«Сөз зергері – Ғабит Мүсірепов»
Сабақтың тақырыбы: Сөз зергері – Ғабит Мүсірепов (Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығына арналған баспасөз-мәслихат сабағы)
Сабақтың мақсаты: а)
білімділік: Ғ. Мүсірепов шығармаларын
оқушыларға оқыта отырып, жазушының сөз айшықтары мен
ойлау
шеберлігін таныстыру. Балалардың сөйлеу
мәдениетін қалыптастыру;
ә) тәрбиелік: Оқушыларды жазушының ана тақырыбындағы
шығармалары арқылы аналарды құрметтеуге, қадірлеуге шақыру.
Инабаттылыққа, имандылыққа баулу;
б) дамытушылық:
Оқушыларды парасаттылыққа, өз ойын еркін жеткізуге шақыру, тіл байлығын байыту, ой
ұшқырлығына баулу;
Сабақтың түрі: «Баспасөз-мәслихат» сабағы,
жалпылау, жинақтау сабағы
Сабақтың әдісі: Репродуктивті әдіс, т.б.
Сабақтың көрнекілігі:
Кітап бұрышы, жазушының портреті, презентация
Барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Кіріспе сөз
Әдебиет сабағын мәнді,
мағыналы өткізу үшін сабақтың дәстүрлі емес түрлерін өз тәжірибемде кеңінен пайдалануға тырысамын.
Ол оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырып,
ойлау шеберлігін қалыптастырады,
сөйлеу мәдениетін дамытады.
Сондай сабақтардың бірі-
«Баспасөз-мәслихат»
сабағы.
Жинақтау,
қорытынды сабақ есебінде:
1. Оқушылардың білімін тереңдетуге,
ғылыми бағдарламаларды ізденуге ұмтылдырады;
2. Тілін дамытып,
сөздік қорын молайтады;
3. Өз ойын дұрыс айту және қосымша материалдармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады;
Осы мақсатта сынып оқушыларын 2
топқа бөлемін,
әр топқа арнайы тапсырмалар беріп,
қосымша әдебиеттер ұсынамын.
І-топ-
өтілетін сабақтың мазмұнына байланысты ғалымдарға сұрақ берушілер тобы.
Олар теледидар,
газет –
журнал тілшілері қызметін атқарады.
ІІ-топ-
берілген сұрақтарға жауап беруші әдебиетші-ғалым,
мамандар тобы.
Бұлар өтілген тақырыптарды жетік білетін зерттеуші мамандар қызметін атқарады.
Баспасөз тілшілері:
1. «Санкей-симбун» газеті. (Жапония)
2.
«Хабар» агенттігі. (Қазақстан)
3.
«Америка дауысы» телерадиокомпаниясы.
4.
«Комсомольская правда» газеті. (Ресей)
5.
«Егемен Қазақстан» газеті. (Қазақстан)
6.
Мұражай экскурсоводы
7.
«Қазақстан» телеарнасының операторы.
8.
Әдебиетші маман-ғалымдар, қонақтар.
(Балаларды таныстыру)
Сабақ ІV бөлімнен тұрады:
І. «Сөз зергері – Ғабит Мүсірепов». (Газет – журнал
тілшілерінің
әдебиетші-ғалым, мамандармен сөзжарысы).
а) Ғ.Мүсіреповтің өнегелі өмір жолы мен артына қалдырған
мұралары?
ә) Жазушы шығармалары қандай тілдерде жазылған?
б) «Ара-Шмель» сатиралық журналында қай жылдары, қандай қызмет
атқарды?
ІІ. «Ұлпан – Менің Джокондам». (Жазушының ана тақырыбына
арнаған
шығармалары).
а) Сөз зергерінің ана тақырыбына арнаған әңгімелерін санадыңыз
ба?
ә) М.Горький шығармаларының ізімен жазылған еңбектерін атаңыз?
б) Майданда өлген баласына деген сағынышын өзге бір жауынгерді
өзіне бала етуге бекінген шығармасы? (Оқушылар жазушының
шығармасынан сахналық көрініс қояды).
ІІІ. Мұражайға саяхат. (Мұражай экскурсоводы Ғ. Мүсіреповтің
өмірі мен шығармашылығына шолу жасайды).
а) 1934 ж. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» трагедиясында қандай
құндылықтар мадақталады?
ә) Жапония, Мысыр, Алжир, Италия, Азия, Африка елдерін қандай
мақсатта аралады?
б) Ғабит Махмұтұлы – артына мол мұра қалдырған қаламгер.
(Оқырман
қауымға мүлде таныс емес жазушының қаламынан шыққан туындыларды
таныстыру)
ІV. Ой – толғам. (Жазушының әртүрлі себептермен жарияланбаған
қойын дәптеріндегі еңбектеріне тоқталу).
а) «Менің ойымда Ұлпан 40 жыл бірге жасасып жүрді. Мен ол бейнені
әр
қырынан көрсетуге тырыстым- ойы, сезімі, суреті, жас кезі, мінезі,
мейірімі, т.т.». Бұл жазбалардан «Ұлпан» романын жазуға жазушының
40 жыл уақытын жұмсағанын көреміз. 338- дәптер.
ә) Жазушының 357-дәптеріндегі ең қысқа әңгіме.
«Екі жолбарыс, бір аңшы. Бір жолбарыс, бір аңшы. Бір жолбарыс».
б) «Кітап жиғанша ойыңда сақта. Кітабым көп деп мақтанғанымен
білімсіз адам, кітапханасын білімсіздікке толтырып, кітапхананы
жауып тастаған адамға тең». 333-дәптер.
Сабақты
қорыту: Ғ.Мүсіреповтің өнегелі
өмір жолы мен артына қалдырған мұралары – біздің ұлттық қазынамыз.
Уақыт
өткен сайын халыққа Мүсірепов мұраларының қадір-құрметі арта
түсетіні, шоқтығы биіктеп тұлғалана
берері сөзсіз.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Сөз зергері -Ғ. Мүсірепов" кеш сценарийі
"Сөз зергері -Ғ. Мүсірепов" кеш сценарийі
«Сөз зергері – Ғабит Мүсірепов»
Сабақтың тақырыбы: Сөз зергері – Ғабит Мүсірепов (Ғ.Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығына арналған баспасөз-мәслихат сабағы)
Сабақтың мақсаты: а)
білімділік: Ғ. Мүсірепов шығармаларын
оқушыларға оқыта отырып, жазушының сөз айшықтары мен
ойлау
шеберлігін таныстыру. Балалардың сөйлеу
мәдениетін қалыптастыру;
ә) тәрбиелік: Оқушыларды жазушының ана тақырыбындағы
шығармалары арқылы аналарды құрметтеуге, қадірлеуге шақыру.
Инабаттылыққа, имандылыққа баулу;
б) дамытушылық:
Оқушыларды парасаттылыққа, өз ойын еркін жеткізуге шақыру, тіл байлығын байыту, ой
ұшқырлығына баулу;
Сабақтың түрі: «Баспасөз-мәслихат» сабағы,
жалпылау, жинақтау сабағы
Сабақтың әдісі: Репродуктивті әдіс, т.б.
Сабақтың көрнекілігі:
Кітап бұрышы, жазушының портреті, презентация
Барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Кіріспе сөз
Әдебиет сабағын мәнді,
мағыналы өткізу үшін сабақтың дәстүрлі емес түрлерін өз тәжірибемде кеңінен пайдалануға тырысамын.
Ол оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырып,
ойлау шеберлігін қалыптастырады,
сөйлеу мәдениетін дамытады.
Сондай сабақтардың бірі-
«Баспасөз-мәслихат»
сабағы.
Жинақтау,
қорытынды сабақ есебінде:
1. Оқушылардың білімін тереңдетуге,
ғылыми бағдарламаларды ізденуге ұмтылдырады;
2. Тілін дамытып,
сөздік қорын молайтады;
3. Өз ойын дұрыс айту және қосымша материалдармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады;
Осы мақсатта сынып оқушыларын 2
топқа бөлемін,
әр топқа арнайы тапсырмалар беріп,
қосымша әдебиеттер ұсынамын.
І-топ-
өтілетін сабақтың мазмұнына байланысты ғалымдарға сұрақ берушілер тобы.
Олар теледидар,
газет –
журнал тілшілері қызметін атқарады.
ІІ-топ-
берілген сұрақтарға жауап беруші әдебиетші-ғалым,
мамандар тобы.
Бұлар өтілген тақырыптарды жетік білетін зерттеуші мамандар қызметін атқарады.
Баспасөз тілшілері:
1. «Санкей-симбун» газеті. (Жапония)
2.
«Хабар» агенттігі. (Қазақстан)
3.
«Америка дауысы» телерадиокомпаниясы.
4.
«Комсомольская правда» газеті. (Ресей)
5.
«Егемен Қазақстан» газеті. (Қазақстан)
6.
Мұражай экскурсоводы
7.
«Қазақстан» телеарнасының операторы.
8.
Әдебиетші маман-ғалымдар, қонақтар.
(Балаларды таныстыру)
Сабақ ІV бөлімнен тұрады:
І. «Сөз зергері – Ғабит Мүсірепов». (Газет – журнал
тілшілерінің
әдебиетші-ғалым, мамандармен сөзжарысы).
а) Ғ.Мүсіреповтің өнегелі өмір жолы мен артына қалдырған
мұралары?
ә) Жазушы шығармалары қандай тілдерде жазылған?
б) «Ара-Шмель» сатиралық журналында қай жылдары, қандай қызмет
атқарды?
ІІ. «Ұлпан – Менің Джокондам». (Жазушының ана тақырыбына
арнаған
шығармалары).
а) Сөз зергерінің ана тақырыбына арнаған әңгімелерін санадыңыз
ба?
ә) М.Горький шығармаларының ізімен жазылған еңбектерін атаңыз?
б) Майданда өлген баласына деген сағынышын өзге бір жауынгерді
өзіне бала етуге бекінген шығармасы? (Оқушылар жазушының
шығармасынан сахналық көрініс қояды).
ІІІ. Мұражайға саяхат. (Мұражай экскурсоводы Ғ. Мүсіреповтің
өмірі мен шығармашылығына шолу жасайды).
а) 1934 ж. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» трагедиясында қандай
құндылықтар мадақталады?
ә) Жапония, Мысыр, Алжир, Италия, Азия, Африка елдерін қандай
мақсатта аралады?
б) Ғабит Махмұтұлы – артына мол мұра қалдырған қаламгер.
(Оқырман
қауымға мүлде таныс емес жазушының қаламынан шыққан туындыларды
таныстыру)
ІV. Ой – толғам. (Жазушының әртүрлі себептермен жарияланбаған
қойын дәптеріндегі еңбектеріне тоқталу).
а) «Менің ойымда Ұлпан 40 жыл бірге жасасып жүрді. Мен ол бейнені
әр
қырынан көрсетуге тырыстым- ойы, сезімі, суреті, жас кезі, мінезі,
мейірімі, т.т.». Бұл жазбалардан «Ұлпан» романын жазуға жазушының
40 жыл уақытын жұмсағанын көреміз. 338- дәптер.
ә) Жазушының 357-дәптеріндегі ең қысқа әңгіме.
«Екі жолбарыс, бір аңшы. Бір жолбарыс, бір аңшы. Бір жолбарыс».
б) «Кітап жиғанша ойыңда сақта. Кітабым көп деп мақтанғанымен
білімсіз адам, кітапханасын білімсіздікке толтырып, кітапхананы
жауып тастаған адамға тең». 333-дәптер.
Сабақты
қорыту: Ғ.Мүсіреповтің өнегелі
өмір жолы мен артына қалдырған мұралары – біздің ұлттық қазынамыз.
Уақыт
өткен сайын халыққа Мүсірепов мұраларының қадір-құрметі арта
түсетіні, шоқтығы биіктеп тұлғалана
берері сөзсіз.
шағым қалдыра аласыз













