Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 3 « Б» Уақыты: 06. 01. 2017 ж.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Тақырыбы |
Зат есімді қайталау. |
|||
|
Мақсаты Білімділігі: |
Зат есім туралы түсінігін кеңейту, зат есім болатын сөздерді мағынасы, грамматикалық белгісіне қарай талдату, сөздерді белгісіне қарай топтау арқылы оқушыларды ойлау жұмысына бейімдеу. |
|||
|
Дамытушылығы: |
Ақыл – ойын, логикалық ойлау жүйесін дамытуды көздеп, арнайы жаттығулар жүргізу. Сөздік қорын, ойлау қабілетін дамыту. |
|||
|
Тәрбиелігі: |
Оқушылардың қауымдасып жұмыс істеуге, бірінің сөзін бірі зер салып тыңдауға, құрметтеуге, жауапкершілікке, әдепті және батыл сөйлеуге өзара сыйлауды, адал бойындағы жақсы қасиеттерге тәрбиелеу. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар зат есімнің грамматикалық категориялары туралы толық меңгереді, сөйлем арасындағы зат есімдерді сұрақ қою арқылы бірден таба алады. |
|||
|
Сабақтың түрі: |
“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
|||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Кезбе тілші», «Қорапшадағы сұрақтар», «Топтастыру» әдістері |
|||
|
Көрнекілігі: |
Қорапша, А3 парақ, маркерлер, суреттер, тақта, стикерлер. |
|||
|
Топқа бөлу Психологиялық дайындық Көркем жазу «Кезбе тілші» әдісі Сөздік сынақ хат Білу |
Сөз таптары арқылы топқа бөлінеді Біз бақытты баламыз Оқып білім аламыз Жетілсін деп санамыз Бестік болсын бағамыз Көркем жазу Тт Тт 1. Сөз
дегеніміз не? Сөздік сынақ хат Лагерь, кинотеатер, фильм, каникул, Шәутеков. Үй тапсырмасын сұрау |
І топ Зат есім ІІ топ Сын есім ІІІ топ Етістік Оқушылар көркем етіп жазады Оқушылардан кезіп жүріп сұрайды Сөздік сынақ хатты бірін бірі тексереді 4-жаттығу |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
|
Түсіну |
«Қорапшадағы сұрақтар » әдісі «Топтастыру» әдісі |
І топ Зат есімнің сұрақтарын, ережесін алады ІІ топ Негізгі және туынды зат есімдерді алады ІІІ топ Тәуелдеулі зат есімдерді алады
-Ережемен пысықтау |
Оқушылар зат есімді топтастырып жазады |
|
|
Қолдану |
«Оқулықпен жұмыс» әдісі |
1-жаттығу І топ негізгі зат есімді теріп жаз ІІ топ туынды зат есімдерді теріп жаз ІІІ топ түбірі етістіктен болған туынды зат есімдерді теріп жаз 2-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз.Негізгі және туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлем құрастырып жаз 3-жаттығу шы, -ші жұрнақтарының тиістісін жалғап, сөйлемді көшіріп жаз. -Балалар неге ол жұрнақты жалғадыңдар? -Аралас буынды сөз айтыңдаршы. -Ережемен қорыту. -Не себепті арасына сызықша қойылды? -Ережемен қорыту. Адамның аты жөні: .................................... Жер аттары:................................................. Өзен көл аттары: ....................................... Тау аттары: ................................................. 2-жаттығу. Жалқы есімдерді жалпы есімдерге айналдырып жаз. |
Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жазады Оқушылар сурет бойынша сұрақтарға жауап береді І топ Зат есімді теріп жазады
Кітап,
биыл, демалыс ,Серікжан, Диас, Мухамеджан,
Гүлбану Жалқы есімді жалпы есімдерге айналдырып жазады. |
|
|
Талдау |
Жеке жұмыс |
І деңгей Балық аулай алмаған балықшы су лайлар. ІІ деңгей Жалқы есімдерді жалпы есімдерге айналдырып жаз. Алматы -------------------------- Панфилов -------------------------- Астана -------------------------- Суворов -------------------------- Семей -------------------------- ІІІ деңгей
|
Туынды зат есімді
табады Жалқы есімді жалпы есімге айналдырып жазады Берілген суреттердің атауынан туынды зат есім жасайды |
|
|
Сергіту сәті |
«Шапалақ» атты сергіту |
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау |
Шапалақ ұрады |
|
|
Жинақтау |
«Тест тапсырмалары» |
1.
Заттың атын білдіретін сөздерді
тап: |
1.а 2.б 3.ә 4.ә 5.ә |
|
|
Кері байланыс |
«Жайлау » арқылы |
|
Оқушылар стикерге жазып іледі. |
|
|
Бағалау |
Бағалау парақшаларын тарату |
Стикер жинау арқылы |
Өзін -өзі бағалайды |
|
|
Үй тапсырмасы |
|
5 –жаттығу. Ережені жаттау |
Тапсырманы күнделіктеріне жазады |
|
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Қазақ тілі. Күні: 9 .01.2017 ж Сынып: 3 «Б » |
Мектеп: Ә.Жангелдин Мұғалімнің аты-жөні: Төреханова Меруерт |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сөз құрамы |
||||||
|
Оқу мақсаты |
Сөз құрамы туралы білімді тереңдету. Жаттығуларды толық меңгерту. Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: Барлығы: Көпшілігі: Кейбірі: |
1. Сөз құрамы туралы біледі 2. Түбір сөзді ажырата алады. 3. Жалғау мен жұрнақты ажырата алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: I.Түбір сөзге қосымшаларды жалғап жаза алады. ІІ. Жаттығуларды өз беттерінше орындайды |
Тапсырмалар: І. 1-5 жаттығулар ІІ. Үлестірме тапсырмалар. |
Дескрипторлар І.1. Түбір сөзге тиісті қосымшаны жалғап жаза алады. 2.Сұрақ қою арқылы дәлелдей алады. 3.Әріптерді ұқыпты жаза алады. II. 1.Жалғау мен жұрнақты ажырата алады 2. Сөздер құрастыра алады. 3.Сөздерге сөйлем құрастыруды қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Қосымша түрін ажыратуды, талдауды, дәлелдеуді меңгерте отырып, оқушыларды тез шешім қабылдауға, терең ойлауға қалыптастыру. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу |
||||||
|
Пән аралық байланыстар: |
Математика, әдебиет |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Күй тыңдату арқылы жаттығуларды жаздыру. |
||||||
|
Бастапқы білім: |
Етістікті үш жақта жіктеу |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы: Үй тапсырмасын пысықтау «Кезбе тілші» әдісі Көркем жазу Сөзік сынақ |
Жіктік жалғаулар арқылы топтарға біріктіру 1.Үйге берілген жаттығуларды тексеру. Сұрақтар қою. Қай септіктің жалғаулары екенін ажырату. Оқушылар бір біріне ашық сұрақтар қояды. Жаңа сабақпен байланыстыру Бб, Бб, Бб, Бб, Бб, Бб, Бб, Қуанды, тулады, аулады, Осы сөздерден сөйлем құрап жазу.
|
Жазулар Микрафон |
|||||
|
Сабақтың ортасы: Топтық жұмыс «Шағын лекция» әдісі
«Стикердегі диалог» әдісі
«Сұрақтар шеңбері» әдісі |
Жаңа сабақ: Сөз құрамы Топтық тапсырма; І топ: Түбір сөз жазады ІІ топ: Жұрнақ жалғанған сөздер жазады ІІІ топ Жалғау жалғанған сөздер жазады Топпен ойласа отырып орындайды. 1-жаттығу: Берілген түбір сөздерге тиісті қосымшаларды жалғап жазады. Сұрақ қояды. 2-жаттығу: Сөйлемдерді көшіріп жазады. Қосымша жалғанған сөздерді табады. Мағынасын түсіндіреді 3-жаттығу: Жұмбақты оқып шешуін табады. Шешуіндегі сөзде сөз құрамына талдайды. Оқушылар стикерге түбір сөз жазады, оны қасындағы оқушыларға береді. Қасындағы оқушы оған қосымша жалғап жазады. 4-жаттығу: Өлеңді жатқа жазады. Қосымша жалғанған сөздерді табады. Сөз құрамына талдайды. 5-жаттығу Сурет бойынша сөйлем құрастырып жазады. Өтілген сабақ бойынша оқушылар сұрақтар қойып, жауап алады. |
Тапсыр-малар, ойындар, флипчарт, маркер. |
|||||
|
Сабақтың соңы: |
Рефлексия -Нені білдім, нені үйрендім? -нені толық түсінбедім? Оқушылар критериилер бойынша бір-бірін бағалайды. |
Стикерлер, бағалау парақша-лары. |
|||||
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Оқушыларды формативті бағалау. «А» деңгейдегі оқушыларды «В, С» деңгейдегі оқушыларға «ЖАДА» арқылы ықпал етуге түрткі жасап отыру. Проблемалық сұрақтар қою, оны шешуге ықпал ету. |
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Кез-келген етістікті үш жақта жекеше, көпше түрінде жіктейді. |
||||||
|
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Критерийлер арқылы өзін –өзі бағалау. Бірін-бірі тексеру. Критерийлер арқылы бағалау, бал жинау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Қазақ тілі. Күні: 10 .01.2017 ж Сынып: 3 «Б » |
Мектеп: Ә.Жангелдин Мұғалімнің аты-жөні: Төреханова Меруерт |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сөз құрамы |
||||||
|
Оқу мақсаты |
Сөз құрамы туралы білімдерін тереңдету. Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағдыландыру. Жаттығуларды толық меңгерту. Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: Барлығы: Көпшілігі: Кейбірі: |
1. Сөз құрамы туралы біледі 2. Түбір сөзді ажырата алады. 3. Жалғау мен жұрнақты ажырата алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: I.Түбір сөзге қосымшаларды жалғап жаза алады. ІІ. Жаттығуларды өз беттерінше орындайды |
Тапсырмалар: І. 1-5 жаттығулар ІІ. Үлестірме тапсырмалар. |
Дескрипторлар І.1. Түбір сөзге тиісті қосымшаны жалғап жаза алады. 2.Сұрақ қою арқылы дәлелдей алады. 3.Әріптерді ұқыпты жаза алады. II. 1.Жалғау мен жұрнақты ажырата алады 2. Сөздер құрастыра алады. 3.Сөздерге сөйлем құрастыруды қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Қосымша түрін ажыратуды, талдауды, дәлелдеуді меңгерте отырып, оқушыларды тез шешім қабылдауға, терең ойлауға қалыптастыру. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу |
||||||
|
Пән аралық байланыстар: |
Математика, әдебиет |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Күй тыңдату арқылы жаттығуларды жаздыру. |
||||||
|
Бастапқы білім: |
Сөз құрамына талдау |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы: Үй тапсырмасын пысықтау «Он сұрақ» әдісі Көркем жазу Сөзік сынақ |
Жіктік жалғаулар арқылы топтарға біріктіру 1.Үйге берілген жаттығуларды тексеру. Сұрақтар қою. Қай септіктің жалғаулары екенін ажырату. Оқушылар бір біріне ашық сұрақтар қояды. Жаңа сабақпен байланыстыру У у,У у,У у,У у, Қуанды, тулады Осы сөздерді үш жақта жіктеу Мен қуандым Біз туладық Сен қуандың Сендер туладыңдар Біз қуандық Біз туладық Ол қуанды Олар тулады |
Жазулар Микрафон |
|||||
|
Сабақтың ортасы: Топтық жұмыс «Шебер жазушы» әдісі
«Айналмалы бекет» әдісі
«Өрмекшінің торы» әдісі |
Жаңа сабақ: Сөз құрамы Топтық тапсырма; І топ: Бұрын болған сөз жазады ІІ топ: Қазір болған жағдайды жазады. ІІІ топ Болашақта болған жағдайды жазады Топпен ойласа отырып орындайды. Ережемен таныстыру. 1-жаттығу: Берілген жаттығуларды көшіріп жазады. Жалғанған қосымшаларды ажыратады. Сөз құрамына талдайды. 2-жаттығу: Сөйлемдерді көшіріп жазып, жұрнақтардың астын сызады. Сөйлемдегі қосымша жалғанған түбір сөздерді айтады.
3-жаттығу: берлген сөздерге қосымша жалғап жазады. Осы сөздерді қатыстырып бірнеше сөйлем құрастырып жазады. 4-жаттығу: Мақалдарды оқып, көшіріп жазады. Қосымша жалғанған түбір сөздерді сөз құрамына талдайды. 5-жаттығу Сурет бойынша сөйлем құрастырып жазады. Жазған сөйлемдегі қосымша жалғанған сөздерді табады.
|
Тапсыр-малар, ойындар, флипчарт, маркер. |
|||||
|
Сабақтың соңы: |
Рефлексия -Нені білдім, нені үйрендім? -нені толық түсінбедім? Оқушылар критериилер бойынша бір-бірін бағалайды. |
Стикерлер, бағалау парақша-лары. |
|||||
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Оқушыларды формативті бағалау. «А» деңгейдегі оқушыларды «В, С» деңгейдегі оқушыларға «ЖАДА» арқылы ықпал етуге түрткі жасап отыру. Проблемалық сұрақтар қою, оны шешуге ықпал ету. |
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Жұрнақ жалғанған сөздерге сөйлем құрап жазады. |
||||||
|
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Критерийлер арқылы өзін –өзі бағалау. Бірін-бірі тексеру. Критерийлер арқылы бағалау, бал жинау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Қазақ тілі. Күні: 12 .01.2017 ж Сынып: 3 «Б » |
Мектеп: Ә.Жангелдин Мұғалімнің аты-жөні: Төреханова Меруерт |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түбір және туынды сөз |
||||||
|
Оқу мақсаты |
Түбір және туынды сөз туралы білімдерін тереңдету. Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағдыландыру. Жаттығуларды толық меңгерту. Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: Барлығы: Көпшілігі: Кейбірі: |
1. Сөздердегі түбір сөз туралы біледі 2. Жұрнақ пен жалғауды ажырата алады. 3. Түбір сөзден жасалған туынды сөзді біледі. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: I.Түбір сөзден жасалған туынды сөзді ажырата алады. ІІ. Жаттығуларды өз беттерінше орындайды |
Тапсырмалар: І. 1-5 жаттығулар ІІ. Үлестірме тапсырмалар. |
Дескрипторлар І.1. Түбір сөзге тиісті қосымшаны жалғап жаза алады. 2.Сұрақ қою арқылы дәлелдей алады. 3.Әріптерді ұқыпты жаза алады. II. 1.Жалғау мен жұрнақты ажырата алады 2. Сөздер құрастыра алады. 3.Сөздерге сөйлем құрастыруды қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Қосымша түрін ажыратуды, талдауды, дәлелдеуді меңгерте отырып, оқушыларды тез шешім қабылдауға, терең ойлауға қалыптастыру. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу |
||||||
|
Пән аралық байланыстар: |
Математика, әдебиет |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Күй тыңдату арқылы жаттығуларды жаздыру. |
||||||
|
Бастапқы білім: |
Түбір сөзден жасалған туынды сөз |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы: Үй тапсырмасын пысықтау «Жас тілші» әдісі Көркем жазу Сөзік сынақ |
Суреттер арқылы топтарға біріктіру 1.Үйге берілген жаттығуларды тексеру. Сұрақтар қою. Қай септіктің жалғаулары екенін ажырату. Оқушылар бір біріне ашық сұрақтар қояды. Жаңа сабақпен байланыстыру Тт, тт, Тт, Тт, Тт, Аттады, таңқалдырды, тулақтай, қаттылау, өктем. Осы сөзерден сөйлем құрап жазу. Құраған сөйлемдерінен түбір сөзге жалғанған қосымшаларды ажырату. |
Жазулар Микрафон |
|||||
|
Сабақтың ортасы: Топтық жұмыс «Шебер жазушы» әдісі
«Сағат тілімен» әдісі
«Ыстық орындық» әдісі |
Жаңа сабақ: Түбір және туынды сөз Топтық тапсырма; Үш топқа үш түрлі суреттер беріледі. Топпен ойласа отырып сол суреттерге сөйлем құрастырып жазады. Сөйлемдердің ішінен түбір сөзге жалғанған қосымшаларды тауып, сөз құрамына талдайды. Ережемен таныстыру. 1-жаттығу: Берілген жаттығуларды көшіріп жазады. Жалғанған қосымшаларды ажыратады. Сөз құрамына талдайды. 2-жаттығу: Берілген сөздердің ішінен Жұрнақ жалғанған сөздерді бір бөлек, жалғау жалғанған сөздерді бір бөлек жазады. Сөз құрамына талдайды.
3-жаттығу: берлген сөздерге қосымша жалғап жазады. Осы сөздерді қатыстырып бірнеше сөйлем құрастырып жазады. 4-жаттығу: Мақалдарды оқып, көшіріп жазады. Қосымша жалғанған түбір сөздерді сөз құрамына талдайды. 5-жаттығу Берілген сөздерден сөйлем құрап жазады. Жазған сөйлемдегі қосымша жалғанған сөздерді табады.
|
Тапсыр-малар, ойындар, флипчарт, маркер. |
|||||
|
Сабақтың соңы: |
Рефлексия -Нені білдім, нені үйрендім? -нені толық түсінбедім? Оқушылар критериилер бойынша бір-бірін бағалайды. |
Стикерлер, бағалау парақша-лары. |
|||||
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Оқушыларды формативті бағалау. «А» деңгейдегі оқушыларды «В, С» деңгейдегі оқушыларға «ЖАДА» арқылы ықпал етуге түрткі жасап отыру. Проблемалық сұрақтар қою, оны шешуге ықпал ету. |
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Жұрнақ жалғанған сөздерге сөйлем құрап жазады. |
||||||
|
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Критерийлер арқылы өзін –өзі бағалау. Бірін-бірі тексеру. Критерийлер арқылы бағалау, бал жинау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
Түсініктеме:
Қазақ тілі пәнінен мен қаңтар айында «Сөз құрамы», «Сөз құрамын қайталау», «Түбір және туынды сөз» тақырыптарында тізбектелген сабақтар топтамасын өтуді алдыма мақсат етіп жоспарлады.
Мұндағы менің мақсатым: Оқушылар түбір сөз бен қосымшаны айыра білуге, жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағдыландыру. Сөзік қорын тіл байлықтарын дамыту. Ойлау қабілеттерін арттыру.
Мен бұл сабақтарда оқушылардың түсінуіне тиімді әдіс-тәсілдерді алдым.Атап айтар болсам: «Жас тілші», «Он сұрақ», «Кезбе тілші», «Шебер жазушы», «Шағын лекция», «Өрмекшінің торы», «Қағып ал» , «Ыстық орындық», «Сұрақтар шеңбері», «Стикердегі диалог», «сағат тілімен», «Айналмалы бекет» әдістерін тиімді қолдана білдім.
«Жас тілші», «Он сұрақ», «Кезбе тілші» әдістерін сабақтың басында өткенді пысықтау кезінде қолданып отырды, Оқушылар бал алу үшін сұрақтарға шапшаң жауап беріп отырды. Бір топтың жауап бере алмаған сұрақтарына келесі топтар жауап беріп отырды. Бұл әдістерді оқушылар қызыға орындады. Әр сабағымда жаттығулар орындау кезінде оқушыларға қазақтың атақты күйшілерінің күйлерін тыңдатып отырдым. Тапсырмалар кезінде көп тапсырмаларды оқушыларға интерактивті тақтадан беріп отырдым. Интерактивті тақтадан орындау оқушылардың қызығушылығын одан әрі арттыра түсті. Он сұрақ әдісінде сұрақтарды ұялы телефонна естірттім. Бұл жай ауызбен айта салғаннан көрі оқушыларға қызығырақ болды. Мен ақпараттық коммуникативті технологияларды бастауыш сыныпқа өз деңгейінде қолданып отырдым.
Жаңа ақпараттық технологияның негізгі ерекшелігі – бұл оқушыларға өз бетімен немесе бірлескен түрде шығармашылық жұмыспен шұғылдануға, ізденуге, өз жұмысының нәтижесін көріп, өз өзіне сын көзбен қарауына және жеткен жетістігінен ләззат алуға мүмкіндік береді екен. Ол үшін мен өткізетін сабағымның түрін дұрыс таңдай білуім қажет. Сабақты сәтті ұйымдастырудағы басты мақсат -оқушының сабаққа деген қызығушылығын арттырып, бүгінгі заман талабына сай білім беру. Сабақтың сәтті өтуі біріншіден, мұғалімнің біліміне, іскерлігіне, тәжірибесіне байланысты болса, екіншіден, сабақ материалына, ал үшіншіден, сынып типіне, төртіншіден мұғалім мен оқушының көңіл – күйіне де байланысты болады екен. Сабақты тартымды әрі сәтті өткізе білу мұғалімдер қауымынан көп ізденуді, білімділікті, қабілеттілікті және тапқырлықты қажет етеді.
«Армансыз
адам, қанатсыз құспен
тең» демекші, менің ұстаз ретінде де, еліміздің ұлтжанды азаматшасы
ретінде де арманым еліміздің әрбір азаматы терең білімді,
интеллектуалды, заманауи техникаларды еркін меңгере алатын,
әрқайсысы еліміздің дамуына өз үлесін қоса алатын болса
деймін.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөз құрамы
Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 3 « Б» Уақыты: 06. 01. 2017 ж.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Тақырыбы |
Зат есімді қайталау. |
|||
|
Мақсаты Білімділігі: |
Зат есім туралы түсінігін кеңейту, зат есім болатын сөздерді мағынасы, грамматикалық белгісіне қарай талдату, сөздерді белгісіне қарай топтау арқылы оқушыларды ойлау жұмысына бейімдеу. |
|||
|
Дамытушылығы: |
Ақыл – ойын, логикалық ойлау жүйесін дамытуды көздеп, арнайы жаттығулар жүргізу. Сөздік қорын, ойлау қабілетін дамыту. |
|||
|
Тәрбиелігі: |
Оқушылардың қауымдасып жұмыс істеуге, бірінің сөзін бірі зер салып тыңдауға, құрметтеуге, жауапкершілікке, әдепті және батыл сөйлеуге өзара сыйлауды, адал бойындағы жақсы қасиеттерге тәрбиелеу. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар зат есімнің грамматикалық категориялары туралы толық меңгереді, сөйлем арасындағы зат есімдерді сұрақ қою арқылы бірден таба алады. |
|||
|
Сабақтың түрі: |
“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
|||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Кезбе тілші», «Қорапшадағы сұрақтар», «Топтастыру» әдістері |
|||
|
Көрнекілігі: |
Қорапша, А3 парақ, маркерлер, суреттер, тақта, стикерлер. |
|||
|
Топқа бөлу Психологиялық дайындық Көркем жазу «Кезбе тілші» әдісі Сөздік сынақ хат Білу |
Сөз таптары арқылы топқа бөлінеді Біз бақытты баламыз Оқып білім аламыз Жетілсін деп санамыз Бестік болсын бағамыз Көркем жазу Тт Тт 1. Сөз
дегеніміз не? Сөздік сынақ хат Лагерь, кинотеатер, фильм, каникул, Шәутеков. Үй тапсырмасын сұрау |
І топ Зат есім ІІ топ Сын есім ІІІ топ Етістік Оқушылар көркем етіп жазады Оқушылардан кезіп жүріп сұрайды Сөздік сынақ хатты бірін бірі тексереді 4-жаттығу |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
|
Түсіну |
«Қорапшадағы сұрақтар » әдісі «Топтастыру» әдісі |
І топ Зат есімнің сұрақтарын, ережесін алады ІІ топ Негізгі және туынды зат есімдерді алады ІІІ топ Тәуелдеулі зат есімдерді алады
-Ережемен пысықтау |
Оқушылар зат есімді топтастырып жазады |
|
|
Қолдану |
«Оқулықпен жұмыс» әдісі |
1-жаттығу І топ негізгі зат есімді теріп жаз ІІ топ туынды зат есімдерді теріп жаз ІІІ топ түбірі етістіктен болған туынды зат есімдерді теріп жаз 2-жаттығу Өлеңді көшіріп жаз.Негізгі және туынды зат есімдерді қатыстырып сөйлем құрастырып жаз 3-жаттығу шы, -ші жұрнақтарының тиістісін жалғап, сөйлемді көшіріп жаз. -Балалар неге ол жұрнақты жалғадыңдар? -Аралас буынды сөз айтыңдаршы. -Ережемен қорыту. -Не себепті арасына сызықша қойылды? -Ережемен қорыту. Адамның аты жөні: .................................... Жер аттары:................................................. Өзен көл аттары: ....................................... Тау аттары: ................................................. 2-жаттығу. Жалқы есімдерді жалпы есімдерге айналдырып жаз. |
Оқушылар көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жазады Оқушылар сурет бойынша сұрақтарға жауап береді І топ Зат есімді теріп жазады
Кітап,
биыл, демалыс ,Серікжан, Диас, Мухамеджан,
Гүлбану Жалқы есімді жалпы есімдерге айналдырып жазады. |
|
|
Талдау |
Жеке жұмыс |
І деңгей Балық аулай алмаған балықшы су лайлар. ІІ деңгей Жалқы есімдерді жалпы есімдерге айналдырып жаз. Алматы -------------------------- Панфилов -------------------------- Астана -------------------------- Суворов -------------------------- Семей -------------------------- ІІІ деңгей
|
Туынды зат есімді
табады Жалқы есімді жалпы есімге айналдырып жазады Берілген суреттердің атауынан туынды зат есім жасайды |
|
|
Сергіту сәті |
«Шапалақ» атты сергіту |
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау |
Шапалақ ұрады |
|
|
Жинақтау |
«Тест тапсырмалары» |
1.
Заттың атын білдіретін сөздерді
тап: |
1.а 2.б 3.ә 4.ә 5.ә |
|
|
Кері байланыс |
«Жайлау » арқылы |
|
Оқушылар стикерге жазып іледі. |
|
|
Бағалау |
Бағалау парақшаларын тарату |
Стикер жинау арқылы |
Өзін -өзі бағалайды |
|
|
Үй тапсырмасы |
|
5 –жаттығу. Ережені жаттау |
Тапсырманы күнделіктеріне жазады |
|
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Қазақ тілі. Күні: 9 .01.2017 ж Сынып: 3 «Б » |
Мектеп: Ә.Жангелдин Мұғалімнің аты-жөні: Төреханова Меруерт |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сөз құрамы |
||||||
|
Оқу мақсаты |
Сөз құрамы туралы білімді тереңдету. Жаттығуларды толық меңгерту. Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: Барлығы: Көпшілігі: Кейбірі: |
1. Сөз құрамы туралы біледі 2. Түбір сөзді ажырата алады. 3. Жалғау мен жұрнақты ажырата алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: I.Түбір сөзге қосымшаларды жалғап жаза алады. ІІ. Жаттығуларды өз беттерінше орындайды |
Тапсырмалар: І. 1-5 жаттығулар ІІ. Үлестірме тапсырмалар. |
Дескрипторлар І.1. Түбір сөзге тиісті қосымшаны жалғап жаза алады. 2.Сұрақ қою арқылы дәлелдей алады. 3.Әріптерді ұқыпты жаза алады. II. 1.Жалғау мен жұрнақты ажырата алады 2. Сөздер құрастыра алады. 3.Сөздерге сөйлем құрастыруды қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Қосымша түрін ажыратуды, талдауды, дәлелдеуді меңгерте отырып, оқушыларды тез шешім қабылдауға, терең ойлауға қалыптастыру. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу |
||||||
|
Пән аралық байланыстар: |
Математика, әдебиет |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Күй тыңдату арқылы жаттығуларды жаздыру. |
||||||
|
Бастапқы білім: |
Етістікті үш жақта жіктеу |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы: Үй тапсырмасын пысықтау «Кезбе тілші» әдісі Көркем жазу Сөзік сынақ |
Жіктік жалғаулар арқылы топтарға біріктіру 1.Үйге берілген жаттығуларды тексеру. Сұрақтар қою. Қай септіктің жалғаулары екенін ажырату. Оқушылар бір біріне ашық сұрақтар қояды. Жаңа сабақпен байланыстыру Бб, Бб, Бб, Бб, Бб, Бб, Бб, Қуанды, тулады, аулады, Осы сөздерден сөйлем құрап жазу.
|
Жазулар Микрафон |
|||||
|
Сабақтың ортасы: Топтық жұмыс «Шағын лекция» әдісі
«Стикердегі диалог» әдісі
«Сұрақтар шеңбері» әдісі |
Жаңа сабақ: Сөз құрамы Топтық тапсырма; І топ: Түбір сөз жазады ІІ топ: Жұрнақ жалғанған сөздер жазады ІІІ топ Жалғау жалғанған сөздер жазады Топпен ойласа отырып орындайды. 1-жаттығу: Берілген түбір сөздерге тиісті қосымшаларды жалғап жазады. Сұрақ қояды. 2-жаттығу: Сөйлемдерді көшіріп жазады. Қосымша жалғанған сөздерді табады. Мағынасын түсіндіреді 3-жаттығу: Жұмбақты оқып шешуін табады. Шешуіндегі сөзде сөз құрамына талдайды. Оқушылар стикерге түбір сөз жазады, оны қасындағы оқушыларға береді. Қасындағы оқушы оған қосымша жалғап жазады. 4-жаттығу: Өлеңді жатқа жазады. Қосымша жалғанған сөздерді табады. Сөз құрамына талдайды. 5-жаттығу Сурет бойынша сөйлем құрастырып жазады. Өтілген сабақ бойынша оқушылар сұрақтар қойып, жауап алады. |
Тапсыр-малар, ойындар, флипчарт, маркер. |
|||||
|
Сабақтың соңы: |
Рефлексия -Нені білдім, нені үйрендім? -нені толық түсінбедім? Оқушылар критериилер бойынша бір-бірін бағалайды. |
Стикерлер, бағалау парақша-лары. |
|||||
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Оқушыларды формативті бағалау. «А» деңгейдегі оқушыларды «В, С» деңгейдегі оқушыларға «ЖАДА» арқылы ықпал етуге түрткі жасап отыру. Проблемалық сұрақтар қою, оны шешуге ықпал ету. |
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Кез-келген етістікті үш жақта жекеше, көпше түрінде жіктейді. |
||||||
|
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Критерийлер арқылы өзін –өзі бағалау. Бірін-бірі тексеру. Критерийлер арқылы бағалау, бал жинау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Қазақ тілі. Күні: 10 .01.2017 ж Сынып: 3 «Б » |
Мектеп: Ә.Жангелдин Мұғалімнің аты-жөні: Төреханова Меруерт |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сөз құрамы |
||||||
|
Оқу мақсаты |
Сөз құрамы туралы білімдерін тереңдету. Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағдыландыру. Жаттығуларды толық меңгерту. Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: Барлығы: Көпшілігі: Кейбірі: |
1. Сөз құрамы туралы біледі 2. Түбір сөзді ажырата алады. 3. Жалғау мен жұрнақты ажырата алады. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: I.Түбір сөзге қосымшаларды жалғап жаза алады. ІІ. Жаттығуларды өз беттерінше орындайды |
Тапсырмалар: І. 1-5 жаттығулар ІІ. Үлестірме тапсырмалар. |
Дескрипторлар І.1. Түбір сөзге тиісті қосымшаны жалғап жаза алады. 2.Сұрақ қою арқылы дәлелдей алады. 3.Әріптерді ұқыпты жаза алады. II. 1.Жалғау мен жұрнақты ажырата алады 2. Сөздер құрастыра алады. 3.Сөздерге сөйлем құрастыруды қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Қосымша түрін ажыратуды, талдауды, дәлелдеуді меңгерте отырып, оқушыларды тез шешім қабылдауға, терең ойлауға қалыптастыру. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу |
||||||
|
Пән аралық байланыстар: |
Математика, әдебиет |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Күй тыңдату арқылы жаттығуларды жаздыру. |
||||||
|
Бастапқы білім: |
Сөз құрамына талдау |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы: Үй тапсырмасын пысықтау «Он сұрақ» әдісі Көркем жазу Сөзік сынақ |
Жіктік жалғаулар арқылы топтарға біріктіру 1.Үйге берілген жаттығуларды тексеру. Сұрақтар қою. Қай септіктің жалғаулары екенін ажырату. Оқушылар бір біріне ашық сұрақтар қояды. Жаңа сабақпен байланыстыру У у,У у,У у,У у, Қуанды, тулады Осы сөздерді үш жақта жіктеу Мен қуандым Біз туладық Сен қуандың Сендер туладыңдар Біз қуандық Біз туладық Ол қуанды Олар тулады |
Жазулар Микрафон |
|||||
|
Сабақтың ортасы: Топтық жұмыс «Шебер жазушы» әдісі
«Айналмалы бекет» әдісі
«Өрмекшінің торы» әдісі |
Жаңа сабақ: Сөз құрамы Топтық тапсырма; І топ: Бұрын болған сөз жазады ІІ топ: Қазір болған жағдайды жазады. ІІІ топ Болашақта болған жағдайды жазады Топпен ойласа отырып орындайды. Ережемен таныстыру. 1-жаттығу: Берілген жаттығуларды көшіріп жазады. Жалғанған қосымшаларды ажыратады. Сөз құрамына талдайды. 2-жаттығу: Сөйлемдерді көшіріп жазып, жұрнақтардың астын сызады. Сөйлемдегі қосымша жалғанған түбір сөздерді айтады.
3-жаттығу: берлген сөздерге қосымша жалғап жазады. Осы сөздерді қатыстырып бірнеше сөйлем құрастырып жазады. 4-жаттығу: Мақалдарды оқып, көшіріп жазады. Қосымша жалғанған түбір сөздерді сөз құрамына талдайды. 5-жаттығу Сурет бойынша сөйлем құрастырып жазады. Жазған сөйлемдегі қосымша жалғанған сөздерді табады.
|
Тапсыр-малар, ойындар, флипчарт, маркер. |
|||||
|
Сабақтың соңы: |
Рефлексия -Нені білдім, нені үйрендім? -нені толық түсінбедім? Оқушылар критериилер бойынша бір-бірін бағалайды. |
Стикерлер, бағалау парақша-лары. |
|||||
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Оқушыларды формативті бағалау. «А» деңгейдегі оқушыларды «В, С» деңгейдегі оқушыларға «ЖАДА» арқылы ықпал етуге түрткі жасап отыру. Проблемалық сұрақтар қою, оны шешуге ықпал ету. |
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Жұрнақ жалғанған сөздерге сөйлем құрап жазады. |
||||||
|
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Критерийлер арқылы өзін –өзі бағалау. Бірін-бірі тексеру. Критерийлер арқылы бағалау, бал жинау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Қазақ тілі. Күні: 12 .01.2017 ж Сынып: 3 «Б » |
Мектеп: Ә.Жангелдин Мұғалімнің аты-жөні: Төреханова Меруерт |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түбір және туынды сөз |
||||||
|
Оқу мақсаты |
Түбір және туынды сөз туралы білімдерін тереңдету. Жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағдыландыру. Жаттығуларды толық меңгерту. Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары: Барлығы: Көпшілігі: Кейбірі: |
1. Сөздердегі түбір сөз туралы біледі 2. Жұрнақ пен жалғауды ажырата алады. 3. Түбір сөзден жасалған туынды сөзді біледі. |
||||||
|
Бағалау критерийлері: I.Түбір сөзден жасалған туынды сөзді ажырата алады. ІІ. Жаттығуларды өз беттерінше орындайды |
Тапсырмалар: І. 1-5 жаттығулар ІІ. Үлестірме тапсырмалар. |
Дескрипторлар І.1. Түбір сөзге тиісті қосымшаны жалғап жаза алады. 2.Сұрақ қою арқылы дәлелдей алады. 3.Әріптерді ұқыпты жаза алады. II. 1.Жалғау мен жұрнақты ажырата алады 2. Сөздер құрастыра алады. 3.Сөздерге сөйлем құрастыруды қолданады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Қосымша түрін ажыратуды, талдауды, дәлелдеуді меңгерте отырып, оқушыларды тез шешім қабылдауға, терең ойлауға қалыптастыру. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Сұрақ-жауап, баяндау, әңгімелеу |
||||||
|
Пән аралық байланыстар: |
Математика, әдебиет |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Күй тыңдату арқылы жаттығуларды жаздыру. |
||||||
|
Бастапқы білім: |
Түбір сөзден жасалған туынды сөз |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы: Үй тапсырмасын пысықтау «Жас тілші» әдісі Көркем жазу Сөзік сынақ |
Суреттер арқылы топтарға біріктіру 1.Үйге берілген жаттығуларды тексеру. Сұрақтар қою. Қай септіктің жалғаулары екенін ажырату. Оқушылар бір біріне ашық сұрақтар қояды. Жаңа сабақпен байланыстыру Тт, тт, Тт, Тт, Тт, Аттады, таңқалдырды, тулақтай, қаттылау, өктем. Осы сөзерден сөйлем құрап жазу. Құраған сөйлемдерінен түбір сөзге жалғанған қосымшаларды ажырату. |
Жазулар Микрафон |
|||||
|
Сабақтың ортасы: Топтық жұмыс «Шебер жазушы» әдісі
«Сағат тілімен» әдісі
«Ыстық орындық» әдісі |
Жаңа сабақ: Түбір және туынды сөз Топтық тапсырма; Үш топқа үш түрлі суреттер беріледі. Топпен ойласа отырып сол суреттерге сөйлем құрастырып жазады. Сөйлемдердің ішінен түбір сөзге жалғанған қосымшаларды тауып, сөз құрамына талдайды. Ережемен таныстыру. 1-жаттығу: Берілген жаттығуларды көшіріп жазады. Жалғанған қосымшаларды ажыратады. Сөз құрамына талдайды. 2-жаттығу: Берілген сөздердің ішінен Жұрнақ жалғанған сөздерді бір бөлек, жалғау жалғанған сөздерді бір бөлек жазады. Сөз құрамына талдайды.
3-жаттығу: берлген сөздерге қосымша жалғап жазады. Осы сөздерді қатыстырып бірнеше сөйлем құрастырып жазады. 4-жаттығу: Мақалдарды оқып, көшіріп жазады. Қосымша жалғанған түбір сөздерді сөз құрамына талдайды. 5-жаттығу Берілген сөздерден сөйлем құрап жазады. Жазған сөйлемдегі қосымша жалғанған сөздерді табады.
|
Тапсыр-малар, ойындар, флипчарт, маркер. |
|||||
|
Сабақтың соңы: |
Рефлексия -Нені білдім, нені үйрендім? -нені толық түсінбедім? Оқушылар критериилер бойынша бір-бірін бағалайды. |
Стикерлер, бағалау парақша-лары. |
|||||
|
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Оқушыларды формативті бағалау. «А» деңгейдегі оқушыларды «В, С» деңгейдегі оқушыларға «ЖАДА» арқылы ықпал етуге түрткі жасап отыру. Проблемалық сұрақтар қою, оны шешуге ықпал ету. |
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Жұрнақ жалғанған сөздерге сөйлем құрап жазады. |
||||||
|
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Критерийлер арқылы өзін –өзі бағалау. Бірін-бірі тексеру. Критерийлер арқылы бағалау, бал жинау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
|
|||||||
|
Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма? |
|
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||
|
|
|||||||
Түсініктеме:
Қазақ тілі пәнінен мен қаңтар айында «Сөз құрамы», «Сөз құрамын қайталау», «Түбір және туынды сөз» тақырыптарында тізбектелген сабақтар топтамасын өтуді алдыма мақсат етіп жоспарлады.
Мұндағы менің мақсатым: Оқушылар түбір сөз бен қосымшаны айыра білуге, жұрнақ пен жалғауды ажырата білуге дағдыландыру. Сөзік қорын тіл байлықтарын дамыту. Ойлау қабілеттерін арттыру.
Мен бұл сабақтарда оқушылардың түсінуіне тиімді әдіс-тәсілдерді алдым.Атап айтар болсам: «Жас тілші», «Он сұрақ», «Кезбе тілші», «Шебер жазушы», «Шағын лекция», «Өрмекшінің торы», «Қағып ал» , «Ыстық орындық», «Сұрақтар шеңбері», «Стикердегі диалог», «сағат тілімен», «Айналмалы бекет» әдістерін тиімді қолдана білдім.
«Жас тілші», «Он сұрақ», «Кезбе тілші» әдістерін сабақтың басында өткенді пысықтау кезінде қолданып отырды, Оқушылар бал алу үшін сұрақтарға шапшаң жауап беріп отырды. Бір топтың жауап бере алмаған сұрақтарына келесі топтар жауап беріп отырды. Бұл әдістерді оқушылар қызыға орындады. Әр сабағымда жаттығулар орындау кезінде оқушыларға қазақтың атақты күйшілерінің күйлерін тыңдатып отырдым. Тапсырмалар кезінде көп тапсырмаларды оқушыларға интерактивті тақтадан беріп отырдым. Интерактивті тақтадан орындау оқушылардың қызығушылығын одан әрі арттыра түсті. Он сұрақ әдісінде сұрақтарды ұялы телефонна естірттім. Бұл жай ауызбен айта салғаннан көрі оқушыларға қызығырақ болды. Мен ақпараттық коммуникативті технологияларды бастауыш сыныпқа өз деңгейінде қолданып отырдым.
Жаңа ақпараттық технологияның негізгі ерекшелігі – бұл оқушыларға өз бетімен немесе бірлескен түрде шығармашылық жұмыспен шұғылдануға, ізденуге, өз жұмысының нәтижесін көріп, өз өзіне сын көзбен қарауына және жеткен жетістігінен ләззат алуға мүмкіндік береді екен. Ол үшін мен өткізетін сабағымның түрін дұрыс таңдай білуім қажет. Сабақты сәтті ұйымдастырудағы басты мақсат -оқушының сабаққа деген қызығушылығын арттырып, бүгінгі заман талабына сай білім беру. Сабақтың сәтті өтуі біріншіден, мұғалімнің біліміне, іскерлігіне, тәжірибесіне байланысты болса, екіншіден, сабақ материалына, ал үшіншіден, сынып типіне, төртіншіден мұғалім мен оқушының көңіл – күйіне де байланысты болады екен. Сабақты тартымды әрі сәтті өткізе білу мұғалімдер қауымынан көп ізденуді, білімділікті, қабілеттілікті және тапқырлықты қажет етеді.
«Армансыз
адам, қанатсыз құспен
тең» демекші, менің ұстаз ретінде де, еліміздің ұлтжанды азаматшасы
ретінде де арманым еліміздің әрбір азаматы терең білімді,
интеллектуалды, заманауи техникаларды еркін меңгере алатын,
әрқайсысы еліміздің дамуына өз үлесін қоса алатын болса
деймін.
шағым қалдыра аласыз




