|
Мектеп: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Денелердің өзара әрекеттесуі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
Серпімділік күші. Гук заңы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта
қол |
7.2.2.5-Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың негізгі мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясын білім беру мен тәрбиелеуде іске асыру тетіктері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып
бойынша |
7.2.2.3.Деформация туралы түсінік қалыптасқан,пластикалық және серпімді деформацияларды ажыратып, өмірмен байланыстырып мысал келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
5 мин
|
Оқушылармен
сәлемдесу,түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру,топқа бөлу,бағалау
парағын тарату. |
Түрлі-түсті қима қағаздар,бағалау парақшасы
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту ( 2 мин) |
«Мозайка» құрастыру Әр топқа формула жазылған парақшалар таратылады, формулаларды топтасып сәйкестендіреді.
|
А3 парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин
|
Түсіну. Жаңа сабақ«Жанұя»
әдісі бойынша Талдау.Эксперимент
(қатаңдықтың берілген серіппе
үшін тұрақты шама екендігін анықтау)
|
7-ші сыныпқа арналған оқулық постер,серіппе, массасы әр түрлі жүк, маркер.
Оқулық,тақта,бор
Деңгейлік тапсырма
жазылған
Серіппе,массасы әр түрлі жүктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин
|
Жинақтау: Сабақты бекітуге
арналған тапсырма:
«Білгім келген бір сұрақ»
әдісі (жұппен жұмыс) |
Үлестірмелі материал
Жасыл,сары,қызыл түсті маркер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз
қандай Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мектеп: Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Сынып:
7 Қатысқандар: Қатыспағандар: Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Денелердің өзара
әрекеттесуі. Оқу
мақсаты Серпімділік күші. Гук
заңы. Осы сабақта
қол 7.2.2.5-Гук заңының формуласы
бойынша серпімділік күшін
есептеу.. Сабақтың негізгі
мақсаты Барлық
оқушылар серпімділік күшінің не
екендігін және қандай жағдайда пайда болатындығын,Гук заңының
тұжырымдамасын
меңгереді. Кейбір
оқушылар серпімділік күшінің қалай
бағытталатынын және пайда болу себептерін түсіндіре
алады. Басым
оқушылар тәжірибенің көмегімен
серіппенің қатаңдығын есептей алады,Гук заңының негізгі формуласын
қолданып есеп шығара
біледі. Бағалау
критерийі
Гук заңының тұжырымдамасын
және серпімділік күші деп қандай күшті айтатынын
біледі.
Гук заңы қандай деформация
кезінде орындалатынын,негізгі формуласын
біледі.
Гук заңының формуласы арқылы
серпімділік күшін есептеуді үйренеді,әртүрлі деңгейлік
тапсырмаларды орындай
алады. Тілдік
мақсаттар Негізгі сөздер мен сөз
тіркестері: Гук заңы,серпімділік
күші,серіппе,серіппе
қатаңдығы. Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік бірліктер:Гук заңының,серпімділік күшінің
анықтамаларын физикалық тілде дұрыс тұжырымдай
алады. Құндылықтарға
баулу «Мәңгілік Ел» идеясын білім
беру мен тәрбиелеуде іске асыру
тетіктері Пəнаралық
байланыс математика Тақырып
бойынша 7.2.2.3.Деформация туралы
түсінік қалыптасқан,пластикалық және серпімді деформацияларды
ажыратып, өмірмен байланыстырып мысал келтіре
алады. Сабақ
барысы: Сабақтың Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 3
мин 5
мин Оқушылармен
сәлемдесу,түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру,топқа бөлу,бағалау
парағын тарату.
Түрлі-түсті қима
қағаздар,бағалау
парақшасы
Интербелсенді
тақта Қызығушылықты ояту ( 2
мин) «Мозайка» құрастыру Әр топқа формула
жазылған парақшалар таратылады, формулаларды топтасып
сәйкестендіреді. А3
парақтар Сабақтың
ортасы 20
мин
Түсіну. Жаңа сабақ«Жанұя»
әдісі бойынша Талдау.Эксперимент
(қатаңдықтың берілген серіппе
үшін тұрақты шама екендігін анықтау)
7-ші сыныпқа арналған оқулық
постер,серіппе, массасы әр түрлі жүк,
маркер. Оқулық,тақта,бор Деңгейлік тапсырма
жазылған Серіппе,массасы әр түрлі
жүктер Сабақтың
соңы 10
мин Жинақтау: Сабақты бекітуге
арналған тапсырма: Серпімділік күшінің
таңбасы Кез келген материалда қолдануға
болмайды Дененің созылу және сығылу
шамасы Деформацияға қарсы әрекет
күші Деформацияланған дененің
ұзындығы Қатаңдық коэффициентінің өлшем
бірлігі
Тек серпімді денелер
үшін орындалады
Қатаңдық
коэффициенті
Деформация кезінде
пайда болады
Дененің бастапқы
ұзындығы Серпімділік күшінің
таңбасы Fсерп Кез келген материалда қолдануға
болмайды Гук
заңын Дененің созылу және сығылу
шамасы х=l-l0 Деформацияға қарсы әрекет
күші Серпімділік
күші Деформацияланған дененің
ұзындығы l Қатаңдық коэффициентінің өлшем
бірлігі Н/м
Тек серпімді денелер
үшін орындалады
Гук
заңы
Қатаңдық
коэффициенті
k
Деформация кезінде
пайда болады
Серпімділік
күші
Дененің бастапқы
ұзындығы
l0 «Білгім келген бір сұрақ»
әдісі (жұппен жұмыс) Үлестірмелі
материал Жасыл,сары,қызыл түсті
маркер Саралау – Сіз
қандай | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















