Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім:Мен балаң жарық күнде
сәуле қуған
Мектеп: Сәкен
Сейфуллин атындағы орта мектебі
Күні: 17.01.2023
ж.
Мұғалімнің аты-жөні:
Ильясова Р.И.
Сынып: 6 «
Г»
Қатысқан оқушылар
саны:
Қатыспағандар:
Сабақтың
тақырыбы
С.Торайғыров «Шәкірт ойы»
өлеңі
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
6.2.2.1 - әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық
мәселені идеясы арқылы түсіндіру.
6.1.4.1 - көркем
шығармаларда орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа
айту.
Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар орындай алады:әдеби
шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдықмәселені идеясы арқылы
түсінеді, үзінділерді мәнерлеп
оқиды.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:әдеби
шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсінеді, үзінділерді мәнерлеп
оқиды.
Кейбір оқушылар
орындай алады:шығарманың идеясы
арқылы көтерілген әлеуметтік қоғамдықмәселені түсінеді,
үзінділерді жатқа айтады, өзіндік пікірін анық айта
алады.
Бағалау
критерийлері
-әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсінеді;
-мәнерлеп оқиды, жатқа
айтады,өзіндік пікірін анық
айта алады.
талдату, мағынасын ашу арқылы өз ой-пікірін
айтады.
Өлең арқылы – білімнің маңыздылығын
ұғынады.
Түйінді ой айтуға, ойды
қорытып, жеке пікірін айта білуге
төселеді.
Осыған дейін
меңгерілген білім
«Шығамын тірі болсам адам болып»
өлеңі
Жоспар
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
2 мин
10 мин
Сабақтың ортасы
2 мин
5 мин
3 мин
5 мин
10 мин
5
мин
І. Ұйымдастыру
кезеңі.Оқушылар түгенделіп,
сабаққа назары аударылады.
1. Сәлемдесу. 2.Оқушыларды
түгелдеу.
Ынтымақтастық ахуал
тудыру
Бір-бірімізді тыңдаймыз десек1 рет қол
шапалақтаймыз!
Ұйымшыл боламыз десек2 рет қол
шапалақтаймыз!
Белсенділік танытамыз танытамыз десек
3рет қол шапалақтаймыз!
Топқа
бөлу
Топқа бөлу
1-топ:«Мектеп»
2-топ: «Шәкірт»
3-топ:«Еңбек»
Үй
жұмысы:
«Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңін жатқа
сұрау.
Өткен тақырыпты пысықтау
кезеңі.
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін қабырғада
тұрған бағыттардағы сұрақтарға жауап
беру.
С.Торайғыров қай жылы, қайда дүниеге келді?
Сұлтанмахмұт қанша жыл
ғұмыр кешкен?
Қай жылы Торицк қаласында медресе
оқиды?
Надан деген сөзді қалай
түсінесіңдер?
«Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңінің идеясы
не?
Адам болып шығу дегенді қалай
түсінесің?
Сұлтанмахмұт кімдерден дәріс
алған?
ҚБ «Шапалақтау
әдісі»
Дескриптор:
- нақты әрі қысқа жауап
береді;
- көмескі тұстарды біліп
алады;
- сыни көзқарасы,
ұстанымы байқалады. Сабақтың тақырыбы,
мақсаты мен бағалау критерийлері
таныстырылады.
Қызығушылықты ояту:
Мектеп сөзіне күрделі
топтастыру.
Жаңа сабақ.
Балалар берілген уақытта өзінің қазіргі шәкірт, ертеңгі
болашақ елдің азаматы ретінде не істейтінін жазады.
(«Менің ойым» бөлімін толтырады )
Менің
ойым
Шәкірт
ойы
Тыңдалым тапсырмасы.
С.Торайғыров«Шәкірт
ойы»өлеңін тыңдап,
мазмұнына назар аударыңыздар.
Сөз маржаны
Бейнет –
Сарқы –
Отайып-
Қаһарман, Рүстем, Әлі-
Жеке жұмыс .
Өлеңді талқылау үшін сұрақтар
беріледі:
1. Шәкірт нені
армандайды?
2. Қазақ көгі деп неге
айтады?
3. Елдің жүрегі неге
мұздаған?
4. Ол неге жұлдыз емес, күн болғысы
келді?
Ғаламтор желісінен ғылыми түрде
түсінік
Тыңдалымнан кейін.
Шәкірт Сұлтанмахмұттың ойын
жазады.
(«Шәкірт ойы» бөлімін
толтырамыз)
ҚБ. Өзара бағалау.
Дескриптор:
-өлеңнің мазмұнымен
танысады.
-сөз маржанын
жазады
-шәкірт ойын
жазады.
1-тапсырма.«Табу» әдісі
арқылы өлеңнен кестедегі тақырыпқа сәйкес үзіндіні тауып, мәнерлеп
оқимыз.
Шәкірттің білім
алуға құштарлығы
Шәкірттің болашаққа
сенімі
Шәкірттің мақсатына
жетуде ешқандай кедергіден
қаймықпайтыны
2-тапсырма.Ұжымдық.
«Балық қаңқасы»
әдісі арқылы шығармада көтерілген мәселеге талдау
жасаңыз.
Басы-мәселе
Қаңқасы себептер мен
дәлелдер
Құйрығы –идеясы,
қорытынды
Дескриптор:
- өлеңдегі
көтерілгенәлеуметтік
–қоғамдықмәселені
анықтайды.
-себебі мен
дәлелін анықтайды;
-қорытындысын шығарады.
Қ/Б «Жапондық
бағалау»
әдісі
3-тапсырма.
ТЖ
1-топ:
«Венн»
диаграммасы
Абайдың «Ғылым таппай
мақтанба» өлеңі
«Шәкірт ойы» өлеңін
салыстыру
Шәкірт
ойы
Ұқсастығы
Ғылым
таппаймақтанба
2-топ:
«Үш жақты
күнделік»
әдісі.
Кестені толтырыңдар.
Өлеңдегі ең маңызды,
өзіңізге ұнаған үзінді
Түйіні
Өлеңге сай келетін
мақал-мәтел
3-топ:
Еңбек, бейнет
тарауы
Рақатқа
сарқылар.
Қыздырып күннің
қарауы,
Надандық теңізі
тартылар,- деген өлең жолдарын төмендегі сызбаны негізге ала
отырып, талдаңдар.
Бейнет
Еңбек
Рақат
Дескриптор:
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз