Ұзақ мерзімді сабақ
жоспары
|
Мектеп: №27
«Мәртөбе»жом
|
Күні
|
Мұғалімі:Калыбаева Гульмира
Курманалиевна
|
Сынып:
7а
|
Қатысқан оқушылар
саны: 22
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
7.2.2.4..
Шартты
форматтау
|
Оқу
мақсаты
|
Электронды кестеде шартты
форматтауды қолдану.
|
Сабақ
мақсаттары
|
-
Барлық оқушылар:
Excel бағдарламасында кестелерді шартты түрде форматтауды
білу.
-
Басым бөлігі:
«Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі» бөліміндегі қажетті ережелерді
пайдалану.
-
Кейбір оқушылар: «Шартты
форматтау бөліміндегі "Гистограмма, түстік шкалалар, белгішелер
жиынтығы» құрылымының артықшылықтарын
орындау.
|
Тілдік
мақсат
|
Шартты
форматтау, Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі
гистограмма, түстік шкалалар, белгіше жиынтығы, правила
Больше.
|
Пән аралық
байланыс
|
Орыс тілі, ағылшын
тілі, алгебра.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу және түсіну,
қолдану
|
Бағалау
критерийлері
|
Excel
бағдарламасында кестелерді шартты түрде форматтауды қолдана
алады.
«Ұяшықтарды
ерекшелеу ережесі, бірінші және соңғы іріктеу ережесі» бөліміндегі
т.б.қажетті ережелерді қолдана
біледі.
Шартты форматтау
бөліміндегі "Гистограмма, түстік шкалалар, белгішелер жиынтығы"
құрылымының артықшылықтарын қолдануды
біледі.
|
Алдыңғы
білім
|
Кесте құру, пішімдеу,
диаграммалар құру
|
Сабақтың
басы
3
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
шаттық шеңбері арқылы ынтымақтастық ақуалын
орнату.
«Өз жұбыңды
тап!» әдісі арқылы топқа
біріктіру
«Ыстық
орындық» әдісі арқылы үй жұмысын
пысықтау
|
Сабақтың
ортасы
7
мин
Тапсырмалар:
5
мин
|
«Сен маған, мен
саған» әдісі. Оқушылар жаңа тақырыпты
оқулықтан оқып, талқылап, қарсылас топқа сұрақ
құрастырады.
Деңгейлік
тапсырмалар:
Алдыңғы кестені
паидаланып. Осы кестеде тапсырмаларды
орындау:
1.Алдыңғы
кестеде"Бағалар" бағанасында құны 300 теңгеден жоғары көкөністерді
ерекшелеңдер.
2. Алдыңғы кестеде
"Бағасы, Саны" бағанасында алғашқы ең көп сандағы 5 көкөністі
ерекшелеңдер.
3. Алдыңғы кестеде"Бағандар"
бағанасындағы арзан және қымбат көкөністерді " Гистограмма
"бөліміндегі түстік шкалалар ережесін паидаланып
анықтаңдар.
|
|
Тапсырма
|
-
Алдыңғы кестеде көкөністің
атауы, бағасы және саны көрсетілген кесте
берілген.
Тапсырманы орындауда
"Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі"бөліміндегі "Больше"батырмасын басып
, сұқпат терезесіндегі жолға 300 санын тергенімізде, 300 теңгеден
жоғары құндағы көкөніс жасыл түспен боялу ұяшығы ерекшеленетінін
көру.
2
« Бірінші және соңғы мәндерді
іріктеу ережесі» бөлімдегі «10 первых элемент» батырмасын басқанда,
сұхбат терезесіндегі 10 деп көрсетілген ұяшықтағы санды 5-ге
өзгерткенімізде, бағасы ең көп сандағы 5 көкөніс сары түске
ерекшеленетінін көру.
-
Алдыңғы кестедегі «Бағасы»
ұяшығын ерекшелеп, «Гистограмма» бөліміндегі түстік шкалалар
ережесін қолданып, көк түсті гистограмманы
таңдап, бағасының арту немесе кемуіне
қарай боялуын көру. «Саны»бағанасындағы ұяшықтардың мәнінің арту
немесе кемуіне қарай түсінің боялуын
көру.
|
|
Дескриптор
|
|
1. Шартты
форматтауды қолданып ең жоғары бағаны көк түспен ерекшелеуді
біледі.
2. Ең қымбат тұратын
5 көкөніс бағасын жасыл түспен ерекшелеуді
біледі.
3. Ең қымбат тұратын
көкөнім бағасын санын анықтап сары түспен ерекшелеуді
біледі.
4 . Кестеде
орналасқан санның ішіндегі ең үлкенін көзбен қалай тез ажыратуын
біледі.
5. Түстік шкаралар бөлімінде
ұяшықтарға түстерді таңдауды жүзеге асыруын
біледі.
|
"Бағасы, Саны" бағанасында
алғашқы ең көп сандағы 5 көк өністі
ерекшелеу.
|
қ/с
|
Көк өністің
атауы
|
Бағасы
|
Саны
|
1
|
Қарбыз
|
300
|
20
|
2
|
Қауын
|
350
|
30
|
3
|
Қызанақ
|
600
|
50
|
4
|
Қиар
|
450
|
60
|
5
|
Алма
|
350
|
55
|
6
|
Картошка
|
250
|
65
|
7
|
Жуа
|
270
|
30
|
8
|
Сәбіз
|
400
|
35
|
9
|
Асқабақ
|
200
|
25
|
10
|
Өрік
|
150
|
45
|
|
|
|
A
|
B
|
C
|
D
|
1
|
қ/с
|
Көк өніс
атауы
|
бағасы
|
саны
|
2
|
1
|
Қарбыз
|
3 00
|
20
|
3
|
2
|
Қауын
|
400
|
30
|
4
|
3
|
Қызанақ
|
600
|
50
|
5
|
4
|
Қиар
|
200
|
60
|
6
|
5
|
Алма
|
1 50
|
55
|
|
Сабақтың
соңы
Өрмекші әдісі боиынша
сұрақтарды топ топқа қояды сұрақты алған топ жауап
береді.
|
Сұрақтар.
1. Шартты форматтау
құрал-саймандары қандай бөлімдерден
тұрады?
2. Шартты форматтау
бөліміндегі қандай қызмет түрлері бар және олардың қызметтері қалай
сипатталады?
3.«Набор значок» Белгішелер,
бөлімінде ұяшықтарға белгішелерді қою әдісін түсіндіріп
беру.
4.Түстік шкалалар бөлімінде
ұяшықтарға түстерді таңдауды қалай жүзеге
асырады?
|
|
Үй
тапсырмасы
|
Электронды кестеде 5 бағанды
таңдап төмендегі тапсырма боиынша толтыр. Шартты фарматтау
бөлімдерін қолданып, жасыл түспен 0 мен 10 арасындағы сандарды
ерекшелеу.
1.бағанда -50 мен 50
арасындағы сандар.
2.бағанда -20 мен 80
арасындағы сандар
3.бағанда -60 пен 40
арасындағы сандар
|
|
Кері
байланыс.
«Білім ағашы»
әдісі
3мин
|
Сабақ соңындағы оқушылар
стикерге жазады:
- нені
білді,
-нені
үйренді;
- не әлі де түсініксіз; «Білім
ағашы» жабыстырады
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз, қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
«Ойлау-жұптас-бөліс» тәсілін қолданып, Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы
өз ойын жұптарымен бірлесе отырып, бүкіл топта талқылаиды.
Тәжірибелік тапсырмаларды орындауда деңгейлік тапсырмаларды
орындатамын. «Кластер» тәсілі арқылы топ мүшелері арасында талқылау
әңгімесі өрбітіледі.
Сындарлы оқыту дағдыларын
қалыптастырады.
Оқушы үшін оқу мүмкіндіктері
ұлғаяды.
Бірлесе отырып: топпен,
жұппен,жеке деңгейлік тапсырмалар беру арқылы жетістікке
жетеді.
|
Бағалау
Мадақтау сөз арқылы, әр
тапсырма бойынша бағалау критерийлерін қолдану және смайлк арқылы
бағалау , оқушылардың шығармашылық ой қабілеттерін
бағалау
Оқушының белсенділігін бармақ
арқылы бағалау .
|
|