«Д.ҚОНАЕВ АТЫНДАҒЫ АГРАРЛЫҚ ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
|
Модуль/пән атауы |
Қазақ әдебиеті |
|
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
О.Асқардың «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңі. |
|
|||||||||
|
Педагог |
Мусаева Салтанат |
|
|||||||||
|
Курс |
I-курс |
|
|||||||||
|
Топ |
Аспаз 2-951 |
|
|
|
|
||||||
|
Сабақтың өткізілетін күні |
2.12.2025ж. |
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақтың түрі |
Теориялық |
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері немесе оқыту нәтижелері |
Сабақ мақсаты: Оқушыларға Оразақын Асқардың «Шетте жүрген бауырларға» өлеңін талдау арқылы ұлттық патриотизм, туған жерге сағыныш және сөздік-стильдік құралдардың қызметін түсіндіру; сын тұрғысынан ойлауға және дәлел келтіріп жауап беруге үйрету. Міндеттері 1. Білімділік: Өлеңнің негізгі идеясын, тақырыбын және авторлық ойды анықтау; . 2. Дамытушылық: Оқушылардың мәтінді талдау дағдыларын, пікір білдіру және дәлелдеу қабілетін дамыту. 3. Тәрбиелік: Отанға деген сүйіспеншілік пен ұлттық бірлік идеясын қалыптастыру; елге деген жауапкершілік сезімін ояту. |
|
|||||||||
|
Оқу сабақтары барысындағы білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және кәсіби дағдылар тізбесі |
Өлеңнің негізгі идеясын анықтап жаза алады. Проблемалық сұраққа өз көзқарасын дәлелдермен қорғай алады Топтық талқылауда ұлттық бірлік пен отаншылдық туралы кемінде бір қорытынды тұжырым жасайды. |
|
|||||||||
|
Оқу - әдістемелік құралдар, әдебиеттер |
Оқулық, таратпа қағаздар Т.Н.Ермекова,Г.Б.Тоқтыбаева,Н,Ә.Дүсіпова; |
|
|||||||||
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Оқулықтар,проектортірек конспект, карточкалар, жұмыс парағындағы тапсырмалар |
|
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Уақыт (минут) |
Оқытушының әрекеттері |
Студенттердің әрекеттері |
Студенттерді бағалау |
Оқу ресурстары мен материалдары |
||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі |
5 мин |
1. Журнал бойынша білім алушылар тізімін тексеру. 2. Білім алушылардың сырт көріністеріне назар аудару. 3. Топқа бөлу : 1-топ. «Атамекен» 2-топ. «Отан» |
Топ старостасы оқушылар туралы баяндады. Студенттер «Team meker» әдісі арқылы 2 топқа бөлінеді |
|
https://www.randomlists.com/team-generator |
|
|||||
|
2.Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Топқа бөлу |
10 мин |
«Пазл»
ойыны
1.Оразақын Асқар қай жылы дүниеге келді? 1936ж 1935ж 1934ж 2.Оразақын Асқардың туған жері? Қытай халық Республиасы, Іле аймағы, Мүкей-Қаратас. Алматы облысы, Райымбек ауданы Бастауыш білімді қайдан алды?Сарыбұлақ мектебінен Ауыл молдасынан Елге қай жылы оралды?1958ж. 1955ж. Үрімші қаласындағы Ұлттар институтына қай жылы түсті?1954 жылы 1951 жылы 1955 жылы 1996 жылы ақын ...Мұқағали атындағы сыйлықтың иегері болды. Жазушылар одағы басқармасының мүшесі болды. "Тәуелсіздіктің 10 жылдығы" медалінің иегері болды. Қай оқу орнынында білім алды? Қазақ мемлекеттікуниверситетін Қ.Сәтбаев атындағы университетін Абай атындағы университетін Қай журналда аға қызметкер болды?"Жалын" журналында "Парасат" журналында Алғашқы жеке жинағы қай жылы, қандай атпен жарық көрді? 1962 жылы, "Туған жер" 1964 жылы, "Тұңғыш" Еңбек жолын қайда бастады?"Шолпан" журналы редакциясында "Шыңжаң" газеті редакциясында "Парасат" журналы редакциясында " Егеменді Қазақстан" газеті редакциясында Балалар әдебиетіне қосқан үлесі қандай? Балаларға арнап өлеңдер жазды. "Әлем балалар әдебиетінің" қазақ тіліндегі 50 томдығын шығаруға атсалсты. Ақын қай жылы дүниеден өтті?2019 жылы 2018жылы. 202жылы. |
|
Дескриптор: -сұрақтарды оқиды -сұрақтарға дұрыс жауап береді Жалпы балл: 10балл |
Genially платформа https://view.genially.com/676bc916cdadad4918c60dbb/interactive-content-jigsaw-quiz
|
||||||
|
3. Жаңа материалды түсіндіруге дайындық кезеңі (жаңа тақырыпты болжау (10 минут) |
5 мин |
Мақалдың мазмұнын ашу арқылы жаңа сабақты болжау.
1.Жаңа сабақ тақырыбын баяндау. 2.Сабақтың мақсат мен міндетін баяндау. |
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын болжап, жаңа сабақты тыңдауға зейін қояды. |
-оқу мақсатымен танысады -жаңа тақырыпты меңгереді |
|||||||
|
4. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі (25минут) |
25мин |
1.Өлеңнің мазмұны 2.Елге оралған қандастар туралы . 3. Қандастардың ел дамуысна қосқан үлесі. Шетте жүрген бауырластарғаШетелге кетсеңдер де бауыр
басып, Елге оралған
қандастар Халифа Алтай - дінтанушы,
ғалым, 1917 жылы Шығыс Түркістанның Алтай аймағы Шіңгіл ауданы
Жаргаланты өзенінің (қазіргі Моңғолияға қарайды) бойында дүниеге
келген. 1991 жылы ҚР Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың тікелей
қамқорлығымен Халифа Алтай атажұртқа біржола қайтып оралды. 2003
жылы дүниеден озды. Майра Мұхамедқызы - (сахнада
Maira Kerey - Майра Керей есімін пайдаланады) (1965 жылдың 5
қыркүйек күні Қытайдың Құлжа қаласында дүниеге келді) қазақтың ең
атақты опера әншiсi (сопрано), Қазақстан Республикасының еңбек
сіңірген әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты. Париждегі "Гранд
Операның" қазақстаннан шыққан жалғыз тұңғыш әнші. Шавкат Бақтыбайұлы Рахмонов (23 қазан 1994 жыл дүниеге келген, Шурчи, Өзбекстан) — жартылай орта салмақта UFC демеушілігімен өнер көрсететін қазақ аралас жекпе-жек шебері. Кіші жүздің Алшын руының Шекті руынан шыққан. Бұрынғы жартылай орта салмақтағы M-1 чемпионы. Ол UFC жартылай орта салмақтағы ресми рейтингінде 2-ші орында тұр. |
Жаңа сабақты түсінеді |
|
Слайд Оқулық |
||||||
|
5. Жаңа материалды бекіту кезеңі (30 минут)
|
|
1–тапсырмы.Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру » әдісі. Негізгі айтар ойды мақалмен түйінде.
2. Жеке жұмыс «Ойлы болсаң, озып көр»әдісі. "Шетте жүрген бауырластарға "өлеңін оқып, құрылымына талдау жасау.
3-тапсырма. “ ” Топтық жұмыс. Шығармашылық тапсырма. Шетте жүрген қандастарға өлең не хат түрінде үндеу жазыңыз.
4-тапсырма. “Ойлан,тап” ойыны
5-тапсырма. «Шын немесе Жалған» ойыны
1."Шетте жүрген бауырларға " өлеңінің авторы Т.Сұлтанбеков.2. Өлеңнің тақырыбы білім, ғылым туралы3. Өлең 6 шумақтан тұрады4. Өлеңде автор шетте жүрген қандастарымызды туған жерге шақырады.5. Шығарманың жанры-поэзия (арнау)6. Өлеңнің тақырыбы- Атамекен7. Жалпы 1991 жылдан бері республикаға 1 млн 144,9 мың этникалық қазақ оралды.8.Елімізге оралған қандастардың 45 %-ы Монғолия мемлекетінен9.Халифа Алтай - дінтанушы, ғалым.10.Шұғыла Сапарғалиқызы-Париждегі "Гранд Операның" қазақстаннан шыққан жалғыз тұңғыш әнші.11.Майра Мұхамедқызы - (сахнада Maira Kerey - Майра Керей есімін пайдаланады) (1965 жылдың 5 қыркүйек күні Қытайдың Құлжа қаласында дүниеге келді) қазақтың ең атақты опера әншiсi12.Шавкат Бақтыбайұлы Рахмонов (23 қазан 1994 жыл дүниеге келген, Шурчи, Өзбекстан) — жартылай орта салмақта UFC демеушілігімен өнер көрсететін қазақ аралас жекпе-жек шебері13Ш.Рахманов - боксшы, Бейжің Олимпиадасының қола жүлдегері.14.Оразақын Асқар Қытай елінен оралған қандас15.Өз елім -өлең төсегім мақалы батырлықты білдіреді.16.Қандастар елдің дамуына үлкен үлес қосты. |
Жұптасып жұмыс орындайды.
Жеке тапсырма орындайды.
Топпен тапсырма орындайды.
Түстерді оқиды.
Сұрақтарға жауап береді?
.
Сұрақтардың шын немесе жалған екенін анықтайды.
|
Дескриптор:-Өлең шумақтарын оқиды; -Негізгі айтар ойды мақалмен түйіндейді. Жалпы:10балл Дескриптор: - : Дескриптор: -Тірек сөздерден шетте жүрген қандастарға арнап өлең не хат түрінде үндеу жазады. Жалпы балл:20 Дескриптор: -Сұрақтарды оқиды; -Жауыбын табады. Жалпы:10 балл
Дескриптор: -сұрақтарды оқиды -шын немесе жалған екенін анықтайды -жауабын тексереді Жалпы:10 балл
|
Слайд Таратпа қағаздары.
слайд Оқулық Таратпа қағаздары.
https://www.educaplay.com/learning-resources/26966299-learning_resource.html
Слайд https://view.genially.com/676c30e079aacc626e104032/interactive-content-true-or-false-quiz |
||||||
|
6.Үй тапсырмасы туралы ақпараттандыру кезеңі |
2 мин |
Өлеңді мәнерлеп жаттап келу. |
Үй жұмысын түсінеді. |
|
|||||||
|
7.Сабақты қорытындылау және рефлексия |
5 мин |
Білім алушыларды бағалау.
Додокаэдр арқылы кері байланыс жасау.
|
Киіз үй әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
Рефлексия жүргізеді |
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шетте жүрген бауырластарға
Шетте жүрген бауырластарға
«Д.ҚОНАЕВ АТЫНДАҒЫ АГРАРЛЫҚ ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ» МКҚК
|
Модуль/пән атауы |
Қазақ әдебиеті |
|
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
О.Асқардың «Шетте жүрген бауырластарға» өлеңі. |
|
|||||||||
|
Педагог |
Мусаева Салтанат |
|
|||||||||
|
Курс |
I-курс |
|
|||||||||
|
Топ |
Аспаз 2-951 |
|
|
|
|
||||||
|
Сабақтың өткізілетін күні |
2.12.2025ж. |
|
|
|
|
|
|||||
|
Сабақтың түрі |
Теориялық |
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты, міндеттері немесе оқыту нәтижелері |
Сабақ мақсаты: Оқушыларға Оразақын Асқардың «Шетте жүрген бауырларға» өлеңін талдау арқылы ұлттық патриотизм, туған жерге сағыныш және сөздік-стильдік құралдардың қызметін түсіндіру; сын тұрғысынан ойлауға және дәлел келтіріп жауап беруге үйрету. Міндеттері 1. Білімділік: Өлеңнің негізгі идеясын, тақырыбын және авторлық ойды анықтау; . 2. Дамытушылық: Оқушылардың мәтінді талдау дағдыларын, пікір білдіру және дәлелдеу қабілетін дамыту. 3. Тәрбиелік: Отанға деген сүйіспеншілік пен ұлттық бірлік идеясын қалыптастыру; елге деген жауапкершілік сезімін ояту. |
|
|||||||||
|
Оқу сабақтары барысындағы білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтижелер және кәсіби дағдылар тізбесі |
Өлеңнің негізгі идеясын анықтап жаза алады. Проблемалық сұраққа өз көзқарасын дәлелдермен қорғай алады Топтық талқылауда ұлттық бірлік пен отаншылдық туралы кемінде бір қорытынды тұжырым жасайды. |
|
|||||||||
|
Оқу - әдістемелік құралдар, әдебиеттер |
Оқулық, таратпа қағаздар Т.Н.Ермекова,Г.Б.Тоқтыбаева,Н,Ә.Дүсіпова; |
|
|||||||||
|
Техникалық құралдар, материалдар |
Оқулықтар,проектортірек конспект, карточкалар, жұмыс парағындағы тапсырмалар |
|
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Уақыт (минут) |
Оқытушының әрекеттері |
Студенттердің әрекеттері |
Студенттерді бағалау |
Оқу ресурстары мен материалдары |
||||||
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
||||||
|
1.Ұйымдастыру кезеңі |
5 мин |
1. Журнал бойынша білім алушылар тізімін тексеру. 2. Білім алушылардың сырт көріністеріне назар аудару. 3. Топқа бөлу : 1-топ. «Атамекен» 2-топ. «Отан» |
Топ старостасы оқушылар туралы баяндады. Студенттер «Team meker» әдісі арқылы 2 топқа бөлінеді |
|
https://www.randomlists.com/team-generator |
|
|||||
|
2.Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Топқа бөлу |
10 мин |
«Пазл»
ойыны
1.Оразақын Асқар қай жылы дүниеге келді? 1936ж 1935ж 1934ж 2.Оразақын Асқардың туған жері? Қытай халық Республиасы, Іле аймағы, Мүкей-Қаратас. Алматы облысы, Райымбек ауданы Бастауыш білімді қайдан алды?Сарыбұлақ мектебінен Ауыл молдасынан Елге қай жылы оралды?1958ж. 1955ж. Үрімші қаласындағы Ұлттар институтына қай жылы түсті?1954 жылы 1951 жылы 1955 жылы 1996 жылы ақын ...Мұқағали атындағы сыйлықтың иегері болды. Жазушылар одағы басқармасының мүшесі болды. "Тәуелсіздіктің 10 жылдығы" медалінің иегері болды. Қай оқу орнынында білім алды? Қазақ мемлекеттікуниверситетін Қ.Сәтбаев атындағы университетін Абай атындағы университетін Қай журналда аға қызметкер болды?"Жалын" журналында "Парасат" журналында Алғашқы жеке жинағы қай жылы, қандай атпен жарық көрді? 1962 жылы, "Туған жер" 1964 жылы, "Тұңғыш" Еңбек жолын қайда бастады?"Шолпан" журналы редакциясында "Шыңжаң" газеті редакциясында "Парасат" журналы редакциясында " Егеменді Қазақстан" газеті редакциясында Балалар әдебиетіне қосқан үлесі қандай? Балаларға арнап өлеңдер жазды. "Әлем балалар әдебиетінің" қазақ тіліндегі 50 томдығын шығаруға атсалсты. Ақын қай жылы дүниеден өтті?2019 жылы 2018жылы. 202жылы. |
|
Дескриптор: -сұрақтарды оқиды -сұрақтарға дұрыс жауап береді Жалпы балл: 10балл |
Genially платформа https://view.genially.com/676bc916cdadad4918c60dbb/interactive-content-jigsaw-quiz
|
||||||
|
3. Жаңа материалды түсіндіруге дайындық кезеңі (жаңа тақырыпты болжау (10 минут) |
5 мин |
Мақалдың мазмұнын ашу арқылы жаңа сабақты болжау.
1.Жаңа сабақ тақырыбын баяндау. 2.Сабақтың мақсат мен міндетін баяндау. |
Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын болжап, жаңа сабақты тыңдауға зейін қояды. |
-оқу мақсатымен танысады -жаңа тақырыпты меңгереді |
|||||||
|
4. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі (25минут) |
25мин |
1.Өлеңнің мазмұны 2.Елге оралған қандастар туралы . 3. Қандастардың ел дамуысна қосқан үлесі. Шетте жүрген бауырластарғаШетелге кетсеңдер де бауыр
басып, Елге оралған
қандастар Халифа Алтай - дінтанушы,
ғалым, 1917 жылы Шығыс Түркістанның Алтай аймағы Шіңгіл ауданы
Жаргаланты өзенінің (қазіргі Моңғолияға қарайды) бойында дүниеге
келген. 1991 жылы ҚР Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың тікелей
қамқорлығымен Халифа Алтай атажұртқа біржола қайтып оралды. 2003
жылы дүниеден озды. Майра Мұхамедқызы - (сахнада
Maira Kerey - Майра Керей есімін пайдаланады) (1965 жылдың 5
қыркүйек күні Қытайдың Құлжа қаласында дүниеге келді) қазақтың ең
атақты опера әншiсi (сопрано), Қазақстан Республикасының еңбек
сіңірген әртісі, Мемлекеттік сыйлықтың лауреаты. Париждегі "Гранд
Операның" қазақстаннан шыққан жалғыз тұңғыш әнші. Шавкат Бақтыбайұлы Рахмонов (23 қазан 1994 жыл дүниеге келген, Шурчи, Өзбекстан) — жартылай орта салмақта UFC демеушілігімен өнер көрсететін қазақ аралас жекпе-жек шебері. Кіші жүздің Алшын руының Шекті руынан шыққан. Бұрынғы жартылай орта салмақтағы M-1 чемпионы. Ол UFC жартылай орта салмақтағы ресми рейтингінде 2-ші орында тұр. |
Жаңа сабақты түсінеді |
|
Слайд Оқулық |
||||||
|
5. Жаңа материалды бекіту кезеңі (30 минут)
|
|
1–тапсырмы.Жұптық жұмыс. «Сәйкестендіру » әдісі. Негізгі айтар ойды мақалмен түйінде.
2. Жеке жұмыс «Ойлы болсаң, озып көр»әдісі. "Шетте жүрген бауырластарға "өлеңін оқып, құрылымына талдау жасау.
3-тапсырма. “ ” Топтық жұмыс. Шығармашылық тапсырма. Шетте жүрген қандастарға өлең не хат түрінде үндеу жазыңыз.
4-тапсырма. “Ойлан,тап” ойыны
5-тапсырма. «Шын немесе Жалған» ойыны
1."Шетте жүрген бауырларға " өлеңінің авторы Т.Сұлтанбеков.2. Өлеңнің тақырыбы білім, ғылым туралы3. Өлең 6 шумақтан тұрады4. Өлеңде автор шетте жүрген қандастарымызды туған жерге шақырады.5. Шығарманың жанры-поэзия (арнау)6. Өлеңнің тақырыбы- Атамекен7. Жалпы 1991 жылдан бері республикаға 1 млн 144,9 мың этникалық қазақ оралды.8.Елімізге оралған қандастардың 45 %-ы Монғолия мемлекетінен9.Халифа Алтай - дінтанушы, ғалым.10.Шұғыла Сапарғалиқызы-Париждегі "Гранд Операның" қазақстаннан шыққан жалғыз тұңғыш әнші.11.Майра Мұхамедқызы - (сахнада Maira Kerey - Майра Керей есімін пайдаланады) (1965 жылдың 5 қыркүйек күні Қытайдың Құлжа қаласында дүниеге келді) қазақтың ең атақты опера әншiсi12.Шавкат Бақтыбайұлы Рахмонов (23 қазан 1994 жыл дүниеге келген, Шурчи, Өзбекстан) — жартылай орта салмақта UFC демеушілігімен өнер көрсететін қазақ аралас жекпе-жек шебері13Ш.Рахманов - боксшы, Бейжің Олимпиадасының қола жүлдегері.14.Оразақын Асқар Қытай елінен оралған қандас15.Өз елім -өлең төсегім мақалы батырлықты білдіреді.16.Қандастар елдің дамуына үлкен үлес қосты. |
Жұптасып жұмыс орындайды.
Жеке тапсырма орындайды.
Топпен тапсырма орындайды.
Түстерді оқиды.
Сұрақтарға жауап береді?
.
Сұрақтардың шын немесе жалған екенін анықтайды.
|
Дескриптор:-Өлең шумақтарын оқиды; -Негізгі айтар ойды мақалмен түйіндейді. Жалпы:10балл Дескриптор: - : Дескриптор: -Тірек сөздерден шетте жүрген қандастарға арнап өлең не хат түрінде үндеу жазады. Жалпы балл:20 Дескриптор: -Сұрақтарды оқиды; -Жауыбын табады. Жалпы:10 балл
Дескриптор: -сұрақтарды оқиды -шын немесе жалған екенін анықтайды -жауабын тексереді Жалпы:10 балл
|
Слайд Таратпа қағаздары.
слайд Оқулық Таратпа қағаздары.
https://www.educaplay.com/learning-resources/26966299-learning_resource.html
Слайд https://view.genially.com/676c30e079aacc626e104032/interactive-content-true-or-false-quiz |
||||||
|
6.Үй тапсырмасы туралы ақпараттандыру кезеңі |
2 мин |
Өлеңді мәнерлеп жаттап келу. |
Үй жұмысын түсінеді. |
|
|||||||
|
7.Сабақты қорытындылау және рефлексия |
5 мин |
Білім алушыларды бағалау.
Додокаэдр арқылы кері байланыс жасау.
|
Киіз үй әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
Рефлексия жүргізеді |
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз























