|
Бөлім: |
2-бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Исаева |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман» толғауы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; 7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармадағы көркемдегіш құралдарды таба алады; шығармаға сюжеттік- коипозициялық талдау жасай алады. |
|
Құндылықтарға баулу «Адал азамат» |
Оқушыларда рухани жаңғыру, ұлттық болмысты құрметтеу қасиеттері қалыптасады, әділдік пен жауапкершілігі артады. |
|
Зерттеу сұрағы |
Сабақта «Комикс», «Сәйкестендіру», «Кездейсоқ барабан» әдістерін пайдалана отырып, оқушылардың пәнге деген белсенділігін арттыруға бала ма? |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 6 мин. |
1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сен ... » Оқушылар сыныптасының бойындағы бір жақсы қасиетті немесе оны сипаттайтын сөз айтады. 3. Өткен тақырыпты қайталау. «Комикс» әдісі. Сұрақ-жауап. 1. Шортанбай Қанайұлы кім? Жауабы: Шортанбай Қанайұлы — XIX ғасырдағы қазақтың әйгілі ақыны, жырау, қоғамдағы әділетсіздік пен әлеуметтік теңсіздікті сынға алған ойшыл. 2. Шортанбай Қанайұлының өмір сүрген жылдары? Жауабы: 1818–1881 жылдары өмір сүрген. 3. «Зар заман» өлеңінің негізгі идеясы неде? Жауабы: Өз халқының болашағына алаңдаушылық. Халықтың мұңын мұңдап, жоғын жоқтап жырлаған ақын. 4.Ақын не себепті «Зар заман ақыны» аталды? Жауабы: Ол өз дәуіріндегі әлеуметтік әділетсіздік пен халықтың күйзелісін «зар» арқылы бейнелеген, сондықтан «Зар заман ақыны» аталды. 4. Сабақ мақсатымен, тақырыбымен таныстыру. |
Оқушылар сабаққа дайындық жүргізеді. Мысалы:Айжан-білімді, Айбұлан-мықты т.б. Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. Жарайсың! Керемет! Дескриптор: -сұраққа дұрыс жауап береді |
Комикс суреті |
||||||
|
Сабақтың ортасы
4 мин |
1-тапсырма.Ж. «Класстер» әдісі. «Зар заманның» белгілерін жаз. |
«Зар заманның» негізгі белгілерін анықтап классстер құрастырады. |
Дескриптор Жалпы – 2 балл - «Зар заманның» негізгі белгілерін анықтайды -орфографиялық норманы сақтап жазады |
|
||||||
|
4 мин |
2-тапсырма. О.А. Оқулықпен жұмыс. Шығармадан көріктеу құралдарын тап. ЕБҚ тапсырмасы. «4 кадр» әдісі. Шортанбай Қанайұлын сипаттайтын 4 сөз жаз. |
Шығармадан көріктеу құралдарын табады. |
Дескриптор Жалпы – 4 балл -теңеуді табады -эпитетті табады -эпифораны табады -анафораны табады |
|
||||||
|
7 мин |
3-тапсырма. Ж. Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. Шығарма үзіндісіне әдеби- теориялық талдау жаса. |
Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Шығарма үзіндісіне әдеби- теориялық талдау жаса. |
Дескриптор Жалпы – 4 балл - оқиға басын табады -дамуын табады -оқиға шиеленісуі табады - шарықтау шегін табады.
-буын санын табады -бунақ санын табады -тармақ санын табады - шумақ санын табады |
|
||||||
|
14 мин |
4-тапсырма. О.А. «Тарсия» әдісі. Фигура ішіндегі сұрақтарға дұрыс жауабы бар фигураны табады. |
Берілген сұрақтарға дұрыс жауаптарын тауып, геометриялық фигура құрастырады. |
-сұрақтарға дұрыс жауап табады -геометриялық фигураны дұрыс құрастырады |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
«Кездейсоқ барабан» әдісі. «Wordwoll» платформасы бойынша оқушы есімі таңдалып, сол оқушыға сұрақ беріледі. Сұрақтар оқушы деңгейіне қарай қойылады.Өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. «ҚҚҚ» кестесі.
Бағалау «Бәйге» әд.
Үй тапсырмасы: Үзінді жаттау.
|
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Оқушылар өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылр өзін-өзі бағалайды. |
1-10 баллдық жүйе |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман» толғауы 7 сынып
|
Бөлім: |
2-бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Исаева |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман» толғауы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; 7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармадағы көркемдегіш құралдарды таба алады; шығармаға сюжеттік- коипозициялық талдау жасай алады. |
|
Құндылықтарға баулу «Адал азамат» |
Оқушыларда рухани жаңғыру, ұлттық болмысты құрметтеу қасиеттері қалыптасады, әділдік пен жауапкершілігі артады. |
|
Зерттеу сұрағы |
Сабақта «Комикс», «Сәйкестендіру», «Кездейсоқ барабан» әдістерін пайдалана отырып, оқушылардың пәнге деген белсенділігін арттыруға бала ма? |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 6 мин. |
1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сен ... » Оқушылар сыныптасының бойындағы бір жақсы қасиетті немесе оны сипаттайтын сөз айтады. 3. Өткен тақырыпты қайталау. «Комикс» әдісі. Сұрақ-жауап. 1. Шортанбай Қанайұлы кім? Жауабы: Шортанбай Қанайұлы — XIX ғасырдағы қазақтың әйгілі ақыны, жырау, қоғамдағы әділетсіздік пен әлеуметтік теңсіздікті сынға алған ойшыл. 2. Шортанбай Қанайұлының өмір сүрген жылдары? Жауабы: 1818–1881 жылдары өмір сүрген. 3. «Зар заман» өлеңінің негізгі идеясы неде? Жауабы: Өз халқының болашағына алаңдаушылық. Халықтың мұңын мұңдап, жоғын жоқтап жырлаған ақын. 4.Ақын не себепті «Зар заман ақыны» аталды? Жауабы: Ол өз дәуіріндегі әлеуметтік әділетсіздік пен халықтың күйзелісін «зар» арқылы бейнелеген, сондықтан «Зар заман ақыны» аталды. 4. Сабақ мақсатымен, тақырыбымен таныстыру. |
Оқушылар сабаққа дайындық жүргізеді. Мысалы:Айжан-білімді, Айбұлан-мықты т.б. Сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. Жарайсың! Керемет! Дескриптор: -сұраққа дұрыс жауап береді |
Комикс суреті |
||||||
|
Сабақтың ортасы
4 мин |
1-тапсырма.Ж. «Класстер» әдісі. «Зар заманның» белгілерін жаз. |
«Зар заманның» негізгі белгілерін анықтап классстер құрастырады. |
Дескриптор Жалпы – 2 балл - «Зар заманның» негізгі белгілерін анықтайды -орфографиялық норманы сақтап жазады |
|
||||||
|
4 мин |
2-тапсырма. О.А. Оқулықпен жұмыс. Шығармадан көріктеу құралдарын тап. ЕБҚ тапсырмасы. «4 кадр» әдісі. Шортанбай Қанайұлын сипаттайтын 4 сөз жаз. |
Шығармадан көріктеу құралдарын табады. |
Дескриптор Жалпы – 4 балл -теңеуді табады -эпитетті табады -эпифораны табады -анафораны табады |
|
||||||
|
7 мин |
3-тапсырма. Ж. Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. Шығарма үзіндісіне әдеби- теориялық талдау жаса. |
Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды. Шығарма үзіндісіне әдеби- теориялық талдау жаса. |
Дескриптор Жалпы – 4 балл - оқиға басын табады -дамуын табады -оқиға шиеленісуі табады - шарықтау шегін табады.
-буын санын табады -бунақ санын табады -тармақ санын табады - шумақ санын табады |
|
||||||
|
14 мин |
4-тапсырма. О.А. «Тарсия» әдісі. Фигура ішіндегі сұрақтарға дұрыс жауабы бар фигураны табады. |
Берілген сұрақтарға дұрыс жауаптарын тауып, геометриялық фигура құрастырады. |
-сұрақтарға дұрыс жауап табады -геометриялық фигураны дұрыс құрастырады |
|
||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
«Кездейсоқ барабан» әдісі. «Wordwoll» платформасы бойынша оқушы есімі таңдалып, сол оқушыға сұрақ беріледі. Сұрақтар оқушы деңгейіне қарай қойылады.Өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. «ҚҚҚ» кестесі.
Бағалау «Бәйге» әд.
Үй тапсырмасы: Үзінді жаттау.
|
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Оқушылар өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Оқушылр өзін-өзі бағалайды. |
1-10 баллдық жүйе |
|
шағым қалдыра аласыз








