Бекітемін:____________Мутиева А.Г.
|
Мектеп: |
№20 Жалпы орта білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 «В» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.36 Берілген пайызы бойынша санды табу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Санның пайызын, пайызы бойынша санды табудың ережесін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу ережелерін қолданып, есептер шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пайызға байланысты күрделі есептеулерді жүргізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Пайыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, сынып оқушыларының көңіл-күйлерін сұрау (бас бармақпен көрсету) арқылы жағымды ахуал қалыптастыру . Сабақ басында оқушыларға лоторея билеттерін тарату Үй жұмысын тексеру: №1149 «Лэйс» әдісін қолдана отырып оқушыларды өткен сабақ бойынша сұрақ –жауап арқылы диалогке түсіру: 1. Бір пайыз деп нені айтады? 2. Пайыз бөлшекпен қалай жазылады? 3. Бөлшек пайызбен қалай жазылады? 4. Берілген санның 1% қалай табылады ? 5. Санның пайызын қалай табуға болады? 6. Пайызы бойынша санды қалай табуға болады? 7. «Жады» ойыны Жеке жұмыс . Жұмыс барысы: Сыныпқа кестені АКТ-дан көрсетемін. Оқушылар тақтадан көргендерін дәптерге түсіреді және толықтырады..
Жауабы:
|
|
5 сынып оқулығы Алдамұратова
Слайд 1
Слайд 2
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жұптық жұмыс: «Тиімді депозит» Оқушылармен «Тиімді депозит» ойынын ойнау. Мұғалім бұл ойынның келешекте шынға айналуына тілектестік білдіріп, ойынды аяқтайды №1 Жинақ кассасына 6%-тік жылдық өсіммен 900 000 тг салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады?
Шешуі.: 6% =
0,06 Жауабы: 954 000 тг №2 Жинақ кассасына 4%-тік жылдық өсіммен 620 000 тг салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады?
Шешуі.: 4% =
0,04 Жауабы: 644 800 тг Саралау тапсырмалары (Деңгейлік тапсырма) 1-тапсырма а) пайызы бойынша санды табыңыз: 12% -ы 18;75 Жауабы: б) пайызы бойынша санды табыңыз: 15%-ы 12; 2,7; Жауабы: в) пайызы бойынша санды табыңыз: 35%-ы 21; 11,2; Жауабы: Дескриптор: -өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. -пайызы бойынша санды анықтайды. 2-тапсырма. Оқулықтан №1147 Сатушы сатып алған көкөністі 14 758 теңгеге сатып, 6% зиян шекті. Ол көкөністі неше теңгеге сатып алған? Дескриптор: -өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. -өмірде кездесетін пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды 3-тапсырма. Оқулықтан №1153 есеп Тік төртбұрыштың ені 6 см, ұзындығы одан 75%--ға ұзын. Тік төртбұрыштың ауданын табыңдар. Дескриптор: -өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. -пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды. 4-тапсырма Сәйкестендіру тапсырмасы: жеке жұмыс 1. 65% -ы 195 болатын санды тап a. 150 2. 40% -ы 60 болатын санды тап? b. 250 3. 30% -ы 75 болатын санды тап? с. 300
Дескриптор: - пайызы бойынша санды анықтайды.
Уақыт қалса «Луллия шеңбері» арқылы есептер |
|
Слайд 4-7 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
« Каспий карта» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. Үйге тапсырма |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс
|
|
|
Оқушыларға саралау тапсырмалары беріледі. |
«өз жұбыңды бағала» /жұптық бағалау/, «бутерброд» әдісімен /топтық бағалау/, «қосу,алу» әдісімен /өзін-өзі бағалау/ |
Интербелсенді тақтаны мөлшерлі уақытымен қолдану. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
№20 Жалпы орта білім беретін мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Санның пайызын
және пайызы бойынша санды табу»
Сынып: «5В»

Пән мұғалімі: Салауат Н.С.
Орал 2023
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу
Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу
Бекітемін:____________Мутиева А.Г.
|
Мектеп: |
№20 Жалпы орта білім беретін мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
5 «В» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.36 Берілген пайызы бойынша санды табу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Санның пайызын, пайызы бойынша санды табудың ережесін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу ережелерін қолданып, есептер шығарады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пайызға байланысты күрделі есептеулерді жүргізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Пайыз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, сынып оқушыларының көңіл-күйлерін сұрау (бас бармақпен көрсету) арқылы жағымды ахуал қалыптастыру . Сабақ басында оқушыларға лоторея билеттерін тарату Үй жұмысын тексеру: №1149 «Лэйс» әдісін қолдана отырып оқушыларды өткен сабақ бойынша сұрақ –жауап арқылы диалогке түсіру: 1. Бір пайыз деп нені айтады? 2. Пайыз бөлшекпен қалай жазылады? 3. Бөлшек пайызбен қалай жазылады? 4. Берілген санның 1% қалай табылады ? 5. Санның пайызын қалай табуға болады? 6. Пайызы бойынша санды қалай табуға болады? 7. «Жады» ойыны Жеке жұмыс . Жұмыс барысы: Сыныпқа кестені АКТ-дан көрсетемін. Оқушылар тақтадан көргендерін дәптерге түсіреді және толықтырады..
Жауабы:
|
|
5 сынып оқулығы Алдамұратова
Слайд 1
Слайд 2
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жұптық жұмыс: «Тиімді депозит» Оқушылармен «Тиімді депозит» ойынын ойнау. Мұғалім бұл ойынның келешекте шынға айналуына тілектестік білдіріп, ойынды аяқтайды №1 Жинақ кассасына 6%-тік жылдық өсіммен 900 000 тг салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады?
Шешуі.: 6% =
0,06 Жауабы: 954 000 тг №2 Жинақ кассасына 4%-тік жылдық өсіммен 620 000 тг салынды. Жинақ кассасындағы осы ақша бір жылдан соң неше теңге болады?
Шешуі.: 4% =
0,04 Жауабы: 644 800 тг Саралау тапсырмалары (Деңгейлік тапсырма) 1-тапсырма а) пайызы бойынша санды табыңыз: 12% -ы 18;75 Жауабы: б) пайызы бойынша санды табыңыз: 15%-ы 12; 2,7; Жауабы: в) пайызы бойынша санды табыңыз: 35%-ы 21; 11,2; Жауабы: Дескриптор: -өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. -пайызы бойынша санды анықтайды. 2-тапсырма. Оқулықтан №1147 Сатушы сатып алған көкөністі 14 758 теңгеге сатып, 6% зиян шекті. Ол көкөністі неше теңгеге сатып алған? Дескриптор: -өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. -өмірде кездесетін пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды 3-тапсырма. Оқулықтан №1153 есеп Тік төртбұрыштың ені 6 см, ұзындығы одан 75%--ға ұзын. Тік төртбұрыштың ауданын табыңдар. Дескриптор: -өрнекті құрайды; - берілген санның пайызын анықтайды. -пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды. 4-тапсырма Сәйкестендіру тапсырмасы: жеке жұмыс 1. 65% -ы 195 болатын санды тап a. 150 2. 40% -ы 60 болатын санды тап? b. 250 3. 30% -ы 75 болатын санды тап? с. 300
Дескриптор: - пайызы бойынша санды анықтайды.
Уақыт қалса «Луллия шеңбері» арқылы есептер |
|
Слайд 4-7 |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
« Каспий карта» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. Үйге тапсырма |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКT-мен байланыс
|
|
|
Оқушыларға саралау тапсырмалары беріледі. |
«өз жұбыңды бағала» /жұптық бағалау/, «бутерброд» әдісімен /топтық бағалау/, «қосу,алу» әдісімен /өзін-өзі бағалау/ |
Интербелсенді тақтаны мөлшерлі уақытымен қолдану. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||
№20 Жалпы орта білім беретін мектеп
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Санның пайызын
және пайызы бойынша санды табу»
Сынып: «5В»

Пән мұғалімі: Салауат Н.С.
Орал 2023
шағым қалдыра аласыз













