Қысқа мерзімді жоспар 
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Бөлім: |
10-бөлім. Саяхат және демалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ералиева Бекзат Мажитовна |
|
Күні: |
23.04.2024 ж. |
|
Сыныбы: 5 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Саяхат-таным бастауы. Төл сөз бен автор сөзі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.Т/А5.Тыңдалған мәтін
мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша
өз ойын білдіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
5.Т/А5.Тыңдалған мәтін
мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша
өз ойын білдіру. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылығын ояту Үй тапсырмасы 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу, түгендеу. 2.Cурет әдісі бойынша топқа біріктіру. «Астана» тобы, «Түркістан» тобы болып бірігеді.
|
Сәлемдеседі. “Астана” тобы, “Түркістан” тобы болып 2 топқа бірігеді. Оқушылар жауап береді. |
|
Суреттер Wordwall |
|
Жаңа сабақ
3 мин |
Ой қозғау. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Саяхат-таным бастауы. |
Суреттер бойынша өз ойларын жеткізеді.
|
|
Саяхатшылардың суреттері |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 5 мин. 5 мин. Топпен жұмыс. 7 мин. Тілдік бағдар. 3 мин Топтық жұмыс Тақтамен жұмыс. 10 минут Деңгейлік тапсырма 5 мин. |
1-тапсырма. Айтылым. Суретке қара. Сөздіктерді пайдаланып, төмендегі сөздердің мағынасын анықта: саяхаттау, серуендеу, демалу, тынығу, туризм, экспедиция. Осы сөздердің қайсысы қай суретке сәйкес келеді? Ойыңды дәлелде. 2-тапсырма. Жазылым. «Ассоциограмма». «Саяхат» сөзіне қатысты тірек-сызба құра. Жазғандарыңды алмасып, бір-біріңе сұрақ қойыңдар. Бірігіп «Саяхат деген не?» сұрағына анықтама жазыңдар. 3-тапсырма. Тыңдалым. Мәтінді екі қайталап тыңда. Тыңдаған мәтін бойынша түсінгеніңді қысқаша жазып отыр. 1-топ. XVIII-XIX ғасырларға дейін адамдар саяхатқа қандай мақсатпен шықты? 2-топ. Саяхатшылардың назары біздің елімізге ауып, неліктен қызығушылық танытуда? Төл сөз бен автор сөзі. Бейнебаян. Цифрлы дидактика.A.S. Жасанды интеллект. Топтық жұмыс. 1 –тапсырма. Сөйлемдерді төлеу сөзге айналдырып жазыңдар. 1-топ. Абай: Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге асық бол, - деп айтты. 2-топ. Мырзатай Жолдасбеков: Кенен Әзірбаев - ел мұрасын сақтаушы үлкен қайраткер, - деп бағалады. 2-тапсырма. Тақтамен жұмыс. 2 топтан 2 оқушы тақтаға шығып, синтаксистік, морфологиялық, талдау жасайды. 3-тапсырма. Серуендеу, туризм сөздеріне фонетикалық талдау жасау. Тапсырма. Төл сез бен автор сезінің тыныс белгілерін дұрыс қойып жазыңдар. 1.Ертең ерте жиналыңдар! деді Ербол Баратын жеріміз алыс. 2. Саяхаттың екі түрінде де ел аралап, жаңа әсерлер аламыз ба деп сұрады Перизат. 3.Әйгерім: Жалғыз саяхаттау мен арнайы тур арқылы топпен автобусқа отырып саяхаттаудың арасы жер мен көктей. |
Суретке қарап, сөздіктерді пайдаланып, берілген сөздердің мағынасын анықтайды. Осы сөздердің қайсысы қай суретке сәйкес келетінін айтып, ойын дәлелдейді.
«Саяхат» сөзіне қатысты тірек-сызба құрайды. Жазғандарын алмасып, бір-біріне сұрақ қояды. Бірігіп «Саяхат деген не?» сұрағына анықтама жазады.
Мәтінді тыңдайды. Тыңдаған мәтін бойынша түсінгендерін қысқаша жазып алады. Мәтін туралы өз ойларын айтады. Сұрақтарға жауап береді.
2-топтан екі оқушы жауап береді. Бейнебаянды көреді, тыңдайды. Түсінгендерін мысал келтіру арқылы дәлелдейді. Сөйлемді төлеу сөзге айналдырып жазады. Оқушылар тақтаға шығып, морфологиялық, фонетикалық талдау жасайды. Төл сез бен автор сезінің тыныс белгілерін дұрыс қойып жазады. |
Дескриптор: - Сөздіктерді пайдаланады, берілген сөздердің мағынасын анықтайды . – Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: - Тірек-сызба құрайды. - Бірігіп сұраққа жауап береді.
Дескриптор: - Сөйлемді төлеу сөзге айналдырып жазады. Дескриптор: -Тол сез бен автор сезіне қатысты тыныс белгіні кояды. |
Оқулық, слайд, жұмыс дәптерлері Оқулық, слайд, жұмыс дәптерлері Оқулық, тыңдалым аудиосы, слайд, жұмыс дәптерлері Цифрлы дидактика. Жасанды интеллект. Кеспе қағаздары, тақта, слайд, жұмыс дәптерлері. Кеспе қағаздары, тақта, слайд, жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 2 мин. |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, .... көзімді жеткіздім. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Саяхат - таным бастауы" ашық сабақ, 5-сынып
"Саяхат - таным бастауы" ашық сабақ, 5-сынып
Қысқа мерзімді жоспар 
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
Бөлім: |
10-бөлім. Саяхат және демалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ералиева Бекзат Мажитовна |
|
Күні: |
23.04.2024 ж. |
|
Сыныбы: 5 «Д» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Саяхат-таным бастауы. Төл сөз бен автор сөзі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.Т/А5.Тыңдалған мәтін
мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша
өз ойын білдіру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
5.Т/А5.Тыңдалған мәтін
мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша
өз ойын білдіру. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылығын ояту Үй тапсырмасы 5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Сәлемдесу, түгендеу. 2.Cурет әдісі бойынша топқа біріктіру. «Астана» тобы, «Түркістан» тобы болып бірігеді.
|
Сәлемдеседі. “Астана” тобы, “Түркістан” тобы болып 2 топқа бірігеді. Оқушылар жауап береді. |
|
Суреттер Wordwall |
|
Жаңа сабақ
3 мин |
Ой қозғау. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Саяхат-таным бастауы. |
Суреттер бойынша өз ойларын жеткізеді.
|
|
Саяхатшылардың суреттері |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 5 мин. 5 мин. Топпен жұмыс. 7 мин. Тілдік бағдар. 3 мин Топтық жұмыс Тақтамен жұмыс. 10 минут Деңгейлік тапсырма 5 мин. |
1-тапсырма. Айтылым. Суретке қара. Сөздіктерді пайдаланып, төмендегі сөздердің мағынасын анықта: саяхаттау, серуендеу, демалу, тынығу, туризм, экспедиция. Осы сөздердің қайсысы қай суретке сәйкес келеді? Ойыңды дәлелде. 2-тапсырма. Жазылым. «Ассоциограмма». «Саяхат» сөзіне қатысты тірек-сызба құра. Жазғандарыңды алмасып, бір-біріңе сұрақ қойыңдар. Бірігіп «Саяхат деген не?» сұрағына анықтама жазыңдар. 3-тапсырма. Тыңдалым. Мәтінді екі қайталап тыңда. Тыңдаған мәтін бойынша түсінгеніңді қысқаша жазып отыр. 1-топ. XVIII-XIX ғасырларға дейін адамдар саяхатқа қандай мақсатпен шықты? 2-топ. Саяхатшылардың назары біздің елімізге ауып, неліктен қызығушылық танытуда? Төл сөз бен автор сөзі. Бейнебаян. Цифрлы дидактика.A.S. Жасанды интеллект. Топтық жұмыс. 1 –тапсырма. Сөйлемдерді төлеу сөзге айналдырып жазыңдар. 1-топ. Абай: Бес нәрседен қашық бол, Бес нәрсеге асық бол, - деп айтты. 2-топ. Мырзатай Жолдасбеков: Кенен Әзірбаев - ел мұрасын сақтаушы үлкен қайраткер, - деп бағалады. 2-тапсырма. Тақтамен жұмыс. 2 топтан 2 оқушы тақтаға шығып, синтаксистік, морфологиялық, талдау жасайды. 3-тапсырма. Серуендеу, туризм сөздеріне фонетикалық талдау жасау. Тапсырма. Төл сез бен автор сезінің тыныс белгілерін дұрыс қойып жазыңдар. 1.Ертең ерте жиналыңдар! деді Ербол Баратын жеріміз алыс. 2. Саяхаттың екі түрінде де ел аралап, жаңа әсерлер аламыз ба деп сұрады Перизат. 3.Әйгерім: Жалғыз саяхаттау мен арнайы тур арқылы топпен автобусқа отырып саяхаттаудың арасы жер мен көктей. |
Суретке қарап, сөздіктерді пайдаланып, берілген сөздердің мағынасын анықтайды. Осы сөздердің қайсысы қай суретке сәйкес келетінін айтып, ойын дәлелдейді.
«Саяхат» сөзіне қатысты тірек-сызба құрайды. Жазғандарын алмасып, бір-біріне сұрақ қояды. Бірігіп «Саяхат деген не?» сұрағына анықтама жазады.
Мәтінді тыңдайды. Тыңдаған мәтін бойынша түсінгендерін қысқаша жазып алады. Мәтін туралы өз ойларын айтады. Сұрақтарға жауап береді.
2-топтан екі оқушы жауап береді. Бейнебаянды көреді, тыңдайды. Түсінгендерін мысал келтіру арқылы дәлелдейді. Сөйлемді төлеу сөзге айналдырып жазады. Оқушылар тақтаға шығып, морфологиялық, фонетикалық талдау жасайды. Төл сез бен автор сезінің тыныс белгілерін дұрыс қойып жазады. |
Дескриптор: - Сөздіктерді пайдаланады, берілген сөздердің мағынасын анықтайды . – Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: - Тірек-сызба құрайды. - Бірігіп сұраққа жауап береді.
Дескриптор: - Сөйлемді төлеу сөзге айналдырып жазады. Дескриптор: -Тол сез бен автор сезіне қатысты тыныс белгіні кояды. |
Оқулық, слайд, жұмыс дәптерлері Оқулық, слайд, жұмыс дәптерлері Оқулық, тыңдалым аудиосы, слайд, жұмыс дәптерлері Цифрлы дидактика. Жасанды интеллект. Кеспе қағаздары, тақта, слайд, жұмыс дәптерлері. Кеспе қағаздары, тақта, слайд, жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың соңы Рефлексия 2 мин. |
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. |
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, .... көзімді жеткіздім. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! |
|
шағым қалдыра аласыз


















