Тексерілді
Оқу ісі меңгерушісі
|
Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
Мектеп: №16 Ш.Уәлиханов атындағы жббм |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сахыева Н.С |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Торайғыров-"Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңінің тақырыбы мен идеясы. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.4.1. көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. 6.2.3.1. шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқиды, жатқа айтады. Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) ішінара анықтай алады. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5мин. Сабақтың ортасы 10мин. 5мин. 5мин. 10 мин. 7 мин. |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. І. Қызығушылығын ояту. «Сандар сөйлейді» әдісімен С.Торайғыров өмірі, шығармашылығымен сандардың байланысын атайды. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру ІІ. Мағынаны тану. Сұлтанмахмұт Торайғыровтың өмірдегі басты мақсат – өнер-білім үйрену, халыққа пайдалы болу деген өршіл ойын «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінде тереңдете түседі. Қане, оқып көрейік! «Тізбектен не түсіп қалған?» С. Торайғыровтың өлеңі беріледі. Оқушылар ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады. Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып, тақырыпқа болжам жасайды. Шығамын тірі болсам, ... ..., Жүрмеймін бұл жиһанда ... .... Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе, Жүргенше өмір сүріп, надан болып. (Оқушылар өлеңнің толық мазмұнымен танысады). Сөзмаржан Жиһан –әлем,дүниежүзі Асылық –астамшылық,күпірлік Серт ету –уәде беру
Әдебиет теориясы
2-тапсырма.Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңін де ақын қандай мақсат қояды? 2. «Надан» деген сөзді қалай түсінесіңдер? 3. «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінде ақын неліктен надан болғысы келмейді? 4. Ақынның алдына қойған мақсатын өлең мәтініне сүйеніп, жазып шығыңдар:«Тірі болсам, адам болып шығамын, ..». Дескриптор:
Бекіту. 1. Адам болып шығу дегенді қалай түсінесіңдер? Ақын өмірінің кезеңдері туралы не білдіңдер? Ақынның «адам болып шығу» туралы ойы жүзеге асты деп ойлайсыңдар ма? 2. Сұлтанмахмұт Торайғыров өз заманында «шығамын тірі болсам, адам болып» деп серт берген. Ақын берген сертін орындады ма? Қазіргі заманда қандай өзекті тақырыптар бар? 3. Ақынның ойы мен арманын қалай толықтырар едіңдер? |
Өткен тақырыпты еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерий-лерімен танысады. Ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады. Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып, тақырыпқа болжам жасайды.
Жаңа сөздермен танысады.
Әдебиет теориясы бойынша білім алады.
Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Мазмұнын ашып түсіндіреді. Ойын дәлелдейді.
Сабақ соңында тақырыпқа байланысты бағалау сұрақтарына жауап береді, оқушылар шығармадағы автор бейнесіне өз бағасын береді. |
ҚБ
ҚБ ҚБ ҚБ |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы С. Торайғыров өмірі мен шығарма-шылығы С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин. |
Рефлексия. Кері байланыс. «БББ» кестесі Бағалау. Өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Мұғалімнің формативті бағалау бойынша қорытынды балы қойылады. Үйге тапсырма: Өлеңді мәнерлеп оқуға дағдылану, өлеңді жаттау |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Торайғыров. "Шығамын тірі болсам, адам болып" өлеңі
С.Торайғыров. "Шығамын тірі болсам, адам болып" өлеңі
Тексерілді
Оқу ісі меңгерушісі
|
Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
Мектеп: №16 Ш.Уәлиханов атындағы жббм |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сахыева Н.С |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Торайғыров-"Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңінің тақырыбы мен идеясы. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.4.1. көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. 6.2.3.1. шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) анықтау. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқиды, жатқа айтады. Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, метонимия, гипербола, литота, аллегория, антитеза, градация, арнау) ішінара анықтай алады. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5мин. Сабақтың ортасы 10мин. 5мин. 5мин. 10 мин. 7 мин. |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. І. Қызығушылығын ояту. «Сандар сөйлейді» әдісімен С.Торайғыров өмірі, шығармашылығымен сандардың байланысын атайды. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру ІІ. Мағынаны тану. Сұлтанмахмұт Торайғыровтың өмірдегі басты мақсат – өнер-білім үйрену, халыққа пайдалы болу деген өршіл ойын «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінде тереңдете түседі. Қане, оқып көрейік! «Тізбектен не түсіп қалған?» С. Торайғыровтың өлеңі беріледі. Оқушылар ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады. Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып, тақырыпқа болжам жасайды. Шығамын тірі болсам, ... ..., Жүрмеймін бұл жиһанда ... .... Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе, Жүргенше өмір сүріп, надан болып. (Оқушылар өлеңнің толық мазмұнымен танысады). Сөзмаржан Жиһан –әлем,дүниежүзі Асылық –астамшылық,күпірлік Серт ету –уәде беру
Әдебиет теориясы
2-тапсырма.Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңін де ақын қандай мақсат қояды? 2. «Надан» деген сөзді қалай түсінесіңдер? 3. «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінде ақын неліктен надан болғысы келмейді? 4. Ақынның алдына қойған мақсатын өлең мәтініне сүйеніп, жазып шығыңдар:«Тірі болсам, адам болып шығамын, ..». Дескриптор:
Бекіту. 1. Адам болып шығу дегенді қалай түсінесіңдер? Ақын өмірінің кезеңдері туралы не білдіңдер? Ақынның «адам болып шығу» туралы ойы жүзеге асты деп ойлайсыңдар ма? 2. Сұлтанмахмұт Торайғыров өз заманында «шығамын тірі болсам, адам болып» деп серт берген. Ақын берген сертін орындады ма? Қазіргі заманда қандай өзекті тақырыптар бар? 3. Ақынның ойы мен арманын қалай толықтырар едіңдер? |
Өткен тақырыпты еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерий-лерімен танысады. Ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады. Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып, тақырыпқа болжам жасайды.
Жаңа сөздермен танысады.
Әдебиет теориясы бойынша білім алады.
Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Мазмұнын ашып түсіндіреді. Ойын дәлелдейді.
Сабақ соңында тақырыпқа байланысты бағалау сұрақтарына жауап береді, оқушылар шығармадағы автор бейнесіне өз бағасын береді. |
ҚБ
ҚБ ҚБ ҚБ |
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы С. Торайғыров өмірі мен шығарма-шылығы С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңі |
|||
|
Сабақтың соңы 3 мин. |
Рефлексия. Кері байланыс. «БББ» кестесі Бағалау. Өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Мұғалімнің формативті бағалау бойынша қорытынды балы қойылады. Үйге тапсырма: Өлеңді мәнерлеп оқуға дағдылану, өлеңді жаттау |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз














