Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сертификаттау түрлері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Халықаралық инженерлік-технологиялық университеті колледжі |
||||||||||||
Сабақ жоспары |
Оқытушының aты-жөні: Тілеуқұл Нұрай |
|||||||||||
Күні: «21» қараша 2023жылы |
Куpc: 2 Топ: 07880100 Стандарттау, метрология және сертификаттау |
|||||||||||
Пән aтaуы: |
Стандарттардың даму кезеңдерін және құрылымдық элементтерін анықтау |
|||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Стандарттаудың принциптері мен әдістері |
|||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1. Стандарттаудың принциптернін үйреніп, өз білімдерін жетілдіру |
|||||||||||
Сабақ мақсаттары |
1. Стандарттау жұмыстарында жиі қолданылатын әдістерді тану
|
|||||||||||
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, талдау, синтездеу |
|||||||||||
Бағалау критерийлері |
1) Стандарттау нысандарын талдау; 2) Кешенді стандарттарды қарастыру. |
|||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Терминдік сөздер: стандарттау, нысан, унификаттау және агрегаттау әдістері |
|||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Құрмет: негізгі ұғымдарды талқылау кезінде топтың пікіріне құрмет қалыптастыру Достық: бірлесіп жұмыс істеу және іс-әрекетті жоспарлау қажеттілігі оқушылардың төзімділігі мен достық қарым-қатынасын қамтамасыз етеді Еңбек және шығармашылық: еңбекқорлық пен жауапкершілік т. б. бойынша есеп жасау кезінде жасалады "Мәңгілік ел" жалпыұлттық идеясы: білім алушылардың болашақта ғылымды оқуға және өз бетінше білім алуға деген қызығушылығын қалыптастыру Қазақстанның зияткерлік әлеуетін, бәсекеге қабілетті және дені сау ұрпақты қалыптастыруға ықпал етеді |
|||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Г.Х.Шәбікова, Х.Қ.Оспанов Метрология, стандарттау және сертификаттау негіздері» |
|||||||||||
Алдыңғы білім |
Халықаралық ұйымдар |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Таныстырылым және сабаққа кірісуге аудиторияның ықыласы мен назарын аударту. Ойлау дағдысы – білу. Тақырыпқа байланысты білімдерін сұрақ қою арқылы есіне түсіру. «Жұптық әңгіме» әдісі арқылы студенттер өткен тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Бір-біріне баға береді.
|
|
||||||||||
Сабақтың ортасы |
«Еркін әңгіме» әдісі арқылы студенттер топқа бөлініп, сабақты талқылайды. Миға шабуыл. Сертификаттаудың қағидаларын толықтай баяндау. Студенттерді оқу мақсатымен таныстыру. Тақырып бойынша студенттердің білімін білуге бағытталған сұрақтар қойылады. Студенттердің болжамды жауабы:
Ойлау дағдысы – түсіну Саралау әдісі - Миға шабуыл Жұмыс түрі – жұптық жұмыс Дағдыны қалыптастыру – оқиды, жазады, айтады
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Бейнефрагмент материалын қолдана отырып, сұрақтарға жауап беріңіз және жауаптарды жұмыс дәптерлеріне жазыңыз: 1. Сертификаттау сұлбалары 2. Міндетті сертификаттауға жататын өнімдер 3. Сертификаттар
Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс: - «Бағдаршам» әдісі
Ойлау дағдысы – талдау Саралау әдісі - Модельдеу Жұмыс түрі – жеке жұмыс Дағдыны қалыптастыру – көреді, жазады, сөйлейді
2-тапсырма. Модельдеу. Оқу плакаттарындағы/слайдтағы модельдер мысалында өнімді сертификаттауды студенттермен талдау. Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс: - «Смайлик» әдісі.
|
А4 парағы, түрлі-түсті маркерлер, стикерлер
Оқулық Жұмыс дәптері
|
||||||||||
Сабақтың соңы |
Ойлау дағдысы – синтездеу Саралау әдісі - Кім жылдам Жұмыс түрі – топтық жұмыс Дағдыны қалыптастыру – есептейді, жазады, сөйлейді, көрсетеді
3-тапсырма. «Кім жылдам» әдісі. Топтағы студенттер сертификаттау түрлері мен тіркелуін қолдану сәйкестілігін анықтайды. 1 топ – Сүт өндірісі Сүт өніммінен жасалатын барлық өнімдердің сертификаттарын талдау 2 топ – Машина жасау өндірісі Машина жасау өндірісінің стандарттарына тоқталу 3 топ – Ұн өнімдері Тамақ өнекәсібі үшін сертификаттау жүргізілу тәртібі Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс: Жетістік баспалдағы. Үй жұмысы: Сәйкестікті растау туралы органдар
|
|
||||||||||
|
Рефлекция: - Оқу мақсатына жеттім бе? - Тайм менеджмент сақталды ма? |
|
||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Техникалық қауіпсіздік |
||||||||||
Барлық студенттер: 1) Сертификаттау. Сертификаттаудың түрлері Студенттердің көпшілігі: 1) Міндетті сертификаттаумен таныс Қабілеті төмен студенттер: 1) Сертификат қалай жасалу керектігін біледі. |
1.«Ұйымдастыру кезеңі» 2. «Қоржындағы сұрақтар» әдісі 3. Бағдаршам әдісі 4. Модельдеу әдісі 5. Кім жылдам әдісі 6. Жетістік баспалдағы әдісі
|
Колледж кабинетінде тахникалық қауіпсіздік ережесін сақтау. |
||||||||||
Рефлексия - Оқу мақсатына жеттім бе? - Тайм менеджмент сақталды ма? |
||||||||||||
Қорытынды бағалау Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |