|
|
||
|
Бөлім: Табиғат және адам |
Мектеп: |
|
|
Пәні: Қазақ әдебиеті |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
Сынып:11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтақырыбы |
С.Балғабаевтың «Тойдан қайтқан қазақтар» комедиялық драмасының кейіпкерлер әлемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.3.1.көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.2.2.1. шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысымен анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Көркем шығармадағы кейіпкерлер арқылы өмір шындығын анықтап талдай алады. |
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анқытайды. |
||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: кейіпкерлер жүйесі арқылы заман көрінісіндегі келеңсіз оқиғаларды бағалап, сыни ой тұжырымдайды. |
||
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Құндылықтарды баулу |
|
|
|
Пәнаралық байланыс |
«Ревизор»,Н.Гоголь,Орыс әдебиеті, 8-сынып |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады:Комедиялық жанрдың ерекшелігін біледі ,астарлы ойларды түсінеді. |
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
||
|
Комедия,Мизанецена,митинк. |
||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||
|
1.Оқиғаның өмірмен байланысын дәлелдеңдер? 2.Басқа бағытқакетіп бара жатқан Асай Мүсеевич жанайқайын түсіндіріңдер? 3.М.Әлібаевич сөздерінің оның сол кездегі хал-жағдайын сипаттаңдар? |
||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||
|
1.Сіз неліктен автор идеясы шығарманы өмір шындығымен байланыстырды деп ойлайсың? |
||
|
Алдыңғы оқу |
Сұлтанәлі Балғабаев «Тойдан қайтқан қазақтар» спектакльдерімен таныс. |
|
|
Жоспар |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Психологиялық ахуал орнату мақсатында «Бақытты жұлдыз» тренингін ұйымдастырамын. Орындау шарты: Оқушыларға сары, жасыл, қызыл түсті жұлдызшаларды таңдап алады. Жұлдызшалардың артында тойға тілектер жазылған. бір – біріне тілектерді оқиды, ынтымақтастық қарым-қатынас қалыптасады. ҚБ Қол соғу Қызығушылықты ояту
Болжау сұрақтары арқылы жаңа сабаққа тақырыбына жетелеймін. Ойлары қорытындыланып, жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады. ҚБ Қол соғу
|
Оқушыларға сары, жасыл, қызыл түсті жұлдызшаларды таңдап алады. Жұлдызшалардың артында тойға тілектер жазылған. бір – біріне тілектерді оқиды, ынтымақтастық қарым-қатынас қалыптасады. Болжау сұрақтары арқылы жаңа сабаққа тақырыбын анықтайды. |
ҚБ
|
11-сынып қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мағынаны тану. Зерттеу әдісі. Прологты оқып, сыни пікірді оқып,мазмұндайды. Өз тұжырымын ұсынады. Мұғалімнің қолдауы көркемдегіш құралдарды байланыстыра талдауы арқылы жүзеге асады. Дескриптор:
ҚБ. Екі жұлдыз, бір ұсыныс
Тапсырма. ”Мазмұнды талда” әдісі. Оқушылар тақырыпты деңгей бойынша талдау арқылы мазмұнды және шығарманың жанрлық ерекшеліктерін түсінетін болады. 1-топ. «Тойдан қайтқан қазақтар»шығармасындағы Мэлис Әлібаевичтің жиынтық бейнесін жинақтап, жеке басты ойлаған шенеуік бейнесі арқылы өмір шындығын көрсетудегі автордың сөз қолданысын талдайды.
2-топ. Асай Мүсеевичтің жанайқайы арқылы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысымен анықтайды. Асай Мүсеевичтің әрекеттерін даралауда ғылымда бизнеске айналғандардың бейнесін өз көзқарастарымен талдап түсіндіреді.
3-топ. Пьесаның тіліне, онда қолданылған көркемдегіш құралдарды талдайды. Дескриптор:
ҚБ. Екі жұлдыз, бір ұсыныс Тапсырма. Блум бойынша шығарма сюжетінен қойылым ұйымдастыру арқылы мазмұнды ашады, талдайды. Білу. «Қазақстан» поезын күтіп тұрған үшеудің әңгімесі. Түсіну Жолсерік келіншек, билетсіз жолаушы мен саудагердің әңгімесі арқылы өмір шындығын көрсетеді. Қолдану. Мәскеуге жол. Мэлистің өзін Мәскеудің қалай қарсы алатындығы жайында сұхбатындағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын дәлелдер қолдана талдайды. Талдау. «Тойға келген қазақтар» арқылы кейіпкер сөздері мен негізгі идея арасындағы байланысты талдайды. Жинақтау.«Тойдан қайтқан қазақтар» -сатиралық шығарма. Пьесаның мағынасын ашатын тірек сөздерді тауып, мағыналарын жинақтап айтады. Бағалау. Кейіпкерлер жүйесін жіктейді. Кейіпкер сөзі мен іс-әрекеті арқылы автор қандай ойда айтқысы келеді? Өзіндік бағаларын береді Дескриптор:
ҚБ. Екі жұлдыз, бір ұсыныс Тапсырма. Кейіпкер бейнесін талдау. 1.
2.
Дескриптор:
ҚБ. Екі жұлдыз, бір ұсыныс
Бекіту. Мазмұн бойынша SWOT талдау жасап, баға береді.
Дескриптор:
ҚБ. Екі жұлдыз, бір ұсыныс |
Прологты оқып, сыни пікірді оқып,мазмұндайды. Өз тұжырымын ұсынады. Мұғалімнің қолдауы көркемдегіш құралдарды байланыстыра талдауы арқылы жүзеге асады. Оқушылар тақырыпты деңгей бойынша талдау арқылы мазмұнды және шығарманың жанрлық ерекшеліктерін түсінетін болады.
Блум бойынша шығарма сюжетінен қойылым ұйымдастыру арқылы мазмұнды ашады, талдайды.
Басты кейіпкер бейнесін талдайды; Жанама кейіпкер бейнесін талдайды.
Мазмұн бойынша SWOT талдау жасап, баға береді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Назира УразоваШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз "С.Балғабаевтың "Тойдан қайтқан қазақтар" комедиялық драмасының кейіпкерлер әлемі"
Тақырып бойынша 11 материал табылды
"С.Балғабаевтың "Тойдан қайтқан қазақтар" комедиялық драмасының кейіпкерлер әлемі"Материал туралы қысқаша түсінік
"С.Балғабаевтың "Тойдан қайтқан қазақтар" комедиялық драмасының кейіпкерлер әлемі" тақырыбындағы сабаққа ҚМЖ.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














