Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру:
«Нейро»әдісі.Оқушылар сыныпқа әртүрлі көңіл
күйде амандасып кіреді.
Қызығушылықты
ояту. «Бинго»
әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
-
«Жалған дүние» романы қанша
тараудан тұрады? (15)
-
«Ерте ме, кеш пе, кім-кімнің
де болмасын басына бір түсер осы күнді» кім күткен еді?
(Хансұлу)
-
Түгелхан, Үміт кімдер?
(Хансұлудың ұлы мен қызы)
-
Құдай қосқан қосағы 1944 жылы
қайда кетті? («халық жауы» боп ұсталды)
-
Төсек тартып жатқалы бері
Хансұлу неден жаңылды? (күн мен түннің есебінен
жаңылды)
Сабақтың
тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері
таныстырылады.
|
«Нейро»әдісі.
Оқушылар сыныпқа
әртүрлі көңіл күйде амандасып
кіреді.
«Бинго»әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
.
Сабақтың тақырыбы, оқу
мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері
таныстырылады.
|
«Комментарий жасау»
әдісі
Сабақ басында бағалау парағын
таныстырамын. Әр тапсырмаға екі ұпайдан
.
|
11-сынып «Қазақ
әдебиеті» оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
6
минут
|
Мағынаны
тану. Жазушы Смағұл Елубай 1917–1990
жылдар аралығындағы тарихи кезеңнің шындығын баяндайтын трилогия
–«Ақ боз үй», «Мінәжат», «Жалған дүние» деп аталатын романдарын
жазды. Трилогия қазақ қоғамының жиырмасыншы жылдардағы
аумалы-төкпелі дәуір шындығын: жаппай ашаршылық, елге төнген
нәубет, асыра сілтеуден бастап, халықтың қалыптасқан салт-дәстүрін,
ұлттық құндылықтарын жойып жіберуді көздеген саясатты әшкерлеуді
мақсат еткен. Бұл саяси стратегияның аяғы «тоқырау заманына» алып
келді. «Жалған дүние» романы осы соңғы кезеңге
арналған.

Топтық
жұмыс.1-тапсырма.
«Функционалдық сауаттылықты
арттыру тапсырмасы» Оқушылар берілген үзінділерді
оқи отырып, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды. (1-бөлім
бойынша).
Шығарманың композициялық
құрылысы:
|
Оқиғаның
басталуы
|
Құм үстінде жатқан
Хансұлу
|
Оқиғаның
байланысуы
|
Түгелхан мен Үміттің
дауысы
|
Оқиғаның
дамуы
|
Хансұлудың жанын жеген
ойлар
|
Шарықтау
шегі
|
Еңсені көтерген қуанышты
хабар
|
Шешімі
|
Мәңгілік өмірге аттанған
Хансұлу.
|
Дескрипторлар:
Жекелей жұмыс.
«Квест» әдісі.
2-тапсырма. Роман мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап
беріңдер.
-
Түгелханның ауылға оралу
себебі неде?
-
Қандай қуанышты хабар
Хансұлудың көңілін көтерді?
-
Хансұлу неліктен ауруханаға
барғысы келмеді?
-
Төсек тартып жатқан Хансұлу
кімнің елесін көрді? Ол оған не айтпақшы
болды?
-
«Жалған дүние"романы
қандай оқиға туралы?
Дескриптор:
-
Роман мазмұны
бойынша сұрақтарға жауап
береді;
-
Романда көтерілген
мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан
қарастырады;
-
Өзіндік пікірін
білдіреді.
Топтық
жұмыс.3-тапсырма.1-топ. Хансұлудың жанына тыныштық
бермеген ойларды жазыңыз. Оларды ғаламдық мәселелерге жатқыза
аламыз ба?

Дескриптор:
-
Хансұлудың жанына
тыныштық бермеген ойларды
анықтайды;
-
Оларды ғаламдық
мәселелермен байланыстырады;
-
Өзіндік пікірін
білдіреді.
2-топ.Топтық талқылау.
«Лоторея»әдісі. Топ сол сұрақтардың қасына
барып, тобымен талқылайды, сосын «Лоторея»әдісімен келесі сұраққа
жауап береді.
Топтар берілген
сұрақтарды топта талдайды, сынып алдында жауаптарын
қорғайды.
-
Жазушы
кейіпкерлерінің тағдырын неге өте ауыр аяқтаған? Романды өзің қалай
аяқтар едің?
-
Қалай ойлайсың,
жазушының еліміз тәуелсіздік алғаннан кейінгі Хансұлу мен Едігенің
балаларының жағдайын баяндайтын роман жалғасын жазғаны жөн
бе?
-
Смағұл Елубайдың:
«Қазақпын деген әрбір азамат өзіне: «Мен тәуелсіздікке қандай үлес
қостым?» деген сұрақ қоюы керек!» – деген сөзін қалай түсінесіңдер?
Тәуелсіздікке қандай үлес қосқыларың
келеді?
Дескриптор:
-
Сұрақтарды топта
талдайды;
-
Өз көзқарастарын
танытады;
-
Ұсыныстарын
ұсынады;
-
Ой қорытындысын
шығарады.
4-тапсырма.1-топ.
Кейіпкерлердің
іс-әрекеті көрсетілген үзінділер арқылы өмір шындығын
анықтаңыз.
1-топ.

Дескриптор:
ҚБ
1-топ.Едіге ойы мен автор
бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын
анықтаңыз. 
Дескриптор:
|
Оқушыларға романның
шығу тарихы түсіндіріледі.
Теориялық білімін
дамытады.
Оқушылар романның
сюжеттік-композициялық құрылысын
талдайды
Роман мазмұны
бойынша сұрақтарға жауап
беріңдер.
Роман мазмұны
бойынша сұрақтарға жауап
береді;
Романда көтерілген
мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан
қарастырады;
Өзіндік пікірін
білдіреді.
Ғаламдық мәселелерді
анықтайды.
Әр тапсырманы
орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін дескрипторлар бойынша
бағалайды.
Топтық жұмыс
жүргізеді
«Лоторея»әдісі.
Әр топ сол сұрақтардың қасына
барып, тобымен талқылайды, сосын «Лоторея»әдісімен
келесі сұраққа жауап
береді.
Сұрақтарды топта
талдайды;
Өз көзқарастарын
танытады;
Болашаққа жаршы
болған кейіпкерді анықтайды;
Ойын
дәлелдейді.
Кейіпкерлердің
іс-әрекеті көрсетілген үзінділер арқылы өмір шындығын
анықтаңыз
|
1-10балдық жүйемен
бағалау
|
Смағұл Елубай
«Жалған дүние» романы
|