Пәні: физика
Сыныбы: 9
Тақырыбы: Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
-
-
Бөлім:
Тербелістер және толқындар
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты
Күні:
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
9.2.5.6 - әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру;
9.2.5.7- маятниктер тербелісі периодының әр түрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
Сабақтың мақсаты
-
Тербелмелі жүйелерді ажыратады;
-
Тербелістің пайда болу себебін түсінеді;
-
Маятниктер периодының әр түрлі параметрлерге тәуелділігін есептер шығару арқылы зерттейді
-
-
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: (1 мин) Ұйымдастыру |
Оқушылардың сабаққа қатысымын қадағалау, дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. |
|
|
Оқулық, дәптер |
|
Үй тапсырмасын тексеру (2 мин) Өткен білімді еске түсіру (4 мин) |
Теннис добын қағып алған оқушыдан үй тапсырмасын тексеру «Теннис ойыны» әдісі |
Оқушылар үй тапсырмасының жауаптарын талқылайды Екі оқушы үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды, ал бір оқушы төреші ретінде сұрақтың дұрыс қойылуы мен жауаптың дұрыстығы бойынша ұпай береді. Бірінші болып 3 балл алған оқушы жеңіске жетеді. сұрақтар қояды. |
Мадақтау арқылы бағалау
Жарайсың! Сенің қолыңнан келді! |
Теннис добы |
|
Сабақтың ортасы Ой қозғау. 2 мин |
Осы график арқылы оқушыларға сұрақ қою. Сұрақ:
Осындай тербелісті үшін қандай құрылғы қажетекендігін және тербеліс периодының анықтаудың тағы бір жолымен танысатын боламыз |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Интербелсенді тақта, слайд |
|
Жаңа білім 10 мин |
1. Оқу мақсаттарын айтады. 2. Маятник және маятник түрлері ұғымдарын түсіндереді Топтық жұмыс 3. colorado.edu виртуалды зертхана арқылы маятниктердің периодтары қандай шамаларға тәуелді болатындығын зерттеу «Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері» 4. Оқушылармен бірлесе жұмыс жасай отырып, теориялық талдау арқылы период формулаларын қорытып шығарады.
5.маятниктердің қолданылуы туралы мәліметтер береді. Виртуалды зертханада жұмыс жасауын қадағалады, қорытындыларын тыңдайды, түзетулер енгізеді. |
Дәптерлеріне жазады, Әр қатарада отырған оқушылар 1,2 екі командасы бойынша 4 оқушыдан топтасады, Виртуалды зертханамен жұмыс жүргізіп, өзара талқылау арқылы қорытынды жасайды. Жауаптар бойынша өзара бағалау жүргізеді егер тамаша жауап берілсе кітапқа қолдарын қояды, ұсыныс не түзету жасағысы келсе қаламын жоғары көтереді. |
Қалыптастырушы бағалау Өзара бағалау Тамаша жауап!
Ұсыныс!
|
слайдPendulum Lab (colorado.edu) Masses and Springs: Basics (colorado.edu) |
|
Бекіту 15 мин |
Есептер шығару
Жұптық жұмыс
Математикалық маятник Оқушы математикалық маятниктің тербелісін зерттеу үшін массасы 2 кг жүкті жіпке іліп, оны суретте көрсетілгендей тербеліске келтіреді. Жүк 20 секундта 10 тербеліс жасайды (g=10 м/с2 ; π2≈10) 1. Маятниктің тербеліс периоды А) 10 с В) 2 с С) 0,5 с D) 2, 5 с Е) 30 с 2. Маятниктің тербеліс жиілігі А) 10 Гц В) 2 Гц С) 0,5 Гц D) 2, 5 Гц Е) 30 Гц 3. Маятник жібінің ұзындығы А) 3,2 м В) 1,5 м С) 1 м D) 2 м Е) 0,5 м
Серіппелі маятник Жүргізілген экперименттік жұмыстың нәтижесінде серіппелі маятникке ілінген массасы 3 кг жүктің гармоникалық тербелістерінің төмендегідей графигі алынған 1. Тербеліс амплитудасы А) 1 см В) 12 см С) 2 см D) 4 см Е) 8 см 2. Маятниктің тербеліс периоды А) 16 с В) 4 с С) 8 с D) 12 с Е) 2 с 3. Серіппенің қатаңдығы А) ≈1,87 Н/м В) ≈ 1,46 Н/м С) ≈ 1,38 Н/м D) ≈ 1,23 Н/м Е) ≈ 1,52 Н/м
|
Сілтеме бойынша тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор:
- Қажетті формуланы қолданады;
- Есептің шешімін табады. Дескриптор:
- Қажетті формуланы қолданады;
- Есептің шешімін табады. |
презентация 2.Үлестірме материал
|
|
Рефексия, бағалау 2 мин |
Жауаптарын тексереді. Оқушылардың белсенділігі мен жауаптарын есепке ала отырып бағалайды. |
Картаны толтырып, дұрыс жауабымен тексереді |
Дескриптор:
|
Семантикалық карта |
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
ЭКСПЕРИМЕНТТІК ТАПСЫРМА 1. Үй жағдайында тербелмелі жүйе жасаңыз. 2. Периодты есептеу жолдарын анықтаңыз. 3. Периодтар формуласының дұрыстығын дәлелдеңіз. |
|
|
|
|
Кері байланыс 3 мин |
Оқушыларды ойларын тыңдап, қорытынды жасайды |
Әр саусақтағы сұрақтар бойынша өз ойларын айтады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Серіппелі және математикалық маятниктер
Серіппелі және математикалық маятниктер
Пәні: физика
Сыныбы: 9
Тақырыбы: Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
-
-
Бөлім:
Тербелістер және толқындар
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты
Күні:
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
9.2.5.6 - әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру;
9.2.5.7- маятниктер тербелісі периодының әр түрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу
Сабақтың мақсаты
-
Тербелмелі жүйелерді ажыратады;
-
Тербелістің пайда болу себебін түсінеді;
-
Маятниктер периодының әр түрлі параметрлерге тәуелділігін есептер шығару арқылы зерттейді
-
-
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: (1 мин) Ұйымдастыру |
Оқушылардың сабаққа қатысымын қадағалау, дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. |
|
|
Оқулық, дәптер |
|
Үй тапсырмасын тексеру (2 мин) Өткен білімді еске түсіру (4 мин) |
Теннис добын қағып алған оқушыдан үй тапсырмасын тексеру «Теннис ойыны» әдісі |
Оқушылар үй тапсырмасының жауаптарын талқылайды Екі оқушы үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды, ал бір оқушы төреші ретінде сұрақтың дұрыс қойылуы мен жауаптың дұрыстығы бойынша ұпай береді. Бірінші болып 3 балл алған оқушы жеңіске жетеді. сұрақтар қояды. |
Мадақтау арқылы бағалау
Жарайсың! Сенің қолыңнан келді! |
Теннис добы |
|
Сабақтың ортасы Ой қозғау. 2 мин |
Осы график арқылы оқушыларға сұрақ қою. Сұрақ:
Осындай тербелісті үшін қандай құрылғы қажетекендігін және тербеліс периодының анықтаудың тағы бір жолымен танысатын боламыз |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Интербелсенді тақта, слайд |
|
Жаңа білім 10 мин |
1. Оқу мақсаттарын айтады. 2. Маятник және маятник түрлері ұғымдарын түсіндереді Топтық жұмыс 3. colorado.edu виртуалды зертхана арқылы маятниктердің периодтары қандай шамаларға тәуелді болатындығын зерттеу «Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері» 4. Оқушылармен бірлесе жұмыс жасай отырып, теориялық талдау арқылы период формулаларын қорытып шығарады.
5.маятниктердің қолданылуы туралы мәліметтер береді. Виртуалды зертханада жұмыс жасауын қадағалады, қорытындыларын тыңдайды, түзетулер енгізеді. |
Дәптерлеріне жазады, Әр қатарада отырған оқушылар 1,2 екі командасы бойынша 4 оқушыдан топтасады, Виртуалды зертханамен жұмыс жүргізіп, өзара талқылау арқылы қорытынды жасайды. Жауаптар бойынша өзара бағалау жүргізеді егер тамаша жауап берілсе кітапқа қолдарын қояды, ұсыныс не түзету жасағысы келсе қаламын жоғары көтереді. |
Қалыптастырушы бағалау Өзара бағалау Тамаша жауап!
Ұсыныс!
|
слайдPendulum Lab (colorado.edu) Masses and Springs: Basics (colorado.edu) |
|
Бекіту 15 мин |
Есептер шығару
Жұптық жұмыс
Математикалық маятник Оқушы математикалық маятниктің тербелісін зерттеу үшін массасы 2 кг жүкті жіпке іліп, оны суретте көрсетілгендей тербеліске келтіреді. Жүк 20 секундта 10 тербеліс жасайды (g=10 м/с2 ; π2≈10) 1. Маятниктің тербеліс периоды А) 10 с В) 2 с С) 0,5 с D) 2, 5 с Е) 30 с 2. Маятниктің тербеліс жиілігі А) 10 Гц В) 2 Гц С) 0,5 Гц D) 2, 5 Гц Е) 30 Гц 3. Маятник жібінің ұзындығы А) 3,2 м В) 1,5 м С) 1 м D) 2 м Е) 0,5 м
Серіппелі маятник Жүргізілген экперименттік жұмыстың нәтижесінде серіппелі маятникке ілінген массасы 3 кг жүктің гармоникалық тербелістерінің төмендегідей графигі алынған 1. Тербеліс амплитудасы А) 1 см В) 12 см С) 2 см D) 4 см Е) 8 см 2. Маятниктің тербеліс периоды А) 16 с В) 4 с С) 8 с D) 12 с Е) 2 с 3. Серіппенің қатаңдығы А) ≈1,87 Н/м В) ≈ 1,46 Н/м С) ≈ 1,38 Н/м D) ≈ 1,23 Н/м Е) ≈ 1,52 Н/м
|
Сілтеме бойынша тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор:
- Қажетті формуланы қолданады;
- Есептің шешімін табады. Дескриптор:
- Қажетті формуланы қолданады;
- Есептің шешімін табады. |
презентация 2.Үлестірме материал
|
|
Рефексия, бағалау 2 мин |
Жауаптарын тексереді. Оқушылардың белсенділігі мен жауаптарын есепке ала отырып бағалайды. |
Картаны толтырып, дұрыс жауабымен тексереді |
Дескриптор:
|
Семантикалық карта |
|
Үй тапсырмасы 1 мин |
ЭКСПЕРИМЕНТТІК ТАПСЫРМА 1. Үй жағдайында тербелмелі жүйе жасаңыз. 2. Периодты есептеу жолдарын анықтаңыз. 3. Периодтар формуласының дұрыстығын дәлелдеңіз. |
|
|
|
|
Кері байланыс 3 мин |
Оқушыларды ойларын тыңдап, қорытынды жасайды |
Әр саусақтағы сұрақтар бойынша өз ойларын айтады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз























