Бекітемін:__________ А.Акбуюмова
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
3 – бөлім Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен үзінді. Көркемдегіш құралдары |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.3.1- шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтай алады; |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -азаматтық және ұлттық бірегейлікті түсіну; Құндылық: бірлік және ынтымақ -бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; -сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -өз әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 3 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 12 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу, амандасу Психологиялық ахуал «Таңғажайып дорба» ойыны Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, бағалау критерйлері хабарланады. 1-тапсырма Сөздікпен жұмыс. Берілген сөздердің мағынасын анықтаңдар. шілбиген –ілмиген төркін –1.Тұрмысқа шыққан қыздың ағайыны, туған-туысқаны. 2.Түпкі негізі, шыққан жері,басты арқауы мұнтаздай – тап-таза, кіршіксіз кейкию –1.Басты жоғары көтеріп кегжию. 2.Тәкаппарланып көзге ілмеу, менменсу. 3. Маңғаздану, өзін жоғары ұстау, бұлдану ну – арасынан ит тұмсығы өтпейтін қалың жыныс. Бұл жерде: жиі деген мағынада тумаласы –туысы 2-тапсырма С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінің көркемдік және қолдану ерекшелігіне тоқтал. Жұптық жұмыс Берілген троп түрлерін «ВЕНН диаграммасы» арқылы салыстырып жазыңыз
Ережені еске түсіру Кейіптеу – әр түрлі жануарларды, табиғат құбылыстарын немесе жансыз нәрселерді адам кейпіне келтіріп суреттейтін көркемдік тәсіл. Мысалы: Ақ киімді, денелі, ақ сақалды, Соқыр мылқау танымас тірі жанды... Метафора – құбылыстар мен заттардың ұқсастық белгілері негізінде астарлы мағынада қолданылуы. Метафора әрдайым ауыспалы мағынада жұмсалады. Мысалы: Сен қасқыр екенсің... Алмастыру (метонимия) деп бір-бірімен өзара, іштен байланысты екі құбылыстың, бұйымның, нәрсенің атын бірінің орнына бірін ауыстырып қойып жұмсауды айтамыз. Мысалы:Үйі мәз боп, қой сойды... Гипербола – күшейту деген мағынаны білдіреді. Гипербола қиял бейнелерін жасауға қатысатын әдістердің бірі. Гипербола деп нәрсенің жеке сипаттары, белгілері үлкейтіліп көрсетілуін айтады. Мысалы: ...Жоғарғы ерні көк тіреп, төменгі ерні жер тіреп; айшылық алыс жерлерді бір күнде өтіп жеткен...
Жеке жұмыс 3-тапсырма. 1.«Сәйкестендіру» әдісі бойынша шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, гипербола, градация) сәйкестендіру кестесі арқылы анықтаңыз. Күннің көзі қанталағандай боп ерекше қызарып ұясына қонуға таянған. Түнде қотыр тайға қанат бітіп, асқар таудан ұшып өтеді... Батырлар сілтеген көк семсер – қару біткеннің құдайы Түнерген аспан, ат қораның іргесінен әрі қарай үңірейіп жатқан қорқынышты терең құз «Жақсыдан қалған тұяқ ең» - деді Аянға Бапайдың кемпірі
2.ОҚУ ТАПСЫРМАСЫ Берілген сілтеме бойынша шығарманың фильмдегі нұсқасын көріп, сол кездегі балалардың өмірі мен бүгінгі балалардың өмірін салыстырып жазыңыздар.
Қорытындылау «Тест тапсырмасы
1. «Жусан иісі» повесінің
негізгі идеясын анықтаңыз.
C) Кітаптан оқып
A) Жетім баланың жетістікке
жету жолы
Рефлексия «Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.
Келесі сабақта қандай мәселелерге көңіл аудару керек? |
Психологиялық ахуал «Таңғажайып дорба» ойыны Дорбада бірнеше жеміс, көкөніс бөліктері бар. Бала көзі жабылып, дорбадағы заттың дәмін татып, оның қай жеміс екенін, дәмі, исі, формасы, түсі жайында ажырата баяндайды.
Түсіндірме сөздік арқылы берілген сөздердің мағынасын анықтайды.
Шығарманың көркемдік және қолдану ерекшелігіне тоқталады.
Шығармадағы көріктеу құралдарын сәйкестендіреді.
1.кейіптеу 2.гипербола 3.метафора 4.кейіптеу 5.метонимия
Жауаптары 1.C 2.E 3.C 4.D 5.A 6.E 7.D 8.D 9.C 10.C 11.E 12.B 13.C 14.B 15.E 16.C 17.E 18.A 19.D 20.C
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан не үйренгенін айтып, тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарын қойып, рефлексия жасайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Медальон арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы -үзіндідегі метафораны табады -1 балл; - кейіптеуді табады-2балл; - гиперболаны табады-1 балл; - метонимияны табады-1 балл; 5 балл
Дескриптор Білім алушы -балалардың өмірін салыстырып жазады-2 балл; Сөйлемдеріне көркем ауыстыруларды қолданады-3 балл 5 балл
Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
|
Оқулық Қазақ әдебиеті «Атамұра» баспасы 2018 ж
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы Қазақ әдебиеті (оқыту қазақ тілінде) 6-сынып ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен үзінді. Көркемдегіш құралдары
С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен үзінді. Көркемдегіш құралдары
Бекітемін:__________ А.Акбуюмова
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
3 – бөлім Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінен үзінді. Көркемдегіш құралдары |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.3.1- шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркем ауыстыруларды анықтай алады; |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -азаматтық және ұлттық бірегейлікті түсіну; Құндылық: бірлік және ынтымақ -бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; -сенімді қарым-қатынас орнату және сыныпта жағымды ахуалды сақтай білу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -өз әрекетін жоспарлау және ұйымдастыру; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 3 минут Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 12 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу, амандасу Психологиялық ахуал «Таңғажайып дорба» ойыны Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, бағалау критерйлері хабарланады. 1-тапсырма Сөздікпен жұмыс. Берілген сөздердің мағынасын анықтаңдар. шілбиген –ілмиген төркін –1.Тұрмысқа шыққан қыздың ағайыны, туған-туысқаны. 2.Түпкі негізі, шыққан жері,басты арқауы мұнтаздай – тап-таза, кіршіксіз кейкию –1.Басты жоғары көтеріп кегжию. 2.Тәкаппарланып көзге ілмеу, менменсу. 3. Маңғаздану, өзін жоғары ұстау, бұлдану ну – арасынан ит тұмсығы өтпейтін қалың жыныс. Бұл жерде: жиі деген мағынада тумаласы –туысы 2-тапсырма С.Мұратбеков «Жусан иісі» повесінің көркемдік және қолдану ерекшелігіне тоқтал. Жұптық жұмыс Берілген троп түрлерін «ВЕНН диаграммасы» арқылы салыстырып жазыңыз
Ережені еске түсіру Кейіптеу – әр түрлі жануарларды, табиғат құбылыстарын немесе жансыз нәрселерді адам кейпіне келтіріп суреттейтін көркемдік тәсіл. Мысалы: Ақ киімді, денелі, ақ сақалды, Соқыр мылқау танымас тірі жанды... Метафора – құбылыстар мен заттардың ұқсастық белгілері негізінде астарлы мағынада қолданылуы. Метафора әрдайым ауыспалы мағынада жұмсалады. Мысалы: Сен қасқыр екенсің... Алмастыру (метонимия) деп бір-бірімен өзара, іштен байланысты екі құбылыстың, бұйымның, нәрсенің атын бірінің орнына бірін ауыстырып қойып жұмсауды айтамыз. Мысалы:Үйі мәз боп, қой сойды... Гипербола – күшейту деген мағынаны білдіреді. Гипербола қиял бейнелерін жасауға қатысатын әдістердің бірі. Гипербола деп нәрсенің жеке сипаттары, белгілері үлкейтіліп көрсетілуін айтады. Мысалы: ...Жоғарғы ерні көк тіреп, төменгі ерні жер тіреп; айшылық алыс жерлерді бір күнде өтіп жеткен...
Жеке жұмыс 3-тапсырма. 1.«Сәйкестендіру» әдісі бойынша шығармадағы көркем ауыстыруларды (метафора, кейіптеу, гипербола, градация) сәйкестендіру кестесі арқылы анықтаңыз. Күннің көзі қанталағандай боп ерекше қызарып ұясына қонуға таянған. Түнде қотыр тайға қанат бітіп, асқар таудан ұшып өтеді... Батырлар сілтеген көк семсер – қару біткеннің құдайы Түнерген аспан, ат қораның іргесінен әрі қарай үңірейіп жатқан қорқынышты терең құз «Жақсыдан қалған тұяқ ең» - деді Аянға Бапайдың кемпірі
2.ОҚУ ТАПСЫРМАСЫ Берілген сілтеме бойынша шығарманың фильмдегі нұсқасын көріп, сол кездегі балалардың өмірі мен бүгінгі балалардың өмірін салыстырып жазыңыздар.
Қорытындылау «Тест тапсырмасы
1. «Жусан иісі» повесінің
негізгі идеясын анықтаңыз.
C) Кітаптан оқып
A) Жетім баланың жетістікке
жету жолы
Рефлексия «Шығу парағын» пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер.
Келесі сабақта қандай мәселелерге көңіл аудару керек? |
Психологиялық ахуал «Таңғажайып дорба» ойыны Дорбада бірнеше жеміс, көкөніс бөліктері бар. Бала көзі жабылып, дорбадағы заттың дәмін татып, оның қай жеміс екенін, дәмі, исі, формасы, түсі жайында ажырата баяндайды.
Түсіндірме сөздік арқылы берілген сөздердің мағынасын анықтайды.
Шығарманың көркемдік және қолдану ерекшелігіне тоқталады.
Шығармадағы көріктеу құралдарын сәйкестендіреді.
1.кейіптеу 2.гипербола 3.метафора 4.кейіптеу 5.метонимия
Жауаптары 1.C 2.E 3.C 4.D 5.A 6.E 7.D 8.D 9.C 10.C 11.E 12.B 13.C 14.B 15.E 16.C 17.E 18.A 19.D 20.C
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан не үйренгенін айтып, тақырып бойынша түсінбеген сұрақтарын қойып, рефлексия жасайды.
|
Ауызша мадақтау Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Медальон арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы -үзіндідегі метафораны табады -1 балл; - кейіптеуді табады-2балл; - гиперболаны табады-1 балл; - метонимияны табады-1 балл; 5 балл
Дескриптор Білім алушы -балалардың өмірін салыстырып жазады-2 балл; Сөйлемдеріне көркем ауыстыруларды қолданады-3 балл 5 балл
Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
|
Оқулық Қазақ әдебиеті «Атамұра» баспасы 2018 ж
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы Қазақ әдебиеті (оқыту қазақ тілінде) 6-сынып ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















