Сфера, шар және олардың элементтері. Сфера бетінің ауданы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сфера, шар және олардың элементтері. Сфера бетінің ауданы

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді сабақ жоспары 130 Бұйрыққа сай
Материалдың қысқаша нұсқасы


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Айналу денелері және олардың элементтері





Педагогтің аты-жөні:

Акботаева Н.Т

Күні:

19.02.24ж

Сыныбы: 11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сфера, шар және олардың элементтері. Сфера бетінің ауданы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.1.10 - сфера, шардың анықтамаларын білу; жазықтықта кескіндей алу;

11.3.8 – сфера бетінің ауданын табуға есептер шығару;

Сабақтың мақсаты:

- сфера, шардың анықтамаларын біледі; жазықтықта кескіндей алады;

сфера бетінің ауданын табуға есептер шығарады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар








Сабақтың басы

5 минут


Ұйымдастыру кезеңі

-психологиялық жағымды ахуал туғызу;

«Өзіме және көршіме» әдісі арқылы

- оқушылардың назарын аудару;

-сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау;

Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау

«Ой қозғау» топтастыру стратегиясы

Жаңа білімді қалыптастыруды ұйымдастыру мұғалімнің бағыт беруі арқылы оқушының өзіндік ойлауы, қорытынды жасауы арқылы жүргізу.

Өтілген сабақты қайталау мақсатында әрбір оқушыға бағытталған лездік сұрақтар беру.

Шар дегеніміз не?

Сфера дегеніміз не?

Сфераның ауданын табу формуласы?

Шар мен сфераның өзгешелігі не?

Өзіме және көршіме» әдісі арқылы жағымды ахуал

Мұғаліммен бірге оқу мақсаттарын, бағалау критерийлерін талқылайды.

Сұрақтарға жауап береді

Шар мен сфераға айнала табиғаттан мысалдар келтіреді.

Мұғалімнің айтқандарын дәптерлеріне жазып отырады

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»



ДК экраны


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 11-сынып.

Бағалау парағы


Сабақтың ортасы

Жұптық жұмыс

10 минут



1.Сфералық баллонның радиусы оған ауа үрлегенде 7-ден 14 см-ге дейін артады. Екі жағдайдағы баллон бетінің ауданының қатынасын табыңыз. Жауабы: 4:1

3.Жартылай сфералық кесе, қалыңдығы 0,25см болатын болаттан жасалған. Кесенің ішкі радиусы 5см болса, кесенің сыртқы бетінің ауданын табу керек.

Жауабы:

Әрбір жұпқа, өз шешімін тақтада алдында таныстырып, тапсырманы шешуді ұсынылады. Жұмыс аяқталған соң, бірлесіп әзірленген критерийлерге сәйкес, жұптар өзара бағалау жүргізеді.

Тапсырма (орындау уақыты 10 минут)

Дескриптор:

1тапсырма:

-Аудандарын табады;

-Қатынасын табады;

2 тапсырма

-Ауданын табады:

- пайызын тауып қосуды орындайды;

3тапсырма

-кесенің қалыңдығын ескереді;

-Сыртқы бетінің ауданын табады;

Жалпы 2 балл

Оқушылар орындаған тапсырмаларын «досыңды тексер»-әдісімен тексереді. Жауаптарын презентация арқылы көрсетіп өздерін бағалатамын.

ДК экраны


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 11-сынып.






Топтық жұмыс

15 минут

Шығармашылық жұмыс.

Мақсаты:оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту

1Тапсырма

Шиенің радиусы 2 см. Оның ішіндегі дәнінің радиусы шиенің радиусының 20%-ын құрайды. Шиенің дәні мен сыртқы қабатының арасындағы бөліктің ауданын табыңдар (π≈3).

2.Тапсырма:

Біз сыныппен аққала жасамақшы болдық. Жасаған аққаламыздың екі көзін центрмен қосатын болсақ, пайда болған екі түзу арасындағы бұрыш 30°, ал екі көздің арасы 10см болатын доға. Ортаңғы бөлігі басынан екі есе үлкен болса, жасаған аққаламыздың биіктігі, жалпы ауданы қанша екенін табыңдар.

Оқушылар алдын ала үй тапсырмасы ретінде берілген жұмыстарын топтарда шешіп талқылайды.

Дескриптор құрадыЖалпы 4 балл



















Группа 1

Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.

- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.


Маркер

плакат


Өзіндік жұмыс.

10 минут

«Сараланған тапсырмалар»

Мақсаты: сабақты бекіту


bilimland.kz сайтынан тест орындау

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp-beyimdi-oqytu/sfera-shar-zhane-olardyng-ehlementteri-sfera-betining-audany?mid=ca5a6dc0-24a1-11ea-b5b8-c1f537959bf0



Сабақтың соңы

5 минут

Үй жұмысы:

Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз.

(3 минут)

«Сөйлемді жалғастыр» (дәптерге жазады).

  1. Бүгінгі сабақта... білдім

  2. үйрендім

  3. қиындық туындады

  4. әлі де жұмыстануым керек

маған қызық болды?

Оқушылар «теңгерім дөңгелегін»толтырады. Оқушылар жетістік критерийлері бойынша таңдау жасайды, неге ? деген сұраққа жауап береді.

Бағалау. Оқушылар өздерін ауызша бағалау парағындағы критерий бойынша бағалайды.

-Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.11.2024
463
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі