|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Қазбаева Айгүл Сатбайқызы |
|
Күні:27.02.2023 |
|
|
Сынып:7а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
1857-1859 жылдардағы. Үндістандағы оқиғаларды XIX ғасырдағы британдықтар мен қазіргі кездегі үндістер қалай баяндайды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.1.1.3 Еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің (Қытай, Үндістан, Жапония) әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді анықтау; 7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты |
-халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; -халықтың мүддесін қорғаған көтеріліс басшыларының рөліне тарихи баға береді |
|
Бағалау критерийі |
- халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; |
|
ОДД |
Қолдану, жоғары ойлау деңгейі |
|
Тарихи концепт |
Интерпретация (фокус), себеп-салдар (қосымша) |
|
Тарихи ойлау дағдысы |
Тарихи анализ және түсіндіру |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 1 мин Өткен тақырып ты еске түсіру 2 мин |
І. «Әр елдің амандасу дәстүрі » тренингі арқылы сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушыларға мұғалімнің нұсқаулығы бойынша іс-қимылдарды жасау ұсынылады. «Серпілген сауал» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау үшін оқушыларға доп ұсыну арқылы сұрақтар қойылып, қайталау жүреді. Неліктен ІІ Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды? 1.ІІ Александрдің реформаларының ерекшелігі неде? 2.«басыбайлы құқық» ұғымын қалай түсінесіз? 3.неліктен бұл реформалар «ұлы» деп аталды? 4.реформаларға қарсы адамдар болды ма? 5.неліктен халықшылдар реформаларға қарсы шықты? |
Әр ұлттың амандасу дәстүрін қайталайды. Оқушылар допты қағып алу арқылы, сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: 5-4 сұраққа жауап берсе 3 балл 4-3сұраққа жауап берсе 2 балл 2-1 сұраққа жауап берсе 1 балл |
Ауызша мадақтау Жақсы жауап берген оқушыларды қолдау мақсатында жұлдыз шалар беріледі. ҚБ: «Шапалақ» |
Интербелсенді тақта, слайд №1 Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың ортасы Қызығушылықты ояту. 2 мин 1 мин Мағынаны ажырату
1.Үнді халқын ағылшын отаршылдарының қанау әдістері 7 мин 12 мин Зерттеуге бағыттал ған тапсырма 15 мин |
І. Тақырыпқа шығу үшін ой қозғау «Иллюстрация» әдісі 1.Суреттер көру арқылыҮндістандағы 19 ғасырда болған көтеріліске шағын демонстрация жүргізу. Картинаға қойылатын сұрақтар: 1.Біз не көріп тұрмыз? 2.Бұл картинада нені байқауға болады? 3.Бұл қай кезеңге жатады және не туралы хабар беруі мүмкін? Қара жәшік ішіндегі затпен байланыстыру. Сабақтың тақырыбы мен мақсатына шығу. Бүгінгі жаңа сабағымыз қандай болмақ? «Кино-бейне метафора». Үнділік «Көтеріліс» фильмінен үзінді және «Лакхнау шайқасы» картинасын көрсетіп, оларды не байланыстыратынын сұрау. Бүгінгі сабақта 1857-59 жж Үндістандағы оқиғаларға ХІХ ғ ағылшындар мен заманауи үнділердің көзқарастары туралы сөз болатыны айтылады Талқылау нәтижесінде оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. Оқушыларды топқа бөлу. Үстел үстінде тұлғалардың жасырын суреттерін оқушылар суырады. Суреттерге байланысты топтарға бөлінуге нұсқаулық береді. Талдау және зерттеу 1-топ Оқулықтағы мәтінді қолдана отырып, хикая картасын толтырыңыз Әдісі:«Хикая картасы» Түрі: топтық жұмыс
2.Үндістанның қандай әлеуметтік топтары қанаудың ауыр зардабын тартты?
3. дәлелдер келтір
2-топ. Қосымша дереккөздерді қолдана отырып, отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күрестің себеп-салдарын анықтаңыздар. Әдісі: «Фишбоун» Түрі: топтық жұмыс
Себептері
Хронологиялық шеңбері Дереккөз: 1857 жылы Үндістанда Ұлыбританияның отаршылдық саясатына қарсы сипайлар көтерілісі басталды. Оның жетекшілерінің бірі – Джханси княздігінің билеушісі (рани) Лакшми Бай болды.
1857 жылы көктемде сипайлар әскерінде жаңа үлгідегі мылтық қолдана бастады. Оның оғы шошқа және сиыр майымен майланып, қағазға оралған. Әскерлер осы қағаздарды тістерімен жыртуы керек еді, ал шошқа мен сиыр майының аузына түсуі сипай үнділері мен сипай мұсылмандарының діни идеяларына қайшы келді. Бұл көтерілістің басталуына түрткі болды. Мангал Пандей жаңа оқтарды пайдаланудан бас тартқан алғашқы сипай болды. Әскери соттың шешімімен ол дарға асылды. Бұл оқиға бүкіл Үндістанды дүр сілкіндірді, отарлаушыларға қарсы жалпыұлттық наразылық басталды. Үнділер бұл оқиғаны Тәуелсіздік үшін алғашқы соғыс деп атайды. Көтеріліс аяусыз басып-жанышталды, көтеріліске қатысушылар жазаға тартылды. Ағылшын билігі қалалардағы бүкіл ауылдар мен аудандарды қырып салуға әзір еді. Тұтқынға түскен көтерілісшілер азапталып, өлім жазасына кесілді. 1858 жылы 1 қарашада Виктория патшайым көтеріліске қатысушыларға рақымшылық жариялады. Қантөгіске жол берген Ост-Үнді компаниясы таратылды. Үндістанды Англия патшайымы атынан вице-король басқара бастады. Жаңа үкімет христиан дінін қолдауға және ежелгі қалыптасқан үнділердің салт-дәстүрлеріне араласа алмады. Сипайларды кіші офицерлік шенге дейін көтеруге рұқсат етілді. Сипайлар көтерілісі бүкіл әлемнің назарын өзіне аударды. «Лондон Таймстың» тілшісі У. Рассел былай деп жазды: «Біз құлдардың соғысын ғана емес, сонымен бірге діни соғысты, нәсілдік соғысты және кек алу мен үміт соғысын, ұлттық өзін-өзі анықтау соғысын, шетелдіктердің езгісін құлатқаннан кейін Үндістанға толығымен ұлттық билікті және ұлттық діннің ықпалын қайтару үшін соғысты көріп отырмыз». Француз баспасөз құралдары да көтерілісшілерді қолдады. 1857 жылы 29 тамызда «Л’ Эстафет» республикалық газеті былай деп жазды: «Егер британдықтар қысым көрсетіп, қатігез саясат ұстануын әрі қарай жалғастыра берсе, ең алдымен, ұлы державалар мен Франция болып жатқан жағдайларға араласуы керек. Үнділермен мал табыны сияқты қарым-қатынас жасауына жол бермеу керек». Көптеген үнділердің пікірін Бахадүр Шахтың Рохилкханд тұрғындарына арналған үндеуінен көруге болады: «Британдықтар алдауды жақсы біледі. Олар барлық жерде өзге діндерді жойып, тек өз дінін сақтағысы келеді. Олар асырап алынған балалардың заңды құқықтарын мойындаудан бас тартқан жоқ па? Олар біздің княздіктерімізді және біздің облыстарымызды бірінен соң бірі басып алмады ма? Құранға сенетін мұсылмандар мен сиырды құрметтейтін үнділер бір-біріңнің араңдағы ұсақ-түйекті ұмытып, ортақ қасиетті соғыс үшін бірігіңдер!».
Дереккөз: https://onlinemektep.org/schedule/27.02.2023/lesson/635cef50-48e9-44d8-a501-cf9d9e19c1f1/lesson 3-топ. Оқулықтағы берілген дереккөздерді қолдана отырып, көтеріліс жетекшілерінің қызметіне талдау жасап, ерліктеріне баға беріңіз. Әдісі: « Тұлғалық мінездеме» Түрі: топтық жұмыс
Тест 1. Үндістанды отарлаған Ұлыбритания компаниясы: А. Ост-Үнді В. Ост-Индонезия С. Виктория 2. Үндістан экспортқа қандай тауар шығаратын? А. Маталар В. Қару-жарақ С. Кілемдер 3. Сипайлар деген кімдер? А. Шаруалар В. Еуропаша жаттыққан үнді әскерлері С. Тігіншілер
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Қазбаева Айгүл СатбайқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Сипайлар көтерілісі
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Сипайлар көтерілісіМатериал туралы қысқаша түсінік
Сипайлар көтерілісі дайын ашық сабақ жоспары осы сайтта дайын слайды да бар
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














