Материалдар / Сақтар туралы тарихи деректер 5 сынып ҚМЖ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сақтар туралы тарихи деректер 5 сынып ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ-да сақтар туралы тарихи дерек қалдырған тұлғалар көрсетілген. Топтық, жұптық, жеке жұмыстар көрсетілген.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Желтоқсан 2023
406
6 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

«№ 40 орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы: Сақтар туралы тарихи мәліметтер 1-сабақ

Бөлім:

5.2.Сақтар

Педагогтің аты-жөні:

Абдуллаева Айжан Абилашимовна

Күні:

06.11.2023ж.

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сақтар туралы тарихи мәліметтер.

Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;

5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;

ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


5 мин


Өткен білімді еске түсіру


Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру;

Оқушыларды түгендеу;

Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айту;

Сабақ тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийімен таныстыру

Ой шақыру

Бастапқы ынталандырушы материал ретінде презентацияның слайдын көрсету арқылы ұсынылған деректен Зарина патшайымын тану үшін үзінді беріледі,екінші слайд арқылы сақтар туралы мәлімет дереккөзін анықтайды.

Марихымызда ел қорғаған батыр, ел билеген патша қыздар көп болған. Әсіресе... заманында патшайым қыздардың даңқы алысқа тарады.

Зарина патшайымы, сақ жайында зерттеген деректер.Тақырыпты болжау үшін беріледі.

-Ойланып көріңіз,сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Болжам жасаңыз.

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттарымен бағалау критерийлерімен таныстыру

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

Мұғаліммен амандасады;

Сабақтың мақсатқа сәйкес ой қосады;

Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды;

Бағалау критерийлерімен танысады.

Сұрақтарға жауап береді.


Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.;

ҚБ 1-10 балл;


Тақырып тық суреттер


Жаңа білім


5 мин


















5 мин











5 мин

























15 мин

Карта мен жұмыс: Қазақстан аумағындағы тайпалық одақтар.

Тапсырма-1:

«Жылжымалы карта


Бейнематериал«Ерден атаның әңгімелері». тарихи анимациялық бағдарлама.Сақтар туралы.

Дескрипторы:

- Сақтардың мекендеген жерлерін көрсетеді;

-Сақ тайпаларының қоныстануын атайды.

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Тапсырма-2.

Бейнематериалдан сақтардың түрлерін, мекендеген территория аумағын бейнематериал арқылы бекіту.

Дескрипторы:

- Тапсырманың мазмұнын ашады;

-Сақтардың түрлерін анықтай отырып, мекендеген территорясын көрсетеді.

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

Тапсырма-3.

Мәтінмен жұмыс. Қосымша 1.Сақтар туралы мәліметтер.

Сақтардың мекендеген жерін сипаттайтын мәтін ұсыну. Әр топ өз жұмыстарын орындап, таныстырған соң топтар өзара бағалау жүргізеді.

Оқушылар төмендегі тапсырмаларды рөлге бөліп,ауызша орындайды:

Сақ  (тиграхауда)

Сақ (парадарайа)

(хаумаварга)

Сақ(исседон,аргипей,аримаспа,дайлар)

Зерттеу мен талдау

Ой шақыру стратегиясы:. Сақ тайпалары туралы бейнематериалдан үзінді көрсетіледі. Бехистун жазбаларынан үзінді.

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

Дескрипторы:

- Тапсырманың мазмұнын ашады;

-Образды ашуда таңдалған сақ түрлерінің атрибутын көрсетеді;

- Креативті таныстыру,жеткізу


Тапсырма-4:

Кестемен жұмыс. Тақырыпқа қатысты

кестені толтыру.

Деректер

Қалай аталды?

Геродот


Ирандықтар


Гректерде


Парсы деректерінде


Аристей


Ксенофонт


Дереккөздерін сөйлету.

Иран жазбаларында.....................................

Ежелгі грек деректерінде ..........................
Парсы деректерінде  .................................

Дескрипторы:

- Кестені толтырады;

-Оқушылар деректерді атап,босатылған сөздерді орын орнына қояды.

ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Әр оқушы келіп сақтардың орналасуын есіне сақтап,тобына жеткізіп ауызша түсіндіреді





Тапсырманың мазмұнын ашу

Образды ашуда таңдалған сақ түрлерінің атрибутын көрсету

Креативті таныстыру,жеткізу

Оқушылар «Бехистун жазбаларынан үзінді» бейнебаянды қарайды,бірінші оқушы кілт сөздерін жазады,екінші оқушы тыңдайды
















Оқушылар сақтар туралы деректерге талдау жасайды














ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Бағалау балы:

- Сақтардың мекендеген жерлерін көрсете отырып, сақ тайпаларының қоныстануын атайды.

Жалпы: 1б

Бағалау балы:

Тапсырманың мазмұнын ашады, сақтардың түрлерін анықтай отырып, мекендеген территорясын көрсетеді.

Жалпы:1б

Бағалау балы:

-Образды ашуда таңдалған сақ түрлерінің атрибутын көрсетеді;1б

- Креативті таныстыра отырып, жеткізеді 1б

Жалпы:2б












450 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!