«Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы» КММ
Қысқамерзімді жоспар
№6-сабақ.
|
Бөлім: |
6-бөлім. Ғаламтор ғаламаты. Морфология |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұғалім: Зейнолова Гүлназ Амантаевна Машықтанушы: Алтаева Мадина Аманжолқызы |
|
Күні: |
23.01.2025 |
|
Сыныбы: 7«Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлеуметтік желілердің тарихы. Себеп-салдар шылаулары |
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқу мақсаттары |
7.1.5.1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау 7.4.4.3. шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіреді Дәлелді жауап береді Өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырады, талқылайды Шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін шағын жаттығу (мысалы, жылы лебіздер айту). Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Педагогтің іс-әреке ті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Анықтамасы: Себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтар: себебі, өйткені, сондықтан, сол себепті. Мысалдар арқылы Себеп-салдар шылаулардың мағынасын ашу. Мысал:Менің киімім су болды, сондықтан мектепке бара алмадымФФФФФФФ |
Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 15 мин. |
Оқылым және тыңдалым материалдары ұсынылады (мәтін немесе аудиоматериал). Мәтін бойынша негізгі тірек сөздер мен сөз тіркестері белгіленеді. Оқылым материалы: Тыңдалым материалы: Мұғалім мәтінді екінші рет оқиды. Оқушылар проблемалық сұрақтарға жауап беру үшін мәтіннен деректер жазады: Неліктен әлеуметтік желілер кең таралды? Әлеуметтік желілердің пайда болуына қандай себептер әсер етті? |
Оқушы тапсырманың мазмұны мен мақсатын түсініп, берілген сөздермен шағын диалог құрастыруды бастайды. Ол тапсырмадағы сөздердің мағынасын анықтап, олардың сөйлемде қалай қолданылатынын ойластырады.
Бұл оқушылардың тыңдалым дағдысын дамытуға көмектеседі. |
|
Қима қағаздар, интерактивті тақта
Аудио тыңдау құралы |
|
|
|
1-тапсырма Жұптық жұмыс Мәтіннен себеп-салдар шылауларын тауып, оларды түрлеріне қарай ажыратады. Жұптар өз жұмыстарын басқа топтармен салыстырады. |
|
Дескриптор: Жалпы - 4 балл. Мәтіннен себеп-салдар шылауларын табады– 2 балл Шылауларды түрлеріне қарай ажыратады.-2 балл |
жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
2-тапсырма Топтық жұмыс Топтарға проблемалық сұрақтар беріледі. Мысалы: "Әлеуметтік желілердің кең таралуының негізгі себептері қандай?" Әр топ өз жауабын дәлелдеп, ортақ пікірге келеді. 3-тапсырма Жазылым тапсырмасы Оқушылар себеп-салдар шылауларын қолданып, 5-6 сөйлем құрастырады. |
Проблемалық сұрақтарға жауап береді.
Жазылым. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың жазылым дағдысы қалыптасады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. Сөйлемнен талғаулықты шылауды анықтайды.
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. Тапсырмаға берілген себеп-салдар шылауларын қолданып, 5-6 сөйлем құрастырады. |
Жұмыс дәптерлері, қима қағаздар |
|
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Смартфон әдісі арқылы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушыларды бағалайды. |
|
|
|
Үй тапсырмасы: Себеп-салдар шылауларын қолданып, шағын эссе жазу. Тақырып: "Әлеуметтік желілердің пайдасы мен зияны" (кемінде 5 шылау қолдану). |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Себеп-салдар шылауы
Себеп-салдар шылауы
«Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы» КММ
Қысқамерзімді жоспар
№6-сабақ.
|
Бөлім: |
6-бөлім. Ғаламтор ғаламаты. Морфология |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мұғалім: Зейнолова Гүлназ Амантаевна Машықтанушы: Алтаева Мадина Аманжолқызы |
|
Күні: |
23.01.2025 |
|
Сыныбы: 7«Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлеуметтік желілердің тарихы. Себеп-салдар шылаулары |
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқу мақсаттары |
7.1.5.1 проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау 7.4.4.3. шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіреді Дәлелді жауап береді Өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырады, талқылайды Шылау түрлерін ажырата білу, орынды қолдану |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин. |
Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін шағын жаттығу (мысалы, жылы лебіздер айту). Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Педагогтің іс-әреке ті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Анықтамасы: Себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтар: себебі, өйткені, сондықтан, сол себепті. Мысалдар арқылы Себеп-салдар шылаулардың мағынасын ашу. Мысал:Менің киімім су болды, сондықтан мектепке бара алмадымФФФФФФФ |
Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 15 мин. |
Оқылым және тыңдалым материалдары ұсынылады (мәтін немесе аудиоматериал). Мәтін бойынша негізгі тірек сөздер мен сөз тіркестері белгіленеді. Оқылым материалы: Тыңдалым материалы: Мұғалім мәтінді екінші рет оқиды. Оқушылар проблемалық сұрақтарға жауап беру үшін мәтіннен деректер жазады: Неліктен әлеуметтік желілер кең таралды? Әлеуметтік желілердің пайда болуына қандай себептер әсер етті? |
Оқушы тапсырманың мазмұны мен мақсатын түсініп, берілген сөздермен шағын диалог құрастыруды бастайды. Ол тапсырмадағы сөздердің мағынасын анықтап, олардың сөйлемде қалай қолданылатынын ойластырады.
Бұл оқушылардың тыңдалым дағдысын дамытуға көмектеседі. |
|
Қима қағаздар, интерактивті тақта
Аудио тыңдау құралы |
|
|
|
1-тапсырма Жұптық жұмыс Мәтіннен себеп-салдар шылауларын тауып, оларды түрлеріне қарай ажыратады. Жұптар өз жұмыстарын басқа топтармен салыстырады. |
|
Дескриптор: Жалпы - 4 балл. Мәтіннен себеп-салдар шылауларын табады– 2 балл Шылауларды түрлеріне қарай ажыратады.-2 балл |
жұмыс дәптерлері. |
|
|
|
2-тапсырма Топтық жұмыс Топтарға проблемалық сұрақтар беріледі. Мысалы: "Әлеуметтік желілердің кең таралуының негізгі себептері қандай?" Әр топ өз жауабын дәлелдеп, ортақ пікірге келеді. 3-тапсырма Жазылым тапсырмасы Оқушылар себеп-салдар шылауларын қолданып, 5-6 сөйлем құрастырады. |
Проблемалық сұрақтарға жауап береді.
Жазылым. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың жазылым дағдысы қалыптасады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. Сөйлемнен талғаулықты шылауды анықтайды.
Дескриптор: Жалпы - 3 балл. Тапсырмаға берілген себеп-салдар шылауларын қолданып, 5-6 сөйлем құрастырады. |
Жұмыс дәптерлері, қима қағаздар |
|
|
|
|||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Смартфон әдісі арқылы» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушыларды бағалайды. |
|
|
|
Үй тапсырмасы: Себеп-салдар шылауларын қолданып, шағын эссе жазу. Тақырып: "Әлеуметтік желілердің пайдасы мен зияны" (кемінде 5 шылау қолдану). |
|||||
шағым қалдыра аласыз



















