Шымкент қаласы білім басқармасына қарасты
« №54 жалпы орта білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Сифат - сўз туркуми
|
Мактаб: |
№ 54 УЎББМ |
|
Фан номи : |
Ўзбек тили |
|
Бўлим: |
Санъат |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Якупова Дильфуза Хаджимуратовна |
|
Куни: |
17.01.25й |
|
Синфи: 3 –«Ғ” |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Сифат - сўз туркуми. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
3.2.3.1 матн мазмуни бўйича фикр билдиришга йўналтирилган саволлар тузиш ҳамда жавоб бериш. 3.3.6.1 кенг йўлли дафтарда бош ҳарф ва кичик ҳарфнинг баландлиги ва ўлчамини сақлаб қиялаб, қўлни узмай ҳамда равон ёзиш, ёзиш суръатини тезлатиш. 3.4.2.3 гапдан сўз туркумларини (от, сифат, сон, феъл) топиш. |
|
Дарснинг мақсади: |
Сифатлар ҳақида тушунча бера олади. Сифат ҳақида маълумот бера олади, мустақил равишда ёза оладилар. Сифат ҳақида тўлиқ маълумот бера олади, мустақил равишда сифатларга мисол келтиради, берилган топшириқларни бажара олади. |
|
Инсоний қадриятларни сингдириш: |
Тилга ҳурмат билан қарайдилар,ватанпарварлик,инсоний фазилатлари шаклланади,адабий тилда мукаммал сўзлашга ўрганадилар |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 10-минут
|
(ЎЁ, Г) Саломлашиш.Давоматни аниқлаш.Дарсга психологик тайергарлигини аниқлаш. Меҳрли юрак билан , Оқ кўнгили тилак билан. Саломлашиб олайлик , Бир кувониб қолайлик. Ўқувчилар диққатини дарсга жалб килиш ва ёдга тушириш қобилиятларини ривожлантириш мақсадида, ўқувчиларга расмли карточкалар тарқатилади. . Шу тасвирлар асосида икки гуруҳга бўлинишади. 1-гуруҳ «Ранги». 2-гуруҳ «Шакли». 3-гуруҳ «Ҳажми». Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, улар билан биргаликда бугунги дарс мақсади белгиланади. |
Саломлашади. Дарсга тайёрланади. Шодлик даврасини қуради.
|
Хар хил усулларда бахоланади
|
Ўзбек тили китоби Мавзуга оид расмлар |
|
Ўртаси
30минут |
“Ақлий ҳужум” ўтилган мавзуларни эсга олиш мақсадида қуйидаги саволлар берилади: 1 От деб нимага айтилади? 2 От қандай сўроқларга жавоб бўлади ? 3 Отнинг сўроқлари бирликда ва кўпликдаги турлари ? 4 Қандай отлар бош ҳарф билан ёзилади ? 5 Ўзбек тилида нечта сўз туркуми бор? Уйга вазифа сўралади, жавоблар тингланади ва рағбатлантирилади. Янги мавзуни математик сўроқлар орқали очиш. (8*10= 80) (64:8=8) (10*9=90) Сифат сўз туркуми. Ёдда тутинг! Шахс ва нарса буюм белгисини билдириб, қандай? ёки қанақа? сўроғига жавоб бўлган сўз сифат дейилади. Сифатлар гапда отларга боғланиб келади: Биз бахтли болалармиз. Режали иш бузилмас. 1-топшириқ. (ЎК, Я). Ёзинг. «Зийрак бўл» усулидан фойдаланиб ажратиб берилган сўзларни топиш ва сўроқ қўйиш. Улуғ (қандай?), улкан (қандай?), катта (қандай?), маънавий (қандай?), фикрий (қандай?), бадиий (қандай?), буюк (қандай?), чуқур (қандай?). А . Навоий хазратлари хақида қисқача эслаб утиш. 2-топшириқ. (ЎК, Ж) «Чиройли ёз!» усулидан фойдаланиб, сифатларни аниқлаш, уларни ўзи боғланиб келган от билан биргаликда кўчириб ёзиш. Қорли тоғлар ,кенг водийлар , Бошқачадир , кумуш далалар . Яшил боглар ,кенг дарёлар , Ясангандир бугун ўзгача. Дам олиш дақиқаси. Хой олма ,олма ,олма, Мени овора қилма . Бир оз эгил бўй чўзай , Олмаларингдан узай. 3- топшириқ. (ЎК, Г) «Ўзингни текшир» усулидан фойдаланиб, расмда берилган нарсаларнинг белгисини ,рангини , шакли хажмини билдирган сўзларни аниқланг гуруҳ билан ишлаш, Масалан: Яшил бодринг, қизил гилос, чиройли кўйлак ва ҳ.к. 4 - топшириқ. (ЎК, Г) «Ақлни чарҳла» усулидан фойдаланиб, сифатларни аниқланг. Ўзингиз ёқтирган рангни аниқланг. Матндаги ранг ҳақидаги сифатларни аниқланг . |
Дескриптор. Билим олувчи: - Ажратиб берилган сўзларни топади ва савол қўяди. - Кенг йўлли дафтарда бош ҳарф ва кичик ҳарфнинг баландлиги ва ўлчамини сақлаб қиялаб, қўлни узмай текис ҳамда равон ёзади, ёзиш суръатини тезлатади. Дескриптор. Билим олувчи: -Сифатларни аниқлашади, уларни ўзи боғланиб келган от билан биргаликда кўчириб ёзишади. -Гапдан сифат сўз туркумини топади. -Ўзи ёқтирган рангни аниқлайди. -Ранг ҳақидаги гапларни кўчириб ёзади. |
Баҳолаш Қарсак орқали
Баҳолаш Юлдузча орқали
Баҳолаш Балл орқали Баҳолаш Қарсак орқали
|
Китоб Плакатга ёзилган ифода |
|
Якуни
5минут |
Уйга вазифа: Сифатни қатнаштириб тўртта гап ёзиб келиш. Қайта боғланиш: «Мияга ҳужум» . Хар бир топширмада белгилаб олган балларини натижасини курсатиш .Уқитувчи изохлаб чиқади ва рағбатлантириб қуяди. .
|
Дарс давомида олган қолиплаш-тирувчи баҳолари изоҳланиб, ўқувчилар рағбатлан-тирилади |
Мавзуга оид расмлар |
|
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз? Сифат ҳақида тўлиқ маълумот бера олади, мустақил равишда сифатларга мисол келтиради, берилган топшириқларни бажара олади. |
Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз? «Смартфон» баҳолаш усули Қайта боғланиш:» Диаграмма »усули |
Фанлараро боғланиш: Табиатшунослик, Дунётаниш, Бадиий меҳнат Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари АКТни қўллаш: проектор |
|
Якуний сарҳисоб Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1. 2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1. 2. Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим? |
||
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари:_____________ Алдабергенова Б.И._текширилди
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сифат - сўз туркуми.
Сифат - сўз туркуми.
Шымкент қаласы білім басқармасына қарасты
« №54 жалпы орта білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Сифат - сўз туркуми
|
Мактаб: |
№ 54 УЎББМ |
|
Фан номи : |
Ўзбек тили |
|
Бўлим: |
Санъат |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Якупова Дильфуза Хаджимуратовна |
|
Куни: |
17.01.25й |
|
Синфи: 3 –«Ғ” |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Сифат - сўз туркуми. |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
3.2.3.1 матн мазмуни бўйича фикр билдиришга йўналтирилган саволлар тузиш ҳамда жавоб бериш. 3.3.6.1 кенг йўлли дафтарда бош ҳарф ва кичик ҳарфнинг баландлиги ва ўлчамини сақлаб қиялаб, қўлни узмай ҳамда равон ёзиш, ёзиш суръатини тезлатиш. 3.4.2.3 гапдан сўз туркумларини (от, сифат, сон, феъл) топиш. |
|
Дарснинг мақсади: |
Сифатлар ҳақида тушунча бера олади. Сифат ҳақида маълумот бера олади, мустақил равишда ёза оладилар. Сифат ҳақида тўлиқ маълумот бера олади, мустақил равишда сифатларга мисол келтиради, берилган топшириқларни бажара олади. |
|
Инсоний қадриятларни сингдириш: |
Тилга ҳурмат билан қарайдилар,ватанпарварлик,инсоний фазилатлари шаклланади,адабий тилда мукаммал сўзлашга ўрганадилар |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 10-минут
|
(ЎЁ, Г) Саломлашиш.Давоматни аниқлаш.Дарсга психологик тайергарлигини аниқлаш. Меҳрли юрак билан , Оқ кўнгили тилак билан. Саломлашиб олайлик , Бир кувониб қолайлик. Ўқувчилар диққатини дарсга жалб килиш ва ёдга тушириш қобилиятларини ривожлантириш мақсадида, ўқувчиларга расмли карточкалар тарқатилади. . Шу тасвирлар асосида икки гуруҳга бўлинишади. 1-гуруҳ «Ранги». 2-гуруҳ «Шакли». 3-гуруҳ «Ҳажми». Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, улар билан биргаликда бугунги дарс мақсади белгиланади. |
Саломлашади. Дарсга тайёрланади. Шодлик даврасини қуради.
|
Хар хил усулларда бахоланади
|
Ўзбек тили китоби Мавзуга оид расмлар |
|
Ўртаси
30минут |
“Ақлий ҳужум” ўтилган мавзуларни эсга олиш мақсадида қуйидаги саволлар берилади: 1 От деб нимага айтилади? 2 От қандай сўроқларга жавоб бўлади ? 3 Отнинг сўроқлари бирликда ва кўпликдаги турлари ? 4 Қандай отлар бош ҳарф билан ёзилади ? 5 Ўзбек тилида нечта сўз туркуми бор? Уйга вазифа сўралади, жавоблар тингланади ва рағбатлантирилади. Янги мавзуни математик сўроқлар орқали очиш. (8*10= 80) (64:8=8) (10*9=90) Сифат сўз туркуми. Ёдда тутинг! Шахс ва нарса буюм белгисини билдириб, қандай? ёки қанақа? сўроғига жавоб бўлган сўз сифат дейилади. Сифатлар гапда отларга боғланиб келади: Биз бахтли болалармиз. Режали иш бузилмас. 1-топшириқ. (ЎК, Я). Ёзинг. «Зийрак бўл» усулидан фойдаланиб ажратиб берилган сўзларни топиш ва сўроқ қўйиш. Улуғ (қандай?), улкан (қандай?), катта (қандай?), маънавий (қандай?), фикрий (қандай?), бадиий (қандай?), буюк (қандай?), чуқур (қандай?). А . Навоий хазратлари хақида қисқача эслаб утиш. 2-топшириқ. (ЎК, Ж) «Чиройли ёз!» усулидан фойдаланиб, сифатларни аниқлаш, уларни ўзи боғланиб келган от билан биргаликда кўчириб ёзиш. Қорли тоғлар ,кенг водийлар , Бошқачадир , кумуш далалар . Яшил боглар ,кенг дарёлар , Ясангандир бугун ўзгача. Дам олиш дақиқаси. Хой олма ,олма ,олма, Мени овора қилма . Бир оз эгил бўй чўзай , Олмаларингдан узай. 3- топшириқ. (ЎК, Г) «Ўзингни текшир» усулидан фойдаланиб, расмда берилган нарсаларнинг белгисини ,рангини , шакли хажмини билдирган сўзларни аниқланг гуруҳ билан ишлаш, Масалан: Яшил бодринг, қизил гилос, чиройли кўйлак ва ҳ.к. 4 - топшириқ. (ЎК, Г) «Ақлни чарҳла» усулидан фойдаланиб, сифатларни аниқланг. Ўзингиз ёқтирган рангни аниқланг. Матндаги ранг ҳақидаги сифатларни аниқланг . |
Дескриптор. Билим олувчи: - Ажратиб берилган сўзларни топади ва савол қўяди. - Кенг йўлли дафтарда бош ҳарф ва кичик ҳарфнинг баландлиги ва ўлчамини сақлаб қиялаб, қўлни узмай текис ҳамда равон ёзади, ёзиш суръатини тезлатади. Дескриптор. Билим олувчи: -Сифатларни аниқлашади, уларни ўзи боғланиб келган от билан биргаликда кўчириб ёзишади. -Гапдан сифат сўз туркумини топади. -Ўзи ёқтирган рангни аниқлайди. -Ранг ҳақидаги гапларни кўчириб ёзади. |
Баҳолаш Қарсак орқали
Баҳолаш Юлдузча орқали
Баҳолаш Балл орқали Баҳолаш Қарсак орқали
|
Китоб Плакатга ёзилган ифода |
|
Якуни
5минут |
Уйга вазифа: Сифатни қатнаштириб тўртта гап ёзиб келиш. Қайта боғланиш: «Мияга ҳужум» . Хар бир топширмада белгилаб олган балларини натижасини курсатиш .Уқитувчи изохлаб чиқади ва рағбатлантириб қуяди. .
|
Дарс давомида олган қолиплаш-тирувчи баҳолари изоҳланиб, ўқувчилар рағбатлан-тирилади |
Мавзуга оид расмлар |
|
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз? Сифат ҳақида тўлиқ маълумот бера олади, мустақил равишда сифатларга мисол келтиради, берилган топшириқларни бажара олади. |
Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз? «Смартфон» баҳолаш усули Қайта боғланиш:» Диаграмма »усули |
Фанлараро боғланиш: Табиатшунослик, Дунётаниш, Бадиий меҳнат Техника хавфсизлиги ва меҳнатни муҳофаза қоидалари: йўл ҳаракати қоидалари АКТни қўллаш: проектор |
|
Якуний сарҳисоб Қандай икки нарса муваффақиятли бўлди? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1. 2. Қандай икки нарса дарсни яхшилай олади? (ўқитишни ҳамда ўқишниям ҳисобга олинг) 1. 2. Дарс давомида мен синф ёки якка ўқувчи ҳақида кейинги дарсимни яхшилашга ёрдамлашадиган нима билдим? |
||
Ўқув иши бўйича директор ўринбосари:_____________ Алдабергенова Б.И._текширилди
шағым қалдыра аласыз




















