Қысқамерзімді (сабақ) жоспары Бекітемін:__________________________
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№209МГ |
|||||||||
|
Бөлім: |
Махаббат пен абырой |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мукаева Ж.Т |
|||||||||
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|||||||||
|
Күні: |
26.01.2026ж |
|||||||||
|
Сынып: 8 Д |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Сен үшін бір басымды құрбан еттім...» Романдағы Жамал бейнесі. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді; Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады, жаңашылдығына баға береді Құндылық: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Әділ заң – аспан тірегі» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Сынып оқушыларын түгендеу. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту. «Суреттер сөйлейді».
Жетелуші сұрақтар қойылады: - Бұл суретте әңгіменің қай бөлігі суреттелген? Сыныпты топқа бөлу: «Киіз үй» |
Назары сабаққа аударылады. Қызығушылығы оянады
Суреттерге байланысты шығарма мазмұнын еске түсіреді, тақырыпты анықтайды.
Жетелеуші сұрақтарға жауап береді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың!
Керемет шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
8-сыныптың оқулығы Арман ПВ баспасы |
||||||
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма.
«Күш», «Мүмкіндік», «Әлсіздік» және «Тәуекел» деген не? КӘМТ 1-топ: Күш Тапсырма: Шығармадағы басты кейіпкердің күшті жақтарын анықтап, нақты үзінділерді табу. Үзінділер арқылы кейіпкердің қандай қабілеттері, мінез-құлықтары, тәжірибесі күш екенін дәлелдеу. Топ ішінде талқылап, ең маңызды үш күшті қасиетті таңдау. 2-топ Әлсіздік Тапсырма: Кейіпкердің әлсіз жақтарын іздеу, нақты эпизодтармен анықтау. Әлсіздік қалай кейіпкерге қиындық туғызатынын талдау. Топ ішінде талқылап, ең маңызды үш әлсіздікті таңдау. 3-топ Мүмкіндік / Тәуекел Тапсырма: Кейіпкердің болашақтағы мүмкіндіктерін анықтау, қандай әрекеттер оған пайда әкелуі мүмкін. Тәуекелдерді болжау: кейіпкердің әрекеті қандай қиындықтар немесе кедергілер туғызуы мүмкін. Суреттер немесе кестелер арқылы болашақтағы жағдайды визуалды көрсету. Құндылық: Кейіпкерлердің мінез-құлықтарын түсіну және бағалау арқылы шығарманы тереңірек талдау. Топтық жұмыс арқылы бір-бірінің ойларын тыңдап, пікір алмасу. Саралау Оқушыларға тек бір немесе екі КӘМТ табу тапсырылуы мүмкін.
2-тапсырма «Жамал трагедиясы – бүкіл халықтық трагедия ма, әл де бір қыздың бас қайғысы ма?» мәселесі негізінде «Т» сызбасын толтырыңдар және топта талқылаңдар.
Әр ұяшыққа мәтіннен дәлел келтіріп, өз ойларын жазу. Жұп ішінде талқылап, бір-бірінің ойларын тыңдау. Қорытындыда: «Жамал трагедиясы тек жеке трагедия ма, әлде бүкіл халық трагедиясы ма?» деген тұжырым жасау. Саралау: Деңгейі төмен оқушыларға: тек бір бағанға мысал келтіру немесе қысқаша пікір жазу тапсырылуы мүмкін. Дарынды оқушыларға: екі бағанды салыстырып, толық дәлел келтіріп, қосымша қорытынды тұжырым жасау тапсырылуы мүмкін. Құндылық Жұптық талқылау арқылы оқушылар ұжымдық жұмысқа қатысу, өз пікірін дәлелдеу және серіктес пікірін тыңдау дағдыларын жетілдіреді.
ЕББҚ Үзінділерді дұрыс таңдау, дәлелді пікір айту.
3-тапсырма «Аяқталмаған сөйлем» Шығарма мазмұнының біріне аяқталмаған үлгісі беріледі. Үзіндіні оқушылар өзіндік көзқарас тұрғысынан аяқтайды. «Жамал үйге келді де, есікті жабып, бар ойымен...» «Егер де...» Егер де мен ... болғанда не істер едім? Саралау: Қарапайым аяқтау немесе бір сөйлем жазу жеткілікті. Көп деңгейлі аяқтау, шығармашылық қосу, мәтіндегі кейіпкер әрекетімен салыстыру тапсырылуы мүмкін. Құндылық: Оқушы шығармашылық ойлау қабілетін дамытады. Өзіндік пікірін қалыптастыру және дәлелдеу арқылы сыни ойлау дамиды. Мәтінді өз тәжірибесімен байланыстыра отырып, эмпатия және моральдық құндылықтарды түсінеді. |
Шығармадағы басты кейіпкердің күшті жақтарын табу үшін мәтінді оқып, нақты үзінділерді таңдайды.
Табылған үзінділерді дәптерге жазып, қайсысы тура мінездеме, қайсысы жанама мінездеме екенін анықтайды. Топпен талқылап, ең маңызды 3 күшті қасиетті қорғай отырып түсіндіреді
Кейіпкердің әлсіз жақтарын анықтау үшін мәтінді оқиды, эпизодтармен байланысады.
Әр әлсіздікті тірек сөздермен байланыстырылып, дәптерге жазып, мысал келтіреді.
Топ ішінде талқылап, әлсіздіктің кейіпкер әрекетіне қалай әсер ететінін қорғай отырып түсіндіреді.
Кейіпкердің болашақтағы мүмкіндіктерін болжап, суреттер немесе кестелер арқылы көрсету. Тәуекелдерді анықтап, қандай әрекеттер қиындық туғызуы мүмкін екенін көрсету.
Топпен талқылап, өз болжамын қорғайды.
Мәтінді оқып, маңызды үзінділерді бөліп алады.
«Т» сызбасындағы екі бағанға дәлелдерді жазып, салыстырады.
Жұпта талқылап, бір-бірінің ойына жауап береді.
Қорытынды тұжырым жасап, топқа ортақ пікірін ұсынады
Көркем шығармадағы тура және жанама мінездемелерді ажырату және талдау қабілетін дамытады
Аяқталмаған сөйлемді оқып, негізгі ойды түсінеді.
Өзіндік көзқарасқа сүйене отырып, сөйлемді толықтырады.
Мәтіннен дәлелдер тауып, өз шешімін тіркейді.
Аяқталған сөйлемін жұп немесе топпен бөлісіп, талқылайды. |
Дескриптор 1 -өз көзқарасын дәлелдеу үшін әңгімедегі үзінділерді орынды қолданады. -тірек сөздермен кейіпкердің күшін нақты байланыстырады. -дәлелді ойларын анық және нақты айтады. 3балл
Дескриптор:2 -өз көзқарасын дәлелдеу үшін берілген үзіндіні тірек сөздермен байланыстырады. -әлсіздіктің кейіпкер әрекетіне әсерін түсіндіреді. -дәлелді және толық ой айтады. 3балл
Дескриптор: -сабақ мақсатын болжау арқылы анықтайды. -өз ойларын тірек сөздер мен мысалдар арқылы дәлелдейді. -болашақтағы мүмкіндіктер мен тәуекелдерді нақты, логикалық түрде сипаттайды. 3балл
Дескриптор: - мәтіндегі үзінділерді орынды таңдап, өз ойымен байланыстырады. -«Т» сызбасын толық және дұрыс толтырады. -жұптық талқылауда өз пікірін дәлелдейді, серіктесін тыңдайды. -дәлелді оймен қорытынды шығарады. 4балл
Дескриптор -шығарма мазмұнын өз сөзімен аяқтайды; -аяқталған сөйлем логикалық және мәнді болуы тиіс. -өз көзқарасын дәлелдеу үшін мәтіндегі үзінділер мен тірек сөздерді қолданады. -шығармашылық және түпнұсқалық ой көрсетеді.
3балл
|
Оқулық
Интербелсенді тақта
А3 қағазы
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Үлестірме
8-сынып оқулығы Арман ПВ баспасы
Кесте
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс:
Үй жұмысы: Шығарманы мазмұндау |
Тақырып бойынша түйген ойларын айтады, қорытындылайды.
Кері байланыс береді
|
Дескриптор арқылы бағаланады
|
Мұғалім тарапынан кері байланыс
Қолдау, мадақтау,бағалау |
||||||

|
Халықтық трагедия |
Жеке бастың трагедиясы |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Сен үшін бір басымды құрбан еттім...» Романдағы Жамал бейнесі.
«Сен үшін бір басымды құрбан еттім...» Романдағы Жамал бейнесі.
Қысқамерзімді (сабақ) жоспары Бекітемін:__________________________
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№209МГ |
|||||||||
|
Бөлім: |
Махаббат пен абырой |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Мукаева Ж.Т |
|||||||||
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|||||||||
|
Күні: |
26.01.2026ж |
|||||||||
|
Сынып: 8 Д |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Сен үшін бір басымды құрбан еттім...» Романдағы Жамал бейнесі. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктейді; Шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады, жаңашылдығына баға береді Құндылық: Заң және тәртіп Апта дәйексөзі: «Әділ заң – аспан тірегі» |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Сынып оқушыларын түгендеу. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту. «Суреттер сөйлейді».
Жетелуші сұрақтар қойылады: - Бұл суретте әңгіменің қай бөлігі суреттелген? Сыныпты топқа бөлу: «Киіз үй» |
Назары сабаққа аударылады. Қызығушылығы оянады
Суреттерге байланысты шығарма мазмұнын еске түсіреді, тақырыпты анықтайды.
Жетелеуші сұрақтарға жауап береді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың!
Керемет шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
8-сыныптың оқулығы Арман ПВ баспасы |
||||||
|
Жаңа білім
|
1-тапсырма.
«Күш», «Мүмкіндік», «Әлсіздік» және «Тәуекел» деген не? КӘМТ 1-топ: Күш Тапсырма: Шығармадағы басты кейіпкердің күшті жақтарын анықтап, нақты үзінділерді табу. Үзінділер арқылы кейіпкердің қандай қабілеттері, мінез-құлықтары, тәжірибесі күш екенін дәлелдеу. Топ ішінде талқылап, ең маңызды үш күшті қасиетті таңдау. 2-топ Әлсіздік Тапсырма: Кейіпкердің әлсіз жақтарын іздеу, нақты эпизодтармен анықтау. Әлсіздік қалай кейіпкерге қиындық туғызатынын талдау. Топ ішінде талқылап, ең маңызды үш әлсіздікті таңдау. 3-топ Мүмкіндік / Тәуекел Тапсырма: Кейіпкердің болашақтағы мүмкіндіктерін анықтау, қандай әрекеттер оған пайда әкелуі мүмкін. Тәуекелдерді болжау: кейіпкердің әрекеті қандай қиындықтар немесе кедергілер туғызуы мүмкін. Суреттер немесе кестелер арқылы болашақтағы жағдайды визуалды көрсету. Құндылық: Кейіпкерлердің мінез-құлықтарын түсіну және бағалау арқылы шығарманы тереңірек талдау. Топтық жұмыс арқылы бір-бірінің ойларын тыңдап, пікір алмасу. Саралау Оқушыларға тек бір немесе екі КӘМТ табу тапсырылуы мүмкін.
2-тапсырма «Жамал трагедиясы – бүкіл халықтық трагедия ма, әл де бір қыздың бас қайғысы ма?» мәселесі негізінде «Т» сызбасын толтырыңдар және топта талқылаңдар.
Әр ұяшыққа мәтіннен дәлел келтіріп, өз ойларын жазу. Жұп ішінде талқылап, бір-бірінің ойларын тыңдау. Қорытындыда: «Жамал трагедиясы тек жеке трагедия ма, әлде бүкіл халық трагедиясы ма?» деген тұжырым жасау. Саралау: Деңгейі төмен оқушыларға: тек бір бағанға мысал келтіру немесе қысқаша пікір жазу тапсырылуы мүмкін. Дарынды оқушыларға: екі бағанды салыстырып, толық дәлел келтіріп, қосымша қорытынды тұжырым жасау тапсырылуы мүмкін. Құндылық Жұптық талқылау арқылы оқушылар ұжымдық жұмысқа қатысу, өз пікірін дәлелдеу және серіктес пікірін тыңдау дағдыларын жетілдіреді.
ЕББҚ Үзінділерді дұрыс таңдау, дәлелді пікір айту.
3-тапсырма «Аяқталмаған сөйлем» Шығарма мазмұнының біріне аяқталмаған үлгісі беріледі. Үзіндіні оқушылар өзіндік көзқарас тұрғысынан аяқтайды. «Жамал үйге келді де, есікті жабып, бар ойымен...» «Егер де...» Егер де мен ... болғанда не істер едім? Саралау: Қарапайым аяқтау немесе бір сөйлем жазу жеткілікті. Көп деңгейлі аяқтау, шығармашылық қосу, мәтіндегі кейіпкер әрекетімен салыстыру тапсырылуы мүмкін. Құндылық: Оқушы шығармашылық ойлау қабілетін дамытады. Өзіндік пікірін қалыптастыру және дәлелдеу арқылы сыни ойлау дамиды. Мәтінді өз тәжірибесімен байланыстыра отырып, эмпатия және моральдық құндылықтарды түсінеді. |
Шығармадағы басты кейіпкердің күшті жақтарын табу үшін мәтінді оқып, нақты үзінділерді таңдайды.
Табылған үзінділерді дәптерге жазып, қайсысы тура мінездеме, қайсысы жанама мінездеме екенін анықтайды. Топпен талқылап, ең маңызды 3 күшті қасиетті қорғай отырып түсіндіреді
Кейіпкердің әлсіз жақтарын анықтау үшін мәтінді оқиды, эпизодтармен байланысады.
Әр әлсіздікті тірек сөздермен байланыстырылып, дәптерге жазып, мысал келтіреді.
Топ ішінде талқылап, әлсіздіктің кейіпкер әрекетіне қалай әсер ететінін қорғай отырып түсіндіреді.
Кейіпкердің болашақтағы мүмкіндіктерін болжап, суреттер немесе кестелер арқылы көрсету. Тәуекелдерді анықтап, қандай әрекеттер қиындық туғызуы мүмкін екенін көрсету.
Топпен талқылап, өз болжамын қорғайды.
Мәтінді оқып, маңызды үзінділерді бөліп алады.
«Т» сызбасындағы екі бағанға дәлелдерді жазып, салыстырады.
Жұпта талқылап, бір-бірінің ойына жауап береді.
Қорытынды тұжырым жасап, топқа ортақ пікірін ұсынады
Көркем шығармадағы тура және жанама мінездемелерді ажырату және талдау қабілетін дамытады
Аяқталмаған сөйлемді оқып, негізгі ойды түсінеді.
Өзіндік көзқарасқа сүйене отырып, сөйлемді толықтырады.
Мәтіннен дәлелдер тауып, өз шешімін тіркейді.
Аяқталған сөйлемін жұп немесе топпен бөлісіп, талқылайды. |
Дескриптор 1 -өз көзқарасын дәлелдеу үшін әңгімедегі үзінділерді орынды қолданады. -тірек сөздермен кейіпкердің күшін нақты байланыстырады. -дәлелді ойларын анық және нақты айтады. 3балл
Дескриптор:2 -өз көзқарасын дәлелдеу үшін берілген үзіндіні тірек сөздермен байланыстырады. -әлсіздіктің кейіпкер әрекетіне әсерін түсіндіреді. -дәлелді және толық ой айтады. 3балл
Дескриптор: -сабақ мақсатын болжау арқылы анықтайды. -өз ойларын тірек сөздер мен мысалдар арқылы дәлелдейді. -болашақтағы мүмкіндіктер мен тәуекелдерді нақты, логикалық түрде сипаттайды. 3балл
Дескриптор: - мәтіндегі үзінділерді орынды таңдап, өз ойымен байланыстырады. -«Т» сызбасын толық және дұрыс толтырады. -жұптық талқылауда өз пікірін дәлелдейді, серіктесін тыңдайды. -дәлелді оймен қорытынды шығарады. 4балл
Дескриптор -шығарма мазмұнын өз сөзімен аяқтайды; -аяқталған сөйлем логикалық және мәнді болуы тиіс. -өз көзқарасын дәлелдеу үшін мәтіндегі үзінділер мен тірек сөздерді қолданады. -шығармашылық және түпнұсқалық ой көрсетеді.
3балл
|
Оқулық
Интербелсенді тақта
А3 қағазы
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Үлестірме
8-сынып оқулығы Арман ПВ баспасы
Кесте
|
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс:
Үй жұмысы: Шығарманы мазмұндау |
Тақырып бойынша түйген ойларын айтады, қорытындылайды.
Кері байланыс береді
|
Дескриптор арқылы бағаланады
|
Мұғалім тарапынан кері байланыс
Қолдау, мадақтау,бағалау |
||||||

|
Халықтық трагедия |
Жеке бастың трагедиясы |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















