Материалдар / Шұғаның белгісі. Ашық сабақ жоспары. Кейіпкерлер бейнесі. 9-сынып. Қазақ әдебиеті

Шұғаның белгісі. Ашық сабақ жоспары. Кейіпкерлер бейнесі. 9-сынып. Қазақ әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; Слайды бар. Ватсап номер 8 777 103 87 66
Авторы:
30 Қаңтар 2025
372
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

Бөлім:

Адам жанының құпиясы

Педагогтің аты-жөні:

А.Көрпебаева

Күні:

28.01.25ж.

Сыныбы:

9

Сабақтың тақырыбы:

Б.Майлин. «Шұғаның белгісі»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;


Сабақтың мақсаты:

көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту


Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық ахуал


Топқа бөлу












Ойқозғау

1-тапсырма

Өткен тақырыпты пысықтау

Сынып

«Көршіңді сипатта»

Балалар шеңбер болып тұрып, жанында тұрған оқушы есімінің бас әрпіне сай оның жақсы қасиетін айтады. Мысалы, Айнұр сен аяулысың, т.б.



online-stopwatch.com сайты арқылы 4 топқа бөлу

https://www.online-stopwatch.com/random-group-generators/


1-топ «Махаббат»

2-топ «Күрес»

3-топ. «Заман»

4-топ. «Тағдыр»


Балалар өз топтарының атауларына сай сөздерді повеспен байланыстырып айтады.



«Бұл кім?»

«Принтер әдісі»

Берілген үзінді арқылы қай кейіпкер екендігін анықтаңдар.

  1. «...Әбдірахманның жайына қараймын ғой. Азын-аулақ мал берсе де үйлесер едік...» деп айтады-мыс деген сөз қашып жүрді.

  2. Шұға шын ауруға айналған соң ... жұмсайын деді, бақсы-балгер алдырып ем қылдырып еді, жазылмады, науқасы күннен-күнге үдеп, есін танып сандырақтауға айналған: сандырақтағандағы айтатыны Әбдірахман болды.

  3. - Тәуір емеспін, - деді. Көзіме көзі түсіп кетіп, қамыққандай болды... - Тәуір емеспін... Тәуір болуды тілемеймін де...Сәлем, сәлем айт?... - деді. Жылап қоя берді.

4.«... Жүзі құбыла, сөзі кұран Шұғаның,

Бір Шұға үшін жанды құрбан қыламын.

Кетерімде арманда боп сүйе алмай,

Еңіреп жылап «калқам» деді-ау шырағым...»

5.- Сіз білмейтін шығарсыз, жассыз ғой. Уақытында Шұғаның әңгімесін бұл өлкенің баласына шейін біліп болып еді...ой, шіркін, өзі де Шұға десе Шұға еді-ау, - деді.


Тиімділігі:оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады

Сабақ басында әр оқушыға осындай бағалау беріледі. Тапсырма орындаған сайын дескрипторға сәйкес шкаланы жылжытып отырады.


.



Әр дұрыс жауапқа оқушыға смайлик беріледі. Әр дұрыс жауап – 1 балл

ҚБ. «Мадақтау стикерлері» әдісі арқылы бағалау.

Оқушы жауаптарын тұлға суреттері бейнеленген стикер арқылы бағалайды. Бағаланған оқушыға топбасшы бағалау парағына белгі қояды.

«Тұлғалар»

Бағалауы. Ынталандыру үшін берілетін стикерлер




Оқулық, жұмыс дәптерлері




Интерактивті тақта







Жаңа білім



2-тапсырма

Топтық жұмыс.















ТЖ. «Концептуалдық кесте» әдісі. Шығармадағы кейіпкерлерді анықтап, кейіпкер туралы пікір білдіріп, сұрақ қой. (Кейіпкерге сұрақ қою бағанында өздеріне берілген кейіпкерге сұрақ қояды. Сол кейіпкерді талдауға алған топ жауап береді)


Кейіпкерлер

Мінездеме

Кейіпкер туралы пікір

Кейіпкерге сұрақ

1-топ «Махаббат»

2-топ «Күрес»

3-топ. «Заман»

4-топ. «Тағдыр»


Әбдірахман


Шұға


Айнабай


Зәйкүл


Зәйкүлге


Айнабайға


Шұғаға


Әбдірахманға




Дескриптор:

-кейіпкерге мінездеме беру, пікір айту, сұрақ қою арқылы талдау жасайды


кейіпкерге мінездеме береді – 1 балл

кейіпкер туралы ойға қонымды пікір білдіреді – 1 балл;

кейіпкерге сұрақ қояды – 1 балл;

кейіпкер туралы сұраққа жауап береді – 1 балл


Барлығы – 4 балл

Сергіту сәті

Мінездеме бер

Оқушылар ортаға шықпай-ақ бір-біріне доп лақтырып кейіпкер есімін атайды. Допты тосып алған оқушы аталған кейіпкер қасиетін бір сын есім айтады.



Сабақтың ортасы

.


3-тапсырма

Жұптық жұмыс



















4-тапсырма.

Жеке жұмыс

Жазылым


Үлгерімі төмен оқушы жұмыс



«Тарсия»

Оқушылар 9 ұяшықтан тұратын Тарсия ойынында сұрақ-жауаптарды сәйкестендіреді. 2 минут уақыт ішінде жасап бітуі тиіс. Дұрыс жауаппен салыстырып, тиісті баллдарын алады.




Әбдірахман, Шұға, Зәйкүл, Айнабай, Есімбек, Күлзипа сынды кейіпкерлер атынан монолог жазыңыз





Үлгерімі төмен оқушы жұмыс парағын толтырады.

Дескриптор:

-кейіпкер әрекеттері мен сөздері бойынша сұрақ-жауаптарды сәйкестендіреді


2 минутта бітіріп, барлығы дұрыс болса 3 балл

2 минутта бітіріп, 3 және одан артық қате жауап болса 2 балл;

2 минутта мүлде үлгермесе, көп қате жауап болса 1 балл

Барлығы 3 балл

Дескриптор:

Кейіпкер бейнесін ашатын монолог жазады


3 балл

3-4 сөйлемнен тұрады – 2 балл

Кейіпкер бейнесін ашады – 1 балл


Оқулық, жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

Бекіту

5-тапсырма.


«Кахут» ойыны

Оқушыларға 7 сұрақтан тұратын ойын ойнатылады. Ең көп дұрыс сұраққа жауап берген оқушылар орынмен марапатталады.



Үй тапсырмасы

Өзіңе ұнаған кейіпкергехзат жаз.



Рефлексия

Бағалау

«Тұлпар» әдісі




Рефлексия


Сабақ бойынша барлығы 10 балл шығады.

Сабақтағы берілген дескрипторлар бойынша топбасшы қорытынды балл шығарады, сол бойынша оқушы қолындағы шкаламен қанша балл алғандығын көрсетеді.


Падлет тақтасы.

Оқушыларға ұялы телефонға padlet.com сайтының сілтемесі жіберіледі. Оқушылар сілтеме арқылы сабақ туралы кері байланыс береді

Немесе

«Бағдаршам»

Тақтаға шығып тұрған бағдаршамдарды қолмен барып басады



https://teacher.gynzy.com/en/board/d013552f-ce6e-4c17-9db0-71090b3759a7





https://padlet.com/aikorpe/padlet-2a099dx8s7q4xh50











Әбілхайыр

Сұлтан

Тоғжан

Асима

Ілияс

Мерей

Асылай

Арнұр

Толғанай

Асия

Айзере

Нұрсая

Нұрасыл

Әлия

Ақерке

Асылай

Нұрай

Айкен

Айзере

Бауыржан

Жомарт

Джамиль

Айсұлу

Бексұлтан

Амир

Іңкәр








Кейіпкерлер

Мінездеме

Кейіпкер туралы пікір

Кейіпкерге сұрақ

1-топ «Махаббат»


Әбдірахман






Зәйкүлге




Кейіпкерлер

Мінездеме

Кейіпкер туралы пікір

Кейіпкерге сұрақ

2-топ «Күрес»



Шұға









Айнабайға




Кейіпкерлер

Мінездеме

Кейіпкер туралы пікір

Кейіпкерге сұрақ

3-топ. «Заман»


Айнабай







Шұғаға




Кейіпкерлер

Мінездеме

Кейіпкер туралы пікір

Кейіпкерге сұрақ

4-топ. «Тағдыр»


Зәйкүл





Әбдірахманға





































Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі