Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Білім беру мекемесінің атауы
Таныстым:
Сабақ тақырыбы: Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы.
| 
 Бөлім:  | 
 8.3В Қозғалыс  | 
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 | 
| 
 Күні:  | 
 | 
| 
 Сыныбы: 8  | 
 Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны:  | 
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы.  | 
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:  | 
 8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу  | 
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Сүйектің химиялық құрамын білу; Макро және микроскопиялық құрылысын түсіну; Сүйектің құрамын зерттеу.  | 
Сабақтың барысы:
| 
 Сабақ кезеңі/Уақыты  | 
 Педагогтің іс-әрекеті  | 
 Оқушының іс-әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
| 
 Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. (7 мин)  | 
 Оқушылармен амандасу; Түгендеу; Оқу құралдарын алғызызу; Сабаққа назарларынын аудару; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Ұшаққа биелет» әдісі, билеттегі суреттер арқылы Топқа болу 
 Үй тапсырмасын сұрау: «Жеке жұмыс» « Суреттер мен сандар сөйлейді» әдісі арқылы үй тапырмасын сұраймын 
 
 
 1,2( жұп және тақ сүйектер, бассүйектегі) 12, 7, 5,4-5  | 
 Мұғаліммен сәлемдеседі, оқу құралдарын алып, назарын сабаққа Аударады Билеттерін таңдап алады, билеттегі суреттер арқылы үш топқа бөлініп отырады 1-топ Бассүйек 2 –топ Тұлға 3-топ Аяқ-қол Үй тапсырмасының сұрақтары мен тапсырмасына жауап береді Дескриптор: 
  | 
 Қалыптасты-рушы бағалау: Берілген тапсырмаларға дұрыс жауап берген оқушы өзін смарт сағат тілін сандарға ауыстыру арқылы бағалайды. Мадақтаймын, қолдау көрсетемін, ынталандыра-мын «Жарайсың!» «Керемет»т.б. сөзімен Смарт сағат арқылы ҚБ бағалау  | 
 Проектор, ноутбук, суреттер, «Смарт сағат» адам қаңқасын-ың моделі Слайдтар т.б. Оқулық, проектор, ноутбук, жұмыс дәптері смарт сағаттар, слайдтар  | 
| 
 Жаңа сабаққа кіріспе (20 мин)  | 
 «Проблемалық сұрақтар » әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын 1.Ұлпа деген ? 2. Сүйек қандай ұлпа түріне жатады? 3.Сүйек ұлпасының құрамына қандай қосылыстар кіреді және не үшін кіретінін айтыңдар. 2.Оссеин дегеніміз не? 3.Коллаген деген не? 
 Оқушыларға Қысқаша түсіндірме жұмыс жүргіземін * Сүйекті сүйекқап қаптайды, оның диаметрі 0,1-0,8мм Сүйекқап 2 қабаттан тұрады- 
 **Сыртқы қабат арқылы сүйек буындармен, сіңірлермен байланыс қызметін атқарады *** Ішкі қабат сүйектің өсіне , сүйектің түзілуіне жауап береді. 
 Сүйек өсуінің 2 типі бар: 1) ұзынынан; 2) жуандап; Сүйек сүйекқап арқылы ЖУАНДАП өседі; Сүйекқап жасушасының бөлінуінен сүйек жуандап өседі Сүйекқап жасушаларының арасынан қантамырлар мен жүйке талшықтары өтеді, олар сүйекті қоректік заттар мен, О2 мен және артық заттарды сыртқа шығару қызметін атқарады. ҰЗЫНЫНАН өсуі- сүйектің басындағы ұлпа жасушаларының бөлінуі есебінен жүзеге асырылады.  | 
 Проблемалық сұрақтарды оқиды, ойланады жауап береді Дескриптор: *Ұлпаның анықтамасын айтады; *Сүйектің дәнеке ұлпасының қатты түрі екендігін айтады; Сүйек ұлпасының құрамына органикалық және бейорганикалық заттар және су болатындығын айтады; 
 
 
 
 
 
 
 Сүйектің өсуінің 2 типі бар екенін біледі, дәптерлеріне жазып алады Сүйекқап арқылы жуандап өсетіндігін түсінеді және сүйекқап жасушалары арасында қантамырлар мен жүйке талшықтары бар екендігін, олардың сүйекті қоректік заттармен қамтамасыз ететіндігін түсінеді. Сүйектің ұзыннан өсуі- сүйек ұшындағы ұлпа жасушаларының есебінен жүзеге асырылатындығын түсінеді.  | 
 Оқушыларға түрткі болу, сұрақты қайта бағыттау; кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ Ынталандыру, қолдау көрсету, мадақтау ҚБ  | 
 Проектор, ноутбук, слайдтар, суреттер смарт сағат, жұмыс дәптері Проектор, слайд, оқулық, жұмыс дәптері Проектор, слайд, ноутбук, суреттер  | 
| 
 Топтық жұмыс Дәптермен жұмыс (10мин)  | 
 Зерттеу тапсырмалары 
  | 
 Дескриптор: Сүйек өртенгенде болатын құбылысты сиптттайды.  | 
 Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ  | 
 Сурет, слайд, жұмыс дәптері.  | 
| 
 Бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс (5- мин)  | 
 «Шырағын жаққан білімнің» 
  | 
 
 Смартфон шамымен сұрақты оқиды 
 Дескриптор: Берілген тапсырмаға жауап береді  | 
 Мадақтау, ынталандыру ҚБ  | 
 Оқулық, жұмыс дәптері Білім шамы, смартфон  | 
| 
 Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия (3 мин)  | 
 Мұғалім сабақты қорытындылайды Оқушылар кері байланыс береді 
 Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, конспект жазу, тест құрастыру  | 
 Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Күнделікке сабақ тақырыбын жазады  | 
 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігін «смарт сағат» бойынша бағалаймын. ФБ  | 
 Оқулық, күнделік, стикер Смарт сағат  | 
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сүйектің макро және микроскрпиялық құрылымы. Сүйектің химиялық қүрамы.
Сүйектің макро және микроскрпиялық құрылымы. Сүйектің химиялық қүрамы.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
Білім беру мекемесінің атауы
Таныстым:
Сабақ тақырыбы: Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы.
| 
 Бөлім:  | 
 8.3В Қозғалыс  | 
| 
 Педагогтің аты-жөні:  | 
 | 
| 
 Күні:  | 
 | 
| 
 Сыныбы: 8  | 
 Қатысушылар саны : Қатыспағандар саны:  | 
| 
 Сабақтың тақырыбы:  | 
 Сүйектің макро - және микроскопиялық құрылысы. Сүйектің химиялық құрамы.  | 
| 
 Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:  | 
 8.1.6.2 сүйектің химиялық құрамын, макро және микроскопиялық құрылысын зерттеу  | 
| 
 Сабақтың мақсаты:  | 
 Сүйектің химиялық құрамын білу; Макро және микроскопиялық құрылысын түсіну; Сүйектің құрамын зерттеу.  | 
Сабақтың барысы:
| 
 Сабақ кезеңі/Уақыты  | 
 Педагогтің іс-әрекеті  | 
 Оқушының іс-әрекеті  | 
 Бағалау  | 
 Ресурстар  | 
| 
 Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. (7 мин)  | 
 Оқушылармен амандасу; Түгендеу; Оқу құралдарын алғызызу; Сабаққа назарларынын аудару; Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Ұшаққа биелет» әдісі, билеттегі суреттер арқылы Топқа болу 
 Үй тапсырмасын сұрау: «Жеке жұмыс» « Суреттер мен сандар сөйлейді» әдісі арқылы үй тапырмасын сұраймын 
 
 
 1,2( жұп және тақ сүйектер, бассүйектегі) 12, 7, 5,4-5  | 
 Мұғаліммен сәлемдеседі, оқу құралдарын алып, назарын сабаққа Аударады Билеттерін таңдап алады, билеттегі суреттер арқылы үш топқа бөлініп отырады 1-топ Бассүйек 2 –топ Тұлға 3-топ Аяқ-қол Үй тапсырмасының сұрақтары мен тапсырмасына жауап береді Дескриптор: 
  | 
 Қалыптасты-рушы бағалау: Берілген тапсырмаларға дұрыс жауап берген оқушы өзін смарт сағат тілін сандарға ауыстыру арқылы бағалайды. Мадақтаймын, қолдау көрсетемін, ынталандыра-мын «Жарайсың!» «Керемет»т.б. сөзімен Смарт сағат арқылы ҚБ бағалау  | 
 Проектор, ноутбук, суреттер, «Смарт сағат» адам қаңқасын-ың моделі Слайдтар т.б. Оқулық, проектор, ноутбук, жұмыс дәптері смарт сағаттар, слайдтар  | 
| 
 Жаңа сабаққа кіріспе (20 мин)  | 
 «Проблемалық сұрақтар » әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын 1.Ұлпа деген ? 2. Сүйек қандай ұлпа түріне жатады? 3.Сүйек ұлпасының құрамына қандай қосылыстар кіреді және не үшін кіретінін айтыңдар. 2.Оссеин дегеніміз не? 3.Коллаген деген не? 
 Оқушыларға Қысқаша түсіндірме жұмыс жүргіземін * Сүйекті сүйекқап қаптайды, оның диаметрі 0,1-0,8мм Сүйекқап 2 қабаттан тұрады- 
 **Сыртқы қабат арқылы сүйек буындармен, сіңірлермен байланыс қызметін атқарады *** Ішкі қабат сүйектің өсіне , сүйектің түзілуіне жауап береді. 
 Сүйек өсуінің 2 типі бар: 1) ұзынынан; 2) жуандап; Сүйек сүйекқап арқылы ЖУАНДАП өседі; Сүйекқап жасушасының бөлінуінен сүйек жуандап өседі Сүйекқап жасушаларының арасынан қантамырлар мен жүйке талшықтары өтеді, олар сүйекті қоректік заттар мен, О2 мен және артық заттарды сыртқа шығару қызметін атқарады. ҰЗЫНЫНАН өсуі- сүйектің басындағы ұлпа жасушаларының бөлінуі есебінен жүзеге асырылады.  | 
 Проблемалық сұрақтарды оқиды, ойланады жауап береді Дескриптор: *Ұлпаның анықтамасын айтады; *Сүйектің дәнеке ұлпасының қатты түрі екендігін айтады; Сүйек ұлпасының құрамына органикалық және бейорганикалық заттар және су болатындығын айтады; 
 
 
 
 
 
 
 Сүйектің өсуінің 2 типі бар екенін біледі, дәптерлеріне жазып алады Сүйекқап арқылы жуандап өсетіндігін түсінеді және сүйекқап жасушалары арасында қантамырлар мен жүйке талшықтары бар екендігін, олардың сүйекті қоректік заттармен қамтамасыз ететіндігін түсінеді. Сүйектің ұзыннан өсуі- сүйек ұшындағы ұлпа жасушаларының есебінен жүзеге асырылатындығын түсінеді.  | 
 Оқушыларға түрткі болу, сұрақты қайта бағыттау; кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ Ынталандыру, қолдау көрсету, мадақтау ҚБ  | 
 Проектор, ноутбук, слайдтар, суреттер смарт сағат, жұмыс дәптері Проектор, слайд, оқулық, жұмыс дәптері Проектор, слайд, ноутбук, суреттер  | 
| 
 Топтық жұмыс Дәптермен жұмыс (10мин)  | 
 Зерттеу тапсырмалары 
  | 
 Дескриптор: Сүйек өртенгенде болатын құбылысты сиптттайды.  | 
 Мадақтау, қолдау көрсету ҚБ  | 
 Сурет, слайд, жұмыс дәптері.  | 
| 
 Бекіту тапсырмалары Жеке жұмыс (5- мин)  | 
 «Шырағын жаққан білімнің» 
  | 
 
 Смартфон шамымен сұрақты оқиды 
 Дескриптор: Берілген тапсырмаға жауап береді  | 
 Мадақтау, ынталандыру ҚБ  | 
 Оқулық, жұмыс дәптері Білім шамы, смартфон  | 
| 
 Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия (3 мин)  | 
 Мұғалім сабақты қорытындылайды Оқушылар кері байланыс береді 
 Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, конспект жазу, тест құрастыру  | 
 Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Күнделікке сабақ тақырыбын жазады  | 
 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігін «смарт сағат» бойынша бағалаймын. ФБ  | 
 Оқулық, күнделік, стикер Смарт сағат  | 
шағым қалдыра аласыз



















