Материалдар / "Шақан-Шері" романы және ғаламдық мәселелер.

"Шақан-Шері" романы және ғаламдық мәселелер.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қоғамдық-гуманитарлық бағыт бойынша 10-сынып әдебиет пәнінен Мұхтар Мағауиннің "Шақан-Шері" романындағы ғаламдық мәселелерді талдау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қаңтар 2024
363
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті

Мекеме атауы:

«Балдәурен» РОСО

Бөлім:

3-бөлім: Аңызбен өрілген көркемсөз


Күні:

24.01.2024

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Жумабекова Аида Еркінқызы

Сынып: 10 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Шақан-Шері» романы және және ғаламдық мәселелер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.3.1.1 шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.

10.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру.


Сабақтың мақсаты

  • Мазмұндас туындыларды салыстыра бағалайды, ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелерді талдайды.


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басталуы

4 минут




«Буктрейлер» «Шақан-Шері» туралы бейне-жазба көрсетіледі.


Топқа бөлу:

«Ticketon» әдісі бойынша сынып оқушыларын топқа бөлу.

Оқушыларды өтілетін сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру.

Бейне-жазбаны көріп, сабақты болжайды.


Билеттер арқылы 3-топқа бөлінеді

Ауызша

мадақтау арқылы бағалау

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!

Оқулық

10-сынып

«Атамұра» баспасы


https://www.lessonup.com/app/lesson/LRdsNg6AcGrw3usKy/RdxyxCZsG6nCKv7i7


Сабақтың

ортасы

5 минут
























Топтық жұмыс

15 мин










































5 мин


























7мин










Ширату жаттығуы:

«Ду-Ду» әдісі бойынша өткен сабақты пысықтау.
(берілген түстер бойынша, сұрақтарды ашып, жауап береді)
— «Шақан Шері» романындағы кейіпкерлер? (Шақан, Ажар, Төре, тілмаш, Сәмен)
— Шақанның ұлының аты кім? (Сәмен)
— Отбасын сырттан барлап, бақылап кететін құбыжық? (жолбарыс)
— Оқиға болған жер? (Қапшағай, Іле, Балхаш бойы)
— Мейірімсіз Қосаяқ? (Шақан )
— Шақанда қалған соңғы сезім (Кек!Қан!)
— Не себепті Шақан шері түз тағысына айналды?
— Неге ол өзін өлген адамға теңейді?
— Осыған ұқсас оқиғаны бастан кешірген адамдар не істегені, кіммен кеңескені жөн?
— Қазір Қазақстанда жолбарыс бар ма?


Сынып М. Мағауиннің «Шақан-шері» романының үзіндісі мен М.Әуезовтің «Көксерек» шығармасының үзіндісін оқиды.

Тапсырма №1 (топтық жұмыс)

1-топ:

Т. М. Мағауиннің «Шақан-шері» романының үзіндісі мен М.Әуезовтің «Көксерек» шығармасының үзіндісіндегі кейіпкерлерді салыстырыңыздар.

«Екі жақты күнделік»

Кейіпкерлер

Үзіндінің басында

Үзіндінің

соңында

Шөнжік

(жолбарыс)



Көксерек



Шақан



Құрмаш




2-топ:

Т. «Өрмекші торы» әдісі

1- Шақанға баға беріңіздер.

2- Құрмашқа баға беріңіздер.

3- Шақан мен Құрмаш бойындағы құндылықты бағалаңыздар.


3-топ:

М.Әуезов «Шақан-Шері» романыын SWOT әдісі арқылы талдау.

Күшті жақтары

Әлсіз жақтары



Мүмкіндіктері

Қауіптері



Бағалау критерийі

Дескриптор

оқушы

Шығарманы мазмұндас туындылардың

үлгілерімен салыстырады,

көркемдік құндылығын бағалайды.

Кейіпкерлерді салыстырды;

Шақанға баға берді;

Құрмашқа баға берді;








Мұғалім сөзі:









Оқушыларға әлем әдебиетіндегі жолбарыс туралы жазылған шығармалармен таныстырады.

2-тапсырма:

ЖЖ

«ГЛОБУС» әдісі

бойынша берілген үзінділерден

оқушылар «Шақан-Шері» романының

идеялық

мазмұнын айқындай отырып,

қандай ғаламдық тақырыптағы

өзекті мәселелер қозғалғандығына

болжау жасайды


Ортақ құндылықты бағалады;



Әр топтан 3 оқушы шығып, өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап береді.






















Әр топ өзіне берілген тапсырмаларды орындап, кестені толтырады. Топ ішінен бір оқушы шығып қорғайды.

































Жек жұмыста оқушылар өз беттерінше ғаламдық мәселелер туралы ойларын жазады.






















Оқушылар мұғалімнің берген мәліметі мен қоса, өздерінің жолбарыс жайлы, жануарлардың ғаламдық мәселелері бойынша сұрақтарға жауап береді

Дескриптор

Білім алушы

- сұрақтарға жауап береді

- оқушылар өткен тақырыпты еске түсіреді.

Жетон арқылы бағалау


Бағалау:

«Мем» арқылы


Өзін-өзі бағалау парақтары арқылы бағалайды














Дескриптор

Кейіпкерлерді салыстырады;

Кестене толтырады;








Кейіпкерлерге баға береді;

Құндылықтарын анықтайды;



«Шақан-Шері» романын жан-жақты талдайды;

    • Кейіпкерлерге баға береді;

Шығармаға талдау жасайды;









Дескриптор:

Шығармадан берілген үзінділердегі көтерілген мәселелерді байланыстыр

Өзін-өзі бағалау парағына белгілейді

Қосымша «Белсенділік» таяқшаларымен ба

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ