|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|||||||
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Торайғыров-"Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңінің тақырыбы мен идеясы. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
|
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
С.Торайғыров-"Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңіне сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсінеді. |
|||||||
|
Құндылықтар |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік. «Тірі болсам адам болып шығамын» сөзін ұран ретінде қабылдату. |
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут 5 минут |
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, сабаққа назарларын аудару. І. Қызығушылығын ояту. «Сөздер сөйлейді» әдісімен Сұлтанмахмұт өмір жолын оқулықтан оқып, тірек сөздермен жұмыс жүргізеді. Тірек сөздер: 1893 Он үш жас Шоқпыт (шын аты Әбубәкір) Павлодар облысының Баянауыл ауданы Тортай, Мұхан, Әбдірахман Нұрғали Бекбауов Сұлтанмахмұттың білім алуы 27 жас Сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану.Сұлтанмахмұт Торайғыров өмірдегі басты мақсат – өнер білімге үйрену, халыққа пайдалы болу деген өршіл ойын «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінде тереңдете түседі. Қане, оқып көрейік! «Тізбектен не түсіп қалған?»әдісімен С. Торайғыров өлеңі беріледі, соны оқушылар ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып тақырыпқа болжам жасайды. Шығамын тірі болсам, ... ..., Жүрмеймін бұл жиһанда ... .... Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе, Жүргенше өмір сүріп, надан болып. Сөзмаржан. Жиһан –әлем, дүниежүзі .Асылық –астамшылық, күпірлік .Серт ету –уәде беру 1-тапсырма.Түсіну картасын жасау.
Әдебиет теориясы. Градация. 2-тапсырма.Өлең мақмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңін де ақын қандай мақсат қояды? 2. «Надан» деген сөзді қалай түсінесіңдер? 3. «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінде ақын неліктен надан болғысы келмейді? 4. Ақынның алдына қойған мақсатын өлең мәтініне сүйеніп жазып шығыңдар:«Тірі болсам адам болып шығамын», ... Бекіту. 1. Адам болып шығу дегенді қалай түсінесіңдер? Сұлтанмахмұт өмірінің кезеңдері туралы не білдіңдер? Ақынның «адам болып шығу» туралы ойы жүзеге асты деп ойлайсыңдар ма? 2. Сұлтанмахмұт Торайғыров өз заманында «шығамын тірі болсам, адам болып» деген серт бергенін білеміз. Ақын берген сертін орындады ма? Қазіргі заманда сендер үшін өзекті тақырып туралы ой бөлісіңдер. 3. Ақынның ойы мен арманын қалай толықтырар едіңдер? |
Оқушылар сабаққа назарын аударады.
Оқушылар «Сөздер сөйлейді» әдісімен Абай өмір жолын еске түсіру мақсатында тірек сөздермен жұмыс жүргізеді
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысады.
«Тізбектен не түсіп қалған?» әдісі Оқушылар ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып тақырыпқа болжам жасайды. Жаңа сөздермен танысады. Түсіну картасын жасайды. Өлеңнің ерекшелігін түсіндіреді. Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге байланысын анықтайды; Ойын дәлелдейді. Оқушылар әдебиет теориясы бойынша білім алады. Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; Сабақ соңында оқушылар шығармадағы автор бейнесіне өз бағасын береді. |
Қалыптастырушы бағалау. «Қошемет сөздер» -Тамаша жауап. -Керемет жауап -Сәл ойлан -Жақсы
Дескриптор: -Өлеңнің ерекшелігін түсіндіреді; -Өлеңнің қазақ поэзиясына әсері; -Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге байланысын анықтайды; -Ойын дәлелдейді. 5балл
Дескриптор: -Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; -Мазмұнын ашып түсіндіреді; -Ойын дәлелдейді. 5балл
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
С. Торайғыров өмірі мен шығармашылығы
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңі
С.Торайғыров-"Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңі
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс.
«БББ» кестесі *Білемін *Білгім келеді
*Білдім |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңі
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңі
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||
|
Пәні |
Қазақ әдебиеті |
|||||||
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Торайғыров-"Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңінің тақырыбы мен идеясы. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
|
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
С.Торайғыров-"Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңіне сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсінеді. |
|||||||
|
Құндылықтар |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік. «Тірі болсам адам болып шығамын» сөзін ұран ретінде қабылдату. |
|||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 10 минут 5 минут |
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, сабаққа назарларын аудару. І. Қызығушылығын ояту. «Сөздер сөйлейді» әдісімен Сұлтанмахмұт өмір жолын оқулықтан оқып, тірек сөздермен жұмыс жүргізеді. Тірек сөздер: 1893 Он үш жас Шоқпыт (шын аты Әбубәкір) Павлодар облысының Баянауыл ауданы Тортай, Мұхан, Әбдірахман Нұрғали Бекбауов Сұлтанмахмұттың білім алуы 27 жас Сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану.Сұлтанмахмұт Торайғыров өмірдегі басты мақсат – өнер білімге үйрену, халыққа пайдалы болу деген өршіл ойын «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінде тереңдете түседі. Қане, оқып көрейік! «Тізбектен не түсіп қалған?»әдісімен С. Торайғыров өлеңі беріледі, соны оқушылар ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып тақырыпқа болжам жасайды. Шығамын тірі болсам, ... ..., Жүрмеймін бұл жиһанда ... .... Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе, Жүргенше өмір сүріп, надан болып. Сөзмаржан. Жиһан –әлем, дүниежүзі .Асылық –астамшылық, күпірлік .Серт ету –уәде беру 1-тапсырма.Түсіну картасын жасау.
Әдебиет теориясы. Градация. 2-тапсырма.Өлең мақмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңін де ақын қандай мақсат қояды? 2. «Надан» деген сөзді қалай түсінесіңдер? 3. «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінде ақын неліктен надан болғысы келмейді? 4. Ақынның алдына қойған мақсатын өлең мәтініне сүйеніп жазып шығыңдар:«Тірі болсам адам болып шығамын», ... Бекіту. 1. Адам болып шығу дегенді қалай түсінесіңдер? Сұлтанмахмұт өмірінің кезеңдері туралы не білдіңдер? Ақынның «адам болып шығу» туралы ойы жүзеге асты деп ойлайсыңдар ма? 2. Сұлтанмахмұт Торайғыров өз заманында «шығамын тірі болсам, адам болып» деген серт бергенін білеміз. Ақын берген сертін орындады ма? Қазіргі заманда сендер үшін өзекті тақырып туралы ой бөлісіңдер. 3. Ақынның ойы мен арманын қалай толықтырар едіңдер? |
Оқушылар сабаққа назарын аударады.
Оқушылар «Сөздер сөйлейді» әдісімен Абай өмір жолын еске түсіру мақсатында тірек сөздермен жұмыс жүргізеді
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысады.
«Тізбектен не түсіп қалған?» әдісі Оқушылар ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып тақырыпқа болжам жасайды. Жаңа сөздермен танысады. Түсіну картасын жасайды. Өлеңнің ерекшелігін түсіндіреді. Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге байланысын анықтайды; Ойын дәлелдейді. Оқушылар әдебиет теориясы бойынша білім алады. Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; Сабақ соңында оқушылар шығармадағы автор бейнесіне өз бағасын береді. |
Қалыптастырушы бағалау. «Қошемет сөздер» -Тамаша жауап. -Керемет жауап -Сәл ойлан -Жақсы
Дескриптор: -Өлеңнің ерекшелігін түсіндіреді; -Өлеңнің қазақ поэзиясына әсері; -Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге байланысын анықтайды; -Ойын дәлелдейді. 5балл
Дескриптор: -Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді; -Мазмұнын ашып түсіндіреді; -Ойын дәлелдейді. 5балл
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
С. Торайғыров өмірі мен шығармашылығы
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңі
С.Торайғыров-"Шығамын тірі болсам адам болып" өлеңі
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс.
«БББ» кестесі *Білемін *Білгім келеді
*Білдім |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз













