Бекітемін:
__________З.Жаңабаева
Оқу ісінің меңгерушісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В Талқылау және программалау |
Мектеп: Б.Аманшин атындағы орта мектебі |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Дузбаева Бакитгул Кабдикаровна |
||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
Scratch программалау ортасындағы блоктар |
|
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Scratch программалау ортасындағы блоктар туралы біледі. Көпшілігі: Программаның блоктарын пайдалана алады Кейбіреулері: Scratch программалау ортасындағы блоктарын пайдаланып, өз жобаларын жасай алады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Түйінді сөздерді білу Scratch бағдарламалау ортасындағы блоктар - Блоки программирование в среде Scratch - Blocks of programming are in the environment of Scratch Пәндік лексика және терминология Блок түрлері, анимация Диалог құруға жазылуға қажетті сөздер |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, талдау, жинақтау, қолдану, бағалау |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жұптық, топтық жұмыс жасау барысында жақсы қарым-қатынас орнатылады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, ағылшын |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Менің алгашқы программам. Scratch ойын программалау ортасы |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру Оқушылардың зейінін шоғырландыру / 2 минут/ Жұпқа біріктіру /2 минут/ Өткенді қайталау /5 минут/ Сынып оқушылардың зейінін сабаққа аудару. /1 минут/ Жаңа сабақты қалыптастыру /10 минут/ |
Сыныпта жақсы ахуал
қалыптастыру: «Сәлемдесу»
ойыны: «Жұлдыздар» ойыны Бізге жұлдыздар не үшін керек? Тапсырма:
Өткен сабақты қайталай отыра жаңа сабаққа өту, оқу-шылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау және түсін-діру. /Проблемалық сұрақтар/ «Ыстық орындық» әдісі 1.Scratch(Скретч) программалау ортасы деген не? Басты кейіпкер қалай аталады? 2. Программалау ортасы неше бөліктен тұрады? 3.Scratch –те программа неге жазылмайды? 4. Scratch(Скретч) программасын неліктен Лего конструк-торына ұқсатады? 5.Программалау тілдері не себепті жасанды деп есептеле-ді? 6.Ойын программалау ортасы балалардың шығармашылық ізденістерін қалыптастырады? Неліктен? Scratch(Скретч) программалау ортасының блоктары-мен оқушыларды таныстыру: 1.Блок түрлері(блоктар палитрасы): Қозғалыс блоғы, Түр блогы, Дыбыс блогы, Қылқалам блогы, Мәліметтер блоғы, Оқиғалар блоғы, Басқару блоғы, Сен-сарлар блоғы, Операторлар блоғы, Басқа да блоктар. 2. Неліктен түрлі-түсті ... 3 Ескерту: Scratch программа-лау ортасында блок-тардың формасы бір бірімен сәйкес келме-се, оларды байланыс-тыру мүмкін емес. Сондықтан блок формаларының бір-бірі-мен сәйкес келуін қадағалау керек. |
Жұлдызшалар, түрлі-түсті қағаз ДК, проектор Презентация Scratch(Скретч) программалау ортасы |
|||||
|
Сергіту сәті /2 минут/ |
Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлауын , көру
арқылы есте сақтауын , ойша жұмыс істей білуін дамыту . |
Суретпен жұмыс |
|||||
|
Сабақтың ортасы Блум таксономиясы көмегімен сабақтың мақсатына жету /20 минут/ Білу Түсіну Талдау Жинақтау Қолдану Бағалау |
Топтық және жеке жұмысқа берілетін сұрақтар мен тапсырмалар: «Ойлан-Топтас-Талқыла» әдісі І-топ. 1.Блоктар палитрасы деген не? 2.Блоктардың қандай түрлері бар? ІІ-топ. 1.Басқару блоғы не үшін керек? 2.Математикалық есептеулер қай блокта орналасқан? ІІІ-топ. 1.Скриптілерге дыбыстар қолдану қай блокта орналас-қан? 2.Скриптерді құрастырғанда блоктар бір-біріне сәйкес келуі керек? Дескрипторлар:
«Ой-түрткі» Программалау ортасында блоктарды қолданудың басты идеясымен ой бөлісіңдер?
Дескрипторлар:
5 тапсырма. 1.Суреттегідей программа құрыңдар, қалай жұмыс жасай-тынын тексеріңдер. Түсіндіріңдер. 2. Scratch программалау ортасында өз жобаларыңды жа-сап көріңдер. Программада қандай блоктар қолдандыңдар? Олардың бір-бірімен байланысын түсіндіріңдер? Дескрипторлар:
|
Оқулықпен жұмыс Интерактивті тақтамен жұмыс |
|||||
|
Сабақтың соңы /3 минут/ |
Үй тапсырмасы 1. Scratch программалау ортасындағы блоктары 2. 5.2 –тапсырма. Scratch ортасында программа құрастырыңдар.
Р
|
Білім ағашы, Стикер |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||
|
Оқушылардың жұмысын бақылай отырып, саралау-дың диалог және қолдау көр-сету тәсілі арқылы кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында көмек көрсетемін. |
Тапсырмалар бойынша:
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Scratch программалау ортасындағы блоктар 5 сынып
Бекітемін:
__________З.Жаңабаева
Оқу ісінің меңгерушісі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3В Талқылау және программалау |
Мектеп: Б.Аманшин атындағы орта мектебі |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Дузбаева Бакитгул Кабдикаровна |
||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
|
Scratch программалау ортасындағы блоктар |
|
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
5.3.2.2-алгоритмді сөз түрінде ұсыну |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Scratch программалау ортасындағы блоктар туралы біледі. Көпшілігі: Программаның блоктарын пайдалана алады Кейбіреулері: Scratch программалау ортасындағы блоктарын пайдаланып, өз жобаларын жасай алады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Түйінді сөздерді білу Scratch бағдарламалау ортасындағы блоктар - Блоки программирование в среде Scratch - Blocks of programming are in the environment of Scratch Пәндік лексика және терминология Блок түрлері, анимация Диалог құруға жазылуға қажетті сөздер |
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, талдау, жинақтау, қолдану, бағалау |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жұптық, топтық жұмыс жасау барысында жақсы қарым-қатынас орнатылады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, ағылшын |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Менің алгашқы программам. Scratch ойын программалау ортасы |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1.Ұйымдастыру Оқушылардың зейінін шоғырландыру / 2 минут/ Жұпқа біріктіру /2 минут/ Өткенді қайталау /5 минут/ Сынып оқушылардың зейінін сабаққа аудару. /1 минут/ Жаңа сабақты қалыптастыру /10 минут/ |
Сыныпта жақсы ахуал
қалыптастыру: «Сәлемдесу»
ойыны: «Жұлдыздар» ойыны Бізге жұлдыздар не үшін керек? Тапсырма:
Өткен сабақты қайталай отыра жаңа сабаққа өту, оқу-шылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау және түсін-діру. /Проблемалық сұрақтар/ «Ыстық орындық» әдісі 1.Scratch(Скретч) программалау ортасы деген не? Басты кейіпкер қалай аталады? 2. Программалау ортасы неше бөліктен тұрады? 3.Scratch –те программа неге жазылмайды? 4. Scratch(Скретч) программасын неліктен Лего конструк-торына ұқсатады? 5.Программалау тілдері не себепті жасанды деп есептеле-ді? 6.Ойын программалау ортасы балалардың шығармашылық ізденістерін қалыптастырады? Неліктен? Scratch(Скретч) программалау ортасының блоктары-мен оқушыларды таныстыру: 1.Блок түрлері(блоктар палитрасы): Қозғалыс блоғы, Түр блогы, Дыбыс блогы, Қылқалам блогы, Мәліметтер блоғы, Оқиғалар блоғы, Басқару блоғы, Сен-сарлар блоғы, Операторлар блоғы, Басқа да блоктар. 2. Неліктен түрлі-түсті ... 3 Ескерту: Scratch программа-лау ортасында блок-тардың формасы бір бірімен сәйкес келме-се, оларды байланыс-тыру мүмкін емес. Сондықтан блок формаларының бір-бірі-мен сәйкес келуін қадағалау керек. |
Жұлдызшалар, түрлі-түсті қағаз ДК, проектор Презентация Scratch(Скретч) программалау ортасы |
|||||
|
Сергіту сәті /2 минут/ |
Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлауын , көру
арқылы есте сақтауын , ойша жұмыс істей білуін дамыту . |
Суретпен жұмыс |
|||||
|
Сабақтың ортасы Блум таксономиясы көмегімен сабақтың мақсатына жету /20 минут/ Білу Түсіну Талдау Жинақтау Қолдану Бағалау |
Топтық және жеке жұмысқа берілетін сұрақтар мен тапсырмалар: «Ойлан-Топтас-Талқыла» әдісі І-топ. 1.Блоктар палитрасы деген не? 2.Блоктардың қандай түрлері бар? ІІ-топ. 1.Басқару блоғы не үшін керек? 2.Математикалық есептеулер қай блокта орналасқан? ІІІ-топ. 1.Скриптілерге дыбыстар қолдану қай блокта орналас-қан? 2.Скриптерді құрастырғанда блоктар бір-біріне сәйкес келуі керек? Дескрипторлар:
«Ой-түрткі» Программалау ортасында блоктарды қолданудың басты идеясымен ой бөлісіңдер?
Дескрипторлар:
5 тапсырма. 1.Суреттегідей программа құрыңдар, қалай жұмыс жасай-тынын тексеріңдер. Түсіндіріңдер. 2. Scratch программалау ортасында өз жобаларыңды жа-сап көріңдер. Программада қандай блоктар қолдандыңдар? Олардың бір-бірімен байланысын түсіндіріңдер? Дескрипторлар:
|
Оқулықпен жұмыс Интерактивті тақтамен жұмыс |
|||||
|
Сабақтың соңы /3 минут/ |
Үй тапсырмасы 1. Scratch программалау ортасындағы блоктары 2. 5.2 –тапсырма. Scratch ортасында программа құрастырыңдар.
Р
|
Білім ағашы, Стикер |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||
|
Оқушылардың жұмысын бақылай отырып, саралау-дың диалог және қолдау көр-сету тәсілі арқылы кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында көмек көрсетемін. |
Тапсырмалар бойынша:
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз
.Әр блоктың
командалары және олардың
қызметтері.
ефлекси

