|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Исаева |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Сарғасқаевтың «Тәмпіш қара» повесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін
талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды; Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін, эпизодтарды салыстырады. |
|
Құндылықтарға баулу «Адал азамат» |
Оқушыларда ұлттық болмысты құрметтеу қасиеттері қалыптасады, әділдік пен жауапкершілігі артады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 4 мин. |
1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сөйлемді аяқта ... » Үлгі: Айжан... білімді. Ең әділ оқушы ... Айбұлан . Сыныптағы ең сабырлы оқушы... Інжу. Оқушылар сыныптасының бойындағы бір жақсы қасиетті немесе оны сипаттайтын сөз айтады. 3. Өткен тақырыпты қайталау. «Дирежер» әдісі. 1.Тәмпіш қара қандай қасиетімен ерекшеленді? Мейірімділігі 2.Балалар Тәмпіш қараға алғашында қалай қарады? Шеттетіп жүрді 3.Шығармада қандай басты құндылық көрсетіледі?Достық 4.«Тәмпіш қара» шығармасының авторы кім? Сайын Мұратбеков 4. Сабақ мақсатымен, тақырыбымен, бағалау түрімен таныстыру. |
Оқушылар сабаққа дайындық жүргізеді. Мысалы:Айжан-білімді, Айбұлан-мықты т.б. Оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. Жарайсың! Керемет! Дескриптор: -сұраққа дұрыс жауап береді |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
2 мин |
1-тапсырма.Ж. «Класстер» әдісі. Шаншатайдың бойындағы қасиеттерді жаз. Шаншатай – әділ, дасшыл,білімді, мейірімді, еңбекқор. |
Шаншатай бойындағы қасиеттерді классстер түрінде жазады. |
Дескриптор Жалпы – 2 балл - Шаншатайдың бойындағы қасиеттерін жазады -орфографиялық норманы сақтап жазады |
|
||||||
|
7 мин |
2-тапсырма.О.А. Жеке тапсырмалар оқушының білім деңгейіне қарай бөлініп, саралау тапсырмасы түрінде беріледі. 1.«Төрт сөйлем/ПОПС» әдісі. (Айжан,Іңкәр, Інжу,Әдина) 2. «5 кадр» әдісі. Шаншатайды сипаттайтын 5 сөз жаз. (Әлішер, Дінмұхаммед, Айбұлан) 3.Сюжетті сурет. (Шахноза, Нұртілеу,Пахирдин) |
Оқушылар шығарманы «Төрт сөйлем» әдісіне салып жазады; Шаншатайды сипаттайтын 5 сөз жазады. Сюжетті сурет бойынша шығарма туралы әңгімелейді. |
Дескриптор Жалпы – 4 балл -пікір,дәлел, мысал,қорытынды жазады -Шаншатайды сипаттайды -сурет бойынша әңгіме мазмұнын айтады |
|
||||||
|
15 мин |
3-тапсырма.А. 1-топ.Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. 2-топ.Шығарманың идеясын,кейіпкерлерін жаз. Бес жолды өлең құрастыр. Шығарма мазмұнына сюжетті сурет салл. 3-топ. «Комикс» әдісі. Берілген сюжетті суреттерді дұрыс орналастыр. |
Топтық жұмыс жүргізеді. Топ ережесін сақтайды. Әр топ өзінің тапсырмасына сай дескриптор бойынша жұмыс жүргізеді. Шығармаға композициялық талдау, сатылай кешенді талдау жасайды. Шығарма кейіпкерлерін табады, синквейн құрастырады. Берілген сюжетті суреттерді дұрыс орналастырып, мазмұндайды. |
Дескриптор (әр топтың тапсырмасына сай дескрипторлар) 1-топ. - оқиға басын жазады -дамуын жазады -оқиға байланысуын жазады -оқиға шиеленісуі жазады - шарықтау шегін жазады
2-топ -шығарма кейіпкерлерін жазады - идеясын жазады -синквейн құрылымын біледі - синквейн құрастырады -сюжетті сурет салады 3-топ. -сюжетті суреттерді дұрыс ретімен орналастырады -шығарма мазмұнын айтады -негізгі кейіпкерлерді атайды |
Сюжетті суреттер |
||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті «Тұлғаны танисың ба?» әдісі. Ұлы ақын, ағартушы суреттері көрсетіледі,оқушылар ұлы тұлғалардың есімін табады. |
Оқушылар суретте берілген тұлғалардың есімін атайды. |
Ұлы тұлғалар суреті |
|||||||
|
Сабақтың соңы 15 мин. |
«ZipGrade» платформасы. Шығарма бойынша тест сұрақтарына жауап бер. «ҚҚҚ» кестесі.
Бағалау: «Бәйге» ашық журналы Оқушылар қоржындарына жинаған асықтарды/балл/ санап, ашық журналға балл қояды.
Үй тапсырмасы: «Шаншатай» сөзіне бес жолды өлең құрастыр.
|
Тақырыпты бекіту мақсатында берілген тест Сұрақтарын шешеді. Сабақ барысында Не қызықты болды? Не құнды болды?Не қиын болды ? сұрақтарына жауап береді. Сабақ барысында жинаған балл санын «Бәйге» тақтасына іледі. |
Дескриптор Жалпы – 4 балл -сұрақтарға дұрыс жауап береді
1 балл-1-9 2 балл- 1-12 3 балл- 1-16 4 балл – 17-20
1-10 баллдық жүйе |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Сарғасқаевтың «Тәмпіш қара» повесі
|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Г.Исаева |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
С.Сарғасқаевтың «Тәмпіш қара» повесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін
талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды; Шығармадағы кейіпкерлер бейнесін, эпизодтарды салыстырады. |
|
Құндылықтарға баулу «Адал азамат» |
Оқушыларда ұлттық болмысты құрметтеу қасиеттері қалыптасады, әділдік пен жауапкершілігі артады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 4 мин. |
1. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Сөйлемді аяқта ... » Үлгі: Айжан... білімді. Ең әділ оқушы ... Айбұлан . Сыныптағы ең сабырлы оқушы... Інжу. Оқушылар сыныптасының бойындағы бір жақсы қасиетті немесе оны сипаттайтын сөз айтады. 3. Өткен тақырыпты қайталау. «Дирежер» әдісі. 1.Тәмпіш қара қандай қасиетімен ерекшеленді? Мейірімділігі 2.Балалар Тәмпіш қараға алғашында қалай қарады? Шеттетіп жүрді 3.Шығармада қандай басты құндылық көрсетіледі?Достық 4.«Тәмпіш қара» шығармасының авторы кім? Сайын Мұратбеков 4. Сабақ мақсатымен, тақырыбымен, бағалау түрімен таныстыру. |
Оқушылар сабаққа дайындық жүргізеді. Мысалы:Айжан-білімді, Айбұлан-мықты т.б. Оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ. Жарайсың! Керемет! Дескриптор: -сұраққа дұрыс жауап береді |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
2 мин |
1-тапсырма.Ж. «Класстер» әдісі. Шаншатайдың бойындағы қасиеттерді жаз. Шаншатай – әділ, дасшыл,білімді, мейірімді, еңбекқор. |
Шаншатай бойындағы қасиеттерді классстер түрінде жазады. |
Дескриптор Жалпы – 2 балл - Шаншатайдың бойындағы қасиеттерін жазады -орфографиялық норманы сақтап жазады |
|
||||||
|
7 мин |
2-тапсырма.О.А. Жеке тапсырмалар оқушының білім деңгейіне қарай бөлініп, саралау тапсырмасы түрінде беріледі. 1.«Төрт сөйлем/ПОПС» әдісі. (Айжан,Іңкәр, Інжу,Әдина) 2. «5 кадр» әдісі. Шаншатайды сипаттайтын 5 сөз жаз. (Әлішер, Дінмұхаммед, Айбұлан) 3.Сюжетті сурет. (Шахноза, Нұртілеу,Пахирдин) |
Оқушылар шығарманы «Төрт сөйлем» әдісіне салып жазады; Шаншатайды сипаттайтын 5 сөз жазады. Сюжетті сурет бойынша шығарма туралы әңгімелейді. |
Дескриптор Жалпы – 4 балл -пікір,дәлел, мысал,қорытынды жазады -Шаншатайды сипаттайды -сурет бойынша әңгіме мазмұнын айтады |
|
||||||
|
15 мин |
3-тапсырма.А. 1-топ.Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жаса. 2-топ.Шығарманың идеясын,кейіпкерлерін жаз. Бес жолды өлең құрастыр. Шығарма мазмұнына сюжетті сурет салл. 3-топ. «Комикс» әдісі. Берілген сюжетті суреттерді дұрыс орналастыр. |
Топтық жұмыс жүргізеді. Топ ережесін сақтайды. Әр топ өзінің тапсырмасына сай дескриптор бойынша жұмыс жүргізеді. Шығармаға композициялық талдау, сатылай кешенді талдау жасайды. Шығарма кейіпкерлерін табады, синквейн құрастырады. Берілген сюжетті суреттерді дұрыс орналастырып, мазмұндайды. |
Дескриптор (әр топтың тапсырмасына сай дескрипторлар) 1-топ. - оқиға басын жазады -дамуын жазады -оқиға байланысуын жазады -оқиға шиеленісуі жазады - шарықтау шегін жазады
2-топ -шығарма кейіпкерлерін жазады - идеясын жазады -синквейн құрылымын біледі - синквейн құрастырады -сюжетті сурет салады 3-топ. -сюжетті суреттерді дұрыс ретімен орналастырады -шығарма мазмұнын айтады -негізгі кейіпкерлерді атайды |
Сюжетті суреттер |
||||||
|
2 мин |
Сергіту сәті «Тұлғаны танисың ба?» әдісі. Ұлы ақын, ағартушы суреттері көрсетіледі,оқушылар ұлы тұлғалардың есімін табады. |
Оқушылар суретте берілген тұлғалардың есімін атайды. |
Ұлы тұлғалар суреті |
|||||||
|
Сабақтың соңы 15 мин. |
«ZipGrade» платформасы. Шығарма бойынша тест сұрақтарына жауап бер. «ҚҚҚ» кестесі.
Бағалау: «Бәйге» ашық журналы Оқушылар қоржындарына жинаған асықтарды/балл/ санап, ашық журналға балл қояды.
Үй тапсырмасы: «Шаншатай» сөзіне бес жолды өлең құрастыр.
|
Тақырыпты бекіту мақсатында берілген тест Сұрақтарын шешеді. Сабақ барысында Не қызықты болды? Не құнды болды?Не қиын болды ? сұрақтарына жауап береді. Сабақ барысында жинаған балл санын «Бәйге» тақтасына іледі. |
Дескриптор Жалпы – 4 балл -сұрақтарға дұрыс жауап береді
1 балл-1-9 2 балл- 1-12 3 балл- 1-16 4 балл – 17-20
1-10 баллдық жүйе |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз








