|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3.Сақтар |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы археологиялық ескерткіштерді айтып береді Оқушы әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін атап көрсетеді Оқушы ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдасты ру бөлімі
Өткен білімді еске түсіру |
1. Оқушылармен амандасу. 2.Ой шақыру мақсатында өткен тақырыпты еске түсіру үшін сұрақтар қойылады. 3.«Ленинг апс» платформасында дайындалған «Тарихи сәйкестік» тапсырмасы өткен сабақты еске түсіру мақсатында жасақталған. Ұяшықтардағы фактілерді бір-бірімен сәйкестендіру қажет. 1. 1998-1999 жылдары № 11 обаны ашқан археолог-ғалым? / Ә.Төлеубаев/ 2.Шілікті ескерткіштерінің ішіндегі өте құнды деректер берген / Шілікті / 3. Шығыс Қазақстанның Тарбағатай баурайын мекендеген тайпа / Тиграхауда/ 4.Шілікті жазығында қаншаға жуық ескерткіштер орналасқан? /200-дей / 5. Бұл зат сол заманда биліктің белгісі саналған /Бесжұлдыз/ 6. Қорғандар неден салынған? /Бөренелерден/ 7.Обалар қалай бөлінеді? /үлкен және орташа обалар/ 8.Шілікті және Бесшатыр қорғандары – «Патша қорғандары»
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Интертақтадан тапсырманы ашып, тапсырманы жауабымен сәйкестендіреді. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Саралау тапсырмасы сұрақ арқылы қойылады |
Дескрип-тор: -ескерткіштерді атап береді; -ескерткіштерді сипаттай-ды. ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият қадағалап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақтау |
Тақырып тық суреттер сілтеме https://learningapps.org/watch?v=ptp8jie5k24 кестесі |
|||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
ІІ. Топтық жұмыс 1-топ – Бесшатыр қорғаны 2-топ - Шілікті қорғаны 3-топ – Венн диаграммасы 1. Шілікті және Бесшатыр қорғандары қайда орналасқан? 3. Қорғандарда қандай заттар табылды? 4. Табылған заттардың негізінде қандай қорытындылар шығаруға болады? 5. Екі қорғанның ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар ма? Мұғалім кері байланысы мен қолдауы сұрақ және мадақтау арқылы іске асады. Жұптық жұмыс тапсырма әлеуметтік топтардың ерекшелігі мен дүниетанымын анықтау мақсатында жұптарда талқылау тапсырмасы
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар үш топта жұмыс жасайды. Мәтін арқылы тапсырма парақтарын толтырады.
1-2 топ Шілікті және Бесшатыр қорғандары мен таныстырады. 3-топ қорғандардың екі ұқсастығы мен айырмашылығын табады.
Оқушылар топтарда жұмыстарын қорғайды, бір-біріне баға береді
Әлеуметтік топтардың қызметі мен жерлеу ерекшеліктерін ескере отырып, оқушылар өз болжамдарын жасайды.
Мәтінде әлеуметтік топтар туралы мәлімет беріледі, оқушылар әлеуметтік топтардың қоғамда атқарған рөлін анықтау үшін, төмендегі кестені толтырады |
Дескрип торлары: - археоло-гиялық ескерткіштер туралы атап көрсетеді; -оларды сипаттай-ды; -дүниета-нымын сипаттай-ды
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Тақырып-тық мәтіндер
Сәйкестендіру кестесі
Таратпа материал дар
|
|||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
« Банкомат» әдісі Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
|
Тақырып бойынша бекіту сұрақтарына жауап береді
|
|
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Шілікті және Бесшатыр қорғандары"
"Шілікті және Бесшатыр қорғандары"
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Ежелгі Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
5.3.Сақтар |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушы археологиялық ескерткіштерді айтып береді Оқушы әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін атап көрсетеді Оқушы ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдасты ру бөлімі
Өткен білімді еске түсіру |
1. Оқушылармен амандасу. 2.Ой шақыру мақсатында өткен тақырыпты еске түсіру үшін сұрақтар қойылады. 3.«Ленинг апс» платформасында дайындалған «Тарихи сәйкестік» тапсырмасы өткен сабақты еске түсіру мақсатында жасақталған. Ұяшықтардағы фактілерді бір-бірімен сәйкестендіру қажет. 1. 1998-1999 жылдары № 11 обаны ашқан археолог-ғалым? / Ә.Төлеубаев/ 2.Шілікті ескерткіштерінің ішіндегі өте құнды деректер берген / Шілікті / 3. Шығыс Қазақстанның Тарбағатай баурайын мекендеген тайпа / Тиграхауда/ 4.Шілікті жазығында қаншаға жуық ескерткіштер орналасқан? /200-дей / 5. Бұл зат сол заманда биліктің белгісі саналған /Бесжұлдыз/ 6. Қорғандар неден салынған? /Бөренелерден/ 7.Обалар қалай бөлінеді? /үлкен және орташа обалар/ 8.Шілікті және Бесшатыр қорғандары – «Патша қорғандары»
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Интертақтадан тапсырманы ашып, тапсырманы жауабымен сәйкестендіреді. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Саралау тапсырмасы сұрақ арқылы қойылады |
Дескрип-тор: -ескерткіштерді атап береді; -ескерткіштерді сипаттай-ды. ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият қадағалап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақтау |
Тақырып тық суреттер сілтеме https://learningapps.org/watch?v=ptp8jie5k24 кестесі |
|||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
ІІ. Топтық жұмыс 1-топ – Бесшатыр қорғаны 2-топ - Шілікті қорғаны 3-топ – Венн диаграммасы 1. Шілікті және Бесшатыр қорғандары қайда орналасқан? 3. Қорғандарда қандай заттар табылды? 4. Табылған заттардың негізінде қандай қорытындылар шығаруға болады? 5. Екі қорғанның ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар ма? Мұғалім кері байланысы мен қолдауы сұрақ және мадақтау арқылы іске асады. Жұптық жұмыс тапсырма әлеуметтік топтардың ерекшелігі мен дүниетанымын анықтау мақсатында жұптарда талқылау тапсырмасы
ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды |
Оқушылар үш топта жұмыс жасайды. Мәтін арқылы тапсырма парақтарын толтырады.
1-2 топ Шілікті және Бесшатыр қорғандары мен таныстырады. 3-топ қорғандардың екі ұқсастығы мен айырмашылығын табады.
Оқушылар топтарда жұмыстарын қорғайды, бір-біріне баға береді
Әлеуметтік топтардың қызметі мен жерлеу ерекшеліктерін ескере отырып, оқушылар өз болжамдарын жасайды.
Мәтінде әлеуметтік топтар туралы мәлімет беріледі, оқушылар әлеуметтік топтардың қоғамда атқарған рөлін анықтау үшін, төмендегі кестені толтырады |
Дескрип торлары: - археоло-гиялық ескерткіштер туралы атап көрсетеді; -оларды сипаттай-ды; -дүниета-нымын сипаттай-ды
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Тақырып-тық мәтіндер
Сәйкестендіру кестесі
Таратпа материал дар
|
|||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
« Банкомат» әдісі Мына сұрақтар бойынша жауап береді.
|
Тақырып бойынша бекіту сұрақтарына жауап береді
|
|
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













