Бекітемін : Н.Усайнова
Қысқамерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 176 орта мектеп |
||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
3-бөлім |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сахиева Пернегүл Мархабатқызы |
||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.01.2023 жыл |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығамын тірі болсам адам болып |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; 6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлеңге арқау болған ақын арманы, өмірлік мұратын оқушыларға жеткізу. Шығармадағы надандық пен қараңғылықты сынауын оқушыларға түсіндіру.Автор бейнесін анықтау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Қорытынды |
Ұйымдастыру.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.Сабақ мақсатына жету жолында топқа біріктіру. I топ 1.Сұлтанмахмұт Торайғыровтың суреті беріледі.Ақынның өмірі мен шығармашылығынан мәлімет айту. 2.Адам болу сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? II топ 1. «Алаш ұраны» өлеңін мәнерлеп жатқа айту. 2.Надандаық сөзінің мағынасы. III топ 1. «Сұлтанмахмұт Торайғыров – қазақтың ойшыл ақыны» тақырыбында жазған эсселерін оқу. 3.Серт сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? Жауаптары 1. Адам болу – білімді адам. 2. Надандық – білімсіздік. 3. Серт – уәде, ант. Кері байланыс «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы алынады. «Еркін микрофон» әдісі арқылы С.Торайғыровтың «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңін оқушылар бір-біріне жалғастырып оқу арқылы жатқа оқиды. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Дағды.Айтылым Оқулықпен жұмыс «3-2-1» әдісі бойынша өлеңнің мәтінімен жұмыс жасап, тақырыппен байланыстыра отырып, кестені толтыр.
Топтық жұмыс Өлең бойынша 3 дерек І топ 1-тапсырма. Шығарманың идеясын түсіндіріңдер. (Білім-ғылымға, өмірге деген құштарлық, надан болмауға шақыру) ІІ топ 2-тапсырма. Өлеңдегі автордың ішкі сырына назар аударыңдар. Ақынның мақсаты мен арманын талдап, дәптерге жазыңдар.
ІІІ топ 3-тапсырма. «Мен – балаң, жарық күнде сәуле қуған, Алуға, күнді барып, белді буған» деген өлең жолдарындағы ақынның айтпақ ойына мән беріңдер. Аталған өлең жолдарының мағынасын өз ойларыңмен жеткізіңдер.
Дескриптор: Шығарманың идеясын түсіндіріреді; Автор бейнесін анықтайды; Өлең жолдарының мағынасын табады; Жұптық жұмыс Өлең бойынша 2 жауап 6-тапсырма. «Шығамын тірі болсам адам болып, Жүрмеймін бұл дүниеде жаман болып» өлең жолдары негізінде ойларыңды тұжырымдап, айтып беріңдер. Кері байланыс. "Ортадағы қаламсап" әдісі арқылы сұраймын. Тапсырмаға екі жауап беріп қаламды жүгірте отырып, сабақты қорытындылау. Жеке жұмыс Қызығушылық танытқан 1 нәрсе Стикерге оқушылар автор бізге не айтқысы келгендігін жазады. Рефлекция «ВЕЕР» әдісі Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне және екінші бөлігіне өз ойларын, бүгінгі сабақтан түсінгендерін қысқаша жауап жазып тапсырады. Үйге тапсырма. 1.Өлеңді жаттау 2.5-тапсырма. «Сұлтанмахмұт шыңы» деген сөзжұмбақ құрастырыңдар.
|
Сабаққа назар аударады.
Үй тапсырмасын оқиды, сұрақтарға жауап береді. Түсінгендерін жеткізеді.
С.Торайғыровтың «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңін жатқа оқиды.
Берілген тапсырмалар бойынша кестені толтырады.
Стикерге өз ойларын жазады.
Қағаз веер пішінінде бүктелген.Өз түсінгендерін жазады |
Оқушылар ға бағалау парақшасы таратыла ды.
Бағалау парақшалары
|
Оқу лық
Оқу лық
Сти кер
|
|||||||||||||||||
«Бас бармақ»
Оқушылардың бас бармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз.
Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін.
Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін.
Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.

«ВЕЕР»
Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып тапсырады.

«Ой жалғау»
Мұғалім мәтінді жартылай оқиды, ары қарай 1-топқа — қайғылы, 2-топқа – көңілді, 3-топқа – юмормен жалғастыруға, аяқтауға тапсырма беріледі. Жұмыс аяқталған кезде топ мүшелері белгі береді. Спикер шығып оқиды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам, адам болып" өлеңі
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам, адам болып" өлеңі
Бекітемін : Н.Усайнова
Қысқамерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 176 орта мектеп |
||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
3-бөлім |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сахиева Пернегүл Мархабатқызы |
||||||||||||||||||||
|
Күні: 25.01.2023 жыл |
|
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шығамын тірі болсам адам болып |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту; 6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлеңге арқау болған ақын арманы, өмірлік мұратын оқушыларға жеткізу. Шығармадағы надандық пен қараңғылықты сынауын оқушыларға түсіндіру.Автор бейнесін анықтау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Қорытынды |
Ұйымдастыру.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.Сабақ мақсатына жету жолында топқа біріктіру. I топ 1.Сұлтанмахмұт Торайғыровтың суреті беріледі.Ақынның өмірі мен шығармашылығынан мәлімет айту. 2.Адам болу сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? II топ 1. «Алаш ұраны» өлеңін мәнерлеп жатқа айту. 2.Надандаық сөзінің мағынасы. III топ 1. «Сұлтанмахмұт Торайғыров – қазақтың ойшыл ақыны» тақырыбында жазған эсселерін оқу. 3.Серт сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? Жауаптары 1. Адам болу – білімді адам. 2. Надандық – білімсіздік. 3. Серт – уәде, ант. Кері байланыс «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы алынады. «Еркін микрофон» әдісі арқылы С.Торайғыровтың «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңін оқушылар бір-біріне жалғастырып оқу арқылы жатқа оқиды. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Дағды.Айтылым Оқулықпен жұмыс «3-2-1» әдісі бойынша өлеңнің мәтінімен жұмыс жасап, тақырыппен байланыстыра отырып, кестені толтыр.
Топтық жұмыс Өлең бойынша 3 дерек І топ 1-тапсырма. Шығарманың идеясын түсіндіріңдер. (Білім-ғылымға, өмірге деген құштарлық, надан болмауға шақыру) ІІ топ 2-тапсырма. Өлеңдегі автордың ішкі сырына назар аударыңдар. Ақынның мақсаты мен арманын талдап, дәптерге жазыңдар.
ІІІ топ 3-тапсырма. «Мен – балаң, жарық күнде сәуле қуған, Алуға, күнді барып, белді буған» деген өлең жолдарындағы ақынның айтпақ ойына мән беріңдер. Аталған өлең жолдарының мағынасын өз ойларыңмен жеткізіңдер.
Дескриптор: Шығарманың идеясын түсіндіріреді; Автор бейнесін анықтайды; Өлең жолдарының мағынасын табады; Жұптық жұмыс Өлең бойынша 2 жауап 6-тапсырма. «Шығамын тірі болсам адам болып, Жүрмеймін бұл дүниеде жаман болып» өлең жолдары негізінде ойларыңды тұжырымдап, айтып беріңдер. Кері байланыс. "Ортадағы қаламсап" әдісі арқылы сұраймын. Тапсырмаға екі жауап беріп қаламды жүгірте отырып, сабақты қорытындылау. Жеке жұмыс Қызығушылық танытқан 1 нәрсе Стикерге оқушылар автор бізге не айтқысы келгендігін жазады. Рефлекция «ВЕЕР» әдісі Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне және екінші бөлігіне өз ойларын, бүгінгі сабақтан түсінгендерін қысқаша жауап жазып тапсырады. Үйге тапсырма. 1.Өлеңді жаттау 2.5-тапсырма. «Сұлтанмахмұт шыңы» деген сөзжұмбақ құрастырыңдар.
|
Сабаққа назар аударады.
Үй тапсырмасын оқиды, сұрақтарға жауап береді. Түсінгендерін жеткізеді.
С.Торайғыровтың «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңін жатқа оқиды.
Берілген тапсырмалар бойынша кестені толтырады.
Стикерге өз ойларын жазады.
Қағаз веер пішінінде бүктелген.Өз түсінгендерін жазады |
Оқушылар ға бағалау парақшасы таратыла ды.
Бағалау парақшалары
|
Оқу лық
Оқу лық
Сти кер
|
|||||||||||||||||
«Бас бармақ»
Оқушылардың бас бармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз.
Бас бармақ жоғарыға қарап тұрса = Мен түсінемін.
Бас бармақ көлденең тұрса = Мен түсінгендеймін.
Бас бармақ төмен қарап тұрса = Мен түсінбедім.

«ВЕЕР»
Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып тапсырады.

«Ой жалғау»
Мұғалім мәтінді жартылай оқиды, ары қарай 1-топқа — қайғылы, 2-топқа – көңілді, 3-топқа – юмормен жалғастыруға, аяқтауға тапсырма беріледі. Жұмыс аяқталған кезде топ мүшелері белгі береді. Спикер шығып оқиды.
шағым қалдыра аласыз















