Бекітемін__________
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам жанының құпиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты-жөні: |
Сырымбаева Г |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
07.02.2024 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Шұғаның белгісі" хикаяты.Шығарманың көркемдік ерекшелігі «Адамзатта ондай сұлу болады екен-ау!» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Әдеби шығармадан кейіпкерлердің көңіл-күйін білдіретін үзінділерді табады. Көпшілік оқушылар үшін: Әдеби шығармадағы психологизмді анықтай алады. Кейбір оқушылар үшін: Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мәдениетті дәріптеу. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы Дайындыққа 10минут Қорғауға 2минут Бағалауға 3минут Орындауға 5 минут Тексеру 3 минут Пікір айтуға 2 минут 10минут Сабақтың соңы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Топқа бөлініп отырады. 1-топ:Жолаушы 2-топ:Шұға 3-топ:Әбдірахман 4-топ:Есімбек Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру. Үй тапсырмасын сұрау. «6 НЕЛІКТЕН» стратегиясы бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
2. Неліктен «Шұғаның белгісі» хикаяты қайғылы оқиғамен аяқталды? 3. Неліктен Әбдірахман Айнабайдың қызын алмады? 4. Неліктен жолаушы басты кейіпкерге аяушылық сезімін білдіреді? 5. Неліктен Шұға Әбдірахманды ұнатты? 6 . Неліктен Әбдірахман секілді оқыған жастар аз болды? Топтық жұмыс 1-тапсырма (оқулықтан) Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме бере отырып, психологизмді анықта. Психологизм қандай тәсілмен берілгенін тауып, теріп жаз. 1.Үзіндідегі кейіпкерге мінездеме беріңдер. 2.Кейіпкер психологизмін анықта. 3.Қандай тәсілмен берілгенін талда. Жұптық жұмыс 2-тапсырма Үзінділерді мұқият оқыңыз. Троп түрлерін, көнерген сөздер, кірме сөздерді анықтап, астын сызыңыз. ...Аққұба, талдырмаш, көзі қап-қара. Осы үріп ауызға салғандай еді. Ажары қандай болса, ақылы да сондай. Жеңілдік дегеннің не екенін білген бала емес. ...Аққудың көгілдіріндей, осы аппақ... Үстінде шетін кестелеген ақ көйлек, омырауын неше түрлі ілгектермен безеп тастаған қызыл пүліш қамзол, басында үкі таққан бөрік өзі сұлу адамды мүлде жандандырып, құбылдырып тұрды". …Менің астымда жортақылау тапал торы ат; жүргіштеу. Ер-тоқымым ескілеу, байлардың малға мінетін ер-тоқымы. Үстімде қонған үйімнен сұрап киген шидем күпі. …Өте зерек болған ғой, учительдері де мақтаса керек. Дуандағы нәшәндік «тілмаш» бол деп өтінген екен, болмай елге келді. Нақ сол кезде болыстың песірі өліп песірсіз тұр еді. Әбдірахманға песір бол деп жабысты, оған да болмады. Жамантік болысындағы бір байдың школына барып бала оқытты. Мұғалім дұрыс жауапты тақтада ұсынады. Оқушылар тақтадағы жауапты негізге алып, бір-бірінің жауабын тексереді. Сабақты қорытындылау «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі арқылы
Үйге тапсырма: «Қазіргі қоғамдағы әйел адамдардың рөлі» тақырыбында өз көзқарасыңызды білдіріп, ойтолғау жазу. Рефлексия
Қызық Құнды Қиын
|
Оқушылар сәлемдеседі,түгелденеді. Бүгінгі сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады.
Шығарма мазмұнын «6 НЕЛІКТЕН» стартегиясы бойынша сұрақтарға жауап береді.
Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме бере отырып, психологизмді анықтайды. Психологизм қандай тәсілмен берілгенін тауып, талдайды.
Берілген үзінділерді мұқият оқиды. Троп түрлерін, көнерген сөздер, кірме сөздерді анықтайды, астын сызады.
Мұғалімнің ұсынған дұрыс жауабын негізге алып, оқушылар бір-бірін бағалайды. Дескриптор бойынша ұпай қояды.
Оқушылар жуан, жіңішке сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар бүгінгі сабақта не түсінгенін, сабақтың қызықты ,құнды,қиын болғандығы жөнінде айтады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриторы:
-кейіпкерге мінездеме береді-2 -психологизмді анықтайды-2 -қандай тәсілмен берілгенін ажыратады-2
Дескриторы: 1.троп түрлерін (теңеу, эпитетті) анықтайды-2 2.көнерген сөздерді анықтайды-1 3.кірме сөздерді табады-1
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Сырымбаева Гаухар ЖақсыбайқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз "Шұғаның белгісі" хикаяты.Шығарманың көркемдік ерекшелігі «Адамзатта ондай сұлу болады екен-ау!»
Тақырып бойынша 11 материал табылды
"Шұғаның белгісі" хикаяты.Шығарманың көркемдік ерекшелігі «Адамзатта ондай сұлу болады екен-ау!»Материал туралы қысқаша түсінік
"Шұғаның белгісі"хикаятындағы әдеби психологизмді анықтау.Көркемдік ерекшелігіне талдау.
Материалдың қысқаша нұсқасы Бекітемін__________
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













