|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Сыныпты қатарлар арқылы бойынша топтарға бөлу. |
Оқушылар өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау парақшасына жауап берген оқушыларға қанатша таңбасы қойылады. |
Слайд-1,2 |
||
|
Сабақ ортасы 35 мин
|
«Ой қозғау» мұғaлім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін оқушылаpға сыни тұрғысынан ойлауға бағытталған жетелеуші сұрақтар қоюды. -Адамның араласуымен шығатын жаңа түрлер қалай аталады? -Қазақстанда селекция жолымен шыққан жаңа түрлерді білесің бе? 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. 1-қадам Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазылады. 2-қадам Дәптерлеріне сол тақырыпқа байланысты жаңа термин сөздер болады. 3-қадам Жазылған термин сөздерге анықтама беру.
Топтық жұмыс: «Жарнама» әдісі. Әр топ өздеріне берілген (түрлендірілген) тапсырмады орындап, жауабын ортада айтады. 1-топ: Суретпен жұмыс. Суретте берілген тәжербиені пайдалана отырып, өсіргіш заттардың механизімін сипаттайды.
Оқушылар 135-беттегі суреттерді пайдалана отырып топта талқылып, кестені толырады.
2-топ: Кестемен жұмыс. Кестеге фитогармондардың түрлері мен олардың өсуіне әсер ететін факторларды анықтайды.
3-топ: Жағдаяттық мәтін. Функционалдық сауаттылықты қалыптастыруға арналған тапсырма. Жеке жұмыс. Сәйкестендіру тесті
|
Оқушылар сабақ мақсаты мен тақырыбын ашу мақсатында суреттерді пайдалана отырып, мұғалімнің жетектеуші сұрақтарына жауап береді. Оқушылар кітап мәтінін пайдалана отырып, сөздердің анықтамасын жазады. Оқушылар тапсырма дескрипторына сәйкес жұмысты орындайды. 1-топ: Суретті пайдаланып, өсіргіш заттардың механизімін сипаттайды. 2-топ: Фитогармондардың түрлері мен олардың өсуіне әсер ететін факторларды анықтайды 3-топ: Оқушылар жағдаяттық мәтінді оқып, өсіргіш заттардың экологиялық маңызын айтып, жалған-шындық тұжырымдарын сипаттайды. Оқушылар мұғалім таратпасындағы тесттерді оқи отырып жауап береді. |
Тапсырма дескрипторы:
ҚБ: бірін-бірі бағалау (жауаптар тыңдалып, сол арқылы оқушылар бірін-бірі тексереді) Тапсырма дескрипторы: -стимуляторлардың (өсіргіш заттар) өсімдіктердің өсуіне әсер ету механизмін сипаттайды. -фитогармондардың түрлерін атап, өсуіне әсер ететін факторларды анықтайды. ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Тапсырма дескрипторы: - биотехнологияның басты бағыттарын ажарата алады. |
Биология 10-сынып ЖМБ Алматы, Мектеп 2020ж
|
||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: & 26,27 қайталап оқу. |
Стикерлерге бүгінгі сабақта:
деген сұрақтарға жауап жазып, ақ параққа жабыстырады. |
|
Слайд-13 Стикерлер А4 парақ |
||
Қосымша-1
1-топ: Ауыл шаруашылық өсімдіктері іріктемелері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсартуға бағытталған селекция әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін кестеге толтыр.
|
Селекция әдістері |
Артықшылықтары |
Кемшіліктері |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-топ: Қазақстандық ғалымдардың селекцияның дамуына қосқан еңбектерін сипаттаңыз
|
Ғалымдардың аттары |
Селекцияға қосқан үлесі |
|
|
|
|
|
|
3-топ: Мәтінді оқып, дұрыс тұжырымдарды анықта.
Селекцияда будандастыру әдісі адамның қажеттілігіне сәйкес, «пайдалы» қасиеті бар өсімдіктің іріктемесін және жануар қолтұқымын шығырады. Мысалы: бір өсімдіктің жемісі ірі, ал басқа іріктеме аязға төзімді. Нәтижесінде гибридте (ата-аналық форманың ұрпағы) адамға пайдалы екі қасиетті байланыстырады.
Түрішілік (түр ішінде) және түраралық будандастыру түрлері болады. Мәдени өсімдіктің барлық түрінің басым бөлігі түрішілік будандастыру шеңберінде алынады. Әріден будандастыру немесе түраралық будандастыру – күрделі үдеріс, мұндағы басты мәселе – будандасқан ағза гаметаларының үйлесімсіздігі және гибридтің стерильділігі.
Дұрыс жауап саны: 2
-
Гибридизация нәтижесінде адам үшін «пайдалы» белгілерді біріктіретін жаңа ағза алынады.
-
Түрішілік және түраралық будандастыру түрлері бар.
-
Гибридизация жолымен алынған барлық ағза стерильді, яғни артына ұрпақ қалдырмайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез 10.2.5.1 -
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Биология |
|||||
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдері. Гибридизация (будандастыру). Полиплоидия. Жасанды мутагенез |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.5.1 - селекция әдістері арқылы ауыл шаруашылық өсімдіктері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсарту тәсілдердің зерттеу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал тудыру. Сыныпты қатарлар арқылы бойынша топтарға бөлу. |
Оқушылар өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау парақшасына жауап берген оқушыларға қанатша таңбасы қойылады. |
Слайд-1,2 |
||
|
Сабақ ортасы 35 мин
|
«Ой қозғау» мұғaлім жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін оқушылаpға сыни тұрғысынан ойлауға бағытталған жетелеуші сұрақтар қоюды. -Адамның араласуымен шығатын жаңа түрлер қалай аталады? -Қазақстанда селекция жолымен шыққан жаңа түрлерді білесің бе? 1-тапсырма. Жұптық жұмыс. 1-қадам Шеңбер сызып ортасына тақырыптың атын жазылады. 2-қадам Дәптерлеріне сол тақырыпқа байланысты жаңа термин сөздер болады. 3-қадам Жазылған термин сөздерге анықтама беру.
Топтық жұмыс: «Жарнама» әдісі. Әр топ өздеріне берілген (түрлендірілген) тапсырмады орындап, жауабын ортада айтады. 1-топ: Суретпен жұмыс. Суретте берілген тәжербиені пайдалана отырып, өсіргіш заттардың механизімін сипаттайды.
Оқушылар 135-беттегі суреттерді пайдалана отырып топта талқылып, кестені толырады.
2-топ: Кестемен жұмыс. Кестеге фитогармондардың түрлері мен олардың өсуіне әсер ететін факторларды анықтайды.
3-топ: Жағдаяттық мәтін. Функционалдық сауаттылықты қалыптастыруға арналған тапсырма. Жеке жұмыс. Сәйкестендіру тесті
|
Оқушылар сабақ мақсаты мен тақырыбын ашу мақсатында суреттерді пайдалана отырып, мұғалімнің жетектеуші сұрақтарына жауап береді. Оқушылар кітап мәтінін пайдалана отырып, сөздердің анықтамасын жазады. Оқушылар тапсырма дескрипторына сәйкес жұмысты орындайды. 1-топ: Суретті пайдаланып, өсіргіш заттардың механизімін сипаттайды. 2-топ: Фитогармондардың түрлері мен олардың өсуіне әсер ететін факторларды анықтайды 3-топ: Оқушылар жағдаяттық мәтінді оқып, өсіргіш заттардың экологиялық маңызын айтып, жалған-шындық тұжырымдарын сипаттайды. Оқушылар мұғалім таратпасындағы тесттерді оқи отырып жауап береді. |
Тапсырма дескрипторы:
ҚБ: бірін-бірі бағалау (жауаптар тыңдалып, сол арқылы оқушылар бірін-бірі тексереді) Тапсырма дескрипторы: -стимуляторлардың (өсіргіш заттар) өсімдіктердің өсуіне әсер ету механизмін сипаттайды. -фитогармондардың түрлерін атап, өсуіне әсер ететін факторларды анықтайды. ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Тапсырма дескрипторы: - биотехнологияның басты бағыттарын ажарата алады. |
Биология 10-сынып ЖМБ Алматы, Мектеп 2020ж
|
||
|
Сабақтың соңы 5-минут |
Кері байланыс.
Үйге тапсырма: & 26,27 қайталап оқу. |
Стикерлерге бүгінгі сабақта:
деген сұрақтарға жауап жазып, ақ параққа жабыстырады. |
|
Слайд-13 Стикерлер А4 парақ |
||
Қосымша-1
1-топ: Ауыл шаруашылық өсімдіктері іріктемелері мен жануарлардың қолтұқымдарын жақсартуға бағытталған селекция әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін кестеге толтыр.
|
Селекция әдістері |
Артықшылықтары |
Кемшіліктері |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2-топ: Қазақстандық ғалымдардың селекцияның дамуына қосқан еңбектерін сипаттаңыз
|
Ғалымдардың аттары |
Селекцияға қосқан үлесі |
|
|
|
|
|
|
3-топ: Мәтінді оқып, дұрыс тұжырымдарды анықта.
Селекцияда будандастыру әдісі адамның қажеттілігіне сәйкес, «пайдалы» қасиеті бар өсімдіктің іріктемесін және жануар қолтұқымын шығырады. Мысалы: бір өсімдіктің жемісі ірі, ал басқа іріктеме аязға төзімді. Нәтижесінде гибридте (ата-аналық форманың ұрпағы) адамға пайдалы екі қасиетті байланыстырады.
Түрішілік (түр ішінде) және түраралық будандастыру түрлері болады. Мәдени өсімдіктің барлық түрінің басым бөлігі түрішілік будандастыру шеңберінде алынады. Әріден будандастыру немесе түраралық будандастыру – күрделі үдеріс, мұндағы басты мәселе – будандасқан ағза гаметаларының үйлесімсіздігі және гибридтің стерильділігі.
Дұрыс жауап саны: 2
-
Гибридизация нәтижесінде адам үшін «пайдалы» белгілерді біріктіретін жаңа ағза алынады.
-
Түрішілік және түраралық будандастыру түрлері бар.
-
Гибридизация жолымен алынған барлық ағза стерильді, яғни артына ұрпақ қалдырмайды.
шағым қалдыра аласыз


