Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
1. Ақпаратты
визуализациялаудың графикалық әдістері мен
құралдары
|
Мектеп:
Ғ.Мұратбаев
|
Күні: 10.10.2020ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Л.Абсатова
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Шеңберлерді және
бұрыштарды, кесіндіні тең бөліктерге бөлу
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
10.1.4.1.
Сызбада геометриялық
құрылымдарды (кесіндіні бөлу, шеңберлерді және бұрыштарды тең
бөліктерге бөлу) әр түрлі сызба құралдарымен
орындау
|
Сабақ
мақсаттары
|
-
Сызбада
геометриялық салулардың
анықтамасын түсіндіру.
-
Сызбада
геометриялық салуларды қолдана
отырып фигураларды тең бөліктерге бөледі
орындату.
-Шеңберді тең бөлікке бөледі,
шеңберге неше радиус жүргізетінің анықтауды
орындату.
|
Бағалау критерийлері
|
-
Сызбада әр түрлі геометриялық
салуларда,шеңберлерді тең бөліктерге бөлу жолдарын
білнді.
-
Сызбаларда кесінді,шеңберді
және бұрыштарды тең бөліктерге бөлуді
орындайды.
-
Сызбаларда кесінді,шеңберді
және бұрыштарды тең бөліктерге бөліп
сызады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Терминалогиясымен
сөздер.
Шеңбер –окружность
- circle
Бұрыш – угол
- angle
Кесінді – отрезок
-linesegment
Диалог тірек
сөздер.
Геометриялық салуларды
........... бөліктерге бөл.
Тең бөліктерге бөлуді ........
әдістерін түсіндір.
Қандай жағдайда
..............сызықты
қолданады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Сыныптастарының
пікірлерін тыңдай білу,оған қолдау көрсету арқылы құрмет құндылығын
қалыптастыру.Топта бірлесе жұмыс жасау және
шешімді бірлесе қабылдау арқылы ынтымақтастық құндылығы
қалыптасады;
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Геометрия,
сызу
|
Алдыңғы
білім
|
1.3 Сызбаны орындаудағы негізгі
ережелер
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Сергіту сәті: «Өз ойыңмен
бөліс»
Топтастыру. Геометриялық пішіндер арқылы
екі топқа болнмін.( шеңбер,бұрыш)
«Миға шабуыл» әдісі арқылы
алдынғы сабаққа ой қозғау.
Өзара параллель түзулердің
қандай қасиеттері бар?
Өзара параллель
түзулерді қандай құралдармен орындаймыз?
Үлкен ұзын сызғышты не деп атаймыз?
Өзара перпендикуляр түзулерді қандай құралдармен орындаймыз?
Бұрыштықтар нешеге бөлінеді және
айырмашылығы? Шеңбер сызар
(циркуль) қай елдің
сөзі?
|
Сызу
(оқулық)
Қима қағаздар
сұрақтар.
|
Сабақ
ортасы
30
минут
|
«Ротация» ауыстыру
әдісі жеке жұмыс
тапсырмалаймын. Қарапайым геометриялық
салуларды анықтату. Суреттермен
танысып
Геометриялық салуларды
анықтамасын анықтауды ізденеді.
ҚБ арқылы қажеттіліктеріне
қарай бағалаймын (өзара
бағалау)
Дескрипторлар
«Көршімен сырлас»
әдісімен геометриялық салуларды
орналастыруды тапсырмалааймын. Геометриялық салуларды әртүрлі сызба
құралдарымен белгілейді. Геометриялық салуларды қолдана отырып
фигураларды тең бөліктерге бөлнді. (топпен
жұмыс)
Дескрипторлар
-
Сызбаларда кесінді,шеңберді
және бұрыштарды тең бөліктерге бөлуді
орындайды.
-
Сызбаларда кесінді,шеңберді
және бұрыштарды тең бөліктерге бөліп
сызады.
Алған білімдерін пысықтау
сұрақ жауаптар арқылы
Шеңберді тең 3 бөлікке бөлу
үшін шеңберге неше радиус жүргізеді ?
Шеңберді шеңбер
сызармен(циркульмен) тең 6 бөлікке бөлу деген
не?
Дескрипторлар
-
Сызбада әр түрлі геометриялық
салуларда,шеңберлерді тең бөліктерге бөле
алады.
-
Сызбаларда кесінді,шеңберді
және бұрыштарды тең бөліктерге бөлуді орындай
алады.
-
Сызбаларда кесінді,шеңберді
және бұрыштарды тең бөліктерге бөліп сыза
алады.
|
Анықтамасын
жазады
Сызба
суреттері.
Бағалау
парақшалары.
Сызу
дәптер.
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Рефлексия:
SMS хаттары «WhatsApp»
арқылы қол белгілерімен смс жіберу.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан не
алғанын, не үйренгенін айтады.
|
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау –
Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық
жəне
қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Геометриялық салуларды
анықтамасын слайд арқылы танысып, геометриялық салуларды әртүрлі
сызба құралдарды көрсетеді.
Шеңберді өлшемдері арқылы
тұрғызу жолдарының сызбаларын,
геометриялық салуларды тең
бөліктерге бөлу түрлендіреді.
Шеңберді бөлікке бөлу тәсілін
ұсынады.
|
Әдіс тәсілднр арқылы
үздіксіз бағалау. Өзара бағалау
–оқушыларды өз еркімен жауап
беруге үйренеді. Кері бпйланыс арқылы
сызба әдісін
- бұрынғы білімді жаңа біліммен
ұштастыра алады
|
Қауіпсіздік техникасын
сақтау
-сызба құралдармен жұмыс жасау
техникасын біледі
|
Сабақбойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
Мақсаттары шынайы, Қол жетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу
Мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар
оқу
мақсатына жетпеген
болса,неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді
пайдаландыңызба? Сабақ
жоспарынан ауытқулар болдыма
жəне
неліктен?
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?
|