Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ШАРТТЫ ЖӘНЕ ШАРТСЫЗ РЕФЛЕКС
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
-
Тақырыбы:
Шартты және шартсыз рефлекстер
Мектебі:
Ә.Жангелдин атындағы ЖББМ
Педагогтің аты-жөні:
Машырықова Гулбақыт
Күні:
20.02.2024
Сыныбы:7«А»,«Ә»
Қатысушылар саны: 19 Қатыспағандар саны:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
7.1.7.6 - мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру
Сабақтың мақсаты:
Адам үшін рефлекс маңызын анықтай алады.
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды.
Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критериилері:
Сұраққа жауап береді, жауаптарын дәлелдейді. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік құзыреттілік:
Лексика, терминология Рефлекторлық табиғатын түсіндіре алады
Пәндік лексика мен терминологиясы нейрон, импульс, рефлекторлық әрекет, еркін жауап беру, шартты және шартсыз
Құндылықты дарыту
Бір – бірін құрметтей білуге дағдыландыру
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
3 мин
2 мин
І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен амандасу
«Дәрумен» әдісі(Психологиялық ахуал)
Мақсаты: Оқушылардың сабаққа деген назарларын аударту
(мұғалім оқушыларғаәр түрлі мотивациялық сөздер жазылған дәрумендер таратып береді)
Оқушылар, тақтадағы шыны ыдыстан өздеріңе қажетті дәрумендерді таңдап ала қойыңыздар. Дәрумендердің артқы жағында сіздерге қажетті мотвациялық сөздер жазылған.
Оқушылар орындықтарға орналасқаннан кейін психологиялық ахуалға арналған жұмысты орындайды
ҚБ:Лайк арқылы бір-бірін бағалау
Психологиялық ахуал.
Слайд 3
ІІ. Генератор әдісі (Топқа бөлу)
Мақсаты: оқушылардың ойлау қабілетін дамыту
Оқушылар, сіздерді генератор арқылы топқа бөлетін боламын.Мына генераторға назар аударып, топқа бөлініп тездетіп орынымызға отырайық.
1 – топ 2 – топ 3 - топ
«Ми» «Жұлын» «Жүйке»
Оқушылар топ болып отырады.
ҚБ: Лайк арқылы бір-бірін бағалау
Слайд 4
5 мин
ІІІ. Интерактивті әдіс(алдыңғы білімді еске түсіру)
Мақсаты: Оқушылардың ойлау, сөйлеу және есте сақтау қабілетін дамыту.
Оқушылар,өткен тақырыпты еске түсіруге арналған сұрақтарды интерактивті платформа арқылы жауап беруіміз керек. Егер сұрақтарға дұрыс жауап беретін болсақ, бүгінгі жаңа тақырыбымызға байланысты бейнематериалды көретін боламыз.
(Мұғалім оқушыларға өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарды платформа арқылы ұсынады)
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы өткен тақырыпты еске түсіріп алады
Дескриптор
сұрақтарға жауап бере алады
https://learningapps.org/display?v=pbyv5ox7524
Слайд 5
Ортасы
20 мин
ІV. «Миға шабуыл» әдісі(жаңа сабақ)
Мақсаты:Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты бейне материалды көрсетеді.Қосымша сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашып алады.
-
Қандай рефлекстерді білесің?
-
Рефлексті мүшелерге қандай мүшелер жатады?
-
Бүгінгі тақырыбымыз не туралы деп ойлайсыңдар?
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа тақырыпты ашып алады
Дескриптор:
Өз ойын анық жеткізіп, сұрақтарға жауап бере алады
Слайд 6
V. Тапсырмалармен жұмыс
Мақсаты:оқушыларды сабаққа қызықтыру, оқушылардың айтылым дағдыларын қалыптастыру
-
- тапсырма. Мәтінмен жұмыс.(жеке жұмыс)
Оқушылар, берілген параграфты оқып шыққаннан кейін, мына ақпараттар кестесін қажетті ақпараттармен толықтыру қажетсіңдер.
Рефлекстерді
жіктеу
Шартты рефлекстер
Шартсыз рефлекстер
Барлық рефлексті ...... және ..... рефлекстері деп бөледі.
Шартты рефлекстер . . . пайда болады.
Шартсыз рефлекс деп . . . деп аталады
Рефлекс жасайтын репцеторларға байланысты . . . . .
рефлекстері деп бөледі.
Шартты рефлекстер қалыптасу үшін . . . .
үйлесімі қажет.
Шартсыз рефлекс орталығы . . . . орналасуы мүмкін
Рефлекстердің . . . және . . . деп бөлінуі ең маңыздысы болып табылады.
Итте шартты рефлекстердің түзілуін . . . . . зеттеді.
Шартсыз рефлекс ағзаза . . . . . . . мүмкіндік береді.
Оқушылар мәтінді оқып, ақпараттар кестесін қажетті ақпараттармен толықтырады
Дескриптор
Мәтінді оқиды
Кестені толықтырады
2 ұпай
слайд 7 - 8
2 - тапсырма. Шартты және шартсыз рефлекстердің бір-бірінен айырмашылығымен танысып, тапсырманы орындау арқылы ақпараттарды өз орнына орналастыр. (жұптық жұмыс)
Рефлекстерді өз орынына қою арқылы толықтырады
Дескриптор
Рефлекстерді тиісті орнына қояды
Рефлекстердің түрлерімен танысады
2 ұпай
https://wordwall.net/resource/68466745/7-%d1%81%d1%8b%d0%bd%d1%8b%d0%bfСлайд 9
3-тапсырма. Тәжірибе жасау.
Оқушылар, келесі тапсырмада сіздер жұп болып шығып, бір – бірлеріңізге тәжірибе жасап, қандай рефлекс түрі екендігін ажыратуларыңыз керек.
-
Ыссы су құйылған ыдысты ұстау
-
Көзді жыпылықтату
3.Тізе рефлексін зерттеу арқылы рефлекс доғасын анықтау
Оқушылар жұп болып берілген тапсырмаларды орындайды, бір – біріне тәжірибе жасап рефлекс түрлерін ажыратады
Дескриптор
Тәжірибе жасай алады
Рефлекс түрлерін ажырата алады
2 ұпай
Слайд 10
VІ. Ноутбук әдісі (топтық жұмыс)
Мақсаты: Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту, жазылым және айтылым дағдысын қалыптастыру
Оқушылар, әр топтан 1 оқушыдан келіп ноутбукты таңдай қойыңыздар. Берілген тақырыпты қорғап шығуларыңыз қажет.
-
Топ «Шартты рефлекс»
-
Топ « Шартсыз рефлекс»
-
Топ «Рефлекстердің айырмашылығы»
Оқушылар топ болып берілген тақырыпты қорғайды
Дескриптор
Өз ойын анық жеткізіп, тақырыпты аша алады
2 ұпай
Слайд 11
Соңы
10 мин
VII. «Куиз лет» әдісі (кері байланыс)
Жаңа тақырыпты қорытындылау үшін оқушылармен кері байланыс жасалады.
Сұрақтарға жауап беру арқылы сабағымызды қорытындылайық.
Оқушылар
сұрақтарға жауап беру арқылы
сабақты қорытындылайды.
Дескриптор
Сұрақтарға жауап бере алады
2 ұпай
https://quizlet.com/883473436/
Слайд 12
Оқушылар «Дәруменарқылы сабақты түсінгенін я болмаса түсінбегенін жазады.
Оқушылар дәрумендерге рефлексиялық сөйлемдерін жазады
ҚБ: Лайк арқылы бір-бірін бағалау.
Слайд 13
-