Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу (3)

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу (3)

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабаққа, сабақ жоспарында колдану
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.4А Пайыз

Мектеп: №53 мектеп-лицей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шаймуратова Ж.Р


Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Санның пайызын және пайызы бойынша санды табу (3)


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.34 берілген санның пайызын табу

5.1.2.36 берілген пайызы бойынша санды табу.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: пайызбен өрнектелген нәтиженің математикалық мағынасын түсіндіре алады;

Оқушылардың басым бөлігі: санның пайызын, пайызының мәні бойынша санды табады

Кейбір оқушылар: Санның пайызын табу және пайызы бойынша санды таба білуге сөз есептер шығарады

Бағалау критерийлері

Білім алушылар :

Берілген санның пайызын есептейді.

Пайызы бойынша санды анықтайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

- пайыз;

- пайыздық қатынас;

- пайыздық арттыру;

- пайыздық кеміту ;

- қарапайым пайыздық өсім;

- күрделі пайыздық өсім;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- санның пайызын табу үшін ... керек;

- пайызы бойынша санды табу үшін ... керек;

- ондық бөлшекті пайызбен өрнектеу үшін ... керек;

- сан ... %- ға артты;

- сан … %- ға кеміді;

Құндылықтарды дарыту

Оқушылардың бір-біріне деген құрмет кұрсетуіне тәрбиелеу

Пәнаралық байланыстар

Пайызға арналған есептер өмірде кең қолданыс табады. Мысалы: Жер телімінің ауданы, Концентраттар,

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім


санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу

ережелерін білу және қолдану;

белгісіз компонеттерін табу ережелері негізінде теңдеулерді шеше алу.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу, сынып түгендеу.

  • Сабақтың мақсатын жариялау;


- Үйге берілген тапсырмалардың жауаптары экранға шығарылады.

(Үйге берілген есептің жауабын экраннан көріп оқушылар өзін-өзі бағалайды.)



Сабақтың

ортасы

20 минут




3 минут













10 минут










































10 минут



























2 минут








7 минут


















3 минут



1.Топқа бөлу

«Гүл шоғыры» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектерін әртүрлі гүл қиындыларына жазып алмасады. Соңында қолында қалған гүлдің түріне қарай топтасады. Осы арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру және топтастыру

1-топ 2-топ 3 топ

Shape3 Shape2 Shape1





2. Алдыңғы өтілген тақырыптарды жүйелеу және жалпылау.

-Пайыз дегеніміз не?

Ж:Шаманың жүзден бір бөлігі

-Пайызды ондық бөлшекке қалай айналдырамыз?

Ж:Шаманы жүзге бөлеміз.

-Ондық бөлшекті пайызға қалай айналдырамыз?

Ж:Жүзге көбейтеміз.

- Пайыздарды ондық бөлшек түрінде жазыңыз:

3%

21%

30%

56%

80%

110%

14,6%

0,03

0,21

0,3

0,56

0,8

1,1

0,146

-Ондық бөлшектерд іпайыз түрінде жазыңыз:

0,05

0,6

8,6

1,3

0,124

0,71

0,48

5%

60%

860%

130%

12,4%

71%

48%

- Пайызға берілген есептердің қандай түрлерін білесіз:

Ж:Берілген санның пайызын табу.

Пайызы бойынша санды табу.

120-ның 7% табыңыз:120 · 0,07 = 8,4

- Пайызы бойынша санды қалай табамыз?

15% -ы 315 болатынсандытабыңыз: 315 : 0,15 = 2100


Оқушылардан жұптасып, пайыздың анықтамасы бойынша шаманың 1%-ын табуды сұраймын.

80 км-дің 1%-ы; 18 метр матаның 1%-ы

80 км-дің 3%-ын қалай табуға болады?

18 метр матаның 3%-ын ше?, т.б.

Жұмыс соңында өзара тексеру орындау үшін көршісімен дәптерлерін алмастырады.

Оқушыларды санның пайызын табу ережесін қорытындылауға жетелеймін.


3.Жаңа сабақ

Ойлан.Жұптас.Бөліс.Практикалық жұмыс.


1-тапсырма

Пайызын табыңыз:

1) 50, 225, 520 сандарының 10 %-ын;

2) 25, 64, 900 сандарының 50 %-ын;

3) 48, 88, 720 сандарының 25 %-ын;


Дескриптор: Білім алушы

- өрнекті құрайды;

- берілген санның пайызын анықтайды.


2-тапсырма

Пайызы бойынша санды (100 %-ын) табыңыз:

a) 3 %-ы 12; 21; 36;

b) 10 %-ы 0,4; 9,25; 28;

c) 60 %-ы 42; 84; 114.


Дескриптор: Білім алушы

- өрнекті құрайды;

-берілген пайызы бойынша санды табады.


3-тапсырма

Кестені толтырыңыз.

Сан

60



265

Пайыз

50%

90%

11%

18%

Санның пайызы


360

22



Дескриптор: Білім алушы

- санның пайызын табады;

- санды оның пайызы бойынша табады.


4. Сергіту сәті.


5.Шығармашылығын дамытуға тапсырма:

Джигсо әдісі арқылы


1. Сары майдың бір орамы 60 тенге тұрады. Зейнеткерлерге дүкен 5% жеңілдік жасайды. Зейнеткер майдың бір орамы үшін қанша тенге төлейді?

2. Мектепте 124 оқушы француз тілін оқиды, бұл мектептегі барлық оқушылардың 25% құрайды. Мектепте қанша оқушы оқиды?

3. Алма бағында алма жиналды. Бір күнде 4840 кг жиналды. Жиналған алманың 25% дүкенге жіберді, ал қалғанын – қоймаға. Қоймаға неше килограмм алма жіберілді?


ҚБ


Тест. Quizizz.com

1.

2.

3.

4.

5.




http://festival.1september.ru/articles/643048/



http://math-prosto.ru/?page=pages/percent/percent3.php


Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия

Өз ойларын стикерге жазу



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табуға және

белгісіз компонеттерін табу ережелері негізінде теңдеулерді шешуге қиналған оқушыларды жетелеймін.

Шығармашылық жұмыс

Топпен жұмыс

Талқылау мен өз бетімен оқу арқылы топ, жұп ішінде жұмыс жасау


Бір бірінің жұмыстарын тексеру

Өз-өзін тексеру

Кері байланыс

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.01.2019
6497
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі