М. ЖҰМАБАЕВТЫҢ «СҮЙЕМІН», М. ЛЕРМОНТОВТЫҢ «РОДИНА» ӨЛЕҢДЕРІН САЛЫСТЫРА ТАЛДАУ. ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ, 8-СЫНЫП
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: «М.Жұмабаевтың «Сүйемін», М.Лермонтовтың «Родина» өлеңдерін салыстыра талдау»
Мақсаты: екі ақынның шығармаларын оқу арқылы салыстыра талдау жүргізу.
Міндеттері:
Білімділік: поэтикалық мәтін ұғымын тереңдете ұғындыру, әдебиет теориясынан оқушылардың білімдерін кеңейту.
Дамытушылық : шығармашылық қабілеттерін дамыту, көркем туындыларды салыстыру дағдыларына үйрету.
Тәрбиелік: оқушылардың отаншылдық сезімдерін, Отанға сүйіспеншілігін арттыру, туған жерінің тағдырын ойлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Әдіс-тәсілдері: сын тұрғысынан ойлау стратегиялары
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, өлеңдер жинақтары.
Пәнаралық байланыс: орыс әдебиеті
Сабақтың эпиграфы:
"Неге екенін білмеймін —
Сол Арқамды сүйемін!"
М. Жұмабаев
"Люблю отчизну я, но странною любовью ".
М. Лермонтов.
Сабақтың барысы:
I . Ұйымдастыру кезеңі.
Сыныпты екі топқа бөлу, сабақтың ерекшелігіне қарай «жас әдебиеттанушылар» орыс әдебиетін және қазақ әдебиетін зерттеушілер болып отырады.
-
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқуға қызығушылық ояту.
Бірінші топ:
-
«Отан» сөзіне ассоциациялық қатар құру (үй, жер, Қазақстан, көше, дала, туған өлке, ана т.б.)
2. Сөздік жұмысы:
А) Отан
Ә) туған ел
Б) туған жер
Отан туралы эссе жазу.
Екінші топ:
1.Ассоциативный ряд к слову «Родина» (дом, земля, Казахстан, улица, степь, родной край, мама и др.)
2.Словарная работа:
А) Родина
Б)Отечество, родная страна.
В) Место рождения.
Эссе о Родине по ассоциациям.
III .Үй тапсырмасы бойынша баяндамалар
(презентациялар немесе бейнефильм қосуға болады). Жеке тапсырмалар.
Бірінші топ: Мағжан Бекенұлы Жұмабаев
Екінші топ: Михаил Юрьевич Лермонтов
-
Жаңа сабақ
1) Мұғалімнің сөзі: Отан десе, әрбір адам өзіндік сезімін білдіреді, асқар тау, дала, үй ұғымдарымен байланысты , бірақ қай тілде ойласақ та, қай тілде айтсақ бұл ұғымның негізгі мағынасы өзгермейді. Осыған дәлел ретінде Мағжан Жұмабаев пен Михаил Лермонтовтың өлеңдерін талдап көрейік.
2) Салыстыра талдау кезеңдері:
Бірінші топ тапсырмалары:
-
М.Жұмабаевтың "Сүйемін" өлеңін оқу
Үйқы басқан қабағын, Бастыра киген тымағын, Жалқаулықты жар көрген. Жүрген ескі заңымен, Алдындағы малымен Бірге жусап, бірге ерген, Алаш деген елім бар, Неге екенін білмеймін — Сол елімді суйемін! Сағымы сайран кұрады, Бораны үлып тұрады.
-
Талдау, жинақтау.
1.Өлеңнің тақырыбы
2. Әр тармақтың аудармасы
3. Әдеби аудармасы
4. Салыстыру
5. Ақын нені суреттейді?
6. Адамдардың қандай қасиеттерін жоғары бағалайды?
Екінші топ тапсырмалары:
-
Чтение стихотворение "Родина" М. Лермонтова.
Люблю отчизну я, но странною любовью!
Не победит ее рассудок мой.
Ни слава, купленная кровью,
Ни полный гордого доверия покой,
Ни тёмной старины заветные преданья
Не шевелит во мне отрадного мечтанья.
Но я люблю - за что, не знаю сам –
Её степей холодное молчанье,
Ее лесов безбрежных колыханье,
Разливы рек её. Подобные морям;
Просёлочным путём люблю скакать в телеге
И, взором медленным пронзая ночи тень,
Встречать по сторонам, вздыхая о ночлеге,
Дрожащие огни печальных деревень.
Люблю дымок спалённой жнивы,
В степи ночующий обоз
И на холме средь жёлтой нивы
Чету белеющих берёз.
С отрадой, многим незнакомой,
Я вижу полное гумно,
Избу, покрытую соломой,
С резными ставнями окно;
И в праздник, вечером росистым,
Смотреть до полночи готов
На пляску с топаньем и свистом
Под говор пьяных мужичков.
-
Анализ стихотворения.
1. Какая картина представляется перед вами?
2. Почему любовь "странная"?
3. Что означает вторая строка стихотворения "не победит её рассудок мой"? О чем идет речь?
4. Последующие 3 строчки начинаются одинаково - с отрицательной частицы ни. Что же стоит за каждой из этих частиц? Что это за слава?
5. Найдите эпитеты, метафоры
-
Бірінші топ: Сатылай кешенді талдау
-
Түсінік : поэзиялық туынды адамзаттық құндылық пен ұлттық рухани құндылықтан туындаған
А ) Адамзаттық құндылық: өз анасына,жарына деген махаббат
Б) Ұлттық рухани құндылық: еліне, жеріне,туған даласына деген ыстық шапағаты,махаббаты...
Әдебиет теориясы арқылы талдау:
-
Ақынның поэзиялық символдық бейнелері:
А) Анасы – көз дегенің сұп сұр көр, тасбиық санап бүгіліп,
Б) Жары- көзінде көк нұры жоқ, аузында жұмақ жыры жоқ,
В) Елі, халқы- ұйқы басқан қабағын, бастыра киген тымағын
С)Туған жері- сағымы сайран құрады, бораны ұлып тұрады
2. Өлең бунақтары 7 буынды құрайды, аралас буынды өлең.
Күлдей күңгірт\шашы бар, а 4\3
Тоқсан бесте \жасы бар, а 4\3
Көз дегенің \сұп сұр көр. Б 4\3
Тасбиық санап\бүгіліп, в 5\3
Жерге қарап\ үңіліп, в 4\3
Көрше ауыр\күрсінер а 4\3
Менің бір қарт\анам бар, а 4\3
Неге екенін \білмеймін, г 5\3
Сол анамды\ сүйемін! Г 4\3
3.Жай қайталау:
Күлдей күңгірт шаша бар,
Тоқсан бесте жасы бар.
Көзінде көк нұры жоқ,
Аузында жұмақ жыры жоқ.
Орманы жоқ, шуы жоқ,
Тауы да жоқ, суы жоқ.
4.Эпифора (кезекті қайталау)
Неге екенін білмеймін,
Сол анамды сүйемін!
Неге екенін білмеймін,
Сол жарымды сүйемін!
Неге екенін білмеймін,
Сол елімді сүйемін!
5.Анафора (биікке шығару)
Сол анамды сүйемін!
Сол жарымды сүйемін!
Сол елімді сүйемін!
Сол Арқамды сүйемін!
6. Теңеу:
Күлдей күңгірт шашы бар,
Иірілмейді жыландай,
Сөзі де жоқ құрандай...
7.Тұрақты сөз тіркесі:
Көзінде көк нұры жоқ,
Аузында жұмақ жыры жоқ.
Жалқаулықты жар көрген,
Мәңгі өлік сахарасы...
8. Сөздік жұмыс:
Тасбиық-
Жарым-
Сағым-
Түсінік:
1916 жылы «Алаш» партиясының ұйымдастырушысы болады да, осы жылы «Сүйемін» өлеңі жарыққа шығады. 1922 жылы Қазан қаласында «М.Жұмабаевтың өлеңдер» жинағына енеді. 2012 жылы Аңыз адам журналына Әуезхан Қодар «Люблю» деп аударған аудармасын жариялаған...
«Люблю»
Ее волосы как бы посыпаны пеплом,
Она еле живая и полуослепла
Скоро будет ей сто, коль Аллах ей поможет.
И сидит она, четки перебирая,
Не зная, осталось ей сколько до рая,
Могильную сырость уж чувствуя кожей.
Это мать моя бедная в старости тяжкой.
Другим мне этого не обьяснить,
Но я не могу ее не любить...
VI . Анализ стихотворения «Родина»
В стихотворении «Родина» Лермонтов говорит о любви к русскому народу и заявляет о своей кровной связи с ним, а также о любви к природе. Он вместе с народом переживает его горести и радости, поэтому его любовь «странная». Она противоречит нормам той жизни: нелюбовь к господам, самодержавию, крепостничеству и любовь к простому люду, природе. Лермонтов смог постичь недостатки общества того времени и смог понять, что спасти от ложного пути, по которому идет страна, может только народ. Лермонтов равнодушен к воинской славе, к заветным преданиям темной старины. И тоска, и любовь к родной стороне читается в следующих строках: «Но я люблю, — за что, не знаю сам — ее степей холодное молчанье...» Любовь и патриотизм звучат в стихотворении «Родина».
Проводя анализ стихотворения «Родина», можно сказать, что стихотворный язык его выразителен. Страдания русского человека поэт испытывал как свои личные, поэтому и выражал свою мысль через личное восприятие. Используются эпитеты, которые отражают душевное переживание, меньше применяется метафор. Читается стихотворение проще за счет непринужденной формы разговорной речи.
-
Главная мысль стихотворения: «Люблю отчизну я, но странною любовью!» Тема любви к родине подчеркнута повтором глаголов, обозначающих отношение поэта: «но я люблю», «люблю скакать в телеге», «люблю дымок» и т. д. Состоит стихотворение из двух частей, они различаются по размеру и концепции. Вступление начинается торжественно, поэт признается в любви к Отечеству. Строфы меняются, начинается описание красот русской природы. В стихотворении четко прослеживается понятие: родина и государство. Здесь нет обличительных строк, зато есть лирические ноты с тоном грусти. Чувствуется горечь, боль и обида за страну и народ, который не проснется от рабства. В стихотворении выражены чувства поэта-изгнанника. Его можно назвать смелым вызовом, который обличает самодержавную Россию. Между строк можно прочитать обращение к следующим поколениям любить Россию такой, какая она есть. Стихотворение при жизни поэта не было опубликовано.
-
Тема родины из широкого плана переходит в более узкий, поддерживаясь лексикой самого стихотворения. Лексика первых шести строк имеет слова обобщающие (реки, леса, степи). Лексика второй половины конкретна, слова выражены в единственном числе (изба, обоз, чета берез). Естественно меняется и структура. В начале стихотворения используется шестистопный ямб (14 строк), затем рифмовка свободно меняется.
Про стихотворение «Родина» Белинский отметил, что фразы поэта отличаются алмазной крепостью, громовой силой, исполинской энергией. Перед нами раскрыт поэтом живой поэтический образ России. Основное содержание стихотворения — русская природа и непростая жизнь народа в России.
-
Венн диаграммасын жасау . Әр топ өз тақырыбына қарай толтырады.

-
Рефлексия. Ақынға хат жазу
Бірінші топ: Мағжан Жұмабаевқа
Екінші топ: Михаил Лермонтовқа
-
Қорытынды жасау. Инсерт кестесі
|
Білемін |
Білдім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
-
Бағалау
Әр топ бір-біріне смайликтар сыйлайды, стикерлермен құрбыларын бағалайды.
-
Үй тапсырмасы. Тақырып бойынша эссе жазу.
ПАЙДАЛАНҒАН ӘДЕБИЕТ ТІЗІМІ
Жұмабаев М. Жан сөзі: Өлеңдер мен дастандар.- Алматы: Раритет, 2005.- 256 б.
Жұмабаев М. Көп томдық шығармалар жинағы.- Алматы: Жазушы, 2002.- 208 б.
Жұмабаев М. Шығармалар: 3 томдық.- Алматы: Білім, 1995.- 256 б.
Жұмабаев М. Батыр Баян: Өлеңдер, поэмалар.- Астана: Елорда, 1998.- 329 б.
Жұмабаев М. Педагогика.- 3-ші бас.- Алматы: Ана тілі, 1992.- 160 б.
Жұмабаев М. Көп томдық шығармалар жинағы: Өлеңдер, дастандар, аудармалар.- Алматы: Жазушы, 2003.- 208 б.
Қанарбаева Б. Мағжан символист.- Алматы: Экономика, 2007.- 288 б
Лермонтов М. Ю. Собр. соч.: В 4-х т. 2-е изд. Л.: Наука, 1979—1981.
Бродский Н. Л. М. Ю.Лермонтов: Биография. Т. 1: 1814—1832. М.: Худож. лит., 1941.
3. М. Ю. Лермонтов в воспоминаниях современников. М.: Худож. лит. 1989.
4. Андроников И. Л. Лермонтов. Исследования и находки. М.: Худож. лит., 1964. См. также: Андроников И. Л. Собр. соч. Т. 3. М., 1981.
5. Герштейн Э. Г. Судьба Лермонтова. 2-е изд. М.: Худож. лит. 1989.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шеберхана сабағы. М.Жұмабаев пен М.Лермонтовтың шығармашылығын салыстыру 8-сынып
М. ЖҰМАБАЕВТЫҢ «СҮЙЕМІН», М. ЛЕРМОНТОВТЫҢ «РОДИНА» ӨЛЕҢДЕРІН САЛЫСТЫРА ТАЛДАУ. ҚАЗАҚ ӘДЕБИЕТІ, 8-СЫНЫП
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Сабақтың тақырыбы: «М.Жұмабаевтың «Сүйемін», М.Лермонтовтың «Родина» өлеңдерін салыстыра талдау»
Мақсаты: екі ақынның шығармаларын оқу арқылы салыстыра талдау жүргізу.
Міндеттері:
Білімділік: поэтикалық мәтін ұғымын тереңдете ұғындыру, әдебиет теориясынан оқушылардың білімдерін кеңейту.
Дамытушылық : шығармашылық қабілеттерін дамыту, көркем туындыларды салыстыру дағдыларына үйрету.
Тәрбиелік: оқушылардың отаншылдық сезімдерін, Отанға сүйіспеншілігін арттыру, туған жерінің тағдырын ойлауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес
Әдіс-тәсілдері: сын тұрғысынан ойлау стратегиялары
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, өлеңдер жинақтары.
Пәнаралық байланыс: орыс әдебиеті
Сабақтың эпиграфы:
"Неге екенін білмеймін —
Сол Арқамды сүйемін!"
М. Жұмабаев
"Люблю отчизну я, но странною любовью ".
М. Лермонтов.
Сабақтың барысы:
I . Ұйымдастыру кезеңі.
Сыныпты екі топқа бөлу, сабақтың ерекшелігіне қарай «жас әдебиеттанушылар» орыс әдебиетін және қазақ әдебиетін зерттеушілер болып отырады.
-
«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқуға қызығушылық ояту.
Бірінші топ:
-
«Отан» сөзіне ассоциациялық қатар құру (үй, жер, Қазақстан, көше, дала, туған өлке, ана т.б.)
2. Сөздік жұмысы:
А) Отан
Ә) туған ел
Б) туған жер
Отан туралы эссе жазу.
Екінші топ:
1.Ассоциативный ряд к слову «Родина» (дом, земля, Казахстан, улица, степь, родной край, мама и др.)
2.Словарная работа:
А) Родина
Б)Отечество, родная страна.
В) Место рождения.
Эссе о Родине по ассоциациям.
III .Үй тапсырмасы бойынша баяндамалар
(презентациялар немесе бейнефильм қосуға болады). Жеке тапсырмалар.
Бірінші топ: Мағжан Бекенұлы Жұмабаев
Екінші топ: Михаил Юрьевич Лермонтов
-
Жаңа сабақ
1) Мұғалімнің сөзі: Отан десе, әрбір адам өзіндік сезімін білдіреді, асқар тау, дала, үй ұғымдарымен байланысты , бірақ қай тілде ойласақ та, қай тілде айтсақ бұл ұғымның негізгі мағынасы өзгермейді. Осыған дәлел ретінде Мағжан Жұмабаев пен Михаил Лермонтовтың өлеңдерін талдап көрейік.
2) Салыстыра талдау кезеңдері:
Бірінші топ тапсырмалары:
-
М.Жұмабаевтың "Сүйемін" өлеңін оқу
Үйқы басқан қабағын, Бастыра киген тымағын, Жалқаулықты жар көрген. Жүрген ескі заңымен, Алдындағы малымен Бірге жусап, бірге ерген, Алаш деген елім бар, Неге екенін білмеймін — Сол елімді суйемін! Сағымы сайран кұрады, Бораны үлып тұрады.
-
Талдау, жинақтау.
1.Өлеңнің тақырыбы
2. Әр тармақтың аудармасы
3. Әдеби аудармасы
4. Салыстыру
5. Ақын нені суреттейді?
6. Адамдардың қандай қасиеттерін жоғары бағалайды?
Екінші топ тапсырмалары:
-
Чтение стихотворение "Родина" М. Лермонтова.
Люблю отчизну я, но странною любовью!
Не победит ее рассудок мой.
Ни слава, купленная кровью,
Ни полный гордого доверия покой,
Ни тёмной старины заветные преданья
Не шевелит во мне отрадного мечтанья.
Но я люблю - за что, не знаю сам –
Её степей холодное молчанье,
Ее лесов безбрежных колыханье,
Разливы рек её. Подобные морям;
Просёлочным путём люблю скакать в телеге
И, взором медленным пронзая ночи тень,
Встречать по сторонам, вздыхая о ночлеге,
Дрожащие огни печальных деревень.
Люблю дымок спалённой жнивы,
В степи ночующий обоз
И на холме средь жёлтой нивы
Чету белеющих берёз.
С отрадой, многим незнакомой,
Я вижу полное гумно,
Избу, покрытую соломой,
С резными ставнями окно;
И в праздник, вечером росистым,
Смотреть до полночи готов
На пляску с топаньем и свистом
Под говор пьяных мужичков.
-
Анализ стихотворения.
1. Какая картина представляется перед вами?
2. Почему любовь "странная"?
3. Что означает вторая строка стихотворения "не победит её рассудок мой"? О чем идет речь?
4. Последующие 3 строчки начинаются одинаково - с отрицательной частицы ни. Что же стоит за каждой из этих частиц? Что это за слава?
5. Найдите эпитеты, метафоры
-
Бірінші топ: Сатылай кешенді талдау
-
Түсінік : поэзиялық туынды адамзаттық құндылық пен ұлттық рухани құндылықтан туындаған
А ) Адамзаттық құндылық: өз анасына,жарына деген махаббат
Б) Ұлттық рухани құндылық: еліне, жеріне,туған даласына деген ыстық шапағаты,махаббаты...
Әдебиет теориясы арқылы талдау:
-
Ақынның поэзиялық символдық бейнелері:
А) Анасы – көз дегенің сұп сұр көр, тасбиық санап бүгіліп,
Б) Жары- көзінде көк нұры жоқ, аузында жұмақ жыры жоқ,
В) Елі, халқы- ұйқы басқан қабағын, бастыра киген тымағын
С)Туған жері- сағымы сайран құрады, бораны ұлып тұрады
2. Өлең бунақтары 7 буынды құрайды, аралас буынды өлең.
Күлдей күңгірт\шашы бар, а 4\3
Тоқсан бесте \жасы бар, а 4\3
Көз дегенің \сұп сұр көр. Б 4\3
Тасбиық санап\бүгіліп, в 5\3
Жерге қарап\ үңіліп, в 4\3
Көрше ауыр\күрсінер а 4\3
Менің бір қарт\анам бар, а 4\3
Неге екенін \білмеймін, г 5\3
Сол анамды\ сүйемін! Г 4\3
3.Жай қайталау:
Күлдей күңгірт шаша бар,
Тоқсан бесте жасы бар.
Көзінде көк нұры жоқ,
Аузында жұмақ жыры жоқ.
Орманы жоқ, шуы жоқ,
Тауы да жоқ, суы жоқ.
4.Эпифора (кезекті қайталау)
Неге екенін білмеймін,
Сол анамды сүйемін!
Неге екенін білмеймін,
Сол жарымды сүйемін!
Неге екенін білмеймін,
Сол елімді сүйемін!
5.Анафора (биікке шығару)
Сол анамды сүйемін!
Сол жарымды сүйемін!
Сол елімді сүйемін!
Сол Арқамды сүйемін!
6. Теңеу:
Күлдей күңгірт шашы бар,
Иірілмейді жыландай,
Сөзі де жоқ құрандай...
7.Тұрақты сөз тіркесі:
Көзінде көк нұры жоқ,
Аузында жұмақ жыры жоқ.
Жалқаулықты жар көрген,
Мәңгі өлік сахарасы...
8. Сөздік жұмыс:
Тасбиық-
Жарым-
Сағым-
Түсінік:
1916 жылы «Алаш» партиясының ұйымдастырушысы болады да, осы жылы «Сүйемін» өлеңі жарыққа шығады. 1922 жылы Қазан қаласында «М.Жұмабаевтың өлеңдер» жинағына енеді. 2012 жылы Аңыз адам журналына Әуезхан Қодар «Люблю» деп аударған аудармасын жариялаған...
«Люблю»
Ее волосы как бы посыпаны пеплом,
Она еле живая и полуослепла
Скоро будет ей сто, коль Аллах ей поможет.
И сидит она, четки перебирая,
Не зная, осталось ей сколько до рая,
Могильную сырость уж чувствуя кожей.
Это мать моя бедная в старости тяжкой.
Другим мне этого не обьяснить,
Но я не могу ее не любить...
VI . Анализ стихотворения «Родина»
В стихотворении «Родина» Лермонтов говорит о любви к русскому народу и заявляет о своей кровной связи с ним, а также о любви к природе. Он вместе с народом переживает его горести и радости, поэтому его любовь «странная». Она противоречит нормам той жизни: нелюбовь к господам, самодержавию, крепостничеству и любовь к простому люду, природе. Лермонтов смог постичь недостатки общества того времени и смог понять, что спасти от ложного пути, по которому идет страна, может только народ. Лермонтов равнодушен к воинской славе, к заветным преданиям темной старины. И тоска, и любовь к родной стороне читается в следующих строках: «Но я люблю, — за что, не знаю сам — ее степей холодное молчанье...» Любовь и патриотизм звучат в стихотворении «Родина».
Проводя анализ стихотворения «Родина», можно сказать, что стихотворный язык его выразителен. Страдания русского человека поэт испытывал как свои личные, поэтому и выражал свою мысль через личное восприятие. Используются эпитеты, которые отражают душевное переживание, меньше применяется метафор. Читается стихотворение проще за счет непринужденной формы разговорной речи.
-
Главная мысль стихотворения: «Люблю отчизну я, но странною любовью!» Тема любви к родине подчеркнута повтором глаголов, обозначающих отношение поэта: «но я люблю», «люблю скакать в телеге», «люблю дымок» и т. д. Состоит стихотворение из двух частей, они различаются по размеру и концепции. Вступление начинается торжественно, поэт признается в любви к Отечеству. Строфы меняются, начинается описание красот русской природы. В стихотворении четко прослеживается понятие: родина и государство. Здесь нет обличительных строк, зато есть лирические ноты с тоном грусти. Чувствуется горечь, боль и обида за страну и народ, который не проснется от рабства. В стихотворении выражены чувства поэта-изгнанника. Его можно назвать смелым вызовом, который обличает самодержавную Россию. Между строк можно прочитать обращение к следующим поколениям любить Россию такой, какая она есть. Стихотворение при жизни поэта не было опубликовано.
-
Тема родины из широкого плана переходит в более узкий, поддерживаясь лексикой самого стихотворения. Лексика первых шести строк имеет слова обобщающие (реки, леса, степи). Лексика второй половины конкретна, слова выражены в единственном числе (изба, обоз, чета берез). Естественно меняется и структура. В начале стихотворения используется шестистопный ямб (14 строк), затем рифмовка свободно меняется.
Про стихотворение «Родина» Белинский отметил, что фразы поэта отличаются алмазной крепостью, громовой силой, исполинской энергией. Перед нами раскрыт поэтом живой поэтический образ России. Основное содержание стихотворения — русская природа и непростая жизнь народа в России.
-
Венн диаграммасын жасау . Әр топ өз тақырыбына қарай толтырады.

-
Рефлексия. Ақынға хат жазу
Бірінші топ: Мағжан Жұмабаевқа
Екінші топ: Михаил Лермонтовқа
-
Қорытынды жасау. Инсерт кестесі
|
Білемін |
Білдім |
Білгім келеді |
|
|
|
|
-
Бағалау
Әр топ бір-біріне смайликтар сыйлайды, стикерлермен құрбыларын бағалайды.
-
Үй тапсырмасы. Тақырып бойынша эссе жазу.
ПАЙДАЛАНҒАН ӘДЕБИЕТ ТІЗІМІ
Жұмабаев М. Жан сөзі: Өлеңдер мен дастандар.- Алматы: Раритет, 2005.- 256 б.
Жұмабаев М. Көп томдық шығармалар жинағы.- Алматы: Жазушы, 2002.- 208 б.
Жұмабаев М. Шығармалар: 3 томдық.- Алматы: Білім, 1995.- 256 б.
Жұмабаев М. Батыр Баян: Өлеңдер, поэмалар.- Астана: Елорда, 1998.- 329 б.
Жұмабаев М. Педагогика.- 3-ші бас.- Алматы: Ана тілі, 1992.- 160 б.
Жұмабаев М. Көп томдық шығармалар жинағы: Өлеңдер, дастандар, аудармалар.- Алматы: Жазушы, 2003.- 208 б.
Қанарбаева Б. Мағжан символист.- Алматы: Экономика, 2007.- 288 б
Лермонтов М. Ю. Собр. соч.: В 4-х т. 2-е изд. Л.: Наука, 1979—1981.
Бродский Н. Л. М. Ю.Лермонтов: Биография. Т. 1: 1814—1832. М.: Худож. лит., 1941.
3. М. Ю. Лермонтов в воспоминаниях современников. М.: Худож. лит. 1989.
4. Андроников И. Л. Лермонтов. Исследования и находки. М.: Худож. лит., 1964. См. также: Андроников И. Л. Собр. соч. Т. 3. М., 1981.
5. Герштейн Э. Г. Судьба Лермонтова. 2-е изд. М.: Худож. лит. 1989.
шағым қалдыра аласыз


