С.Елубайдың "Жалған дүние" романындағы кейіпкерлер бейнесі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

С.Елубайдың "Жалған дүние" романындағы кейіпкерлер бейнесі

Материал туралы қысқаша түсінік
С.Елубайдың "Жалған дүние" романындағы кейіпкерлер бейнесі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні:

Сынып: 11

Бөлім: Пайым мен парасат

Пәні: қазақ әдебиеті

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

С.Елубайдың «Жалған дүние» романындағы кейіпкерлер бейнесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;


Сабақтың мақсаты

С.Елубайдың «Жалған дүние» романындағы кейіпкерлер жүйесін талдау,

Бағалау

критерийлері

  • Кейіпкер портретін жан-жақты аша алады;

  • Тарихи шындықты жеткізудегі автор шеберлігін цитаталар келтіру арқылы жан-жақты аша алады;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару.

. «Ашық микрофон» әдісімен оқушылар берілген сауалдарға байланысты өз пікірлерін білдіреді.

1. «Ақ боз үй» трилогиясы қандай кітаптардан тұрады?

2. Роман желісі бойынша «Ашаршылық» ненің себебінен болған?

3. «Бұл жарық дүниеде сондай сұрқия заманның табанында иленіп, тозағында қақталған жанның бірі Хансұлу...» Үзіндіде автор «Сұрқия заман» деп қай кезеңді меңзеп тұр?

4. «Бірақ сұм тағдыр бұған жанашырдан қалған жалғыз әжесін де қимайды. 1937 жылы НКВД әжесін «Кеңес үкіметіне тіл тигіздің» деп, апарып абақтыға жабады...», «Жалған дүние» романындағы бұл үзіндіде қандай мәселе көтерілген?

5.Романның ерекшелігі неде? Шығармада қазақ халқы тарихының қай кезеңі баяндалады?

6. Романда қандай жайттар аяныш сезімін туғызады?

7. Роман кейіпкерлерінің тағдыры қалай суреттелген?


Оқушылар сабақтың мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже түсіндіріледі.

Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару.

«Ашық микрофон» әдісімен оқушылар берілген сауалдарға байланысты өз пікірлерін білдіреді.



Оқушылар сабақтың мақсаты айқандап, бағалау критерийлері, күтілетін нәтиже түсіндіріледі.







Қалыптастырушы бағалау

-керемет жауап!



Қалыптастырушы бағалау

-керемет жауап!


11-сынып қазақ әдебиеті

Сабақтың ортасы






















Мағынаны тану. Оқушылар образ туралы білімдерін дамытады.

С. Елубай

Біз бүгін сабағымызда реалистік образ туралы қарастыратын боламыз.

Shape1

Ждақай



Shape2

Едіге



1-тапсырма. Кейіпкерлерді типтік бейнесіне қарай жіктеңіз.



Shape4 Shape3

Shape7 Shape6 Shape5

2-тапсырма. Кейіпкерлердің іс-әрекеті көрсетілген үзінділер арқылы өмір шындығын анықтаңыз.

Дескриптор:

  • Кейіпкерлердің іс-әрекетін талдайды;

  • үзінділер арқылы өмір шындығын анықтайды;

  • өз көзқарасын білдіреді.

ҚБ

3-тапсырма. Едіге ойы мен автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын анықтаңыз.

Дескриптор:

  • Едіге ойы мен автор бейнесін салыстыра талдап жазады;

  • шығарманың негізгі идеясымен байланысын анықтайды;

  • Өзіндік баға береді.

ҚБ

Оқушылар образ туралы білімдерін дамытады.








Автор пікірін тыңдайды.







Біз бүгін сабағымызда реалистік образ туралы қарастыратын боламыз.










Кейіпкерлерді типтік бейнесіне қарай жіктеңіз.



Кейіпкерлерді типтік бейнесіне қарай жіктейді;

Кейіпкердің күрескерлігін анықтайды;

Кейіпкердің рухының мықтылығын анықтайды;

Рухани әлсіздігін анықтайды;

Адамгершілік қасиетін анықтайды;

Болашаққа жаршы болған кейіпкерді анықтайды;

Ойын дәлелдейді.






Кейіпкерлердің іс-әрекеті көрсетілген үзінділер арқылы өмір шындығын анықтаңыз























Едіге ойы мен автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын анықтаңыз.





































Дескриптор:

Кейіпкерлерді типтік бейнесіне қарай жіктейді;

Кейіпкердің күрескерлігін анықтайды;

Кейіпкердің рухының мықтылығын анықтайды;

Рухани әлсіздігін анықтайды;

Адамгершілік қасиетін анықтайды;

Болашаққа жаршы болған кейіпкерді анықтайды;

Ойын дәлелдейді.

ҚБ


















Қалыптастырушы бағалау

-керемет жауап!


























С.Елубайдың «Жалған дүние» романы




Сабақтың соңы

Кері байланыс.

Сабақта не қиын болды? Не оңай болды?

Оқушылар стикерге пікір жазып қалдырады.

Мен үшін маңызды бір ақпарат...

Қиындық тудырған тапсырма не сұрақ...

Мен үйрендім не білдім...

Оқушылар «Төрт сөйлем» стратегиясы арқылы сабақты қорытындылайды.


«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалайды



Үйге тапсырма:

«Шығармадағы автор бейнесі» жазба жұмысы.



Сабақ бойынша рефлексия

1. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?

2. Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?

3. Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?

4. Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?

5. Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?










Кейіпкерлер



Күрескер


Рухы мықты


Рухани әлсіз


Адамгершілік қасиетін жоғалтқан


Болашақтың жаршысы

Едігеде зерде десе зерде, алдына қойған мақсат десе, мақсат бар. Күндіз-түні қалғымай 30 жылдардағы қазақ басына түскен ашаршылық зобалаң жылдар туралы көлемді шығарма жазып шығарсам деп қоғаммен барынша күресті.








, Отызыншы жылдары әкесі қуғын-сүргінге ұшырады. Ашаршылық пен удере кешкен елді көрді. Жары Шеге «халық жауы» атанып қудаланды. Шегенің кәрі шешесі, шиеттей балаларымен жесір қалған Хансұлу қысы-жазы қой соңында жүріп, балаларын есірді.










Кейіпкерлер



Күрескер


Рухы мықты


Рухани әлсіз


Адамгершілік қасиетін жоғалтқан


Болашақтың жаршысы

Болашақтың жаршысы

Түгелхан қызметін тастап, партиядан шығып, отбасынан ажырап, ауылға келгелі ауыз құрғатпайтын болды. Дардай бастықтан күнде ішетін маскүнемге айналды. Беленай қалаға оқуға түсу үшін емтихан тапсыруға кетті. Бірінші емтиханынан сүрінбей өткені туралы хабарды үй ішіне телефон арқылы жеткізіп қуантты.








Ждақай сияқтылар басқаны былай қойғанда, өз замандастарына, ауылдастарына да қиянат жасауға арланған жоқ. Шамасы келсе ел-жұртты тұқыртып, қорқытып, өз дегенін істеуге тырысты.














Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.12.2024
767
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі