Шешендік өнер. Майқы бидің шешендік сөздері

Тақырып бойынша 17 материал табылды

Шешендік өнер. Майқы бидің шешендік сөздері

Материал туралы қысқаша түсінік
Шешендік өнер. Майқы бидің шешендік сөздері
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі №40 орта мектеп (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

І тарау. Атадан қалған асыл сөз

Педагогтің аты-жөні:

Утегулова Айала Нусипбаевна

Күні:

10.09.25

Сынып: 9 қазақ әдебиеті

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны.

Сабақтың тақырыбы:

Шешендік өнер.Майқы бидің шешендік сөздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;9.3.1.1 шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау

Сабақтың мақсаты:

Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды.Шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы

1.Ұйымдастыру кезеңі

5минут

Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен сәлемдесу.Сабақтың мақсатымен және күтілетін нәтижелермен таныстыру.Құндылықтар (еңбексүйгіштік,кәсіби біліктілік)туралы айту.


-Сәлемдеседі. -0қу құралдарын дайындайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.;

Оқулық, топтама

Сабақтың ортасы

2.Жаңа сабақты меңгерту



5минут


Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс пен құндылық туралы айтады.

Майқы бидің шешендік сөзінен үзінді мысалдар:

«Түгел сөздің түбі – бір, түп атасы – Майқы би»
– Бұл биік пайым мен терең философиялық көзқарастың белгісі.

«Ханға да, қараға да әділ бол»
– Әлеуметтік теңдік пен адамдық қасиетті дәріптейді.

«Көсем сөйлесе – кемел ой айтылар»
– Шешеннің сөзі – халықты жетелейтін күш екенін білдіреді.


Тапсырма құрылымына байланысты сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды.

Мақсатпен, бағалау критерийімен танысады.Өз ойларымен бөліседі.

Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады.

Бағалау критерийі:

Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды.Шығарманы басқа өнер түрлеріндегі осы мазмұндас туындылармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.



Ойлау дағдысының деңгейі: қолдану

Оқулық



Бағалау парқша сы



ЖИ https://chatgpt.com/


https://www.youtube.com/watch?v=n1-4Pmvl52g

Жаңа сабақты меңгергенін тексеру


10минут

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.

1-тапсырма. Жұптық жұмыс: Салыстырмалы постер

Тақырып: «Майқы би мен әлем шешендері»Майқы бидің шешендік сөздерін мысалы ретінде алып, оны басқа елдердегі шешендермен (мысалы: Сократ, Цицерон, Абылай хан, Линкольн) салыстырыңдар. Постерде тарихи-көркемдік құндылықтарын көрсету: қандай жағдайда сөйлеген, кімге, не үшін.Ұқсастық пен ерекшеліктерін белгілеңдер.

1-тапсырмада

салыстырмалы постер қорғайды.

Постерде тарихи-көркемдік құндылықта рын көрсетеді. Ұқсастық пен ерекшеліктерін белгілейді.

Дескриптор:

постерде тарихи-көркемдік құндылықта рын көрсетеді.

1


1

ұқсастығын белгілейді;

ерекшеліктерін белгілейді.

1


1


1

Жалпы балл-3

Оқулық


Бағалау парақша сы


10минут

2-тапсырма. Топтық жұмыс: Шығарманы өнер түрімен байланыстыру

Тапсырма: Майқы бидің бір шешендік сөзін таңдап, соған сай шағын драма көрініс, театрлық қойылым немесе бейнепоэзия сценарийін дайындаңдар.

  • Кейіпкерлердің ішкі сезімін актерлік шеберлікпен жеткізу.

  • Тарихи жағдайды ескере отырып, көркемдік құндылығын сақтау.

  • Музыка, қимыл, киім – барлығы да дәуір шындығына сай болсын.

2-тапсырмада шығарманы өнер түрімен байланыстыра ды.

Сценарий дайындайды.


Дескриптор:

кейіпкерлердің ішкі сезімін актерлік шеберлікпен жеткізеді;

1

тарихи жағдайды ескереді;

1

көркемдік құндылығын сақтайды;

1

Жалпы балл-3

Оқулық


Бағалау парақша сы

10минут

Мұғалім тапсырманы бастамас бұрын бағалау критерийімен, тапсырманы орындау тәртібімен таныстырады.

3-тапсырма. Жеке жұмыс: Анализ эссесі

Тақырып: «Майқы бидің сөздеріндегі терең ой мен адам психологиясы»

  • Майқы бидің шешендік сөзінен үзінді алып, ондағы кейіпкердің ішкі жан-дүниесін (психологизм) сипатта.

  • Психологиялық детальдарды анықтап, адамның мінезі мен қоғаммен байланысын талда.

  • Шешендік өнер мен халық даналығы арасындағы байланысты аш.

Саралау тапсырмасы. Шешендік өнер мен халық даналығы арасындағы байланысты аш.

3-тапсырмада жеке жұмыс жасайды. Анализ эссесін жазады.



Дескриптор:

кейіпкердің ішкі жан-дүниесін (психологизм) сипаттайды;

1


1

психологиялық детальдарды анықтайды;

1


1

адамның мінезі мен қоғаммен байланысын талдайды;

1


1

шешендік өнер мен халық даналығы арасындағы байланысты ашады;

1


1

Жалпы балл-4

Оқулық, топтама


Бағалау

парақша

Сабақтың соңы

3.Қорытын-дылау кезеңі


5минут



«Соңғы ой» әдісі Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады.Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап алу мақсатында сабақты бекітеді.

Әр білім алушыға жеке-жеке тоқталып бағалайды, кері байланыс береді.Келесі сабақта неге назар аудару керек екендігін ескертеді. Үйге тапсырма беру.Үзінді жаттау

Рефлексия «Өзара бағалау» әдісі арқылы парақшаға бағалау

Сұрақтарға жауап береді.

Үйге тапсырма алады.

Рефлексия . «Өзара бағалау» әдісі рефлексия жасайды.

Әр оқушыны жеке бағалау, неше балл алғандарын айту.



1-10 балл қойылады

Әлеумет-тік желі

оқулық


Бағалау парақша-сы



Тексерген:

















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.10.2025
53
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі