Қ.А.Яссауи атындағы №22 ЖББМ ҚММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) Санды бірнеше бірлікке артыруға және кемітуге берілген есептер (сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Сандарға амалдар қолданып. Есепте |
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Файзиева Шодигул |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4В |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
. Санды бірнеше бірлікке артыруға және кемітуге берілген есептер ( Математика 1- бөлім 52 – 53 бет «Атамұра» баспасы, 2022 ж.) |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.1. Бір-екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.5.1.8. Барлық арифметикалық амалдарға берілген жай е септердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Талап: Сыни және креативті ойлау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! ! |
|
||||||||||||||||||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 3 минут |
Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын! Жеті күннің әр күні Сәттілікке толсын!
24 сабақ. Қалдықты және азайғыш пен азайтқышты табуға берілген есептер 51 бет № 7 есеп
|
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!
Саябақтан 25 бала кеткенде, 14 бала қалды. Саябақта қанша бала бар. Болды - ? бала Кетті – 28 бала Қалды – 14 бала Ш: х – 28 = 14 Х = 28 + 14 Х = 42 42 - 28 = 14 14 = 14 Ж: Саябақта 42 бала болды |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Есепті теңдеу құрып шығарады Қ.Б Керемет ! |
51 бет
Дәптер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
ұжымдық жұмыс 10 минут |
25 сабақ. Санды бірнеше бірлікке артыруға және кемітуге берілген есептер Сабақ мақсаты:
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Миға шабуыл» әдісі Айтылым; Жазылым; №1 есеп 52 бет
Айтылым; Жазылым; №2 есеп 52 бет
Менде 12 бетбелгі, ал досымда менен 2-еуі кем бетбелгі бар. Досымда неше бетбелгі бар?
Менде 10 бетбелгі, ал менде одан 2-еуі артық бетбелгі бар. Менде неше бетбелгі бар? |
Жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын түсінеді
7 + 3 = 10 15 + 3 = 10 + ( 5 + 3 ) = 10 + 8 = 18 26 + 3 = 20 + ( 6 + 3 ) = 20 + 9 = 29 45 + 3 = 40 + ( 5 + 3 ) = 40 + 8 = 48 78 - 8 = 70 + ( 8 – 8 ) = 70 8 – 8 = 0 24 – 8 = 10 + ( 14 – 8 ) = 10 + 6 = 16 36 – 8 = 20 + ( 16 – 8 ) = 20 + 8 = 28
Менде – 12 б Досымда - ? , 2 – еуі кем Ш: 12 - 5= 10 + ( 2 – 2 ) = 10 Ж: Досымда 10 бетбелгі бар
Досымда – 10 б Менде - ? , 2 – еуі артық Ш: 10 + 2 = 12 Ж: Менде 10 бетбелгі бар |
Дескриптор Тапсырманы орындайды Қ.Б Жарайсың !
Дескриптор 1.Берілгенін жазады 2.Шешуін табады 3.Жауабын жазады Қ.Б Жарайсың ! |
52 бет
|
||||||||||||||||||
|
жеке жұмыс 20 минут
|
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Бірге ойлаймыз» әдісі Сынып жұмысы 25 сабақ. Санды бірнеше бірлікке артыруға және кемітуге берілген есептер
көркем жазу 37 37 38 38 Айтылым; Жазылым; №3 есеп 52 бет
Әсет 37 жолды дәптер және одан а – ға артық торкөз дәптер сатып алды. Әсет неше торкөз дәптер сатып алды?
Осы есепке кері есеп құрастыр
Айтылым; Жазылым; №4 есеп 53 бет
Әсеттің 29 торкөз дәптері бар, ал жолды дәптерлерінің одан 16 – сы артық. Әсетте неше торкөз дәптер бар?
Айтылым; Жазылым; №5 есеп 53 бет
Әсеттің 45 жолды дәптері бар, ал торкөз дәптерлерінің одан 16 – сы кем. Әсетте неше жолды дәптер бар?
|
Жолд.д. – 37 Торкөз.д. – ?, а – ға артық Ш: 37 + а
Кері есеп Жолд.д – 37 Тор.д – ( 37 + а ) Ш. 37 + ( 37 + а ) = 47 + a
Тор. Көз – 29 Жолд.д - ? , 16 – сы артық Ш: 29 + 16 = ( 20 + 10 ) + ( 9 + 6 ) = 30 + 15 = 45 Ж: Әсетте 45 жолды дәптер бар
Жолды.д – 45 Тро.көз - ? 16 – сы кем Ш: 45 – 16 = ( 30 - 10 ) + ( 15 - 6 ) = 20 + 9 = 29 Ж: Әсетте 29 торкөз дәптер бар |
Дескриптор Есепті шығарады 2 балл
Дескриптор 1.Берілгенін жазады 1 балл 2.Шешуін табады 2 балл 3.Жауабын жазады 1 балл
Дескриптор 1.Берілгенін жазады 2 балл 2.Шешуін табады 1 балл 3.Жауабын жазады1 балл 10 балл |
52-53 бет
Дәптер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың Соңы 5 минут Бекіту
ұ |
Сабақты бекіту «Миға шабуыл» стратегиясы Айтылым; № 7 есеп 53 бет
Үйге тапсырма : 53 бет № 6 есеп |
25 + 30 = 20 + 30 + 5 = 50 + 5 = 55 27 + 40 = 20 + 40 + 7 = 60 + 7 = 67 18 + 8 = ( 18 + 2 ) + 6 = 20 + 6 = 26
|
Дескриптор Тапсырманы орындайды Қ.Б Жарайсың ! |
оқулық 53 бет
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сүдің маңыздығы
Сүдің маңыздығы
Қ.А.Яссауи атындағы №22 ЖББМ ҚММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) Санды бірнеше бірлікке артыруға және кемітуге берілген есептер (сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Сандарға амалдар қолданып. Есепте |
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Файзиева Шодигул |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 4В |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
. Санды бірнеше бірлікке артыруға және кемітуге берілген есептер ( Математика 1- бөлім 52 – 53 бет «Атамұра» баспасы, 2022 ж.) |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.5.1.1. Бір-екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.5.1.8. Барлық арифметикалық амалдарға берілген жай е септердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Талап: Сыни және креативті ойлау |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі\уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сабаққа дайынбыз ба? Көңіл – күйіміз қандай? Ендеше сабағымызды бастайық? |
Оқушылар сәлемдеседі. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді Сабаққа назарын аударады. Керемет! Тамаша! Ғажап! Алақай! Оқушылар сабаққа зейінін салады |
Қ.Б Керемет! ! |
|
||||||||||||||||||
|
Психалогия лық ахуал қалыпта стыру Тренинг ережесі Алдыңғы білім 3 минут |
Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын! Жеті күннің әр күні Сәттілікке толсын!
24 сабақ. Қалдықты және азайғыш пен азайтқышты табуға берілген есептер 51 бет № 7 есеп
|
Психологиялық ахуал туғызады
Белсенділік танытып, жақсы баға аламыз!
Саябақтан 25 бала кеткенде, 14 бала қалды. Саябақта қанша бала бар. Болды - ? бала Кетті – 28 бала Қалды – 14 бала Ш: х – 28 = 14 Х = 28 + 14 Х = 42 42 - 28 = 14 14 = 14 Ж: Саябақта 42 бала болды |
Қ.Б Керемет! Дескриптор Есепті теңдеу құрып шығарады Қ.Б Керемет ! |
51 бет
Дәптер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
ұжымдық жұмыс 10 минут |
25 сабақ. Санды бірнеше бірлікке артыруға және кемітуге берілген есептер Сабақ мақсаты:
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Миға шабуыл» әдісі Айтылым; Жазылым; №1 есеп 52 бет
Айтылым; Жазылым; №2 есеп 52 бет
Менде 12 бетбелгі, ал досымда менен 2-еуі кем бетбелгі бар. Досымда неше бетбелгі бар?
Менде 10 бетбелгі, ал менде одан 2-еуі артық бетбелгі бар. Менде неше бетбелгі бар? |
Жаңа сабақтың тақырыбын және мақсатын түсінеді
7 + 3 = 10 15 + 3 = 10 + ( 5 + 3 ) = 10 + 8 = 18 26 + 3 = 20 + ( 6 + 3 ) = 20 + 9 = 29 45 + 3 = 40 + ( 5 + 3 ) = 40 + 8 = 48 78 - 8 = 70 + ( 8 – 8 ) = 70 8 – 8 = 0 24 – 8 = 10 + ( 14 – 8 ) = 10 + 6 = 16 36 – 8 = 20 + ( 16 – 8 ) = 20 + 8 = 28
Менде – 12 б Досымда - ? , 2 – еуі кем Ш: 12 - 5= 10 + ( 2 – 2 ) = 10 Ж: Досымда 10 бетбелгі бар
Досымда – 10 б Менде - ? , 2 – еуі артық Ш: 10 + 2 = 12 Ж: Менде 10 бетбелгі бар |
Дескриптор Тапсырманы орындайды Қ.Б Жарайсың !
Дескриптор 1.Берілгенін жазады 2.Шешуін табады 3.Жауабын жазады Қ.Б Жарайсың ! |
52 бет
|
||||||||||||||||||
|
жеке жұмыс 20 минут
|
Оқулықпен жұмыс 1-тапсырма «Бірге ойлаймыз» әдісі Сынып жұмысы 25 сабақ. Санды бірнеше бірлікке артыруға және кемітуге берілген есептер
көркем жазу 37 37 38 38 Айтылым; Жазылым; №3 есеп 52 бет
Әсет 37 жолды дәптер және одан а – ға артық торкөз дәптер сатып алды. Әсет неше торкөз дәптер сатып алды?
Осы есепке кері есеп құрастыр
Айтылым; Жазылым; №4 есеп 53 бет
Әсеттің 29 торкөз дәптері бар, ал жолды дәптерлерінің одан 16 – сы артық. Әсетте неше торкөз дәптер бар?
Айтылым; Жазылым; №5 есеп 53 бет
Әсеттің 45 жолды дәптері бар, ал торкөз дәптерлерінің одан 16 – сы кем. Әсетте неше жолды дәптер бар?
|
Жолд.д. – 37 Торкөз.д. – ?, а – ға артық Ш: 37 + а
Кері есеп Жолд.д – 37 Тор.д – ( 37 + а ) Ш. 37 + ( 37 + а ) = 47 + a
Тор. Көз – 29 Жолд.д - ? , 16 – сы артық Ш: 29 + 16 = ( 20 + 10 ) + ( 9 + 6 ) = 30 + 15 = 45 Ж: Әсетте 45 жолды дәптер бар
Жолды.д – 45 Тро.көз - ? 16 – сы кем Ш: 45 – 16 = ( 30 - 10 ) + ( 15 - 6 ) = 20 + 9 = 29 Ж: Әсетте 29 торкөз дәптер бар |
Дескриптор Есепті шығарады 2 балл
Дескриптор 1.Берілгенін жазады 1 балл 2.Шешуін табады 2 балл 3.Жауабын жазады 1 балл
Дескриптор 1.Берілгенін жазады 2 балл 2.Шешуін табады 1 балл 3.Жауабын жазады1 балл 10 балл |
52-53 бет
Дәптер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың Соңы 5 минут Бекіту
ұ |
Сабақты бекіту «Миға шабуыл» стратегиясы Айтылым; № 7 есеп 53 бет
Үйге тапсырма : 53 бет № 6 есеп |
25 + 30 = 20 + 30 + 5 = 50 + 5 = 55 27 + 40 = 20 + 40 + 7 = 60 + 7 = 67 18 + 8 = ( 18 + 2 ) + 6 = 20 + 6 = 26
|
Дескриптор Тапсырманы орындайды Қ.Б Жарайсың ! |
оқулық 53 бет
|
||||||||||||||||||
|
Рефлексия 2 минут |
Рефлексия
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін ойымен бөліседі |
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














