С.Мұратбеков "Жусан исі" сабақ жоспары

Тақырып бойынша 31 материал табылды

С.Мұратбеков "Жусан исі" сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
сапалы ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...

Мектеп: Х.Халиуллин атындағы жалпы орта білім беретін мектебі»КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Айткалиева Арухан Жасулановна

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сайын Мұратбеков « Жусан иісі» повесінің құндылықтары мен идеясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.2.1.Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру

Сабақ мақсаты:

  • Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсінеді;

Құндылықтарға баулу:

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

Құндылық: бірлік және ынтымақ

-мектептегі және мектептен тыс іс-шаралар мен волонтерлік қызметте басқаларға көмектесуге және қоғамдық пайдалы істерге қатысуға дайын болу.

Құндылық: заң және тәртіп

-моральдық принциптер мен нормаларды және оқу-танымдық іс-әрекеттегі адал мінез-құлықты ұстану;

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



10 мин













Сабақтың ортасы:


30 мин






































Ұйымдастыру бөлімі.

Оқушылармен сәлемдесемін, түгелдеймін.

Психологиялық ахуал

Топқа бөлу. Оқушыларды « flippity » әдісі арқылы топқа бөлемін.

1-топ: «Аян» тобы

2-топ: «Садық» тобы

3-топ: «Есікбай» тобы

Үй тапсырмасын қорытындылау мақсатында «Бүркіт» әдісі бойынша   cұрақтар ұсынамын.

Дескриптор:

  • Сұрақтарға жауап береді; [1]

  • Қазіргі өмірмен байланыстырып, ойларын сабақтастырады


Жаңа сабақ.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстырып өтемін

«Жусан иісі» әңгімесінің мазмұнын қысқаша видеодан көрсетемін»

1-тапсырма. Жұптық жұмыс.

Жұптасып, «Пирамидалық талқылау» әдісі бойынша Аянның өміріне қатысты талдау жасаңдар.

а) Аян бойындағы қасиеттерді (рухани дүниенің дамуы) өсу ретімен жалғастырыңдар.

6.

5.

4.

3. Ертегіні жақсы айтады.

2.Ешкіммен байланыспайды

1

Аян


.Ұқыпты







ә) Аянның көрген тауқыметін (материалдық жағдай) кему ретімен жалғастырыңдар.

1.Жетім қалды

2.Тобығы шыққан

3.Еркін ойнай алмайды

4.

5.

6.

Дескриптор:

  • Жұптасады, жауаптарын өсу және кему ретімен орналастырып жазады. [1]

  • «Пирамидалық талқылау» әдісі бойынша Аянның өміріне қатысты талдау жасайды; [1]

Оқушылар тапсырма орындау кезінде қажет біліммен бөлісіп, бағыт-бағдар беремін.



2-тапсырма. Топтық жұмыс.

«Кюар код» әдісі арқылы топтар алдарыңа ұсынылған тапсырмаларды орындаңдар. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені топпен бірге берілген үзінділердің идеясы аркылы
түсіндіріңдер

Үзінді

Идеясы

Әлеуметтік-қоғамдық мәселе

1 топ.

.Біз, балалар, көшеде екіге жарылып ап, қағазға топырақ орап, бұрқылдата лақтырып, атысып ойнап жүргенбіз. Ары өтіп, бері өткен кемпір-шал: «Желкең қиылғырлар-ай, соғыс аздай, бұл атысып ойнады дегенді қайдан шағарды осылар, басқа ойын аз ба-ей!..» – деп ұрсып-ұрсып қуып тастайды. Бірақ олар кетісімен қайта жиналамыз. Қайта атысамыз



2 топ.

Біз, балалар, Аянды кеп уақытқа дейін еске алып, сөз қылушы
едік.
Шынында да бұл күнде Аян қайда екен? Тірі ме екен?
Ондай бала
тірі болуы тиіс. Ондай бала алдына нендей мұрат қойса да жетеді.
Ал тірі болса Жусанды төбеге бір оралмауы қалай?! Жусанның
иісін сағынбауы мүмкін емес қой...»



3 топ.

«...- Ертеде бір жетім бала бопты... - деп Аян екінші ертегісін
бастады.
Сыбырлай шыккан даусында о айтканына калайда калтқысыз
сендіретіндей керемет бір күш бар.. Ғажап ертегілер еді...
Дүниедегі жақсылық атаулының бәр-бəрі: ерлік те, ізгілік те,
сұлулық пен ақылдылық та, әйтеуір адамға тән не бір асыл
касиеттің барлығы да сол Аянның ертегілерінде болушы еді. Аян
батырлық туралы ертегі айтқанда, біз - алым-жұлым киінген кара
борбай балалар бір сәтке жадау калпымызды ұмытып, шетімізден:
көк семсерді жарқ-жұрқ еткізіп, ат ойнактатып жауға қарсы
арыстанша шабатын нагыз кас батырдай сезінуші едік өзімізді...»
«Мен таяп келгенде шеттеу тұрған Есікбай сыбырлап қана:
- Аян балалар үйіне кеткелі жатыр,- деді.
- Қарағым, жолың болсын,- деді жыламсырап.- Жаксыдан қалған
тұяқ ен, кайда жүрсең де аман бол, Адам болсаң тауып келерсің
әлі...
Аян балалардың бәрімен қол алысып қоштасты.
— Мен әлі бәріңе де хат жазып тұрамын,- деді күлімсіреп,



Дескриптор:

  • «Кюар код» әдісі арқылы топтар алдарына ұсынылған тапсырмаларды орындайды; [1]

  • Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені топпен бірге берілген үзінділердің идеясы аркылы түсіндіреді; [1]

  • Постерді аяқтаған соң, сынып алдында қорғайды;; [1]

Білім алушылар тапсырма орындап жатқанда, көмек беремін. Уақыт қажет жағдайда қосымша уақыт қосып беремін


3-тапсырма. Жеке жұмыс.

Шығармадан Аянға тән қасиеттерді анықтаңдар. Аян бейнесін анықтауда ойыңды мысалдармен дәлелдеңдер.

Аянға тән қасиеттер

Аян бейнесі




Дескриптор:

  • Шығармадан Аянға тән қасиеттерді анықтайды; [1]

  • Аян бейнесін анықтауда ойын мысалдармен дәлелдейді; [1]

Оқушылар тапсырма орындап жатқанда түсінбеген жерлеріне көмектесіп, жол көрсетемін. Уақыт жетпеген жағдайда уақыт қосып беремін.

Сабақты қорытындылау. « Learningapps » әдісі арқылы сабақты қорытындылауға байланысты тапсырманы орындаңдар.

Дескриптор:

  • сабақты қорытындылауға байланысты тапсырманы орындайды; [1]

  • өмірмен байланыстырып жауап береді; [1]

Жасанды интеллект көмегімен Сайын Мұратбековтің суретін сөйлеткен видеосын тамашалаңдар.

Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі

Тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.

1.Амандас 2. Құшақтас

3.Тілек айт 4.Мақта

5. 3 рет шапалақ соқ


Үй тапсырмасын қорытындылауға арналған тапсырманы орындайды.





Жұптасып, «Пирамидалық талқылау» әдісі бойынша Аянның өміріне қатысты талдау жасайды
































Топтық жұмыс. Жазылым.

Кюар код арқылы ұсынылған тапсырмаларды орындайды. Сынып алдында постерді қорғайды.



























































Шығармадан авторға тән қасиеттерді анықтайды. Автор бейнесін анықтауда ойын мысалдармен дәлелдейді.









« Learningapps » әдісі әдісі арқылы сабақты қорытындылауға байланысты тапсырманы орындайды


Қалыптастырушы бағалаулар





ҚБ:






ҚБ:



























ҚБ: ҚБ:«Смарт сағат» әдісі арқылы бағалау

































































ҚБ:






ҚБ:

6 -сыныптың қазақ әдебиеті оқулығы





Интерактивті тақта











Интерактивті тақта























Интерактивті тақта

























Интерактивті тақта














































Интерактивті тақта

Сабақтың соңы

5 мин

Үй тапсырма. «Ерте ерте ертеде........? ертегіні жалғастырып жаз.

Кері байланыс: «Батарейка» әдісі арқылы интертақтадан кері байланыс аламын

















Shape1

































Shape2



































Shape3































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
22.04.2025
231
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі