордасы не? (Мектеп) 2. Тәуліктің үштен бір бөлігі неше сағатқа тең? (8) 3. Оңынан да, солынан да бірдей оқылатын, жазылатын сандар қайсы? (11,22,33,44,55,66,77,88,99) 4. 9-дан 100-ге дейінгісандардақанша 9 саны кездеседі? ( 11 ) 5. Ойлаған санға 119-ды қосқанда 800 шықты. Ойлаған санды тап. (681) 6. 5 тоннаның екіден бір бөлігінде қанша килограмм бар? (2500 кг ) 7. 1000 теңгенің 711 теңгесіне сауда жасасаң, қанша теңгең қалады? (289) 8. 1килограмм алма 360 теңге тұрса, 3кг алма қанша тұрады? (1080тг) 9. Ұшақтың жылдамдығы 850км. Ол 3сағатта неше км ұшады? 5 сағатта ше? (2550км, 4250км) 10. Бір таңбалы жұп сандар? (2,4,6,8) Оқу материалын жариялау.
Оқушылардың назарын шахмат тақтасына аудару. Онда 8 қатар көлденең және 8 қатар тігінен торкөздер бар. Барлық торкөздер қанша? Қалай оңай табуға болады? Ж: 64. Қалай табуға болады қатардағы санға бағандағы санды көбейтеміз. 8*8. Осы көбейтіндіде 8 саны көбейткіш ретінде неше рет алынды? Бірдей екі көбейткіштің көбейтіндісін көбейткіштің квадратымен алмастыруға болады. Мысалы, 5*5=52 және 5*5=25, 52=25 Оқылуы: «5-тің квадраты» Керісінше 42 (4-тің квадраты) берілсе, көбейтінді түрінде жазуға болады. 42= 4*4. Тапсырманы орындау барысында оқушылар көбейткіштері бірдей көбейтіндіні атайды. Оны қысқартып: 22 деп жазып, «екінің квадраты» деп оқиды. |
– Оқушылар сұрақтарға ойланып ауызша жауап беріп, тақтаға тапсырмаларды жабыстыру арқылы тақырыпты табады. Ж: «Санның квадраты» Жауап: 8*8= 64 8 саны көбейткіш ретінде 2 рет алынады. |
Әр жауап сайын «шапалақ» арқылы бағалау жүргізу.
|
Слайд
Оқулық
|
|
Сабақтың ортасы 2 мин 3 мин 5 мин 12 мин 2 мин 10 мин 2 мин |
(Ұ.Ж) Тапсырмалармен жұмыс (Д) 1-тапсырма. «Есепті шығар» әдісі. Берілген сандардың қайсысы екі көбейткіштің көбейтіндісі түрінде жазуға болады? 36 55 81 40 64 9 4 16 49 33 25 Дескриптор: - берілген сандардың көбейткіштерін тауып жазады (Т.Ж) 2-тапсырма. «Жұбын тап» әдісі. Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына ауыстыр. 3*3 6*6 8*8 9*9 7*7 5*5 2*2 Дескриптор: - көбейтінділердің квадратын тауып жазады (Д) 3-тапсырма. «Теріп жазу» әдісі. а) жұп сандардың квадратын өсу ретімен жаз. ә) тақ сандардың квадратын кему ретімен жаз Дескриптор: - тақ және жұп сандардың квадратын табады (Д) 4-тапсырма. «Есепті шығар» әдісі. Есептердің квадраттарын тауып шығарады: а) (42 + 82) – 10 72 + 92 + 32 92 – 32 + 72 (102 + 92) + 220 1*(102 + 72) 22 + (1000 – 92) ә) 62 + (82 + 136) 52 +102 + 2 10*(32 - 12) 32 + (62 - 42) 102 – (22 + 32) 92 +(72 - 15) Дескриптор: - өрнектердің квадраттарын бірден жазып есептейді. Сергіту сәтінде «Көңілді күн» әуенімен билеп сергиді. (Ұ.Ж.) 5-тапсырма. Ауданын тап. Оқушыларға топтық жұмыс ұсыну. Оқушыларға геометриялық фигуралардың ауданын табу ережесін міндетті түрде естеріне түсіру қажет. Қима фигураларды, парақшаларды таратып фигура ауданын табады түсіндіре отырып жауапты параққа жазады. «Әткеншек» әдісі арқылы жауаптарды топтар арасында ауыстыру. Әр топтың жауабын тыңдап, бағалау. Егер оқушылар шаршының ауданы оның жақтарының квадратына тең деген ойды айтпаса, көмектесу. (Д) 6-тапсырма. Жабылған торкөздердегі жасырылған санды көбейтудің кестелік жағдайын ескере отырып табыңдар. |
– Оқушылар берілген сандардың бірдей көбейткіштерін тауып жазады: 36 81 64 49 25
– Көбейтіндіні көбейткіштердің квадратына ауыстырады: 32 62 82 92 72 52 22 – а)жұп сандар: 22 42 62 82 102 ә) тақ сандар: 32 52 72 92 12 – оқушылар санның квадратымен бірден есептеп жазу арқылы өрнектің мәнін табады а)70 139 121 401 149 923 ә) 236 127 80 29 87 115 Билеп сергиді. – Оқушылар топтасып, қима қағаздардан фигурадан квадратын шығарып жабыстырады. Келесі топтың шығарған фигурасын алып тексереді. – Оқушылар бос торкөзге квадраттық сандардың мәнін қойып тексереді. |
1 балл 1 балл 1 балл 3 балл 2 балл 1 балл |
Оқулық
Ойын https://wordwall.net/resource/35546413
Дәптер
Оқулық
слайд
Оқулық |
|
Сабақтың соңы 1 мин |
Рефлексия: «Смайликтер салу» әдісі бойынша өтеді. |
Рефлексия жасайды. |
ҚБ қойылады. |
|
Тексерілді: 15.11.25 ________________
шағым қалдыра аласыз













