ва
Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп |
№196 ЖББМ |
||||
|
Пәні |
Математика |
||||
|
Бөлім |
Уақыт |
||||
|
Педагогтіңаты-жөні |
Акназарова Н. Б. |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№53 Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.1.1 шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір бірінен ажырату және атау/ симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
1. Шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін ажырата алады (центр, радиус, диаметр) түсіну 2. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды тәжірибеде айыра біледі қолдану 3. Шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіріп, өмірдегі қолданысын талдай біледі түсіну, талдау 4. Дөңгелек пен шеңберді қолданып, өнім ойлап табады синтез |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін ажыратады (центр, радиус, диаметр) 3 балл 2. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды тәжірибеде айырады 2 балл 3. Шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреді, өмірдегі қолданысын талдайды 2 балл 4. Шеңбер мен дөңгелек элементтерін қолдана отырып, жаңа өнім немесе құрылым ойлап табады. 3 балл |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың Кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті. Оқушылардың |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, назарын сабаққа аудару. Зейінін шоғырландыру. Оқушылардың көру қабілетін арттыру үшін мынандай тапсырма беріледі: Тақтаға бірнеше геометриялық фигуралардың суреті шығады. • Суретте бейнеленген геометриалық фигуралар қалай аталады? • Бірінші фигураның неше бұрышы бар? • Сары түсті фигура қалай аталады? Жаңа материалды оқып- үйренуге көшу үшін мұғалім бұрыштары жоқ фигураларды атауды сұрайды.
|
Оқушыларға қарауға 20 секундтай уақыт беріледі, содан соң тақтаның беті ауыстырылып, сұрақтарға жауап береді. |
|
Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Мұғалімнің сұрағы Суретте ертедегі су және күн сағаттар бейнеленген. Олардың қазіргі сағаттармен қандай ұқсастығын байқауға болады? Пішіні қандай?
Ұқсастықтары: Сандар белгіленген, дөңгелек пішінді. Пішіні: Шеңбер. 1-тапсырма. «Математикалық шығармашылық ойын» Оқушыларды орындарынан тұрғызып, шеңбер құрау. Шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін мұғалімнің нұсқауымен ажыратады (центр, радиус, диаметр Есінде сақта!!! Шеңбер – дөңгелектің шегарасы. Дөңгелек – барлық нүктелері центрден бірдей қашықтықта орналасқан, сызықпен шектелген жазық фигура. О нүктесі – дөңгелектің немесе шеңбердің центрі. «Айналмалы бекет» әдісі Әр топ өз орындарына отырып шеңбер салынған парақтарға тапсырманы орындайды.. 2-тапсырма Оқулықпен жұмыс. 3-есеп
Оқулықта берілген радиустағы шеңберді салу 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушыларға симметриялы және симметриялы емес фигураларды көрсете отырып, оларды ажырату тапсырмасын беру.
4-тапсырма «Зерттеу» әдісі Оқушы шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортадағы нақты заттармен (Айна, сағат, доп, сегіргішті )толық және дәл сәйкестендіреді, олардың қолданысы мен маңыздылығын жан-жақты түсіндіреді.
|
Адамдар уақытты өлшеуді ерте замандардан үйренгенін түсінеді. Пішініне сипаттама береді Оқушылар шеңбер құрады. Мұғалімнің нұсқауын орындайды. Лентаның көмегімен шеңбер мен дөңгелектің элементтерін анықтайды. Берілген шеңберлердің элементтерін табады.
1-топ центрін табады 2-топ радиусын анықтайды 3-топ диаметрін анықтайды 4-топ дөңгелекке айналдырады Циркульмен шеңбер салады. Жұптар өздеріне берілген симметриялы заттардың пішіндерін толықтырады Оқушы шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортадағы нақты заттармен толық және дәл сәйкестендіреді, олардың қолданысы мен маңыздылығын жан-жақты түсіндіреді. |
Дескрипторлар:
Дескриптор: Шеңбердің дұрыс салады және радиусты табады – 1 балл Дескриптор: 1.Оқушы симметриялы және симметриялы емес фигураларды айыра алады – 1 балл 2. – 1 балл Дескрипторлар: 1.Шеңбер мен дөңгелектің қоршаған ортадағы нақты мысалдарын келтіре алады (мысалы, сағат, көлік дөңгелегі, пицца, т.б.) – 1 балл 2.Шеңбер мен дөңгелектің практикалық қолданылуын талдай отырып, олардың маңыздылығын түсіндіреді – 1 балл |
Оқулық,дәптер Топтық жұмысқа арналған парақтар. Лента. |
|
|
3 мин |
Сергіту сәті Симметриялы дене – шапалақ Симметриялы емес дене – аяқпен топ-топ |
Музыка әуенімен қимылдар жасайды |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
5-тапсырма. «STEAM» технологиясы Оқушыларға шеңбер мен дөңгелектің элементтерін пайдалана отырып, инновациялық өнім жасау тапсырмасы
|
Оқушы шеңбер мен дөңгелектің элементтерін тиімді пайдаланып, өмірде қолдануға болатын нақты өнім ойлап табады |
Дескрипторлар: 1. Өнім жасауда шеңбер мен дөңгелектің элементтерін қолданады- 1 балл 2.Инновациялық өнім ойлап таба алады- 1 балл 3.Өнімнің қолданылуы мен пайдасын түсіндіріп, оны өмірде қалай қолдануға болатыны туралы айтады – 1 балл |
Қағаз стакандар, трубочка, қайшы, циркуль |
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс
Сабақтың соңында әр топ мүшелері өздерінің кері байланысын рулетканың түстеріне есімдерін жазады. Үй тапсырмасы: 8-есеп, 32 бет |
Топтар әр тапсырманың критерийлері бойынша өздеріне берілген ұпайды рулеткадан жылжытып отырады. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері, 3-сынып
Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері, 3-сынып
ва
Қысқа мерзімді жоспар
|
Мектеп |
№196 ЖББМ |
||||
|
Пәні |
Математика |
||||
|
Бөлім |
Уақыт |
||||
|
Педагогтіңаты-жөні |
Акназарова Н. Б. |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№53 Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.3.1.1 шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір бірінен ажырату және атау/ симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
1. Шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін ажырата алады (центр, радиус, диаметр) түсіну 2. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды тәжірибеде айыра біледі қолдану 3. Шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіріп, өмірдегі қолданысын талдай біледі түсіну, талдау 4. Дөңгелек пен шеңберді қолданып, өнім ойлап табады синтез |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін ажыратады (центр, радиус, диаметр) 3 балл 2. Симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды тәжірибеде айырады 2 балл 3. Шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіреді, өмірдегі қолданысын талдайды 2 балл 4. Шеңбер мен дөңгелек элементтерін қолдана отырып, жаңа өнім немесе құрылым ойлап табады. 3 балл |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың Кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті. Оқушылардың |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, назарын сабаққа аудару. Зейінін шоғырландыру. Оқушылардың көру қабілетін арттыру үшін мынандай тапсырма беріледі: Тақтаға бірнеше геометриялық фигуралардың суреті шығады. • Суретте бейнеленген геометриалық фигуралар қалай аталады? • Бірінші фигураның неше бұрышы бар? • Сары түсті фигура қалай аталады? Жаңа материалды оқып- үйренуге көшу үшін мұғалім бұрыштары жоқ фигураларды атауды сұрайды.
|
Оқушыларға қарауға 20 секундтай уақыт беріледі, содан соң тақтаның беті ауыстырылып, сұрақтарға жауап береді. |
|
Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Мұғалімнің сұрағы Суретте ертедегі су және күн сағаттар бейнеленген. Олардың қазіргі сағаттармен қандай ұқсастығын байқауға болады? Пішіні қандай?
Ұқсастықтары: Сандар белгіленген, дөңгелек пішінді. Пішіні: Шеңбер. 1-тапсырма. «Математикалық шығармашылық ойын» Оқушыларды орындарынан тұрғызып, шеңбер құрау. Шеңбер мен дөңгелекті, олардың элементтерін мұғалімнің нұсқауымен ажыратады (центр, радиус, диаметр Есінде сақта!!! Шеңбер – дөңгелектің шегарасы. Дөңгелек – барлық нүктелері центрден бірдей қашықтықта орналасқан, сызықпен шектелген жазық фигура. О нүктесі – дөңгелектің немесе шеңбердің центрі. «Айналмалы бекет» әдісі Әр топ өз орындарына отырып шеңбер салынған парақтарға тапсырманы орындайды.. 2-тапсырма Оқулықпен жұмыс. 3-есеп
Оқулықта берілген радиустағы шеңберді салу 3-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушыларға симметриялы және симметриялы емес фигураларды көрсете отырып, оларды ажырату тапсырмасын беру.
4-тапсырма «Зерттеу» әдісі Оқушы шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортадағы нақты заттармен (Айна, сағат, доп, сегіргішті )толық және дәл сәйкестендіреді, олардың қолданысы мен маңыздылығын жан-жақты түсіндіреді.
|
Адамдар уақытты өлшеуді ерте замандардан үйренгенін түсінеді. Пішініне сипаттама береді Оқушылар шеңбер құрады. Мұғалімнің нұсқауын орындайды. Лентаның көмегімен шеңбер мен дөңгелектің элементтерін анықтайды. Берілген шеңберлердің элементтерін табады.
1-топ центрін табады 2-топ радиусын анықтайды 3-топ диаметрін анықтайды 4-топ дөңгелекке айналдырады Циркульмен шеңбер салады. Жұптар өздеріне берілген симметриялы заттардың пішіндерін толықтырады Оқушы шеңбер мен дөңгелекті қоршаған ортадағы нақты заттармен толық және дәл сәйкестендіреді, олардың қолданысы мен маңыздылығын жан-жақты түсіндіреді. |
Дескрипторлар:
Дескриптор: Шеңбердің дұрыс салады және радиусты табады – 1 балл Дескриптор: 1.Оқушы симметриялы және симметриялы емес фигураларды айыра алады – 1 балл 2. – 1 балл Дескрипторлар: 1.Шеңбер мен дөңгелектің қоршаған ортадағы нақты мысалдарын келтіре алады (мысалы, сағат, көлік дөңгелегі, пицца, т.б.) – 1 балл 2.Шеңбер мен дөңгелектің практикалық қолданылуын талдай отырып, олардың маңыздылығын түсіндіреді – 1 балл |
Оқулық,дәптер Топтық жұмысқа арналған парақтар. Лента. |
|
|
3 мин |
Сергіту сәті Симметриялы дене – шапалақ Симметриялы емес дене – аяқпен топ-топ |
Музыка әуенімен қимылдар жасайды |
Жарайсыңдар! |
|
|
|
10 мин |
5-тапсырма. «STEAM» технологиясы Оқушыларға шеңбер мен дөңгелектің элементтерін пайдалана отырып, инновациялық өнім жасау тапсырмасы
|
Оқушы шеңбер мен дөңгелектің элементтерін тиімді пайдаланып, өмірде қолдануға болатын нақты өнім ойлап табады |
Дескрипторлар: 1. Өнім жасауда шеңбер мен дөңгелектің элементтерін қолданады- 1 балл 2.Инновациялық өнім ойлап таба алады- 1 балл 3.Өнімнің қолданылуы мен пайдасын түсіндіріп, оны өмірде қалай қолдануға болатыны туралы айтады – 1 балл |
Қағаз стакандар, трубочка, қайшы, циркуль |
|
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс
Сабақтың соңында әр топ мүшелері өздерінің кері байланысын рулетканың түстеріне есімдерін жазады. Үй тапсырмасы: 8-есеп, 32 бет |
Топтар әр тапсырманың критерийлері бойынша өздеріне берілген ұпайды рулеткадан жылжытып отырады. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз





















