|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3В Қозғалыс |
Мектеп: Шанханай негізгі мектебі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 03.02.20 ж |
Мұғалімніңаты-жөні: Т. Тазабекова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сүйектің байланыс түрлері: қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы, қозғалмалы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.6.3 сүйектердің байланыс түрлерін салыстыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсінужәне қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: сүйектің байланыc түрлерін салыстыра алады. Көпшілік оқушылар: сүйектің байланыс түрлерін анықтап, адам қаңқасында қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы және қозғалмалы байланыстарға мысалдар келтіре алады. Кейбір оқушылар:Жартылай қозғалатын байланысудың қозғалатын байланысуға өтуін сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Сүйектердің байланыс түрлерін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:сүйектің қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы және қозғалмалы байланыс түрлерін біледі. (оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым) Пәнге қатысты лексика мен терминология: Қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы және қозғалмалы сүйек жігі, еңбек, үлкен еңбек, қозғалмалы байланыстар,буын, буын беті, буын қабы, буынішілік байлам, буын сұйықтығы, буын саңылауы, буынның шығуы. Сыныптағы диалог: 1. Адам қаңқасының қызметі? 2. Қаңқа қандай сүйектерден құралған? 3.Буын дегеніміз не? 4. Буыннан тұратын адам денесіндегі мүшелер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Зайырлы қоғам және жоғары руханият». Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты білім беру, денсаулық сақтаудың ең маңызды шарты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика: адам қаңқасындағы сүйектердің, буындардың мөлшері. Физика: сүйектің физикалық қасиеттері. Химия: сүйектің химиялық құрамы, қасиеттері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
7.1.6.4 омыртқалыжәнеомыртқасызжануарлардыңқозғалысмүшелерінсалыстыру 8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру. ІІ. Психологиялық ахуал (сыныптың көңіл-күйіне байланысты) Керемет ІІІ. Топтарға бөлу. Қорапшада оқушыларға 3 түсті кәмпиттер ұсынылады. Оқушылар қорапшадан өздеріне түсі ұнайтын кәмпит алады. Кәмпит түсіне байланысты 3 топқа бөлінеді. ІV. (ТЖ) Өткен материалдарды еске салу. 1.«Қар кесегі» әдісі. Әр топтың оқушылары бір-біріне бағыттап параққа сұрақтар жазып лақтырады. Сұрақпен кезек-кезек алмасады. Сұрақтар:
|
И Оқулық, флипчарт, маркерлер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
V. Білу және түсіну 2. (ТЖ) «Сызықтық диктант» әдісі.
Дұрыс жауапқа «+», ал қате жауапқа «-»
таңбасын қойыңыздар. 1. (ТЖ) «INSERT» немесе түртіп алу стратегиясы – түртіп алу әдісі. Әр топқа жаңа тақырыптың 3 түрлі мәтіні беріледі. 1-топқа «Сүйектердің байланыс типтері» 2-топқа «Жартылай қозғалатын байланысудың қозғалатын байланысуға өтуі» 3-топқа «Қозғалатын байланысу - буын» Қолдарына қарындаш алып, «v»- білемін; «+» – бұл мен үшін жаңа ақпарат; «-» – мен түсінігіме қарама-қайшы білім (ақпарат); «?» – маған түсініксіз, сұрақтарым бар – деген белгілерді қойып отырып мәтіннің мазмұнын түсінеді. Кесте толтырылады.
Дескриптор: 1. Cүйектердің байланыс типтерін түсінеді. 2. Жартылай қозғалатын байланысудың қозғалатын байланысуға өтуін түсінеді. 3. Қозғалатын байланысу – буын жайында ақпарат алады. 4. Кестені толтырады.
2. (Ж) Сүйектердің байланысу түрлерін атаңыз What types of bone contacts?
А В___________________ С____________________
Кестені толтырыңыз
3. (Ж) «Биологиялық диктант» әдісі. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, мәтінді аяқтаңдар. 1. Жаңа нәрестеде бас сүйектері арасында . . . . . . . . деп аталатын . . . . . . . . шеміршекті бөліктері болады. 2. Бұл . . . . . . . . арқылы жартылай қозғалатын немесе аз қозғалатын . . . . . . . .3. . . . . . . .. және . . . . . . . .сүйектері арасында үлкен. . . . . . . . орналасады. 4. . . . . . . . . тыныс алу қозғалыстары арқылы ол соғып тұрады.5. Бұл қозғалысты нәрестенің . . . . . . . . қолыңды ақырын қойып байқауға болады.6. Бала . . . . . . . . толған кезде . . . . . . . . сүйектенеді. Дескриптор: 1. Мәтінмен танысады. 2. Көп нүктенің орнына тиісті сөздер жазады. Бағалау: «Бас бармақ» әдісі |
Оқулық, интерактивті тақта,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. Бекіту.
|
«Тілек беті» әдісі 1. Бүгінгі сабақта сіздерге не жақсы болды? 2. Сабақ барысында не қызықты болды? 3. Бүгінгі тақырып бойынша өзіме не алдым? 4. Бүгінгі сабақта сізге не кедергі болды? Бағалау: мұғалімнің комментарийі. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 8.3В
Қозғалыс Мектеп: Шанханай негізгі
мектебі
Күні: 03.02.20
ж Мұғалімніңаты-жөні: Т.
Тазабекова
Сынып:
8
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақ
тақырыбы
Сүйектің байланыс түрлері:
қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы,
қозғалмалы. Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
8.1.6.3 сүйектердің байланыс
түрлерін салыстыру.
Ойлау
дағдыларының деңгейлері Білу, түсінужәне
қолдану Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: сүйектің байланыc түрлерін
салыстыра алады. Көпшілік
оқушылар: сүйектің байланыс түрлерін
анықтап, адам қаңқасында қозғалмайтын, жартылай қозғалмалы және
қозғалмалы байланыстарға мысалдар келтіре
алады.
Кейбір
оқушылар:Жартылай қозғалатын
байланысудың қозғалатын байланысуға өтуін сипаттай
алады.
Бағалау
критерийлері
Сүйектердің байланыс түрлерін
анықтау. Тілдік
мақсаттар
Оқушылар:сүйектің қозғалмайтын,
жартылай қозғалмалы және қозғалмалы байланыс түрлерін
біледі. (оқылым, жазылым,
айтылым және тыңдалым) Пәнге қатысты
лексика мен терминология: Қозғалмайтын,
жартылай қозғалмалы және қозғалмалы сүйек жігі, еңбек, үлкен еңбек,
қозғалмалы байланыстар,буын, буын беті, буын қабы, буынішілік
байлам, буын сұйықтығы, буын саңылауы, буынның
шығуы. Сыныптағы
диалог: 1. Адам қаңқасының
қызметі? 2. Қаңқа қандай
сүйектерден құралған? 3.Буын дегеніміз
не?
4. Буыннан тұратын адам
денесіндегі мүшелер? Құндылықтарға
баулу «Зайырлы қоғам және
жоғары руханият».
Мемлекеттік және қоғамдық
өмірдің зайырлы сипаты білім беру, денсаулық сақтаудың ең маңызды
шарты. Пәнаралық
байланыстар Математика: адам
қаңқасындағы сүйектердің, буындардың
мөлшері. Физика: сүйектің
физикалық қасиеттері.
Химия: сүйектің химиялық
құрамы, қасиеттері. Алдыңғы
білім
7.1.6.4
омыртқалыжәнеомыртқасызжануарлардыңқозғалысмүшелерінсалыстыру
8.1.6.1 тірек-қимыл жүйесінің қызметтерін
сипаттау;
Сабақ
жоспары
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар Сабақтың басы
І.
Ұйымдастыру. ІІ. Психологиялық ахуал
(сыныптың көңіл-күйіне
байланысты) Керемет ІІІ. Топтарға
бөлу. Қорапшада оқушыларға
3 түсті кәмпиттер ұсынылады. Оқушылар қорапшадан өздеріне түсі
ұнайтын кәмпит алады. Кәмпит түсіне байланысты 3 топқа
бөлінеді. ІV. (ТЖ) Өткен
материалдарды еске салу. 1.«Қар кесегі»
әдісі. Әр топтың оқушылары
бір-біріне бағыттап параққа сұрақтар жазып лақтырады. Сұрақпен
кезек-кезек алмасады. Сұрақтар: Адам қаңқасының
қызметі? Адам қаңқасында
қанша сүйек бар? Сүйектің химиялық
құрамы? Сүйектің
серпімділігін арттыратын зат? Сүйектің беріктігін
арттыратын зат? Қаңқаныңтолық сүйектенуі қай жасқа дейін
жалғасады? Балалардыне
үшін спортқа, циркке, балетке жастайынан
қабылдайды? Сүйектің, тістің
күтімі қандай болу керек?
И Оқулық, флипчарт,
маркерлер. Сабақтың
ортасы V. Білу және
түсіну
2.
(ТЖ) «Сызықтық диктант»
әдісі.
Дұрыс жауапқа «+», ал қате жауапқа «-»
таңбасын қойыңыздар. 1. (ТЖ) «INSERT» немесе түртіп алу
стратегиясы – түртіп алу әдісі. Әр топқа жаңа
тақырыптың 3 түрлі мәтіні
беріледі. 1-топқа
«Сүйектердің байланыс
типтері» 2-топқа «Жартылай қозғалатын
байланысудың қозғалатын байланысуға
өтуі» 3-топқа «Қозғалатын байланысу
- буын»
Қолдарына қарындаш
алып, «v»- білемін;
«+»
– бұл мен үшін жаңа
ақпарат; «-»
– мен түсінігіме қарама-қайшы білім
(ақпарат); «?»
– маған түсініксіз, сұрақтарым бар – деген
белгілерді қойып отырып мәтіннің мазмұнын
түсінеді. Кесте
толтырылады.
v
+
-
?
Дескриптор:
1. Cүйектердің байланыс
типтерін түсінеді.
2. Жартылай қозғалатын
байланысудың қозғалатын байланысуға өтуін
түсінеді.
3. Қозғалатын байланысу – буын
жайында ақпарат алады.
4. Кестені
толтырады.
2. (Ж) Сүйектердің
байланысу түрлерін атаңыз
What types of bone
contacts?
А
В___________________
С____________________
Кестені
толтырыңыз
Сүйектердің байланысу
түрлері Сипаттамасы Сүйектің
түрлері Дескриптор: 1. Сүйектің байланысу А,В және
С типтерін ажыратады. 2. Сүйектің байланысу
түрлеріне сипаттама береді және сүйек түрлерін
анықтайды. Бағалау: «Бағдаршам»
әдісі
3.
(Ж) «Биологиялық диктант»
әдісі. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, мәтінді
аяқтаңдар.
1. Жаңа нәрестеде бас
сүйектері арасында . . . . . . . . деп аталатын .
. . . . . . . шеміршекті бөліктері
болады.
2. Бұл . . . . . . . . арқылы
жартылай қозғалатын немесе аз қозғалатын . . . . . . . .3. . . . .
. . .. және . . . . . . . .сүйектері арасында үлкен. . . . . . . .
орналасады.
4. . . . . . . . . тыныс алу
қозғалыстары арқылы ол соғып тұрады.5. Бұл қозғалысты нәрестенің .
. . . . . . . қолыңды ақырын қойып байқауға болады.6. Бала . . . .
. . . . толған кезде . . . . . . . .
сүйектенеді.
Дескриптор:
1. Мәтінмен
танысады.
2. Көп нүктенің орнына тиісті
сөздер жазады.
Бағалау: «Бас бармақ»
әдісі
Оқулық, интерактивті
тақта,
Сабақтың соңы.
Бекіту.
«Тілек беті»
әдісі
1. Бүгінгі сабақта сіздерге не
жақсы болды?
2. Сабақ барысында не қызықты
болды?
3. Бүгінгі тақырып бойынша
өзіме не алдым?
4. Бүгінгі сабақта сізге не
кедергі болды?
Бағалау: мұғалімнің
комментарийі.
Кері
байланыс
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
___________________

