Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Ыбырай Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін мектебі Тексерілді: _________
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Сидней олимпиадасының чемпиондары
|
Бөлім: |
7 – БӨЛІМ. СПОРТ. БЕЛГІЛІ СПОРТ ЖҰЛДЫЗДАРЫ. МОРФОЛОГИЯ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аликулова Нұргүл Бауыржанқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сидней олимпиадасының чемпиондары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.3.5.1 – Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу. 6.4.4.2 – Етістіктің етіс түрлері мен салт, сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. Оқушылардың ұранымен таныс болғаннан кейін, мына сөздермен қорытынды жасаймын. «Егер адам өз алдына нақты мақсат қойып, оған жету үшін талап қойса, онда ол мақсатқа жету үшін қажетті тәртіпті сақтауға міндетті.» «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: Ақпан айы Жасампаздық және жаңашылдық айы; 1. Оқушыларға жасампаздық және жаңашылдықтың маңыздылығын түсіндіру. 2. Тәуелсіздік, Отаншылдық, және тіл туралы білімдерін тереңдету. 3. Оқушыларды өз елінің болашағына жасампаз әрі жаңашыл көзқараспен қарауға бағыттау. Топқа бөлу: Оқушыларды «Ұлттық команда» әдісі арқылы топқа бөліп аламын.
Үй тапсырмасын сұрау: « WordWall » платформасы арқылы сұраймын.
|
Шырылдады қоңырау, Біз сабақты бастаймыз. Партамызға отырып, Өзара көз тастаймыз. Жаңа білім алуға, Алға қадам жасаймыз. Оқушылар «Футбол», «Қазақ күресі», «Жүгіру» атты 3 топ болып бөлінеді Оқушылар ДК экранынан шыққан әрбір сұраққа белсене, дұрыс жауап береді. |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет шешім! Ойлы шешім! Дескриптор: Жалпы – 1 балл. - тест сұрақтарына жауап береді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, Үлестірмелі қағаздар, ДК экраны
|
|||||||||||||||||||
|
« Тұлғаны тану » ойынымен арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде көрсетілген суреттерге қарай отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Сонымен қатар, «Сидней-2000» олимпиадасының логотипі мен суреттері көрсетіледі. Сидней олимпиадасында Қазақстаннан қандай спортшылар жеңімпаз болды? |
Оқушылар болжам жасайды, өз ойларымен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
6 – сынып «Арман ПВ» баспасы ДК экраны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин. |
Мұғалім оқушыларға жаңа сабақпен және сабақтың мақсатымен таныстырады. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ: Сабақты пысықтап алу мақсатында оқушыларға жасанды интелект көмегімен Сидней олимпиадасының қазақстандық чемпиондары туралы бейнебаян көрсетемін. Оқушылар тыңдап, негізгі ақпаратты түртіп алыңыздар. Тыңдалымнан кейін сұрақтарға жауап беріңіздер. ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма: Аудионы тыңдағаннан кейін тыңдалған мәтіннен кішкене жеңілдетілген сұрақ беріледі. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ: 1-тапсырма. Топтық жұмыс. «QR код» әдісі. Топтар, QR кодта берілген мәтінді оқыңыздар. Мәтін бойынша үш топ төмендегі тапсырманы орындаңыздар.. 1-топ. Мәтіндегі етістіктерді салт және сабақты етістікке бөліп жазыңдар.
2-топ. Мәтіндегі етістіктерге өздік етіс, өзгелік етіс, ырықсыз етіс, ортақ етіс жұрнақтарын жалғап, жаңа сөйлемдер құрастырыңдар.
3-топ: Мәтін мазмұнына сүйене отырып, Бекзат Саттарханов туралы деректермен танысып, чемпионымыздың өмірбаянын жазыңдар. ЕББҚО: Мәтінді бірге оқып, негізгі ақпарат жазылған сұрақтарға ауызша жауап беру ұсынылады.
|
Оқушылар мұқият тыңдайды. Негізгі ақпаратты түртіп алады. Қойылған сұрақтарға жауап береді.
Топтар, QR кодта берілген мәтінді оқиды. Мәтін бойынша үш топ төмендегі тапсырманы орындайды. 1-топ. Мәтіндегі етістіктерді салт және сабақты етістікке бөліп жазады. 2-топ. Мәтіндегі етістіктерге өздік етіс, өзгелік етіс, ырықсыз етіс, ортақ етіс жұрнақтарын жалғап, жаңа сөйлемдер құрастырады. 3-топ: Мәтін мазмұнына сүйене отырып, Бекзат Саттарханов туралы деректермен танысып, чемпионымыздың өмірбаянын жазады. ЕББҚО: Мәтінді бірге оқып, негізгі ақпарат жазылған карточкалардан дұрыс жауаптарды таңдайды.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы – 4 балл. - мәтінді оқиды; - мәтіндегі етістіктерді салт және сабақты етістікке бөліп жазады; - мәтіндегі етістіктерге өздік етіс, өзгелік етіс, ырықсыз етіс, ортақ етіс жұрнақтарын жалғап, жаңа сөйлемдер құрастырады; - Мәтін мазмұнына сүйене отырып, Бекзат Саттарханов туралы деректермен танысып, чемпионымыздың өмірбаянын жазады; - ЕББҚО: Мәтінді бірге оқып, негізгі ақпарат жазылған карточкалардан дұрыс жауаптарды таңдайды. |
6 – сынып, оқулығы, жұмыс дәптері ДК экраны «DI AI DI»
патформа
|
|||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмысты бастамас бұрын балалармен бірге асықтармен билеп, көңілді үзіліс жасатып аламын. АЙТЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ: 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «LeorningApps» платформасы және «WordWall» платформасы. Әр жұпқа «LeorningApps» платформасы және «WordWall» платформасы арқылы жасалынған етістіктің және етістің қызметін атқарып тұрған сөздер беріледі. Сол сөздерді дұрыс орналастырып, сыныпқа ауызша айтыңыздар. ЕББҚ оқушылары үшін:
Дайын етістіктер жазылған карточкалар беріледі, оларды тиісті бағанға орналастыру ұсынылады.
|
Оқушылар жұптаса отырып, «LeorningApps» платформасы және «WordWall» платформасы арқылы жасалынған етістіктің және етістің қызметін атқарып тұрған сөздерді дұрыс орналастырады. ЕББҚО: Дайын етістіктер жазылған карточкаларды алып, оларды тиісті бағанға орналастырады. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. - сабақты және салт етістік табады; - етіс түрлерін ажыратады; - тапсырманы ауызша орындайды; - берілген тапсырманы жұппен орындайды. - ЕББҚО: Дайын етістіктер жазылған карточкаларды алып, оларды тиісті бағанға орналастырады.
|
6 - сынып, оқулығы жұмыс дәптері https://learningapps.org/watch?v=pirdsa9ak25 https://learningapps.org/watch?v=p95qi9hmt25 https://wordwall.net/ru/embed/bf96b06cd8f240779d9818591004cad3?themeId=1&templateId=3&fontStackId=0 |
||||||||||||||||||||
|
|
ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ: 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «РАФТ» әдісі. Оқушылар, «РАФТ» әдісі арқылы Сидней олимпиадасының жеңімпаздарына хат жазыңыздар.
ЕББҚО: Бос орындарды ауызша толтыру тапсырмасы беріледі: «Сидней олимпиадасында Қазақстандық спортшылар ___ жеңіске жетті. Чемпиондар: ____, ____, ____. Бұл жетістіктер ел спортының дамуына ____ ықпал етті.» |
Берілген тапсырманы әр оқушы жеке орындайды.
|
Дескриптор: Жалпы –2 балл. -хат жазады; - ЕББҚО: мәтінді толықтырады; - берілген тапсырманы әр оқушы жеке орындайды; - Мұғалім бірнеше оқушының жұмысын тыңдайды.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин.
|
«WordWall » платформасы арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылаймын. «Алаша мен сандық» әдісі арқылы кері байланыс жасайды Үй тапсырмасын беру:
|
Жеке жұмыс:
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай «Толағай» әдісі арқылы 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
6 – сынып оқулық, жұмыс дәптері. Қима қағаздар, ДК экраны |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сидней олимпиядасы
Сидней олимпиядасы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Ыбырай Алтынсарин атындағы жалпы білім беретін мектебі Тексерілді: _________
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Сабақтың тақырыбы: Сидней олимпиадасының чемпиондары
|
Бөлім: |
7 – БӨЛІМ. СПОРТ. БЕЛГІЛІ СПОРТ ЖҰЛДЫЗДАРЫ. МОРФОЛОГИЯ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Аликулова Нұргүл Бауыржанқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сидней олимпиадасының чемпиондары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.3.5.1 – Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу. 6.4.4.2 – Етістіктің етіс түрлері мен салт, сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша және жазбаша тілдесім барысында қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. Оқушылардың ұранымен таныс болғаннан кейін, мына сөздермен қорытынды жасаймын. «Егер адам өз алдына нақты мақсат қойып, оған жету үшін талап қойса, онда ол мақсатқа жету үшін қажетті тәртіпті сақтауға міндетті.» «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: Ақпан айы Жасампаздық және жаңашылдық айы; 1. Оқушыларға жасампаздық және жаңашылдықтың маңыздылығын түсіндіру. 2. Тәуелсіздік, Отаншылдық, және тіл туралы білімдерін тереңдету. 3. Оқушыларды өз елінің болашағына жасампаз әрі жаңашыл көзқараспен қарауға бағыттау. Топқа бөлу: Оқушыларды «Ұлттық команда» әдісі арқылы топқа бөліп аламын.
Үй тапсырмасын сұрау: « WordWall » платформасы арқылы сұраймын.
|
Шырылдады қоңырау, Біз сабақты бастаймыз. Партамызға отырып, Өзара көз тастаймыз. Жаңа білім алуға, Алға қадам жасаймыз. Оқушылар «Футбол», «Қазақ күресі», «Жүгіру» атты 3 топ болып бөлінеді Оқушылар ДК экранынан шыққан әрбір сұраққа белсене, дұрыс жауап береді. |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет шешім! Ойлы шешім! Дескриптор: Жалпы – 1 балл. - тест сұрақтарына жауап береді. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, Үлестірмелі қағаздар, ДК экраны
|
|||||||||||||||||||
|
« Тұлғаны тану » ойынымен арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында төменде көрсетілген суреттерге қарай отырып, сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Сонымен қатар, «Сидней-2000» олимпиадасының логотипі мен суреттері көрсетіледі. Сидней олимпиадасында Қазақстаннан қандай спортшылар жеңімпаз болды? |
Оқушылар болжам жасайды, өз ойларымен бөліседі. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
6 – сынып «Арман ПВ» баспасы ДК экраны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин. |
Мұғалім оқушыларға жаңа сабақпен және сабақтың мақсатымен таныстырады. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ: Сабақты пысықтап алу мақсатында оқушыларға жасанды интелект көмегімен Сидней олимпиадасының қазақстандық чемпиондары туралы бейнебаян көрсетемін. Оқушылар тыңдап, негізгі ақпаратты түртіп алыңыздар. Тыңдалымнан кейін сұрақтарға жауап беріңіздер. ЕББҚ оқушыларына арналған тапсырма: Аудионы тыңдағаннан кейін тыңдалған мәтіннен кішкене жеңілдетілген сұрақ беріледі. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ: 1-тапсырма. Топтық жұмыс. «QR код» әдісі. Топтар, QR кодта берілген мәтінді оқыңыздар. Мәтін бойынша үш топ төмендегі тапсырманы орындаңыздар.. 1-топ. Мәтіндегі етістіктерді салт және сабақты етістікке бөліп жазыңдар.
2-топ. Мәтіндегі етістіктерге өздік етіс, өзгелік етіс, ырықсыз етіс, ортақ етіс жұрнақтарын жалғап, жаңа сөйлемдер құрастырыңдар.
3-топ: Мәтін мазмұнына сүйене отырып, Бекзат Саттарханов туралы деректермен танысып, чемпионымыздың өмірбаянын жазыңдар. ЕББҚО: Мәтінді бірге оқып, негізгі ақпарат жазылған сұрақтарға ауызша жауап беру ұсынылады.
|
Оқушылар мұқият тыңдайды. Негізгі ақпаратты түртіп алады. Қойылған сұрақтарға жауап береді.
Топтар, QR кодта берілген мәтінді оқиды. Мәтін бойынша үш топ төмендегі тапсырманы орындайды. 1-топ. Мәтіндегі етістіктерді салт және сабақты етістікке бөліп жазады. 2-топ. Мәтіндегі етістіктерге өздік етіс, өзгелік етіс, ырықсыз етіс, ортақ етіс жұрнақтарын жалғап, жаңа сөйлемдер құрастырады. 3-топ: Мәтін мазмұнына сүйене отырып, Бекзат Саттарханов туралы деректермен танысып, чемпионымыздың өмірбаянын жазады. ЕББҚО: Мәтінді бірге оқып, негізгі ақпарат жазылған карточкалардан дұрыс жауаптарды таңдайды.
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. Дескриптор: Жалпы – 4 балл. - мәтінді оқиды; - мәтіндегі етістіктерді салт және сабақты етістікке бөліп жазады; - мәтіндегі етістіктерге өздік етіс, өзгелік етіс, ырықсыз етіс, ортақ етіс жұрнақтарын жалғап, жаңа сөйлемдер құрастырады; - Мәтін мазмұнына сүйене отырып, Бекзат Саттарханов туралы деректермен танысып, чемпионымыздың өмірбаянын жазады; - ЕББҚО: Мәтінді бірге оқып, негізгі ақпарат жазылған карточкалардан дұрыс жауаптарды таңдайды. |
6 – сынып, оқулығы, жұмыс дәптері ДК экраны «DI AI DI»
патформа
|
|||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмысты бастамас бұрын балалармен бірге асықтармен билеп, көңілді үзіліс жасатып аламын. АЙТЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ: 2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «LeorningApps» платформасы және «WordWall» платформасы. Әр жұпқа «LeorningApps» платформасы және «WordWall» платформасы арқылы жасалынған етістіктің және етістің қызметін атқарып тұрған сөздер беріледі. Сол сөздерді дұрыс орналастырып, сыныпқа ауызша айтыңыздар. ЕББҚ оқушылары үшін:
Дайын етістіктер жазылған карточкалар беріледі, оларды тиісті бағанға орналастыру ұсынылады.
|
Оқушылар жұптаса отырып, «LeorningApps» платформасы және «WordWall» платформасы арқылы жасалынған етістіктің және етістің қызметін атқарып тұрған сөздерді дұрыс орналастырады. ЕББҚО: Дайын етістіктер жазылған карточкаларды алып, оларды тиісті бағанға орналастырады. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. - сабақты және салт етістік табады; - етіс түрлерін ажыратады; - тапсырманы ауызша орындайды; - берілген тапсырманы жұппен орындайды. - ЕББҚО: Дайын етістіктер жазылған карточкаларды алып, оларды тиісті бағанға орналастырады.
|
6 - сынып, оқулығы жұмыс дәптері https://learningapps.org/watch?v=pirdsa9ak25 https://learningapps.org/watch?v=p95qi9hmt25 https://wordwall.net/ru/embed/bf96b06cd8f240779d9818591004cad3?themeId=1&templateId=3&fontStackId=0 |
||||||||||||||||||||
|
|
ЖАЗЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ: 3-тапсырма. Жеке жұмыс. «РАФТ» әдісі. Оқушылар, «РАФТ» әдісі арқылы Сидней олимпиадасының жеңімпаздарына хат жазыңыздар.
ЕББҚО: Бос орындарды ауызша толтыру тапсырмасы беріледі: «Сидней олимпиадасында Қазақстандық спортшылар ___ жеңіске жетті. Чемпиондар: ____, ____, ____. Бұл жетістіктер ел спортының дамуына ____ ықпал етті.» |
Берілген тапсырманы әр оқушы жеке орындайды.
|
Дескриптор: Жалпы –2 балл. -хат жазады; - ЕББҚО: мәтінді толықтырады; - берілген тапсырманы әр оқушы жеке орындайды; - Мұғалім бірнеше оқушының жұмысын тыңдайды.
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин.
|
«WordWall » платформасы арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылаймын. «Алаша мен сандық» әдісі арқылы кері байланыс жасайды Үй тапсырмасын беру:
|
Жеке жұмыс:
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай «Толағай» әдісі арқылы 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
6 – сынып оқулық, жұмыс дәптері. Қима қағаздар, ДК экраны |
шағым қалдыра аласыз















