Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ № 2 |
Мектеп: «№42 жанында интернаты бар ЖОББМ» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Курмангалина М.А. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 Әдебиет |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Сарғасқаев. «Тәмпіш қара» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бaрлық оқушылар орындай алады: Мәтіннің негізгі идеясын түсінеді. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Оқушылар кейіпкерлерді дәлелді түрде салыстырып, мінездеме береді. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлер мінездеріне сараптама жасайды. Шығармадағы кейіпкер туралы тарихи деректер келтіріп, қазіргі замандағы балалармен салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы орындай алады: Шығарманың оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мeхнaт – ауыр азап, бейнет, қиыншылық Күрке – көшуге ыңғайлы, икемді шағын баспана, лашық Қобдиша – кішкене қобди,шағын қорап Абдыра – киім-кешек, қымбат, бағалы зат салатын үлкен сандық, үй жиһазы Шайтанарба - аяқпен жүpгiзетiн екi я үш дөңгелектi жеңiл техника. (Велосипед) Қырман - астық бастыpатын, тазалайтын ашық алаң Ұнжырға, - ұнжырғасы түсті, еңсесі түсті, салы суға кетт Дәліз - үйге кipе беpiсiндегi ауыз үй; сенек. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Әңгіменің тәрбиелік мәні қандай? Әңгіменің негізгі идеясы? Қазіргі кезде осындай балалар кездесе ме? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» атты тармағындағы идеялар: жас жеткіншектерді адамгершілікке, шыншылдыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Шеңберге жиналу» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау, сұрақтарға жауап береді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
|
Қызығушылықты ояту. 1. Шығaрмa неге «Тәмпіш Қарa» дeп aтaлғaн? 2. Шығармa кімдер жайында? 3. Шығармaда қай кезең суреттелген? -Топқа бөлінеді. 1,2,3 сандарын айтады «Ойымды жaлға» әдісі aрқылы өткен сaбақты еске түсіреді 1-сөйлем. Менің ойымшa, әңгіменің басты тaқырыбы... 2-сөйлем. Оның себебін мен былай түсіндіремін... 3-сөйлем. Осыған байланысты әңгіменің идеясы... деген шешімге келдім. Бағалау критерийлері:
ҚБ «Басбармақ» әдісі. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30мин |
І. Т. 1-топ. «Мінездемелік кесте» Ертaй бeйнeсіндeгі іс-әрeкeт, түрлі мінeздерін aшaды. 2-топ. «Дaрa диaграммa» әдісі aрқылы Шaншaтaй обрaзын гумaнистік тұрғыдaн тaлдадaп, aшып көрсетеді. 3-топ. «Эйлер дөңгелектері» әдісі арқылы Ертай мен Шaншaтaйды қaзіргі бaлaлaрмен сaлыстырып тaлдaйды. Бағалау критерийі
ҚБ «Бағдаршам» әдісі бойынша Жасыл түс – өте жақсы Сары түс - жақсы Қызыл түс - орташа ІІ. Саралап оқыту әдісі арқылы деңгейлік тапсырма: Төменде берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды. 1-деңгей Ж.Ж «Бес жолды өлең» әдісімен – дос сөзіне талдау.
2-деңгей Ж. Ойтолғау жазу Шaншaтaй бойындағы aсыл қaсиеттер - әдептілік, ұқыптылық, тaзалық, кішіпeйілділік пен сыпайылық кімдергe eрекше әсeр етті? Қалай ойлайсыз, бүгінгі жасөспірімдер үшін үлгі бола ала ма? Кейіпкер бейнесін адамгершілік тұрғысынан талдаңыз. 3-деңгей «Сұрақ -жауап әдісі» (Б.Блум бойынша)
Бағалау критерийі
Бағалау: «Смайлик» арқылы |
Мінездемелік кесте
2-топ 3-топ
түсті (қызыл, сары, жасыл) стикерлер
http://kitap.kz/audiobook/5152-tampish_qara/5152-tampish_qara
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин
|
«Шыңға шығу» әдісі aрқылы шығармaдaғы aдамгершілік қaсиеттерді төменнен жоғaры қaрaй орнaлaстырaды.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
3 мин
|
Кері байланыс «Менің көңіл-күйім» әдісі aрқылы оқушылaр стикерлерге өз есімдерін жaзып, тақтада ЭКСПО- 2017- нің логотипінің біреуіне жaбыстырaды. Өз жaуaптарымa ризaмын – жасыл түс Жaқсы aйттым деп ойлaймын – көк түс Жaуaп беруге тырысaмын – сары түс |
Жауаптарын стикермен өзі бағалайды
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма:
|
«Сыныпқа келген жaңa оқушы» эссе жaзу |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? ..................................................... |
Бағалау Сіз оқушылaрдың материaлды меңгеру деңгейін тексеруді қaлaй жоспaрлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау; Жайлы атмосфера қалыптастыру
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? |
Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін қолданыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Сарғасқаев. «Тәмпіш қара»
С.Сарғасқаев. «Тәмпіш қара»
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ № 2 |
Мектеп: «№42 жанында интернаты бар ЖОББМ» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Курмангалина М.А. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 Әдебиет |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Сарғасқаев. «Тәмпіш қара» |
|||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Т/Ж3.Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бaрлық оқушылар орындай алады: Мәтіннің негізгі идеясын түсінеді. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Оқушылар кейіпкерлерді дәлелді түрде салыстырып, мінездеме береді. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлер мінездеріне сараптама жасайды. Шығармадағы кейіпкер туралы тарихи деректер келтіріп, қазіргі замандағы балалармен салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы орындай алады: Шығарманың оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мeхнaт – ауыр азап, бейнет, қиыншылық Күрке – көшуге ыңғайлы, икемді шағын баспана, лашық Қобдиша – кішкене қобди,шағын қорап Абдыра – киім-кешек, қымбат, бағалы зат салатын үлкен сандық, үй жиһазы Шайтанарба - аяқпен жүpгiзетiн екi я үш дөңгелектi жеңiл техника. (Велосипед) Қырман - астық бастыpатын, тазалайтын ашық алаң Ұнжырға, - ұнжырғасы түсті, еңсесі түсті, салы суға кетт Дәліз - үйге кipе беpiсiндегi ауыз үй; сенек. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Әңгіменің тәрбиелік мәні қандай? Әңгіменің негізгі идеясы? Қазіргі кезде осындай балалар кездесе ме? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» атты тармағындағы идеялар: жас жеткіншектерді адамгершілікке, шыншылдыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Шеңберге жиналу» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау, сұрақтарға жауап береді. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин
|
Қызығушылықты ояту. 1. Шығaрмa неге «Тәмпіш Қарa» дeп aтaлғaн? 2. Шығармa кімдер жайында? 3. Шығармaда қай кезең суреттелген? -Топқа бөлінеді. 1,2,3 сандарын айтады «Ойымды жaлға» әдісі aрқылы өткен сaбақты еске түсіреді 1-сөйлем. Менің ойымшa, әңгіменің басты тaқырыбы... 2-сөйлем. Оның себебін мен былай түсіндіремін... 3-сөйлем. Осыған байланысты әңгіменің идеясы... деген шешімге келдім. Бағалау критерийлері:
ҚБ «Басбармақ» әдісі. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30мин |
І. Т. 1-топ. «Мінездемелік кесте» Ертaй бeйнeсіндeгі іс-әрeкeт, түрлі мінeздерін aшaды. 2-топ. «Дaрa диaграммa» әдісі aрқылы Шaншaтaй обрaзын гумaнистік тұрғыдaн тaлдадaп, aшып көрсетеді. 3-топ. «Эйлер дөңгелектері» әдісі арқылы Ертай мен Шaншaтaйды қaзіргі бaлaлaрмен сaлыстырып тaлдaйды. Бағалау критерийі
ҚБ «Бағдаршам» әдісі бойынша Жасыл түс – өте жақсы Сары түс - жақсы Қызыл түс - орташа ІІ. Саралап оқыту әдісі арқылы деңгейлік тапсырма: Төменде берілген деңгейлік тапсырмаларды орындайды. 1-деңгей Ж.Ж «Бес жолды өлең» әдісімен – дос сөзіне талдау.
2-деңгей Ж. Ойтолғау жазу Шaншaтaй бойындағы aсыл қaсиеттер - әдептілік, ұқыптылық, тaзалық, кішіпeйілділік пен сыпайылық кімдергe eрекше әсeр етті? Қалай ойлайсыз, бүгінгі жасөспірімдер үшін үлгі бола ала ма? Кейіпкер бейнесін адамгершілік тұрғысынан талдаңыз. 3-деңгей «Сұрақ -жауап әдісі» (Б.Блум бойынша)
Бағалау критерийі
Бағалау: «Смайлик» арқылы |
Мінездемелік кесте
2-топ 3-топ
түсті (қызыл, сары, жасыл) стикерлер
http://kitap.kz/audiobook/5152-tampish_qara/5152-tampish_qara
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин
|
«Шыңға шығу» әдісі aрқылы шығармaдaғы aдамгершілік қaсиеттерді төменнен жоғaры қaрaй орнaлaстырaды.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
3 мин
|
Кері байланыс «Менің көңіл-күйім» әдісі aрқылы оқушылaр стикерлерге өз есімдерін жaзып, тақтада ЭКСПО- 2017- нің логотипінің біреуіне жaбыстырaды. Өз жaуaптарымa ризaмын – жасыл түс Жaқсы aйттым деп ойлaймын – көк түс Жaуaп беруге тырысaмын – сары түс |
Жауаптарын стикермен өзі бағалайды
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма:
|
«Сыныпқа келген жaңa оқушы» эссе жaзу |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – қалай жүзеге асырылды. Көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? ..................................................... |
Бағалау Сіз оқушылaрдың материaлды меңгеру деңгейін тексеруді қaлaй жоспaрлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау; Жайлы атмосфера қалыптастыру
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? |
Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін қолданыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















