Қостанай облысы әкімдігінің білім басқармасы «Лисаков қаласы білім бөлімі» мемлекеттік мекемесі
Шебер- сынып
Тақырыбы:
«Оқу сауаттылығын дамытудың жаңа технологиялары»
|
Авторлары: |
_ Мауленова Г.С. Педагог-зерттеуші |
2024 ж
Түсінік хат
Өзектілігі: Бастауыш сыныптардың оқу мен жазудағы функцияналдық сауаттылықтарын арттыру жолдарындағы тиімді тәсілдердің тәжірибедегі қолданысы
Мәселе : Бастауыш сынып оқушыларының оқыған мәтін мазмұнын жан-жақты түсініп, талқылай алмауы
Мақсаты: Жаңа білім беру аясында оқушылардың құзыреттілігін дамыту үшін оқылым, тыңдалым дағдыларына сүйене отырып, мәтінмен жұмысты жан-жақты түрлендіре талқылау
Міндеті: Әріптестерге мәтінмен жұмыстың жаңа әдіс-тәсілдерінен үлгі көрсете отырып, оқу сауаттылығын арттыру үшін өзара тәжірибе алмасу
Күні/уақыты: 24.04.2023ж. сағ. 10.00.
Қатысушылар құрамы: Мауленова Г.С.
Әдіс -тәсілдері: «D-ID» әдісі , «Таңдап ал да, таста!» әдісі, «Сөзден-сөйлем» әдісі, «ZipGrade» тәсілі, «Менің бейнем» әдісі
Құрал-жабдықтар: презентация, бейнежазба, тапсырмалар жазылған парақшалар, смартфон, тест парақшалары (бланк)
Шебер-сыныптан күтілетін нәтиже:
-
тәжірибеде қолдану арқылы қызмет үдерісінде әріптестердің өзара бірлескен әрекеті, белсенді қарым-қатынас қалыптастыра алады;
-
мұғалімдер сабақ үрдісінің белгілі бір кезеңінде мәтінмен жұмыста тиімді әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, мәтін мазмұнын жан-жақты ашуды үйренеді.
Ақпарат көздері: D-ID Cpeative Reality Studio ресурсы, ғаламтор
Шебер-сыныптың технологиялық картасы
|
№ п/п |
Кезеңі, уақыты |
сағат (мин.) |
Кезеңмен шешілетін міндеттер |
Кезеңдер мазмұны |
Әдістер |
Оқыту құралдары |
Болжамды нәтиже |
|
I. |
Ұйымдастыру кезеңі |
1 |
Қызмет үшін жағымды атмосфера құру, назарларын аудару |
Сәлемдесу. Шебер-сыныпқа жылы көзқарас қалыптастыру |
Мұғалімнің сөзі, таныстыру |
Презентация. Слайд №1 |
Барлық шебер-сынып қатысушыларының жұмысқа дайындығы |
|
II. |
Өзектендіру |
5 |
Тыңдаушылармен көңіл-күйді жоғарлататын сергіту-тренингі «Мадақтайық!» |
Тақырыптың өзектілігі. Шебер-сынып мақсатын қою |
Қысқаша теориялық таныстырылым(баяндау) |
Презентация. Слайд №2 |
Оқу сауаттылығы туралы идеялар қалыптастырылады |
|
III. |
Тәжірибелік кезең |
19 |
1) Мәтін бөлігімен танысу, жасанды интеллект (қысқаша мәтінді оқып, түсінеді) 2) Мәтін барысын болжау 3) Мәтінге байланысты жазбаша тапсырма 4) Білімдерін тестілеу |
-бейнежазбадан тапсырманы тыңдайды; берілген мәтінді оқып танысады. -өз ойларын парақшаға жазады,бір-біріне лақтырып,кез келген жауапты таңдайды, тиісті орынға барып, өз пікірін қорғайды - берілген сөздерден тақырыпқа сай сөйлем құрастырады -смартфонмен сканерлеу,автоматты түрде дұрыс ж/е бұрыс жауаптарды табу |
«D-ID» әдісі «Таңда да, таста!» әдісі «Сөзден-сөйлем» әдісі «ZipGrade» тәсілі |
Cpeative Reality Studio ресурсы Тапсырма парақшалары А-4 Смартфон Тест бланкі Тест сұрақтары Слайд №3, 4 |
-мұғалімнің кәсіби дағдыларын қалыптасты- ратын жаңа мүмкіндіктер туындайды; -оқы жылдамдығы мен мазмұнын түсіну деңгейін арттырады; - оқу үдерісін қызықты етеді; -шығармашылық деңгейі шыңдалады; - оқушының терең білім алуына көмектеседі; - жасанды интеллект, жаңа технологияларды меңгереді; |
|
IV. |
Рефлексия |
5 |
Қатысушылардың көңіл-күйлері мен пікірлерін білу |
Шебер сынып қатысушылары адам бейнесінің бет-әлпетіне көңіл-күйлерін салады және денесіне өз пікірлерін қалдырады |
Кері байланыс «Менің бейнем» әдісі |
Ламинаттал ған адам сұлбасы, фломастер |
Бірлескен қызмет нәтижелері бойынша шебер-сынып қатысушыларының өз пікірін білдіруі Қатысушылардың орындалған жұмыстан қанағаттануы |
Шебер-сынып жоспары
|
реті |
Өткізілетін жұмыс түрлерінің кезеңі |
Жүргізілген жұмыстар |
Күтілетін нәтиже |
Ресурстар |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі 1 мин |
|
Қатысушылардың назарын аудару |
Слайд №1 |
|
2 |
Өзектендіру 5 мин |
1. Тыңдаушылармен көңіл-күйді жоғарлататын сергіту-тренингі «Мадақтайық!» (2 мин) - Кім осы семинарға қызығушылықпен келді? (қол шапалақтау) - Кім бүгін дұрыс ұйықтай алмай шықты? - Кім өзін білікті ұстазбын деп санайды? - Кім кітапқұмар ? - Кім сөйлегенде сөздің майын ағызады? Осы сұрақтарға орнынан тұрған қатысушылар мадақталады.
|
Қатысушылардың психологиялық ахуалдары көтеріледі Оқу сауаттылығы туралы идеялар қалыптастырылады |
Слайд №2 |
|
3 |
Тәжірибелік кезең 19 мин |
1) Мәтін бөлігімен танысу. Жасанды интеллект технологиясы «D-ID» әдісі арқылы мәтін авторы сөйлейді. ( мәтіннің жазбасы таратылады) Басқаның рөлінде Амантай мектептен үйіне боздап кірді. Екі көзінен жас парлап, көпке дейін өксігін баса алмай , бұрын-соңды болмаған мінез көрсетті.
Қатысушылар мәтінді оқып, болжам пікір жазады 2) «Таңда да, таста!» әдісі бойынша ортаға шығады. Жазған пікірлерін умаждап, бір-біріне лақтырады. Одан соң алдына түскен жауапты алып, оқып, бөлмеде ілулі тұрған жауабына жуық пікірлерге келіп тұрады. Пікірлер:
Өзара ақылдасып, нақты қорытынды түйін жасайды. 3) Әр топ «Сөзден-сөйлем» әдісіне сүйеніп мәтінге сәйкес келетін сөйлем құрастырып, оқиды. 4) Мәтінді бекіту мақсатында пысықтау тесті алынады. «ZipGrade» тәсілі арқылы тест жауаптарының дұрыстығын смартфонмен автоматты түрде тексеріледі. Тест сұрақтары: 1.Амантай қайда келді? А)үйіне ә)мектепке б) дайындыққа 2. Амантайдың мінезі қандай? А)аулы ә)қуанышты б) қайғылы 3. Амантай қандай бала? А) әдепті ә) өнерлі б) намысқой 4. Амантайдың әрекетін анықта А) әзілдеді ә) шынайы б) алдау 5. Мәтіндегі негізгі ой? А) анасын алдау Ә) рөлді сомдау Б) сабақты оқымау 6. Мәтіннің түрін анықта А)әңгімелеу Ә) сипаттау Б)пайымдау 7. Амантай кімге өнерін көрсетті? А) атасына ә) әкесіне б) анасына |
- жасанды интеллект, жаңа технологияларды меңгереді; мұғалімнің кәсіби дағдыларын қалыптасты- ратын жаңа мүмкіндіктер туындайды; -оқы жылдамдығы мен мазмұнын түсіну деңгейін арттырады; -шығармашылық деңгейі шыңдалады; -жаңа технологияларды меңгереді; -тестілеу арқылы мәтінді бекітеді |
Бейнежазба Мәтін жазылған парақшалар Кеспе қағаздар Пікір парағы
Слайд № 3, 4 |
|
4 |
Рефлексия 5 мин |
«Бұл қандай ән?» тапқырлық ойыны арқылы бекіту. (Шарты: берілген суреттер арқылы жасырын әнді тауып, үзінді орындау) Кері байланыс: «Менің бейнем» әдісі. Берілген сұлба бетіне өз көңіл-күйлерін салып, астына пікірлерін жазады. |
Бірлескен қызмет нәтижелері бойынша шебер-сынып қатысушыларының өз пікірін білдіруі |
|

Презентация
Рефлексия
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шебер-сынып "Оқу сауаттылығын дамытудың жаңа технологиялары"
Қостанай облысы әкімдігінің білім басқармасы «Лисаков қаласы білім бөлімі» мемлекеттік мекемесі
Шебер- сынып
Тақырыбы:
«Оқу сауаттылығын дамытудың жаңа технологиялары»
|
Авторлары: |
_ Мауленова Г.С. Педагог-зерттеуші |
2024 ж
Түсінік хат
Өзектілігі: Бастауыш сыныптардың оқу мен жазудағы функцияналдық сауаттылықтарын арттыру жолдарындағы тиімді тәсілдердің тәжірибедегі қолданысы
Мәселе : Бастауыш сынып оқушыларының оқыған мәтін мазмұнын жан-жақты түсініп, талқылай алмауы
Мақсаты: Жаңа білім беру аясында оқушылардың құзыреттілігін дамыту үшін оқылым, тыңдалым дағдыларына сүйене отырып, мәтінмен жұмысты жан-жақты түрлендіре талқылау
Міндеті: Әріптестерге мәтінмен жұмыстың жаңа әдіс-тәсілдерінен үлгі көрсете отырып, оқу сауаттылығын арттыру үшін өзара тәжірибе алмасу
Күні/уақыты: 24.04.2023ж. сағ. 10.00.
Қатысушылар құрамы: Мауленова Г.С.
Әдіс -тәсілдері: «D-ID» әдісі , «Таңдап ал да, таста!» әдісі, «Сөзден-сөйлем» әдісі, «ZipGrade» тәсілі, «Менің бейнем» әдісі
Құрал-жабдықтар: презентация, бейнежазба, тапсырмалар жазылған парақшалар, смартфон, тест парақшалары (бланк)
Шебер-сыныптан күтілетін нәтиже:
-
тәжірибеде қолдану арқылы қызмет үдерісінде әріптестердің өзара бірлескен әрекеті, белсенді қарым-қатынас қалыптастыра алады;
-
мұғалімдер сабақ үрдісінің белгілі бір кезеңінде мәтінмен жұмыста тиімді әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, мәтін мазмұнын жан-жақты ашуды үйренеді.
Ақпарат көздері: D-ID Cpeative Reality Studio ресурсы, ғаламтор
Шебер-сыныптың технологиялық картасы
|
№ п/п |
Кезеңі, уақыты |
сағат (мин.) |
Кезеңмен шешілетін міндеттер |
Кезеңдер мазмұны |
Әдістер |
Оқыту құралдары |
Болжамды нәтиже |
|
I. |
Ұйымдастыру кезеңі |
1 |
Қызмет үшін жағымды атмосфера құру, назарларын аудару |
Сәлемдесу. Шебер-сыныпқа жылы көзқарас қалыптастыру |
Мұғалімнің сөзі, таныстыру |
Презентация. Слайд №1 |
Барлық шебер-сынып қатысушыларының жұмысқа дайындығы |
|
II. |
Өзектендіру |
5 |
Тыңдаушылармен көңіл-күйді жоғарлататын сергіту-тренингі «Мадақтайық!» |
Тақырыптың өзектілігі. Шебер-сынып мақсатын қою |
Қысқаша теориялық таныстырылым(баяндау) |
Презентация. Слайд №2 |
Оқу сауаттылығы туралы идеялар қалыптастырылады |
|
III. |
Тәжірибелік кезең |
19 |
1) Мәтін бөлігімен танысу, жасанды интеллект (қысқаша мәтінді оқып, түсінеді) 2) Мәтін барысын болжау 3) Мәтінге байланысты жазбаша тапсырма 4) Білімдерін тестілеу |
-бейнежазбадан тапсырманы тыңдайды; берілген мәтінді оқып танысады. -өз ойларын парақшаға жазады,бір-біріне лақтырып,кез келген жауапты таңдайды, тиісті орынға барып, өз пікірін қорғайды - берілген сөздерден тақырыпқа сай сөйлем құрастырады -смартфонмен сканерлеу,автоматты түрде дұрыс ж/е бұрыс жауаптарды табу |
«D-ID» әдісі «Таңда да, таста!» әдісі «Сөзден-сөйлем» әдісі «ZipGrade» тәсілі |
Cpeative Reality Studio ресурсы Тапсырма парақшалары А-4 Смартфон Тест бланкі Тест сұрақтары Слайд №3, 4 |
-мұғалімнің кәсіби дағдыларын қалыптасты- ратын жаңа мүмкіндіктер туындайды; -оқы жылдамдығы мен мазмұнын түсіну деңгейін арттырады; - оқу үдерісін қызықты етеді; -шығармашылық деңгейі шыңдалады; - оқушының терең білім алуына көмектеседі; - жасанды интеллект, жаңа технологияларды меңгереді; |
|
IV. |
Рефлексия |
5 |
Қатысушылардың көңіл-күйлері мен пікірлерін білу |
Шебер сынып қатысушылары адам бейнесінің бет-әлпетіне көңіл-күйлерін салады және денесіне өз пікірлерін қалдырады |
Кері байланыс «Менің бейнем» әдісі |
Ламинаттал ған адам сұлбасы, фломастер |
Бірлескен қызмет нәтижелері бойынша шебер-сынып қатысушыларының өз пікірін білдіруі Қатысушылардың орындалған жұмыстан қанағаттануы |
Шебер-сынып жоспары
|
реті |
Өткізілетін жұмыс түрлерінің кезеңі |
Жүргізілген жұмыстар |
Күтілетін нәтиже |
Ресурстар |
|
1 |
Ұйымдастыру кезеңі 1 мин |
|
Қатысушылардың назарын аудару |
Слайд №1 |
|
2 |
Өзектендіру 5 мин |
1. Тыңдаушылармен көңіл-күйді жоғарлататын сергіту-тренингі «Мадақтайық!» (2 мин) - Кім осы семинарға қызығушылықпен келді? (қол шапалақтау) - Кім бүгін дұрыс ұйықтай алмай шықты? - Кім өзін білікті ұстазбын деп санайды? - Кім кітапқұмар ? - Кім сөйлегенде сөздің майын ағызады? Осы сұрақтарға орнынан тұрған қатысушылар мадақталады.
|
Қатысушылардың психологиялық ахуалдары көтеріледі Оқу сауаттылығы туралы идеялар қалыптастырылады |
Слайд №2 |
|
3 |
Тәжірибелік кезең 19 мин |
1) Мәтін бөлігімен танысу. Жасанды интеллект технологиясы «D-ID» әдісі арқылы мәтін авторы сөйлейді. ( мәтіннің жазбасы таратылады) Басқаның рөлінде Амантай мектептен үйіне боздап кірді. Екі көзінен жас парлап, көпке дейін өксігін баса алмай , бұрын-соңды болмаған мінез көрсетті.
Қатысушылар мәтінді оқып, болжам пікір жазады 2) «Таңда да, таста!» әдісі бойынша ортаға шығады. Жазған пікірлерін умаждап, бір-біріне лақтырады. Одан соң алдына түскен жауапты алып, оқып, бөлмеде ілулі тұрған жауабына жуық пікірлерге келіп тұрады. Пікірлер:
Өзара ақылдасып, нақты қорытынды түйін жасайды. 3) Әр топ «Сөзден-сөйлем» әдісіне сүйеніп мәтінге сәйкес келетін сөйлем құрастырып, оқиды. 4) Мәтінді бекіту мақсатында пысықтау тесті алынады. «ZipGrade» тәсілі арқылы тест жауаптарының дұрыстығын смартфонмен автоматты түрде тексеріледі. Тест сұрақтары: 1.Амантай қайда келді? А)үйіне ә)мектепке б) дайындыққа 2. Амантайдың мінезі қандай? А)аулы ә)қуанышты б) қайғылы 3. Амантай қандай бала? А) әдепті ә) өнерлі б) намысқой 4. Амантайдың әрекетін анықта А) әзілдеді ә) шынайы б) алдау 5. Мәтіндегі негізгі ой? А) анасын алдау Ә) рөлді сомдау Б) сабақты оқымау 6. Мәтіннің түрін анықта А)әңгімелеу Ә) сипаттау Б)пайымдау 7. Амантай кімге өнерін көрсетті? А) атасына ә) әкесіне б) анасына |
- жасанды интеллект, жаңа технологияларды меңгереді; мұғалімнің кәсіби дағдыларын қалыптасты- ратын жаңа мүмкіндіктер туындайды; -оқы жылдамдығы мен мазмұнын түсіну деңгейін арттырады; -шығармашылық деңгейі шыңдалады; -жаңа технологияларды меңгереді; -тестілеу арқылы мәтінді бекітеді |
Бейнежазба Мәтін жазылған парақшалар Кеспе қағаздар Пікір парағы
Слайд № 3, 4 |
|
4 |
Рефлексия 5 мин |
«Бұл қандай ән?» тапқырлық ойыны арқылы бекіту. (Шарты: берілген суреттер арқылы жасырын әнді тауып, үзінді орындау) Кері байланыс: «Менің бейнем» әдісі. Берілген сұлба бетіне өз көңіл-күйлерін салып, астына пікірлерін жазады. |
Бірлескен қызмет нәтижелері бойынша шебер-сынып қатысушыларының өз пікірін білдіруі |
|

Презентация
Рефлексия
шағым қалдыра аласыз




