Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1А Қазақстан Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда (1946-1953 жж.) |
Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: 04 - 08. 09. 2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жамелов Баглан Алтаевич |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 сыныптар |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Соғыстан кейін қазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді? |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тарихи кезеңде еркін бағдар жасап, дәйекті қорытындылайды. Қоғамдық саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Кәсіби даму мақсат |
Тарихи деректермен, құжаттармен жұмыс жасау арқылы білім алушылардың зерттеушілік дағдысын дамыту |
|||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Соғыстан кейінгі жылдардағы осы өзгеріс маңызды болды.... айтарлықтай, өйткені… Дегенмен бірақ..... Мен солай ойлаймын.... |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
-ұлттық сана-сезім -патриотизм |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазіргі әлемдегі Қазақстан, география,экономика,жаһандық перспектива пәндерімен кіріктіру |
|||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ барысында интерактивті тақта қолданылады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар бұл бөлімде 9 сыныпта 9.2 А. Қазақстанда кеңестік жүйенің орнығуы, 9.3 А. Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде бөлімдерінде өткен ХХ ғасырдың бірінші жартысында КСРО-да қалыптасқан тоталитарлық жүйенің басқару ерекшеліктері, жоспарлы экономиканың күшті және әлсіз жақтары, Сталиннің жеке басына табынушылық, зиялылардың қуғын сүргінге ұшырағандығы туралы білімдеріне сүйене алады. Ұлы Отан соғысы жылдары Қазақстан жауынгерлерінің барлық майдандардағы ерлігімен және тылдағы азаматтардың ерен еңбегімен жеңіске үлкен үлес қосқанын, экономикасының соғысқа бейімделгенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Б)Ұлы Жеңістен кейін КСРО халқының тағдыры қандай болуы мүмкін? - сұрағы аясында топтық кластер жасау. (М) Тақырыпқа қысқаша шолу жасау үшін презентация көрсету. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Б/Т) Оқушыларға соғыстан кейін қоғамдық саяси өмірде орын алған өзгерістерді және демографиялық өзгерістердің себеп-салдарларын анықтау. (Б/Т) Оқушылар берілген мәселелер бойынша ақпаратты жинағаннан кейін ПТМС формуласын қолдана отырып талдау: Позиция (мен солай санаймын,бұл халық үшін ақталмаған үміттер кезеңі болды) Түсіндіру (....себебі, жұмысшы, шаруа, зиялы, лагерлер тұтқындарының арман тілектері орындалмады) Мысал (мен мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....) Салдар(айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын....) |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қазақстанның соғыстан кейінгі жылдардағы экономикалық көрсеткіштері, өндіріс пен ауыл шаруашылығының басым бағыттарының ерекшеліктерін анықтауға арналған материалдарды талдауға А, В, С дерек көздерінен алынған мәліметтерді қолданып SWOT-талдауын толтыру. 1 кесте
SWOT-шешімдер 2 кесте
Үйге тапсырма: «ҰОС-ы зардабы» тақырыбына 150-200 сөзден тұратын шағын эссе жазып келіңіз; Нақ сол уақытқа тарихи баға беріңіз.Егерде сіз саяси көшбасшы болсаңыз не өзгертер едіңіз? ( ОК ҚКП хатшысы) |
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||
Қосымша:
Оқушылар өздерінің тұжырымдарын келесі фактілерді келтіре отырып, айтуы қажет.
Мысалы,
Билік тарапынан жасалған әрекеттер:
Соғыста қаза болғандардың санын (28 млн) халықтан жасыру;
Сталиннің жеке басын кемеңгер басшы ретінде дәріптеуді күшейту;
Заңдарды қатайту;
1940-50 жж. Социализмнің сталиндік моделінің идеологиясының күшеюі;
Түрлі қаулы, қарарлар шығаруы. Мысалы, 1946 ж. Тарихқа жаңаша қарауды жүзеге асыра алмағаны үшін «Тарих журналы» жабылды,
1947 ж. «Қаз КСР ҒА Тіл және әдебиет институтының жұмысындағы өрескел қателіктер туралы» қаулысын шығарды;
Гулаг тұтқындары босатылмады;
Депортацияланған ұлттардың көпшілігі елдеріне қайтарылмады;
Соғыста тұтқынға түскендер «Отанға опасыздық жасады» деп айыпталып, лагерлерге жіберілді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Соғыстан кейін қазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді? 10-сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1А Қазақстан Ұлы Отан соғысынан кейінгі жылдарда (1946-1953 жж.) |
Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: 04 - 08. 09. 2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Жамелов Баглан Алтаевич |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 сыныптар |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Соғыстан кейін қазақстандықтардың өмірі қалай өзгерді? |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тарихи кезеңде еркін бағдар жасап, дәйекті қорытындылайды. Қоғамдық саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіреді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Кәсіби даму мақсат |
Тарихи деректермен, құжаттармен жұмыс жасау арқылы білім алушылардың зерттеушілік дағдысын дамыту |
|||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Соғыстан кейінгі жылдардағы осы өзгеріс маңызды болды.... айтарлықтай, өйткені… Дегенмен бірақ..... Мен солай ойлаймын.... |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
-ұлттық сана-сезім -патриотизм |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазіргі әлемдегі Қазақстан, география,экономика,жаһандық перспектива пәндерімен кіріктіру |
|||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ барысында интерактивті тақта қолданылады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар бұл бөлімде 9 сыныпта 9.2 А. Қазақстанда кеңестік жүйенің орнығуы, 9.3 А. Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде бөлімдерінде өткен ХХ ғасырдың бірінші жартысында КСРО-да қалыптасқан тоталитарлық жүйенің басқару ерекшеліктері, жоспарлы экономиканың күшті және әлсіз жақтары, Сталиннің жеке басына табынушылық, зиялылардың қуғын сүргінге ұшырағандығы туралы білімдеріне сүйене алады. Ұлы Отан соғысы жылдары Қазақстан жауынгерлерінің барлық майдандардағы ерлігімен және тылдағы азаматтардың ерен еңбегімен жеңіске үлкен үлес қосқанын, экономикасының соғысқа бейімделгенін біледі. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Б)Ұлы Жеңістен кейін КСРО халқының тағдыры қандай болуы мүмкін? - сұрағы аясында топтық кластер жасау. (М) Тақырыпқа қысқаша шолу жасау үшін презентация көрсету. |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
(Б/Т) Оқушыларға соғыстан кейін қоғамдық саяси өмірде орын алған өзгерістерді және демографиялық өзгерістердің себеп-салдарларын анықтау. (Б/Т) Оқушылар берілген мәселелер бойынша ақпаратты жинағаннан кейін ПТМС формуласын қолдана отырып талдау: Позиция (мен солай санаймын,бұл халық үшін ақталмаған үміттер кезеңі болды) Түсіндіру (....себебі, жұмысшы, шаруа, зиялы, лагерлер тұтқындарының арман тілектері орындалмады) Мысал (мен мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....) Салдар(айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын....) |
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қазақстанның соғыстан кейінгі жылдардағы экономикалық көрсеткіштері, өндіріс пен ауыл шаруашылығының басым бағыттарының ерекшеліктерін анықтауға арналған материалдарды талдауға А, В, С дерек көздерінен алынған мәліметтерді қолданып SWOT-талдауын толтыру. 1 кесте
SWOT-шешімдер 2 кесте
Үйге тапсырма: «ҰОС-ы зардабы» тақырыбына 150-200 сөзден тұратын шағын эссе жазып келіңіз; Нақ сол уақытқа тарихи баға беріңіз.Егерде сіз саяси көшбасшы болсаңыз не өзгертер едіңіз? ( ОК ҚКП хатшысы) |
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||
Қосымша:
Оқушылар өздерінің тұжырымдарын келесі фактілерді келтіре отырып, айтуы қажет.
Мысалы,
Билік тарапынан жасалған әрекеттер:
Соғыста қаза болғандардың санын (28 млн) халықтан жасыру;
Сталиннің жеке басын кемеңгер басшы ретінде дәріптеуді күшейту;
Заңдарды қатайту;
1940-50 жж. Социализмнің сталиндік моделінің идеологиясының күшеюі;
Түрлі қаулы, қарарлар шығаруы. Мысалы, 1946 ж. Тарихқа жаңаша қарауды жүзеге асыра алмағаны үшін «Тарих журналы» жабылды,
1947 ж. «Қаз КСР ҒА Тіл және әдебиет институтының жұмысындағы өрескел қателіктер туралы» қаулысын шығарды;
Гулаг тұтқындары босатылмады;
Депортацияланған ұлттардың көпшілігі елдеріне қайтарылмады;
Соғыста тұтқынға түскендер «Отанға опасыздық жасады» деп айыпталып, лагерлерге жіберілді.
шағым қалдыра аласыз


