Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
7
мин.
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
Мұғалімнің алғы
сөзі

“Шын жүректен” әдісі 8 наурыз халықаралық
аналар күніне орай сыныптың қыз балаларына құттықтау сыйлығын ұсыну
ұлдарға сыныптас қыз балаларға жақсы тілек айту арқылы жағымды
ахуал қалыптастыру.
Мақсаты: оқушылар бойында идея
немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау,
сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
Тиімділігі: оқушыны бір-біріне
тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді,
бауырмалдығын оятады.
|
Жаңа сабаққа кіріспе

|
Үй жұмысын тексеру
«Нысанаға дәл тигіз» әдісі арқылы өткен сабақты
тақтадағы жасырылған сұрақтар арқылы
қорытындылау
1.Қасым Қайсенов кім? Қай жылы өмірге
келді?
2.Қасым Қайсеновтың шығармаларын
ата
3. «Жау тылындағы бала» шығармасыннннннннсты
кейіпкерлерін ата
4. Шығарма қалай
басталады?
5. Шығармада қандай тарихи оқиға
суреттеледі?
6. Ұлы Отан соғысы қай жылдары
болды?
8. Шығармада Серіктің тағдыры туралы айтып
бер
9. Отан, туған жер туралы мақал-мәтел
айт
10. Серік пен Боряның басынан кешкен
оқиғасы
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен
тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында тақтаға суреттер
ілінеді. Оқушылар суреттерге қарайды. Мұғалім ой қозғау сұрақтарын
қояды
-
Тақтада қандай суреттер көріп
тұрсыздар?
-
Балалар не істеп жүр?
Оқушылар сұрақтарға
жауап беріп, талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың
тақырыбы, мақсатымен
таныстырады.
|
Оқушы үй тапсырмасын тақтада жасырылған сұрақтарған
сұрақтарды қағып түсіріп жауап жеріп, ұпайға ие
болады
Айтылым.
Оқушылар талқылайды. Берілген сұрақтарға жауап береді.
Сыныптастырының пікірін
толықтырады.
Өз ойымен бөліседі.
Осы тапсырманы орындау
арқылы оқушылардың айтылым дағдысы
қалыптасады
|
«Өзін өзі бағалау парақтары»
әр оқушы
өзінің бағалау парағына сабақ барында жинағын ұпайын өзі жазып
отырады.
Үй тапсырмасы /2
ұпай/
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға
«Білімділер энциклопедиясы» парақтарына
жазылған «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды
түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық
дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын
көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші
сұрақтар қойылады.
|
Өзін-өзі бағалау
парақшасы
ҚБ: «Білімділер
энциклопедиясы» парақтары
Сабақ барысында жүргізіледі
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны
ашу.
26
мин.

|
Жеке
жұмыс
Оқушыларға оқулықтағы
Сансызбай Сарғасқаев өмірі мен шығармашылығынан хронологиялық кесте
толтыру тапсырмасы ұсынылады
|
Жазылым. Дәптермен
жұмыс
Оқушылар мәтінді
түсініп оқиды. Маңызды деректерді дәптердегі кестеге
жазады.
|
«Өзін өзі бағалау парақтары»
әр оқушы
өзінің бағалау парағына сабақ барында жинағын ұпайын өзі жазып
отырады.
Жеке жұмы /2
ұпай/
Дескриптор.
Мәтіннен ақпаратты анықтап, дәптерге
жазады
|
Оқулық, жұмыс
дәптерлері.
|

|
Топтық
жұмыс.
Оқу мақсатына
жететін тапсырма / Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін
талдау жасайды /

Оқушыларды топтарға біріктіргеннен кейін шығармадан
үзінділерді оқулықтан оқуға тапсырылады. Әр топқа әр түрлі бөлім
беріледі
І топ. 128-129бет.
ІІ топ. 130 бет
ІІІ топ 131 бет
«Галлерея» әдісі
Мәтінді оқушылар жеке оқып, жұпта талқылап ортақ ойларын
топпен бөлісіп, топта талқылап постер
құрады
Галлереяға керекті
суреттерді оқушылар өз топтарына аалу
ұсынылады
|
Мәтінді оқушылар жеке
оқиды.
Жұпта талқылап, ортақ ойларын топпен
бөліседі
Галлереяға керекті суреттерді оқушылар өз топтарына
алады. Суреттерді тостерге жабыстырып, мәтіндегі ақпаратты берілген
сурепен байланыстырп
топта талқылап постер
құрады
Жазылым.
Ауыл балаларының ойындары мен өз ойларын
жазады.
Осы тапсырманы орындау
арқылы оқушылардың жазылым дағдысы
қалыптасады
|
«Өзін өзі бағалау парақтары»
әр оқушы
өзінің бағалау парағына сабақ барында жинағын ұпайын өзі жазып
отырады.
Топтық жұмыс /3
ұпай/
Дескриптор.
Көркем шығарманы оқиды. Жұпта талқылап, ойларымен топта
бөліседі
«Білімділер энциклопедиясы» парақтарына
жазылған «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
ДК, Оқулық, жұмыс
дәптерлері.
|

|
Жұптық жұмыс. «Сұрақ қойып
үрен»
Жұптарға көркем шығарма
бойынша қарапайым сұрақтан шығармашылық сұрақтар қою тапсырмасы
беріледі
|
Көркем шығарма
негізінде жұппен қарапайым сұрақтан күрделі сұрақ
қояды
|
Жұптық жұмыс.
3ұпай
Дескриптор: Көркем шығарманы біледі, қарапайым сұрақтан шығармашылық
сұрақ қоя алады
|
Оқулық, жұмыс
дәптері
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
|
Оқушыларға сабақты бағалау карточкалары
ұсынылады
|
Оқушыларға сабақты бағалау карточкаларына сабақтан алған
әсерімен бөліседі
|
Сабақты бағалау карточкасы
«Білімділер энциклопедиясы» парақтарына
жазылған «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
Бағалау карточкалары
ҚБ: «Білімділер
энциклопедиясы» Жинаған мадақтама, жетістіктерін
жабысырып,
|