Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сөйлем дегеніміз не ?

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәжірибе алмасу үшін
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні : Қазақ тілі

Күні : 27.11.2017 жыл

Сабақтың тақырыбы :Сөйлем дегеніміз не ?

Сыныбы : 2 «Б»

Пән мұғалімі: Қойшыбаева Әйгерім

Сабақ негізделген оқу мақсаты :

2.2.6.1.мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазыл ған мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын (жанры\ мәтін түрін) табу

2.3.7.1.сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі,леп белгісі) қолдану

Сабақ мақсаты :

Жаттығуларды орындай отырып, ойларын жүйелі баяндау- да сөйлемдерді дұрыс құра білуге үйрену.









Тілдік мақсат




Барлық оқушылар:

Сөйлем туралы түсінікті біледі. Хабарлы сөйлемге мысал- дар келтіреді. Диаологтің қалай жүретінін түсінеді ;

Оқушылардың басым бөлігі:

Айтылу мақсатына қарай сөйлемнің үш түрі барын түсіне алады. Сұраулы және лепті сөйлемдерге де мысалдар келтіреді. Диалог жаза алады;

Кейбір оқушылар:

Хабарландыру мен хабарламалар жаза алады. Сұраулы және лепті сөйлемдерді кірістіре алады;

Оқушылар:

Негізгі сөздер ментіркестер: хабарлама жазу, sms жолдау

Күтілетін нәтиже

Берілген тапсырмаларды орындай отырып, жүйелі сөйлем- дер құрату;

Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісін) дұрыс қою;











Алдыңғы оқу (10 минут)

І.Психологиялық дайындық.

Айналаға алақанмен,

Жылулықты шашайық,

Сәттілік тілеп, күлімсіреп

Біз сабақты бастайық!

ІІ.Алдыңғы сабақты пысықтау.

1.«Алтын балыққа арналған аквариум» әдісі

Оқушыларға жасырын суреттер таратылады, кімге балық түссе, сол алтын балық болады, оқушы алтын балықтың маскасын киіп, ортаға шығады. «Сиқырлы таяқшалардан» алып, ондағы жазылған сұраққа жауап береді . Егер жауап бере алмаса топ мүшелері көмектесуіне болады.

-Сөйлем дегеніміз не ? Мысал келтір

-Сөйлем нелерден құралады ? Сөйлемнің сөздері қалай жазылады ?

-Сөйлемнің бірінші сөзі қалай жазылады ? Сөйлемнің соңынан қан- дай тыныс белгілері қойылады ?

-Айтылу мақсатына қарай сөйлемнің неше түрі бар ?

-Сөйлем соңына қандай тыныс белгілері қойылады ?

-Хабарлы сөйлем дегеніміз не ? Хабарлы сөйлемнің соңынан қан -дай тыныс белгісі қойылады ?

Жауап берген оқушы балығын аквариумға жібереді.

2.Топтық жұмыс . (тыңдалым, айтылым)

Әр топқа ертегілерден немесе шағын әңгімелерден үзінділер бері- леді.Үзіндіні оқып ,мәтіннің жазылуында кеткен қателіктерді тауып, тиісті тыныс белгілерін қояды.

-Бұл мәтіннің диалог екенін дәлелдеңдер ?

-Диалогке кімдер қатысты ?

-Диалог қалай жазылады ?

3.Видео-хабарландыру көрсету.

Оқулықтың 87- бетіндегі, 28-жаттығу.Тіл апталығына хабарланды- ру жазу.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар


Ресурстар

Басталуы

1-2 минут

1.Жаңа топқа бөлу

Оқушыларға «Интернет», «Ұялы телефон», «Теледидар», «Компьютер» деген сөздер жазыл -ған қиынды парақшалар таратылады. Сол бойынша оқушылар топтарға бөлінеді.

І-топ: «Интернет»

ІІ-топ: «Ұялы телефон»

ІІІ-топ: «Теледидар»

ІҮ-топ: «Компьютер»

2.Оқулықтың 90-бетіндегі, 33-жаттығу. Мәтінді оқытып, талдау. Мәтіннің хабарламаны тауып, қайта оқыту. «Хабарландыру» мен «Хабарлама- ның» ұқсас екенін айтып, хабарландыруға қара- ғанда хабарламаның қысқа жазылатынын түсін- діру. Хабарламада нақты бір ақпарат туралы ғана айтылады.

3.Видеодан хабарлама тыңдату.

-Хабарландыруларды қай жерлерден естіп-көріп жүрсіңдер ? (Теледидар мен радиолардан, газет-журналдарда, көшеден, мектебімізде т.б.)







Қима сөздер

Ортасы

20 минут

-Ал хабарламаларды қайдан оқып-көріп жүрсің -дер ?(Ұялы телефондардан,интернеттен ,ноутбук- тан т.б)

Оқулықтың 90-бетіндегі 34-жаттығудағы хабар- ламаларды оқып, оларда не туралы хабарланға -нын талдау. Хабарламадағы сөз санына назар аударту.

4.Топтық жұмыс. Хабарлама жазу «Ұялы теле- фон» әдісі.

І-топ: «Интернет». Анасына немесе туыстарына, достарына мерекелік құттықтау хабарламасын жазады.

ІІ-топ: «Ұялы телефон». Ауа райындағы өзгеріс -терді хабарлау мақсатында хабарлама жазады.

ІІІ-топ: «Теледидар». Досына хабарлама жазады.

ІҮ-топ: «Компьютер».

5.Сергіту сәті

6.Жұптық жұмыс (Жазылым)

Оқулықтың 90-бетіндегі 35-жаттығу. Мәтінді оқы. Онда неше сөйлем бар ? Мәтінге ат қой. Әр сөйлемнен кейін тиісті тыныс белгілерін қо- йып, көшіріп жаз.

Жұптар жұмысты аяқтаған соң, мәтінде сөйлем- нің қай түрі берілгенін анықтайды.









Жарайсың-

дар !















Әлі де бірігіп орындай

мыз !











Парақшалар

















Парақшалар





Қалыптастырушы баға- лау

7.Жеке жұмыс. Сәйкестендір

Отбасы

Менің отбасым үлкен емес. Отбасымда Хабарлама

төрт адам бар. Әкем мен шешем қалада

жұмыс істейді. Ағам төртінші сыныпта

оқиды. Мен екінші сыныпта оқимын.

Диалог


Қайрат шахмат ойнауды білмейді. Хабарландыру


- Оқушыға мен пайдалымын. Ол менімен Мәтін

жазу жазады, - дейді қалам.

- Жоқ, менің пайдам көп. Мен болмасам,

сен қайда жазасың? – дейді дәптер.

- Сендердің екеуің де маған қажетсіңдер. Сөйлем

Екеуің де пайдалысыңдар, - дейді оларға оқушы.



Аяқталуы

5 минут

Білім ағашы (кері байланыс)





Жарайсың

-дар !





Суреті



Үйге тапсырма : № 1 ж.д 36- бетін аяқтау

Рефлексия .Сабақ/оқу мақсаттары шынайыма ? Бүгін оқушы- лар не білді ? Сыныптағы ахуал қандай болды ? Мен жоспар- лаған саралау шаралары тиімді болды ма ? Мен берілген уа- қыт ішінде үлгердім бе ? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен ?



Дескриптор :

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескері- ңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.10.2018
6525
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12