Шымкент қаласы
№86 жалпы орта білім беру мектебі
ҚМЖ
Ашық сабақ тақырыбы:
«Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану»

Математика пәні мұғалімі:Жакаш Гулмира Бактыбайқызы
|
Сабақ: Геометрия
|
Мектеп: №86 ЖОМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.02.18ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жакаш Гулмира |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Оқушылар: Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/ бағалау критерии |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдануды түсінеді және түсіне алады; - Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолданудың элементтерін атай алады; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдануды есеп шығару барысында, сонымен қатар тұрмыста қолдана алады; - Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану арқылы берілуін сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
- Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану аясын кеңейту арқылы талдау, бағалау жасай алады, пайдалана отырып мысалдар келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану түсінеді, есеп шығару алгоритмін біледі; - тұрмыста мысалдарды өз бетінше шеше алады; - күрделілігі жоғары есептерді шешкенде талдау, бағалау жасай алады; - символдарын пайдалана отырып мысалдар келтіреді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: - Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану берілу тәсілдерін біледі; - Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану элементтерін, символдарының қолданылуын түсіндіре алады; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану, дәлелдеу, түрлендіру, шешу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: - Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Құрмет көрсету, адамгершілік қасиеттерін дамыту, Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу, еңбек, информатика, сызу, тұрмыста қолдана алу
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Интерактивті тақста, интернет ресурстары (сайттар, видеолар), таратпа материалдар, көрнекі-демонстрациялық құралдар, фигуралар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигін қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Дерек көздер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Ұйымдастыру сәті Математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл»
Бір сыныпта оқитын үш баланың жастарының қосындысы 29-ға тең. 5 жылдан кейін олардың жастарын бірге алғанда қаншада болады?
Бір сыныпта оқитын үш баланың жастарының қосындысы 29-ға тең. 5 жылдан кейін олардың жастарын бірге алғанда қаншада болады?
Аспанда 5 құс ұшып барады, аңшы екеуін атып түсірді. Неше құс қалды?
Егер бір бұрышын кесіп тастаса неше бұрыш қалады?
«Аяқаптан асық таңдау» арқылы топқа бөліну: І топ «Осьтік симметрия» ІІ топ «Центрлік симметрия» Өткен тақырыпты пысықтау «Асық ату» әдісі арқылы жүзеге асырамын. Өткен тақырыптар бойынша оқушылар асық атып сондағы нөмір арқылы сұраққа жауап береді. 1.Симметрия дегеніміз не? 2.Нүктеге қатысты симметрия дегеніміз не? 3.Түзуге қатысты симметрия дегеніміз не? 4.Центрлік симметрия дегеніміз не? 5.Осьтік симметрия дегеніміз не? 6. Центрлік симметриялы фигура дегеніміз не? 7. Осьтік симметриялы фигура дегеніміз не? 8. Центрлік әрі осьтік симметриялы фигура дегеніміз не?
Үй тапсырмасын тексеру және өткен тақырыпты пысықтау мақсатында «Ақыл добы» әдісі пайдалану. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Тақырыпты меңгерту. Суреттер көрсету арқылы оқушыларға талдау жасата отырып, Симметрияны пайдаланып ою-өрнектерді салу, жасау, меңгерту. Ою-өрнек қазақ даласына оқу - сызу пайда болмай тұрып дүниеге келді десе де болады. өткен ғасырда ою-өрнекпен адамның ойын, немен шұғылданғанын тіпті хан мен бай, кедей іс-әрекеттерінде осы арқылы ұғуға болады. Ою-өрнекті белгілі бір адам немесе қолөнер шеберлері ойлап тапқан жоқ, оны халық ойлап тапты. Қолөнер шеберлерінің арнайы шеберханалары болған жоқ. Олар үйдің не даланың кез келген жерін ыңғайлап, сол жерді шеберханаға айналдырған.
Ою-өрнек түрлері төрт
топқа бөлінеді
Қазақтың ою-өрнегін салып, қиып үйренбей
қолданбалы өнерді игеру мүмкін емес. Сондықтан оюды өзіміз ойып
үйренуіміз керек. Халқымызда «Өз үйінде ою оймаған адам, кісі
үйінде сызу сызады»- деген мақал бар. Осы мақалдың өзі ою оймаған
кісінің өзге өнерді де игере алмайтындығын көрсетеді. Енді
ою-өрнек, шеберлік, өнер туралы мақал-мәтелдер айтсақ.
Қошқар мүйіз деп неге аталған? (Қошқар
мүйіз деп неге аталған? («Қошқармүйіз» ою - өрнегі қойдың төбесі
мен екі жаққа иіріле түскен мүйіз бейнесінде келіп, оның қолтық
тұсынан қойдың құлағын долбарлайтын тағы бір шолақ мүйіз тәрізді
екі буын шығып тұрады. Одан байқаған адамға қошқардың тұмсық
бейнесі аңғарылады.
Өрнек атауының мағынасына қарай мынадай топтарға
жіктейді: Жеке жұмыс. «Теңге алу» әдісі арқылы қазақтың ою-өрнектер туралы білімдерін тереңдету. Әрбір орамал ішінде ою суреті бар соны алып ол туралы түсінік береді. Дескриптор: -оюдың аты -неге олай атайды -қандай симметрияға жатады. «Табақ тарту» әдісі арқылы оқушыларға топтық тапсырма орындату. Оқушыларға берілген құралдардан «Тұс киіз» жасау үшін оюларды ойып, қиып, жапсырады. «От шашу» әдісі бойынша бағалау Тақырыпты пысықтау және бекіту мақсатында «Бәйге» әдісі интернетпен тестерге жауап беру арқылы жарысады, нәтижесі тақтада көрінеді.
1.Ең көне ою
3.Түйе баласына қатысты ою
4.Жануар тектес ою
5. Өсімдік тектес.
6. Оюдың
неше түрі бар?
7.
Геометриялық ою.
8. Ғарыш
тектес
9. Түскиізге
салынатын өсімдік тектес ою.
10. Оюдың
камзолға салатын түрі
В) сыңар
мүйіз «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау Мақал-мәтелдер: 1. Өнер сыры – өрнекте. |
Оқулық, Сызу құралдары, Суреттер
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жакаш Гулмира Бактыбайқызы Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдануМатериал туралы қысқаша түсінік
Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастырады
Материалдың қысқаша нұсқасы Шымкент қаласы №86 жалпы орта білім беру мектебі
ҚМЖ
Ашық сабақ тақырыбы: «Симметрияны ұлттық ою-өрнекте қолдану»
Математика пәні мұғалімі:Жакаш Гулмира Бактыбайқызы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




