Тақырып бойынша 11 материал табылды

Шаршы және тіктөртбұрыш

Материал туралы қысқаша түсінік
Шаршы және тіктөртбұрыш тақырыбында өткізілген ашық сабақ. Оқушыларға фигуралардың айырмашылығын түсіндіруге пайдасы зор.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сабақтың тақырыбы: Шаршы және тіктөртбұрыш

Сабақтың мақсаты: 

1.Білімділік: тіктөртбұрыш пен шаршының негізгі қасиеттері туралы білімдерін калыптастыру; фигуралардың ұқсастығы мен айырмашылығын анықтай отырып, фигураларды салыстыруға үйрету. Екі таңбалы сандарды оқи, жаза, салыстыра білуге үйрету. 

2.Дамытушылық: шапшаң есептеу дағдысын,математикалық тіл байлығын дамыту; геометриялық фигураларды салыстыру, логикалық ойлау қабілетін,зейінін дамыту; есепті шығара алу дағдыларын дамыту 

3.Тәрбиелік: ептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. 

Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,талдау-жинақтау,рефлексия. 

Сабақтың жабдықталуы,көрнекілігі: интарактивті тақта

Сабақтың барысы 

1.Психологиялық дайындық.

Математика - қызық пән, 

Бәріміз оны білеміз. 

Қызықты есеп шығарып, 

Тез жауабын береміз. 

Бізде қазір қандай сабақ? 

-Математикаға дайын болу үшін, бізне айтушы едік? 

- Есептеуді білмейтін адам, түк білмейтін надан! 

І..Қызығушылықты ояту

Оқушылар өздеріне ұнаған геометриялық фигураларды суырады.

Тіктөртбұрыш суырғандар 1-топ,шаршы суырғандар 2-топ, үшбұрыш суырғандар 3-топ болады.

ІІ.Мағынаны тану

1.Тапсырманы орындау кезінде мұғалім окушыларды төртбұрыштардың ішінде барлық бұрыштары тік фигураның бар екенін, оның тіктөртбұрыш деп аталатындығы, ал кабырғалары бірдей болса, оның шаршы деп аталатындығы туралы корытындыны жасауға жетелейді. 

Жаңа материалды оқып-үйрену.

Алдын ала кағаздан қиылып дайындалып койған тіктөртбұрыштар мен шаршылар окушыларға таратылады. Алдымен бұрыштардың барлығының тік екені көз мөлшермен немесе үшбұрышты сызғышпен тексеріліп алынады. Тіктөртбұрытардың карамакарсы қабырғаларының тең екендігін оны екіге бұктеу аркылы көреді, ары карай калған қабырғаларын да тексереді. Балалар «қарама қарсы қабырғалар» түсінігімен танысады. Осы іс-әрекет шаршымен де қайталанады. Қабырғаларының тең екендігін тек қарамақарсы қабырғалары арқылы ғана емес, диагональ бойымен бүктеу арқылы көрсету керек. Барлық қабырғалары тең және барлық бұрыштары тік немесе барлық қабырғалары тең болатын тіктортбұрыштың шаршыболатындығы туралы қорытынды жасалады. 

2.Фигураның ұқсастығы мен айырмашылығы неде? 

 В ұзындығы С К М 

 А Д Е Д 

 Сөйлемдерді аяқта: 

Тіктөртбұрыштардың барлық бұрыштары-------- . 

Тіктөртбұрыштардың қарама-қарсы қабырғалары ------------ . 

Шаршының ----------- қабырғалары ------------- . 

Мысал №3. 

А)Ені бірдей тіктөртбұрыштарды ата. АВСD және KLMN тіктөртбұрыштарының ені бірдей. Екі тіктөрбұрыштың да ені 2см.

Ә)Ұзындығы бірдей тіктөртбұрыштарды ата. KLMN және BCDE тіктөртбұрыштарының ұзындығы бірдей.Екі тіктөртбұрыштың да ұзындығы 4 см –ге тең.

Б)1-топ.Қабырғасы 3см,2-топ қабырғасы 4см, 3-топ қабырғасы 5см шаршы сызу керек.

Ойын: «Сиқырлы очки»

Оқушылардың көздеріне тіктөртбұрыш тәріздес очки кигіземін.Оқушылар тек тіктөртбұрышқа ұқсайтын заттарды айтады.

Мыс:1-топ сынып ішінде тіктөртбұрышқа ұқсайтын заттарды айтады.тақта,терезе,шкаф,

2-топ үйлеріндегі тіктөртбұрышқа ұқсайтын заттарды айтады. Теледидар, тоңазытқыш, стол,

3-топ көшедегі тіктөртбұрышқа ұқсайтын заттарды айтады Үйлер, дүкендер,автобус,кейбір машиналар,

4-есеп 

Есептің шартын оқушыларға оқыту.

ТShape1 іктөртбұрыш-40 ? фигура

Шаршы-8

Шешуі:40+8=48

Жауабы: Оқушылар барлығы 48 фигура қиды.

5. Сергіту сәті 

Бойды сергек тік ұста, 

Емін-еркін тыныста. 

Оң қолыңды соз алға, 

Қол ұшына қара да, 

Тіктөрбұрыш сыз ауада, 

Сол қол босқа тұрмасын, 

Шаршы жасап тынбасын 

Ойын: «Кім шапшаң?»

-Қай өрнектің мәні 25– ге тең .

1 12+13=25

2 10+15=25

3 13+12=25

4 21+6=27

5 12+13=25

6 14+11=25

7 18+9=27

8 11+14=25

-Нөмірі нешінші өрнектердің мәні 25-ке тең екен?

-№1,№2,№3,№5,№6,№8

-Сонымен қатар биыл тәуелсіздігімізге неше жыл?

-25 жыл

-Міне , балалар , биыл тәуелсіздігімізге 25 жыл .Бұл мереке республика көлемінде кең түрде тойланады.

Мысал 5

Қосылғыш

60

80

70

90

Қосылғыш

5

8

4

1

Қосындының мәні

65

88

74

91



Азайғыш

47

97

61

Азайтқыш

40

7

60

Айырманың мәні

7

90

1



Ойын: «Ойлан тап»

-Мына суретте неше шаршы бар?

























Жауабы: 9 шаршы бар.





ІІІ.Ой толғаныс.

1.Венн диаграммасын толтырамыз.


Тіктөртбұрыш Шаршы

Shape2 Shape3

Тіктөртбұрыш

Қарама-қарсы қабырға-

лары Тең

Шаршы

Төрт бұрышы бар

Барлық қабырғалары тең













2.Қорытынды.

-Біз бүгін не үйрендік?

-Қандай тапсырмалар сіздерге ұнады?

-Қандай тапсырмалар қиын болды?

-Сабақ сіздерге ұнады ма?

3.Тапсырма.

Мысал 6

4.Бағалау

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.12.2017
3489
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12